Fail s feromagnetickou kapalinou ve stavu beztíže

Thumbnail play icon
70 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:88
Počet zobrazení:7 331

Nedávno se tu objevilo video od Dereka Mullera z YouTube kanálu Veritasium, ve kterém se spolu s Brucem a Diannou proletěl ve speciálním letadle pro stav beztíže. Nyní vám přínášíme verzi od Dianny Cowern, fyzikální dívky, jež se v některých částech přímo překrývá s videem od Dereka. Sice je v názvu napsáno fail, jedná se však o velice zajímavé záběry, které jistě někoho nalákají, aby se proletěl ve stavu beztíže. Nebo aby se alespoň chtěl proletět. Zjišťoval jsem totiž, kolik tato zábava stojí, a vychází to zhruba na 100 000 Kč. Asi to nebude pro každého, ale určitě se můžete podívat na dnešní video, které vám tento zážitek přiblíží. 

Přepis titulků

Tohle video je sponzorováno Squarespace. Je dobře, že vše uvnitř toho letadla bylo vypolstrované. Ve stavu beztíže mě nakopli do zadku. Bylo to... Bylo to to nejhustější, co jsem kdy podnikla. Tohle obrovské letadlo vystoupá pod 50 stupni a pak prudce klesne směrem k zemi. - Odlétáme.

- Jdeme na to. Asi si počůrám kalhoty. Můj bože. Nejsem nervózní jako v normálním... - Nejsi? - Dělám si srandu. Mám iracionální hrůzu z normálních letadel. Stoupáme fakt rychle. Kontrolka bezpečnostních pásů zhasla, všichni se zvedají a odcházejí. Asi už to začíná. Byli jsme v letadle pro stav beztíže od Novespace ve Francii.

Ve vzduchu nad pobřežím Francie. Zvracecí raketa, meteor mikro gravitace. Tenhle jsem vymyslela já. Snila jsme o tom tři roky. Od té doby, co jsem natočila video s Emily Calandrelli, kde jsme mluvily o tom, jak letadlo pro stav beztíže funguje. Moje první přání na seznamu. Pak letěla Simone a já jsem si řekla: ''Víte co? Uložím si to do paměti, za pět let se to uskuteční a mezitím se budu těšit víc a víc.'' A pak bum!

Bruce z YouTube kanálu e-penser pozval mě a Dereka Mullera z Veritasia a řekl: ''Jestli se dostanete do Bordeaux ve Francii, můžete se proletět letadlem ZERO-G.'' Nehýbejte hlavou. Nehýbejte očima. Buďte klidní, dýchejte normálně. Zatněte svaly. 30 stupňů. 40 stupňů.

Vypuštění. Právě jste ve stavu beztíže. Můj bože. Můj bože. Můj bože. Moje hlava není... Můj bože. Lehněte si. Božínku. To bylo parádní. To bylo úžasné.

Byla jsem jako malé dítě v kombinéze, co po probuzení uprostřed noci řeklo: ''Co je tohle za svět?'' Tím počítáním, co jste slyšeli, si piloti sdělovali stupně, pod kterými letadlo na své trajektorii letělo. Tohle byl pro piloty cvičební let. Vím, jak to zní, ale znamená to, že se piloti jen ujišťují, že tenhle typ letů létají dostatečně často. Byli to super piloti.

A navíc to znamenalo, že jsme byli jenom čtyři namísto deseti, takže jsme měli spoustu místa. Letím. Byla tam tanečnice a začínající společnost testující VR brýle, které jsem si mohla vyzkoušet. Tolik zážitků! Během letu jsem toho moc nenapovídala. Můj bože. Můj bože. Můj bože.

Božínku. Ve stavu beztíže nejste po celou dobu, protože abyste byli, musí letadlo buď stoupat a zároveň zpomalovat, nebo prudce klesat k zemi a zrychlovat stejnou rychlostí, jakou by vás zrychlovala gravitace, kdybyste padali bez odporu vzduchu. Hádejte, jak dlouho by vám trvalo spadnout z cestovní výšky 11 000 metrů na povrch Země. Ve stavu beztíže a bez odporu vzduchu... 48 sekund. To je vše.

Letadla jsou bezpečnější alternativa. 11 sekund stoupají vzhůru a zároveň zpomalují a pak klesají dolů a zároveň zrychlují. Takže jste každou parabolu ve stavu beztíže 22 sekund. Je to stejné jako přehoupnout se přes vrchol na horské dráze, ale dokonale načasované a vyvážené, aby to odpovídalo tíhovému zrychlení. Pak to opakují znovu a znovu a výsledkem je vcelku asi pět minut mikrogravitace. Vykonali jsme 14 beztížných či mikrogravitačních parabol plus jednu parabolu marsovské gravitace.

Cítím se tak silná. A dvakrát měsíční gravitaci. A ne, není to jako skydiving. Ten jsem popravdě zažila jen uvnitř větrného tunelu s nasazenými VR brýlemi, což je zase úplně jiná fyzika. Před beztížnou částí paraboly jste vytaženi a pak odtaženi. Při obojím vás to zamáčkne do podlahy.

Nemůžu uvěřit tomu, že když budeme stoupat, přetížení bude větší než v raketoplánu. - Fakt? - To mě překvapuje. 1,8 G. Při téhle části letu cítíte, jako by na vás někdo naskládal hromadu matrací. Líbí se mi to. Bez hrášků.

