Thumbnail play icon

Vzkazy pro mimozemšťanyVsauce

Přidat do sledovaných sérií 98
97 %
86. nejoblíbenějšíTvoje hodnocení
Počet hodnocení:252
Počet zobrazení:15 095

Je velice obtížné posílat mezihvězdné vzkazy, vezmeme-li v potaz, jak obrovsky rozlehlý vesmír je. Je ještě obtížnější je posílat někomu, o kom vůbec nic nevíme. Velice zajímavé by bylo, kdyby nám přišel vzkaz od někoho z vesmíru. Třeba už se tak stalo, třeba jsme doslova bombardováni vzkazy z jiných galaxií, ale zatím nemáme zařízení pro jejich příjem.
Pojďme se ale už podívat, jak daleko je nebo co obsahuje ta nejvzdálenější zpráva, kterou jsme kdy poslali...

Užitečné odkazy:
Knihovna Babel: https://libraryofbabel.info
Obrázek Země ze Saturnu: https://upload.wikimedia.org/wikipedi...
Zpráva z Areciba: https://cs.wikipedia.org/wiki/Zpr%C3%A1va_z_Areciba
Obrázky a nahrávky na Voyageru: https://soundcloud.com/nasa/sets/gold...
http://imgur.com/a/CvEvO
Zpráva od Jimmyho Cartera na Voyageru: http://www.presidency.ucsb.edu/ws/?pi...

Komentáře (44)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Přitažlivá síla atmosféry je technicky špatně (6:46). Atmosféra nepřitahuje těleso na orbitě k Zemi, ale brzdí / zpomaluje ho. Spravně to je: ..., takže je aerodynamický odpor atmosféry neovlivní...

22

Odpovědět

na Arecibo "message" jsme odpoved uz obdrzeli:
https://www.youtube.com/watch?v=gl27od638xE&feature=youtu.be&t=1642

31

Odpovědět

Jedná se o podvrh a být tebou bych se v tom moc nerýpal nebo ..... prostě to už dál nerozebírej ve vesmíru jsme sami a jen bůh vládne všemu tomu budeš věřit.

313

Odpovědět

https://youtu.be/LkrT92qW_Yw
4:04
Je to Grygar?

00

Odpovědět

+RičrdDěkuji.

00

Odpovědět

:D

31

Odpovědět

Tak tohle je fakt kulervoucí video. :)
Pohlížím na to z pohledu fyzika, ale bohužel i trochu jako racionalisty...
Když tam povídal o té sondě co sem spadne za 8M let, tak si říkám, jaká je pravděpodobnost že zrezne a rozpadne se v oceánu, jaká je pravděpodobnost, že ten zlatý disk najdou spíše nějaká zvířata (nebo něco na jejich způsob)... Jaká je šance, že ty sondy proletí okolo planet se životem a někdo se bude koukat (ať už to bude neinteligentní život, nebo nebude mít technologii a nebo ani zájem se dívat - i zájem objevovat je lidskou výsadou).
Takže na konec, pravděpodobnost, že tohle k něčemu bude je limitně se blížící nule.
Každopádně, snaha se cení.
Ale je třeba si uvědomit, že lidé, kteří byli schopni tuto myšlenku vyprodukovat jsou tu dejme tomu 10 000 let, technologie na jejich šíření máme ani ne 50 let a přitom počítáme s horizontem desetitisíců až milionů let. člověk tu možná už za 100 let nebude.
Takže pokud jsou všechny ostatní civilizace ve vesmíru (pokud vůbec jsou) podobné naší, tak máme ohromně malou šanci, že se trefíme do "časového okna", kdy ten život bude inteligentní dostatečně a zároveň ještě bude existovat. Což u nás je dejme tomu průměrně 100 let, co umíme chápat binární kód, přehrát desku nebo pochopit atom vodíku či změřit vzdálenost hvězd. A pokud tu budeme s velkým štěstím 100 či 500 let nadále, tak máme statisticky velmi malou pravděpodobnost natrefit na hvězdu, planetu se životem, natož aby byla zrovna ve fázi vývoje, co by dedukoval naši informaci.
Lidské ego je neskutečné, že si dokáže myslet, jak vyzrálo nad tím, že někomu něco předá.
Ale na druhou stranu, proč by nemohlo dělat něco nesmyslného jako posílat informace do vesmíru. Z pohledu vesmíru je všechno co člověk dělá neproduktivní, stěží dokážeme ovlivnit chování naší Země, natož čehokoliv dál...

