Carl Sagan o mimozemšťanechBlank on Blank

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
85 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:44
Počet zobrazení:4 399
Carl Sagan, známý astronom a popularizátor vědy, se v animovaném rozhovoru z 80. let vyjadřuje o potenciálních setkáních lidstva s mimozemskými civilizacemi i o rozporech o původu člověka dle jednotlivých náboženských tradic.

Přepis titulků

To, že si lidé promítají své naděje a obavy do vesmíru, je nevyhnutelné. Hollywoodským standardem je mimozemšťany vyobrazovat jako zuřivá divoká stvoření. Mají zašpičatělé hlavy a chovají se nepřátelsky. ASTRONOM CARL SAGAN ROZHOVOR STUDSE TERKELA NAHRANÝ 4. ŘÍJNA 1985 Steven Spielberg učinil velký pokrok s E.

T. a Blízkými setkání třetího druhu, když ukázal neškodné mimozemšťany, ale i v těchto případech jsou mimozemšťané velmi podobní lidem, přitom evoluce mluví jasně, mimozemšťané by se od nás velmi lišili. - A jeho mimozemšťané nejsou moc chytří. - Roztomilí, ale ne chytří. Roztomilí, ale ne chytří. Když se podíváte na časový rámec, uvědomíte si, že naše civilizace je ta nejzaostalejší civilizace v galaxii, co dokáže komunikovat. Radioteleskopy jsme vynalezli před pár dekádami.

Neexistovala šance, že bychom s někým mohli komunikovat. Pokud od někoho obdržíme zprávu, nemůžou být neschopnější než my, protože by nedokázali komunikovat. Bude to muset být někdo mnohem pokročilejší a možná o tolik pokročilejší, jako my jsme oproti mravencům nebo červům. Carle Sagane, jste vědec, astronom, poučte mě tedy. Opravdu si myslíte, že by tam někde mohl být inteligentní život? Určitě může.

Nyní víme, že existuje obrovské množství planet. Řada planetárních systémů okolo sousedních hvězd. Život má tedy spoustu potenciálních domovů. Pak tu máme organickou hmotu. Složité molekuly bohaté na uhlík, které jsou důležité pro život, jak jej známe my, jsou neuvěřitelně hojné, vesmír je jimi zaplaven. Jsou na asteroidech, na kometách, na měsících vnější části naší soustavy, dokonce i v chladných temných mezihvězdných prostorách.

Hmota pro život je tedy všude. A pak tu máme čas. Všechny tyto světy měly miliardy let na biologickou evoluci, spousta světů je starších než ten náš. Takže s tím vším dohromady, se spoustou místa, organické hmoty a času, se zdá neuvěřitelné, že by naše ubohá planetka byla ta jediná osídlená. O pozemšťanech, nás, jste řekl, že jsme tak zaostalí, že je Země „ghettem vesmíru“.

Jsme ghetto vesmíru. Jsme ve velmi zaostalé a temné části Mléčné dráhy. Od středu galaxie jsme 30 000 světelných let. Jsme galaktický zapadákov. Celá naše galaxie je jen jednou z nejspíš stovek miliard dalších galaxií. To je dobré měřítko pro naši roli ve vesmíru. A co náboženství versus věda? Oba myšlenkové proudy mají sklon si myslet, že mají patent na pravdu.

Můžeme se na to dívat takto. Věda a náboženství mají z určitého pohledu stejný cíl. Třeba otázka našeho původu. Věda i náboženství na ni chtějí odpovědět. Náboženství si ale protiřečí, nemůžou mít tedy všechna pravdu. Abrahámovská náboženství tvrdí, že svět je starý asi 6000 let. Jen ve Starém zákoně spočítáte generace a je to jasné, 6000 let. Hinduisté věří v nekonečně starý vesmír s bezmezným počtem zrození a zániků celého vesmíru.

Tato dvě zásadní náboženství nemůžou mít obě pravdu. Jak poznat, které má pravdu a které se mýlí? Musíme se obrátit na fyzický svět okolo nás. A ten nám ukazuje, že například Země je asi 4,6 miliardy let stará, nikoliv 6000 let. Doslovné čtení Bible je tedy zkrátka chybné, není to prostě pravda.

Jakožto vědecké dílo se mýlí. Je to věda Babyloňanů ze 6. století př. n. l. a od té doby máme nové poznatky. Tuto speciální epizodu Blank on Blank podpořil Squarespace. Ať už je váš příběh nevšední, nebo dokonce jako z jiného světa, měli byste ho vyprávět nezapomenutelným způsobem. S uživatelsky přívětivými nástroji a šablonami vám Squarespace pomůže sdělit váš příběh s pomocí podmanivých webových stránek.

Vyzkoušejte si to už dnes. Běžte na squarespace.com/BlankonBlank. Citujete Einsteina: „Kosmický náboženský pocit,“ a v tom smyslu je pobožný, „je nejsilnější, nejvznešenější způsob vědeckého výzkumu.“ To je určité náboženství, ve které Einstein věřil. Ano, ale velmi se to liší od představ o náboženství většiny lidí. Einstein mluvil o Bohu, ale pro něj to nebylo o moc víc než pouhý součet zákonů vesmíru.

Nepatřila k tomu víra v zásahy shůry, účinnost modlitby, posmrtný život nebo jiné součásti abrahámovských náboženství. Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (3)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Zvláštny rozhovor. Ale zopár vecí mi tam nesedí. Náboženstvo nieje veda. Veda je o skúmaní, ako veci fungujú. Nadobúdaní poznatkou o fyzikálnom svete. Zatial čo náboženstvo učí o duchovnom svete. Naše telo sa riadi fyzikálnymi zákonitostiami a naša duša zase duchovnými/duševnými. To, že niektorí ludia vydedukovali z biblie podla dožitých rokov Adamovych potomkov začiatok veku Zeme, neznamená, že to tvrdí Biblia. Je to iba ich logika. Aj keď nesprávna. Ale vtedy nemali také vedecké možnosti ako teraz.Zem a život na nej bol svorený pred Adamom.A za druhé, ani moderná veda nieje neomylná. Vo vela veciach môžme hovoriť ako o terii a až čas a ďalšie bádanie postrčia blyžšie k pravde.

28

Odpovědět

Když budeš zkoumat vědu do hloubky a v souvislostech přijdeš, že všechno souvisí se vším a někdo ty významy, souvislosti a podstaty dává za vinu někomu a druhý zase něčemu, že to tak muselo být aby další vzniklo. Idealista vs materialista. Neustálelé hledání proč a kdo/co.
BTW. Života je ve vesmíru plno, inteligence poskromnu a nebo taky už žádná. Kvantová teorie říká, že proces měření zhroutí vesmír dle našich měřidel, to také může znamenat, že vidíme jen to čeho jsme schopní aby jsme mohli komunikovat s musí to být někdo kdo má stejné měřáky a stejně shroucený vesmír. :D

05

Odpovědět

+Komentáře (1)Jo, ale kvantovka funguje pouze v mikro světe, proto je tvoje extrapolace chybná.

10