Jak se chová mozek bez kyslíkuSmarter Every Day

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 76
97 %
77. nejoblíbenějšíTvoje hodnocení
Počet hodnocení:316
Počet zobrazení:20 905

V dnešním díle Smarter Every Day nám na sobě Destin předvede, jaké to je být bez kyslíku a jak na jeho nedostatek reaguje lidský mozek. Ukázku provede ve speciální výcvikové laboratoři NASA.

Přepis titulků

Vezmu to rychle. Ahoj, já jsem Destin, vítejte u Smarter Every Day, Když jste v letadle a uniká vám kyslík, spustí se vám ze stropu kyslíkové masky. Co se ale stane, když jste 8000 metrů vysoko a spadne vám maska? Stane se vám něco, čemu se říká hypoxia a musíte s tím něco udělat.

Pojďme se něco dozvědět. Slyšeli jste to od letušek: nejdříve nandejte masku sobě, potom pomozte ostatním. Ale proč? Je těch 30 vteřin, během kterých nandám dítěti masku, tak důležitých? Před patnácti lety jsem se to dozvěděl, když mě vybrali pro projekt snížené gravitace pro studenty u NASA.

Než jsem mohl vzlétnout, musel jsem projít tréninkem v podtlakové místnosti ve vztlakové laboratoři. Zpátky k dnešku. Dnes si astronaut Don Pettit obnovuje svůj certifikát tréninku proti hypoxii a já se ho zeptal, jestli se můžu přidat.

Nechal mě zaplavat si s ním v bazénu s modelem ISS a pak jsme šli podstoupit trénink. - Vypadáš jako zmoklej pes. - Dokonce se tak i cítím. Smysl tréninku proti hypoxii je, aby astronauti a piloti věděli, kdy jim přestane fungovat mozek. Je to pro ně velmi důležité. Když jste v letadle ve velké výšce, je vzduch řidší, ale uvnitř je tlak udržován, takže máte dost kyslíku k přežití.

Aby vytvořili řídkou atmosféru, NASA nechává své astronauty v komoře na úrovni moře a vypumpuje z ní vzduch, aby to bylo jako ve velké výšce. Donův trénink začíná přednáškami, ve kterých se seznámí s možnými symptomy hypoxie. Cílem tréninku je porozumět chování vlastního těla, aby uměl rychle reagovat.

Například Don zažívá zmenšení zorného úhlu a ztížené dýchání, zatímco já jsem byl před 15 lety vysmátý a brnělo mě celé tělo. Nemůžu tě brát vážně, když vypadáš takhle. Co tím myslíš? Vypadám normálně! Uděláme tohle. Vejdeme do podtlakové komory ve stejnou chvíli a při nízké hustotě vzduchu si sundáme masky a zažijeme hypoxii.

Don je kontrolní skupina. Je trénovaný astronaut, který zná efekty hypoxie a umí je hned napravit. Já jsem pod přímým dohledem seržanta z NASA. A po prvních příznacích hypoxie chci o minutu odložit nandání masky, abychom viděli fyziologické efekty hypoxie po delší dobu. Už se připravujem. Zatímco mě Jerry připraví, řeknu vám o dvou typech dekomprese.

Zaprvé: rychlá dekomprese. Je to jako výbuch. Ztratíte hned všechen tlak, všechna vlhkost se sráží, vznikne z ní mrak, jde z toho strach. Ta to nebude. My budeme prožívat postupný únik vzduchu.

Začneme na úrovni moře a půjdeme nahoru rychlostí 3 km/min, dokud nedosáhneme výšky 7,5 km. Piloti této výšce říkají úroveň 250. Můžete vidět výškoměr u Jerryho, ukazuje vám na něj. Právě jsme překročili hranici 3 km. Chci mluvit o rozpínání vzduchu, lze vidět, že rukavice už se kvůli tomu nafukují. Boylův zákon nám říká, že naše těla musí vyrovnat tlak, který je ve výšce nižší, takže i plyn v nás se bude rozpínat.

Už v sobě Boylův zákon cítím. Já také, uniká nám plyn. Tak, pánové, přicházíme na úroveň 250, Sharon tuto úroveň ustálí, vpustí dovnitř trochu vzduchu, aby to vyrovnala.

Teď, když jsme na úrovni 250, můžete si sundat masky, abyste oba zažili hypoxii ve stejnou chvíli. Odpojte si masky. Když už ji máte sundanou, vypněte i regulátor. Koukněte se na rukavice, teď už jsou k prasknutí. Jak se teď vevnitř cítíte? Dobře.