A také bez čůrání. Myslím, že tam měli nádoby na moč, které jste případně mohli použít, ale z velice jasných důvodů tam nebyly záchody. Také nám poskytli zvracecí pytlíky, protože... Abych zodpověděla vaší otázku: Ne, neudělalo se mi špatně, a ani nikomu jinému. Děkuji ti, moderní medicíno, protože nám před odletem píchli injekci, která má pomoct při kinetóze, ale udělá se vám hodně sucho v puse. - Mám hodně sucho v puse.

- Jo, já taky. A také se nám strašně motala hlava. - Točí se vám hlava? - Jo, točí. Všem z nás. Je mi divně. - Jo, je mi divně. - Je mi divně Možná to ten zážitek vylepšilo. Při 1,8 G cítíte, jak vám klesá čelist a je nemožné zvednout nohy. Zkoušela jsem vyskočit a žasla jsem úžasem. Myslela jsem si, že bude těžké vyskočit, ale nebylo ani trochu.

Vyskočit šlo v pohodě, ale jako by se podlaha snažila vystoupat k mým nohám. To také dělala, protože po výskoku stoupá rychleji, než když jste na zemi. Je to jako vyskočit ve výtahu v okamžiku, kdy začne stoupat. A pak piloti řeknou: "Vypuštění." Je slyšet takový bzučivý pokles zvuku a to je ta děsivá část. Z 1,8 G jste najednou v 0 G a vám přijde, jako by vám chtěl žaludek vyletět nohama z těla.

Byl to beze srandy ten nejúžasnější zážitek mého života. Ale jsem nemotorný člověk, takže když to spojíte se stavem beztíže, vyskytnou se nehody. K feromagnetické kapalině jsem se ani nedostala. Přinesli jsme s sebou do letadla nějaké věci, abychom je vyzkoušeli, ale je velice obtížné si představit, co se s nimi ve stavu beztíže stane, když jste ho nikdy nezažili.

Požádala jsem Dereka, aby na podložce roztočil káču, ale nemůžete roztočit něco na něčem, když tam není gravitace, která by to přitahovala dolů. Roztočil ji, ale jen poletovala. Pak jsme se pokusili vyfotit selfie za letu. To byl také můj geniální nápad. A gyroskop.

Ten smutný okamžik, když ho chytil a zastavil. Ale můj grandiózní plán byl ukázat vám feromagnetickou kapalinu. Představovala jsem si velkou kapku a obrovský magnet z neodymia při nulové gravitaci. A pak otevřenou feromagnetickou kapalinu zakázali, protože tohle se stane s kapalinami ve stavu beztíže. Tolik starostí a soustředěnosti kvůli feromagnetické kapaliny, a tohle jsou nejlepší záběry. Nepřitáhlo to...

To byl ten největší skok ze super nápadu na to nejhorší výsledek, co jsem kdy zažila. Ale pořídila jsem úžasné záběry gyroskopu točícího se stejným směrem. Tady můžete vidět, jak je v precesi. Před odletem jsme k podlaze přivázali balónky s héliem. Co se stane, až se dostaneme do stavu beztíže? - Napřed budeme stoupat. - Hádám, že drobet vystoupají. Hádám, že drobet vystoupají.

Ve stavu beztíže nebude v provázku napětí, takže klesnou. Klesly dolů, protože se uvolnilo napětí v provázcích a nakonec zůstaly na podlaze. Takže feromagnetická kapalina byla obrovský neúspěch. Ale jde o to, že když jste v tak nepředvídatelném a neznámém a nezvyklém prostředí, nehodám se nevyhnete, ale nevyhnete se ani fantastickým objevům.

Třeba když jsem si mohla vyzkoušet VR brýle při poslední parabole. Musí vypočítávat, že v prostředí beztíže padáte. VR brýle nejsou naprogramovány, aby neustále zrychlovaly k zemi rychlostí 9,8 m/s². Takže musí vypočítávat tuhle rovnováhu a neustále se přizpůsobovat mikrogravitaci a výsledkem je nepopsatelný zážitek. Výhled z Mezinárodní vesmírné stanice a pohled na polární záře a galaxie a na Zeměkouli – to vše ve stavu beztíže.

Můj božínku. A pak bylo po všem. Chci mockrát poděkovat Bruceovi, protože bez něj by se tohle všechno nikdy nestalo. A také Novespace, díky kterým to byl neuvěřitelný zážitek. Ukázali mi, proč jsme na sobě měli tyhle obleky – aby nás mohli chytnout a otočit nás nohama k podlaze. A teď vám povím o videích, které natočili Derek a Bruce, zatímco se budete dívat na záběry se mnou v kokpitu s piloty.

Odkazy na ta videa hodím do popisku. Bruce do letadla přinesl Tardis a dělal přemety. Pokud se chcete kouknout na zábavného Francouze, mrkněte na jeho video. Derek s sebou vzal zapalovač, natočil plamen ve stavu beztíže, takže mrkněte i na to. Oba odkazy jsou v popisku. Děkuji za zhlédnutí tohoto videa a šťastné fyzikování. Děkuji Squarespace za sponzorování této epizody.

Ať už sháníte doménu, webovou stránku nebo online obchod, Squarespace vám s tím pomůže. Squarespace poskytuje multifunkční platformu s předlohami, které vám pomohou si snadno založit webovou stránku. Není potřeba nic instalovat, patchovat, nebo upgradovat, což je super. když potřebujete pečlivě zaznamenat vaší druhou výpravu do stavu beztíže. Vyzkoušejte zkušební verzi zdarma na squarespace.com a zadejte kód "physics", abyste získali slevu 10 % na svůj první nákup.

A pak bylo po všem.

Komentáře (2)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

"Oh my god, oh my god!" připadal jsem si jak při sledování p***a... :)

131

Odpovědět

Moc pěkná holka.

47