Ale video pěkné a plné informací. Tohle není nic proti Vsauce, spíš jen skeptickej a racionální pohled na problematiku. :)

1313

Odpovědět

moc dlouhé dávám dislike

1322

Odpovědět

+Carol worldMoc blbe davam dislike

128

Odpovědět

+ehmAneb když Mike píše za anonyma :D jak ubohé co kdybys napsal komentář sám za sebe ty lamko

16

Odpovědět

+Carol worldNemám potřebu psát jako Anonym. :)
A ano, čekal jsem, že někdo dá dislike proto že je to dlouhé a já to respektuju. :)

02

Odpovědět

+Mikeněkdo dal disliky ? :D se podívej pořádně všichni tvůj nzor hned odsoudili ty snad ty dislajky zbíráš ne :D no je vidět že si řádně vynervovaný ;)

02

Odpovědět

Súhlasím s tebou až na tu štipku pátosu :D jednoducho trafiť interval v ktorom bude civilizácia minimálne na našej úrovni a schopná pochopiť správu = limita idúca k nule.

01

Odpovědět

And as always... that was mindblowing! :D

81

Odpovědět

Ta Library of Babel je fakt šílená :)

261

Odpovědět

Věci, které bych dělala, kdybych zjistila, že Země (lidstvo) bude zničeno za 34 dní: 1) rabování, 2) sexuální eskapády, 3) vražda, 4) prohlášení se za mesiáše, 5) alkoholismus, 6) 5 krabiček cigaret denně, 7) pověsit trenky na Hrad, 8) vyskakování z křoví na starý babičky (jenom v trenčkotu), 9) znovu se podívat na Watchmeny, 10) obvinit hříšné lidstvo na twitteru z blížící se katastrofy, 11) zkouknout legendární videa na VČ, 12) přečíst si nejlepší hlášky na lameru z dob, kdy byl lamer ještě dobrej, 13) napsat hipsterský post na tumblru s inspirativní fotkou ze stocku, 14) zemřít v míru na pláži při opalování se v záři komety

38

Odpovědět

ty by neměl/a na to někoho zabít ale pro jistotu tvůj komentář bude archivován :)

01

Odpovědět

a změn si jméno blbě se to čte omg

03

Odpovědět

Násilné činy na prvních třech místech. Bravo lidstvu.

60

Odpovědět

+WolfikKaždý by nějradši někoho zabil ale musíme se ovládat ale když systém selže každý udělá to co si přeje

01

Odpovědět

+WolfikKdo mě zná, tak ví, že je to VTIP, neboť jsem sama velký pacifista ;). Navíc sexuální eskapády nejsou násilný čin ;)

23

Odpovědět

Co když nás mimozemštani daj do friendzone a neodpovědí?

292

Odpovědět

:d

14

Odpovědět

Problém Knihovny Babel je, že jde o hypotetický model než o vlastní knihovnu. Knihovna na webu obsahuje pouze algoritmus, co udělat s vyhledávaným slovem, protože by bylo příliš obtížné uložit všechny kombinace a ještě těžší vyhledat konkrétní frázi.

Ve skutečnosti v ní tedy lze nalézt jen to, co zadá tazatel a knihovna jen přiřadí unikátní číslo umístění a vygeneruje náhodný text okolo.

Knihovna tedy obsahuje všechno, ale vlastně nic. Veškeré obsah je dán uživatelem knihovny. Kdybychom takovou knihovnu chtěli někomu poslat, vlastně mu posíláme jen zrcadlo toho, co v knihovně hledá.

Jediná možnost najít něco nového je hledat v náhodném textu. Ale vzhledem k tomu, že na stránce se zobrazí jen velmi výjimečně nějaké smysluplné slovo, je šance něco skutečně najít v generovaném textu asi jako vyhrát ve Sportce. A to ještě musíme brát v potaz, že bychom museli znát slova, která v textu hledáme.

Jde spíš o umělecký koncept než o knihovnu všeho napsaného. Nic se v ní nedá najít, jen to co sami zadáme.

341

Odpovědět

Oprava - šance najít něco smysluplného je mnohem menší než na výhru ve Sportce. Když budeš hodný, někdo ti ji možná dokonce vypočítá.