Tak začneme s ukázkou hypoxie, kdo máte tu hračku, vyndejte ji Zkus vzít nějaký kousek, podrž ho, abychom ho viděli, a řekni, co je to za tvar. Trojúhelník. - Dobře, dej ho do krabice. - Je tam - Další. - Další trojúhelník. - Zase správně. - Kruh.

- Kruh? To je válec! Válec. - Kříž. - Ano. - Čtverec? - To je krychle. Tohle je válec. Trochu ti zmodraly rty a nos. To je hvězda. Než budeme pokračovat, nandej si oxymetr, ten na sobě ještě nemáš.

Zkontrolujeme si tvoji úroveň kyslíku. Jsi tam mimochodem už dvě minuty. Rozumím. Done, jak ti je? Už ztrácím barevné vidění, všechno mi připadá jakoby kreslené. Už vidím jen prostředek zorného pole. Dobře, Done, můžeš si už kdykoliv připojit kyslík.

Chtěl bych vědět, jaká je tvoje úroveň kyslíku na oxymetru. 67. Dobře, to už je kritická úroveň, měl bys myslet na to, aby ses zapojil zpátky. Jakmile se dostaneš pod 60, můžeš během okamžiku umřít. Takže si uvědom, že nechceš umřít. Zkusíme ještě tu hračku? Jen abychom viděli rozdíl oproti začátku?

Teď už začínáš opravdu cítit hypoxii. - Trojúhelník. - Chci teď vidět, jakou má koordinaci. - Začíná mě brnět. - Už jsi bez kyslíku skoro 4 minuty. Co to je? Čtverec. To bylo co za tvar? Čtverec. Jsi si jistý, že to byl čtverec?

Už se začínáš trochu třást. Měl by ses už zapojit zpátky. Co bys udělal, kdybys cítil, že si potřebuješ zapojit kyslík? Dokážeš zvrátit hypoxii? Pokud hned nedostaneš kyslík, zemřeš. - Nepřežiješ, tak zapni regulátor... - Já nechci umřít. Dobře, tak si zapni regulátor. Dobře, zapojíme ho za něj.

Pojďme mu to nandat zpátky. Dobře, vraťme se ke hře. Máme tu čtverec. Dobře, jsi v pohodě. Kruh. Koukněte na to. Potvrzuje to, jak rychle přešel od hypoxie do úplně zdravého stavu. To je opravdu důležité, kvůli tomuhle se v letadle nejdřív má pomoct sobě, a teprve potom ostatním.

Přesně tak. Protože pak nebudete schopní zachránit sebe. Když s tím počkáš, může se stát, že zatímco to nandaváš někomu jinému, můžeš se sám ocitnout v bezvědomí. To je fakt důležité, asi odteď budu poslouchat letušky. Chci, aby v tomhle bylo jasno.

Tahle demonstrace byla ve výšce 7,5 km a zbývalo asi 3–5 minut vědomí. Ale komerční lety zpravidla letí ve výšce 10 km nad mořem. Koukněte na tenhle diagram. V té výšce je daleko méně kyslíku. V 10 km máte doslova pár vteřin, než jste v bezvědomí. Můžete z normální osoby přejít k tomu, že ani nedokážete zachránit svůj vlastní život. Nechci...

Já nechci umřít. Nesnažím se vás strašit. Jen chci, abyste rozuměli, co stojí za tím krátkým oznámením. Nejdřív nandejte masku sobě, až potom ostatním. Teď ti můžu říct, že kdyby tam Susan nebyla, byl bys mrtvý. Opravdu. - Děkuju ti, Susan, dlužím ti hamburger.

- Rozumím. Nechci být moc filozofický, ale myslím, že je v tom určitá metafora. Někdy je pro mě jednodušší vidět problémy jiných lidí a soustředit se na ně tolik, že zapomenu, že mám sám nějaký problém. A to je na tom tak úžasné. Někdy musíte nejdřív vyřešit sami sebe, než pomůžete ostatním.

- Díky za záchranu života. - S radostí, byla to čest. - Zachránila bych tě znovu. - Díky. Tady to máte. Už víte, proč nejdřív nandat masku sobě před pomáháním ostatním. Nechcete zažít hypoxii. Já jsem Destin a vy jste den ode dne chytřejší. Mějte se.

Překlad: Šaman Bobo www.videačesky.cz Pokud jsem si získal váš odběr, klikněte na tenhle rámeček. Nebo mě můžete podpořit na Patrionu a přijde vám mail, když vydám video. Chtěl bych poděkovat všem, kteří mi v NASA vyhověli a udrželi mě v bezpečí. Poučili mě a jsem po čase s nimi stráveným chytřejší. Bylo to úžasné.

Moc vám děkuju. Já jsem Destin, vy jste den ode dne chytřejší. Mějte se. Co to máš, Done? Vyřízl jsem normální sklíčka z brýlí a pak jsem si tam dal skla z mých starých brýlí a zalepil jsem to. Vlastně sis upravil své brýle, aby byly dioptrické pod vodou. - Přesně tak.

- To je slušné.

Komentáře (33)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Něco mě na tom nesedí. V závěru vide říká, že když dojde k dekompresi v 10km, tak mám +- 30 sekund. Když se potápím se šnorchlem a zadržím dech, tak mám +- 2 minuty. Pravda, někdo vydrží kratší dobu, to je individuální, ale 30 sekund je myslím opravdu hodně málo, to dají tak kuřáci ;-). V případě dekomprese v 10km by se mohla doba prodloužit za použití techniky hyperventilace... Budu hledat na YT a Internetu, jestli okolo toho nejsou nějaké pokusy a data...

00

Odpovědět

Musis brat v potaz nejspis to, ze kdyz se to stane v letadle v 10km, tak na to nejses pripravenej, k dekompresi dojde ve vterine a nemuzes se nadechnout aby jsi zadrzel dech. Nehlede na to, ze vetsina zacne kricet nebo leknutim vydechne. Takze 30 sekund je asi prumer na to kolik je kysliku ulozeno v mozku (v tele) nez zacne blbnout?

20

Odpovědět

+DefconDobrá, to beru. Jen by mě zajímalo, zda je v té výšce už tak málo vzduchu a tak nízký tlak, že by ani intenzivní dýchání (hyperventilace) nepomohla prodloužit dobu, po které nastane ztráta vědomí, například ze 30 sekund na 45.

00

Odpovědět

kdo si vzpomněl na Reinholda Messnera (popř. Radka Jaroše) a jeho fenomenální výkon, který kdyby nebyl zatím uskutečněn, tak nejen na základě tohoto videa, věřím že jeho proveditelnost bude 999999/10000000 uživateli zpochybňována

00

Odpovědět

Výzkum co dělá mozek bez vzduchu? To jako vážně? To snad ví každej že umře ne? A za tohle platím daně... Snad to ty volby změní

038

Odpovědět

Dej si mrkev a hoď se do klidu, hele. :-D

270

Odpovědět

Měl by sis nasadit tu masku...

100

Odpovědět

Docela děsivé, jak tam tak nepřítomně sedí, křečovitě mrkne s podivným úsměvem a řekne že nechce zemřít.

270

Odpovědět

Jo jo, připomnělo mi to film Everest, kde taky varovali, jak se v té velké výšce lidi bez kyslíku najednou svlíknou, protože je jim horko, nebo se rovnou odjistí a skočí z úpatí... Brrrr.

130

Odpovědět

+BugHer0Ahoj,
to, že se vysvlekou má spíš společného se zimou.. tzn. je jim taková zima až cítíš úplně neskutečný teplo.

01

Odpovědět

+TomasssssssNejsem odborník a vím, že film není úplně přesnej, ale ve filmu myslím jasně říkali, že vlivem nedostatku kyslíku začne člověka blbnout jeho vlastní mozek a kvůli tomu má dojem, že je mu teplo, i když mrzne...

100

Odpovědět

Ten jí měl jak z praku. :))

Je to šílený vidět, jak si člověk ani neuvědomuje, že mu hrozí smrt, kterou může kdykoliv zvrátit.
To si fakt představit v letadle, že po 15ti sekundách (to bych ani nestihl nasadit masku jinému) bych už ani nevěděl, jak ji nasadit sám sobě. Vlastně bych ani nevěděl, že si ji nasadit můžu.

Škoda, že znovu na konci nezmínili to, že mozek se okamžitě ustálí, i když už byl člověk dost mimo. Nějak jako "Nebojte se o ty děti, lepší pozdě než nikdy, nic se jim nestane". Protože furt se najdou rodiče, co budou přehnaně dbát o dítě, a nakonec nezachrání ani jednoho...

200

Odpovědět

Protože to je svým způsobem reflex. To člověk nedělá z nějaké nehynoucí lásky, nebo tak něco, protože tu si v tu chvíli neuvědomíš, na to není vůbec čas - řekl bych, že je to prostě instinktivní.