21

Odpovědět

+john.postelAno máš pravdu. "Šance jako vyhrát ve Sportce" byla ode mě myšleno jako metafora na něco nepravděpodobného. Původně jsem dokonce chtěl napsat "asi jako vyhrát 10x za sebou ve Sportce hlavní výhru".

Přišlo mi to ale absurdní ze dvou důvodů, ta příměra by byla stejně rozhodně špatná a bylo to absurdně :-) přehnané spojení.

No... Na to aby to někdo vypočítal by musel učit poměr mezi všemi možnosti, kdyby text dával smysl a všemi možnostmi kompletně. Jak chceš určitě všechny možnosti, kdy text dává smysl? S tím tedy hodně štěstí a jsem zvědavý, kdo mi to vypočítá. :-P

00

Odpovědět

Uložit všechny kombinace by nebylo jen příliš obtížné, ale rovnou nemožné. Pokud těch různých stránek existuje 10^5000 a všech atomů ve vesmíru je "jen" 10^80, tak zkrátka ani není na co to uložit. Ani kdyby všechna hmota ve vesmíru tvořila jeden velký úložný disk nebo jiný sebevíc efektivní úložný médium, tak to prostě nejde. :)

10

Odpovědět

+FrixUložit všechny kombinace samozřejmě lze. Akorát se musí text zakódovat nebo zformátovat, podobně jako například u zvuku nebo videa.

Tady jde spíše o sémantiku toho, co znamená uložit. Ty mluvíš o tom, že knihovnu nikdy nemůže celou vyvolat jako celek, neboli "vypsat" všechen text na jednotlivé listy za sebou. I kdybychom jako médium použili kámen a text tesali dlátem, určitě nám v jednom momentu dojde, to ano.

Slovem uložit ovšem označujeme, že zaznamená informaci, co je na každé stránce a to je jednoduché. Potom přeci nemusíme vypsat naráz všechny stránky, stačí jen ty, které si chceme přečíst.

A způsob uložení by mohl být pak například stylem, že stránky budou zaznamenány v řadě za sebou.

1. První strana by obsahovala na všech pozicích první písmeno abecedy.
2. Druhá strana by obsahovala na první pozici druhé písmeno abecedy a na všech ostatních první písmeno.
3. Třetí strana by obsahovala na první pozici třetí písmeno abecedy a na všech ostatních první písmeno abecedy.
4. Pokud by na jedné pozici se vyčerpalo všechna písmena, přistoupilo by se k další pozici.
...

Pokud bychom chtěli něco zobrazit libovolnou stránku, prostě bychom nechali program sestavit stránku podle čísla stránky a zmíněného klíče.

V případě, že bychom hledali konkrétní text, byl by proces hledání velmi zdlouhavý, nakonec by systém ale našel všechny záznamy, které obsahují informaci, kterou hledáme.

Stránek je konečný počet. Písmen na každé pozici (+mezera) je konečný počet. Každé straně můžeme také dát vlastní číslo. Všechno je jednoduše splnitelné.

Uložili jsme všechny všechny stránky? Uložili. Můžeme si zobrazit všechny stránky, můžeme. Knihovna je kompletně uložená. Já v tom nevidím problém.

01

Odpovědět

+Sir MoriAno, ale to je jen jiný způsob toho, jak ta knihovna už teď funguje - pouze by šlo o jiný program či algoritmus na vyvolání stránek. Já to myslel tak, že nejde uložit všechny stránky tak, jak jsou ve formě textu, aniž by se cokoli počítalo nějakým algoritmem.

00

Odpovědět

+FrixJá v tom s tebou plně souhlasím, jak to myslíš.

Ale já jsem přece nikdy nezmiňoval, že by knihovna musela být uložena jedna ku jedné. Psal jsem, že by bylo obtížné uložit všechny stránky a pak v nich hledat, proto to na webu tak není.

Jinými slovy jsem psal, že by zakódování! a uložení všech stránek bylo příliš obtížné, a proto ten algoritmus na webu jen generuje náhodný text, podle toho co se tam zadá. :-)

Je to podobné jako s videi na jakémkoli médiu. Nikde nejsou uloženy v raw formátu 1:1, ale vždycky jsou kvůli úspoře místa zakódovány. Proto potřebujeme kodeky. A připadá nám, že by byly tímto způsobem uložení o něco méně hodnotné ke sledování?

00

Odpovědět

Moc díky za překlad!