Stres a strach z podobné situace určitě člověka dožene k nějakýmu automatickýmu módu a imho se probudí ten instinkt, jakkoliv to chování potom bude nelogické.
Kolikrát, když jsi v ohrožení, najedeš na mód, kdy si připadáš jako robot, a děláš věci automaticky

60

Odpovědět

+DomTo je pravda. Třeba mateřský instinkt pořád bude velet pomoct dítěti, i kdyby měla umřít. Al pokud je to jenom o tomhle, k čemu má smysl celá přednáška na začátku letu o tom, kdo si má nasadit masku dřív? :)

30

Odpovědět

+MikeTak, to že je to instinkt ještě neznamená, že to je konečná. Nejsme zvířátka a tak nejednáme čistě instinktivně, ale používáme i rozum. Jo normální netrénovaní lidi to budou mít těžší, aby si natloukali do hlavy, že prvně musí nasadit sobě a pak případně někomu dalšímu pomoct. Ale není to něco nemožného :D Takže ta přednáška smysl rozhodně má. Něco podobného - vzdorování instinktu a využívání síly znalostí se používá napříč mnoha obory. Například i v bojových uměních, nepřítel se bude napřahovat, aby dal hák a když ho budeš chtít blokovat v bodě kde se momentálně nachází jeho ruka tak ti to moc platné nebude - ale to je právě ten instinkt - strach, zatímco, když si seš naprosto jistý, že ti ta rána má přilítnout do papule tak vytvoříš ve správný čas na správném místě mnohem lepší blokaci/prevenci jeho útoku. A na takové kurzy bojových uměních chodí obyčejní lidé alá tvůj soused, myslím si, že každý člověk zná nějakou činnost, ve které chápe, že nemůže jednat instinktivně, ale řídit se rozumem. Snad to dává smysl a pardon, pokud jsi o takovou odpověď nestál, protože ti to je jasné :D

60

Odpovědět

Děkuji za překlad, připomnělo mi to Vladimíra Kořena v podtlakové komoře :D. Kdo viděl, tak ví. Bohužel video jsem nenašel.

90

Odpovědět

Je to někde na stránkách televize nebo toho pořadu nebo tak něco. Pár týdnů zpátky byl na jedné přednášce a pouštěl to tam asi 300 studentům :D

10

Odpovědět

potom vo Fight Club zavádzali ..v scéne na začiatku filmu hovorí že kyslíkové masky sú tam na to aby zlepšili náladu nie aby zachránili od smrti

03

Odpovědět

Tiez som nad tym dnes uvazoval a za boha som si nevedel spomenut kde som to pocul

01

Odpovědět

Tak je to presne naopak :D

00

Odpovědět

nešlo tam spíš o to, že když to letado padá? to sou ti ty masky opravdu potom k ničemu :)

40

Odpovědět

Na tohle by se měli podívat lidi, co viděli Deadpoola a věří všemu :)

012

Odpovědět

Cemu vsemu ? Treba ze si usekne ruku a znovu mu naroste ? Nebo ze mu zabodne nuz do hlavy a v pohode to prezije ?..:D

50

Odpovědět

+Cerny strazce vesmiruTřeba tomu, že když tě zavřou do komory, kde kontrolujou stav kyslíku tak, abys ses pořád dusil, ale ne uplně, tak ti to přivádí neuvěřitelná muka. Ale evidentně to tady nikdo nepochopil. To je jedno, zkusil jsem to.

22

Odpovědět

Mozek bez kyslíku se chová asi nějak takhle:
http://tinyurl.com/q5fytoy

39

Odpovědět

Proč vždycky v nocí nefungují videa?

220

Odpovědět

To máš spát :D

360

Odpovědět

Děkuju Roberte Fico Jr., zase jsem díky tobě o něco chytřejší

431

Odpovědět

hezký...já si říkal kdo to k***a je

150

Odpovědět

Nemoci ohledně změny tlaku jsou zajímavé téma. Potápěči mají například omezenou rychlost vynoření. Kdyby se vynořili najednou, stane se to, co se stane se sodovkou, když s ní zatřesete. V sodovce se zvýší tlak a kapalina (podle Henryho zákonu) "pohltí" více plynu. Proto, když ji rychle otevřete, uvolní se tlak, kapalina vypustí plyn a vypustí se mnoho a mnoho bublinek, když ji ale otevřete velmi pomalu, žádné bublinky se nevypustí. To samé se stane potápěči. Na potápěče působí vysoký tlak, jeho krev pohltí více dusíku než obvykle, a když se rychle vynoří, v krvi se vytvoří bublinky dusíku, které způsobí bolest kloubů a můžou vést k smrti! Léčba se provádí v dekompresní komoře, kde se nasimuluje tlak v té hloubce, ze které se potápěč rychle vynořil, a pomalu se v komoře začne ubírat tlak. Tohle může trvat (v některých případech) i dva dny.

313

Odpovědět

To je velice zajímavé

01

Odpovědět

Kool

02

Odpovědět

Zmašba

00