40

Odpovědět

To bylo kruté vždyt oni se snažili a ty napíšeš takovou ironickou poznámku ,jasně překlady nedělají podle termínu a věčinou si lidi dva tři měsíce počkají na žádané video, ale stále tomu obětují část svého života..

00

Odpovědět

Pro mě osobně je neuvěřitelný fakt, že vláda USA financovala miliardama projekty aby vyslala zprávy, které by v nejideálnějších podmínkách, přinesly odezvu za 50 tisíc let. :) Každopádně moc zajímavé video a děkuji za překlad, zase si připadám o něco zbytečnější :D

180

Odpovědět

ono je to vcelku lukrativní, a hlavně to nabudí zájem lidí o vesmírný program. 50 tisíc let je ve vesmíru, myslím si, velmi krátká doba. A jak bylo řečeno ve videu, není to jen pro mimozemšťany, je to vzpomínka na doby, které se udály, jsou tam záznamy naší historie. Za pár tisíc let si sotva někdo vzpomene na tuhle dobu, ale možná že technologie a lidé natolik vyspějou, že mezigalaktické cestování nebude problém. A pak je možnost, že rychlost cestování vesmírem se zkrátí na minimum. A tyto relikvie dob minulých budou jako vesmírné kroniky, které mohou vyprávět dávno zapomenuté příběhy. Jak to tu vypadalo, co se tady dělo.
Informace o životě nás a našich rodičů a prarodičů právě teď putují vzdáleným vesmírem daleko za sluneční soustavou. Daleko od svého domova, tam, kam se ještě mnoho let nikdy žádný člověk nedostane.

A to je na tom ta děsivě gigantická skutečnost, která vládu USA přiměla tento projekt financovat.

11

Odpovědět

+lenaciaSouhlas, ale to je spíše pohled vědců, kteří ty sondy vyslali a s těmito ideály je konstruovali. Vláda tenkrát byla ochotna financovat tyto projekty především díky doznívající, ale stále trvající studené válce. Ono vyslat "vzkaz pro mimozemšťany" je zkrátka dost lákavé, ačkoliv si je s vysokou pravděpodobností nikdy nepřečtou. To byla ostatně snad jediná pozitivní stránka na studené válce, touha se předhánět ve výzkumu (což byla jedna z hlavních příčin, co ekonomicky položilo SSSR, který nebyl schopen držet krok) a tím sekundárně posouvat lidstvo směrem dopředu, ačkoliv primárním cílem bylo účinněji zničit toho druhého, či ohromit svět a dokázat, že já jsem ten lepší.

Zájem lidí o vesmírný program krásně ilustrovalo například Apollo 17, což bylo po vědecké stránce nejúspěšnější přistání na Měsíci co se týče vědy a vlastně všeho možného, ale veřejnost už to v podstatě vůbec nezajímalo, protože program Apollo už jim zevšedněl, dnes by přistání posádky na Měsíci opět plnilo noviny po celém světě. Takže souhlas i s tím vzbuzováním zájmu, i když se obávám, že politici měli trochu jiné důvody, proč do toho nastrkat prachy, což v konečném hledisku ale vůbec nevadí.

10

Odpovědět

:D

00

Odpovědět

wow, tak knihovna je hodně luxusní... nemá nějaký video jen o ní?

50

Odpovědět

Sorry, jelikož jsi původní koment upravil, smazal jsem svůj a tím se smazal i ten další tvůj. :-D

10

Odpovědět

po tomhle videu se citim dost nevyznamne, dokonalej dil :)

102

Odpovědět

To bude asi nízkým sebevědomím

56

Odpovědět

Jako vždy se u Vsauce někdy ztratím, pak se na moment chytnu (jsem za to nesmírně rád), abych se pak mohl ztratit ještě víc. Ale neskonale mě tato videa od něj baví! :D :)

121

Odpovědět

Jestli máš problém pochopit videa od Vsauce tak bys měl si vzít mojí sestru

57

Odpovědět

Vsauce neříká nic co by věděl říká jen to co si někde přečetl a předčítá to ostatním lidem aby působil více chytře ale při tom je to idiot s pleškou

16
Další
Používáme cookies, abychom mohli provozovat tuto internetovou stránku a zlepšit Vaši uživatelskou spokojenost. Budete-li pokračovat beze změny nastavení, předpokládáme, že souhlasíte s ukládáním souborů cookies z internetových stránek. Více informací o použití cookies.
OK