Aktuality ze světa vědy #6

Thumbnail play icon
80 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:128
Počet zobrazení:4 561

Vítejte u dalšího dílu Aktualit ze světa vědy, v němž nám Elise představí pekelnou slepici, oceánografický výzkum na největším měsíci Saturnu, sopečné erupce na Venuši a samozřejmě nebude chybět ani objev gravitačních vln!

Video bylo zveřejněno 21. 3. 2014.

Přepis titulků

Ahoj lidi. Tady Elise, sledujete pořad IFLScience, který vám dnes přináší společnost Audible. Tento týden paleontologové objevili něco, čemu říkají pekelná slepice. Jmenuje se Anzu wyliei, což doslova znamená opeřený démon. Jedná se o dvounohého oviraptorosaura z období křídy. Tenhle kousek vážil 300 kilogramů a na délku měřil kolem 3,5 metru. Nález je důležitý, protože dosud byly nalezeny pouze zlomky fosílií oviraptosaurů. Tři vzorky analyzované tento týden tvoří téměř celou kostru, což nám odhaluje mnohem více.

Žil před 66-68 miliony let v horkém, vlhkém podnebí podobném dnešní Louisianě. Byl to všežravec, takže jedl rostliny a malá zvířata. Astronomové vůbec poprvé objevili vodní vlny mimo Zemi. Sonda Cassini nedávno dokončila stý přelet největšího měsíce Saturnu - Titanu. Rozlehlá jezera a oceány Titanu jsou z kapalných uhlovodíků jako metan. Jejich hladiny byly vždy hladké, což je zvláštní vzhledem k písečným dunám vytvářeným silným větrem.

Sonda zachytila zrcadlový odraz či odlesky sluneční záře na jednom z moří Titanu. Drobné odlesky mohou vznikat mírným jen pár centimetrů vysokým zčeřením hladiny. Sonda také zaznamenala zvláštní ostrov, který se objevil a zase zmizel. Na jednom záběru vypadal jako jasný odlesk, ale na žádném dalším už se neobjevil. Nejspíš se prý jednalo o shluk vln nebo bublin, které stoupaly na hladinu. Tak je to tu. Oceánografie už se neomezuje pouze na Zemi. Na Venuši je to dnes pěkné peklo. Na jejím povrchu dosahuje teplota ohromných 460 °C a zahalují ji mračna kyseliny sírové.

Zahlédnout její povrch je tedy dost obtížné. V jejím geologickém vývoji zřejmě hrály velkou roli sopky. Podle nových důkazů by na Venuši stále mohly být aktivní sopky. V poměrně mladé riftové zóně byly zaznamenány 4 jasné výbuchy, které mohly mít až 800 °C, což je mnohem více než povrchová teplota Venuše. Byly spatřeny u největší sopky Venuše, která naposledy vybuchla před desítkami milionů let.

Podle bližší analýzy záblesků mohlo jít o proudy lávy nebo horké skvrny. Odborníci prohlíží další záběry a hledají na Venuši další sopečnou aktivitu. V biologii se tento týden urodil zombie mech. Tak trochu. Vědci oživili mech, který byl 1500 let zmražen v permafrostu. Doposud byl rekord 20 let. V minulosti byly po tisíci letech oživeny pouze bakterie a viry, které jsou mnohem odolnější.

Vědci vyjmuli zmrzlá jádra mechu a pečlivě je inkubovali při ideálním světle a teplotě. Po pár týdnech začal mech růst. Podle uhlíkové metody je mech starý 1530 let a než půda zamrzla byl mech starý pár desetiletí. Tato odolnost může pomoci zachovat biodiverzitu při malých dobách ledových, jako byla ta v Evropě. A nakonec zpráva týdne, ohromná zpráva, zpráva roku. Vědci objevili otisk gravitačních vln z Velkého třesku.

Pokud nežijete v jeskyni, nejspíš jste o tom už slyšeli. Tento nález je prvním přímým důkazem teorie inflace. Podle ní se vesmír v prvním zlomku nanosekundy po svém vzniku prudce roztáhl. Měření polarizace mikrovlnného reliktního záření na jižním pólu v reliktním záření odhalilo tzv. primordiální polarizaci v B-módu. Jedná se o pozůstatek záření z Velkého třesku. Tento jev mohl vzniknout pouze gravitačními vlnami způsobenými inflací. Einstein tyto gravitační vlny předpověděl už před sto lety.

Tento objev je mnohem přesvědčivější, než se kdy předpokládalo, a už byl navržen na Nobelovu cenu. To je ze světa vědy vše. Jak jsem říkala na začátku, dnešní díl sponzoroval Audible. To znamená, že když půjdete na adresu www.audible.com/IFLS, můžete si zdarma stáhnout jakoukoliv audioknihu. Mají přes 150 tisíc audioknih. Beletrii i literaturu faktu. Mají i opravdu skvělé vědecké tituly.

Osobně doporučuju novou knihu Michia Kaku Future of the Mind. Zrovna jsem ji dočetla a byla skvělá, tak snad se vám bude líbit. Děkuji za pozornost a na shledanou příště. Překlad: Veru www.videacesky.cz

Komentáře (6)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Gravitační vlny už byly zpochybněny (což neni nic překvapivýho), tak uvidíme, co z toho za pár tejdnů nakonec vyleze

63

Odpovědět

Ako často to vychádza ?
Máte v pláne prekladať pravidelne ?

Taký súhrn správ za posledný čas v pohode, ale ak to má byť 2 krát do mesiaca, tak to budú dosť staré správy. Mám pocit, že o väčšine z tých správ väčšina počula aj z blbého bulváru...

31

Odpovědět

Svižné, zajímavé informace, které nikterak (zatím) neovlivní můj denní režim. Teda aspoň do doby, než bude muset lidstvo zdrhnout na vodní měsíc Saturnu, protože ďábelské slepice zaútočí na naši Zemi, protože už jim nebude stačit vulkanická Venuše, jelikož už spotřebují veškerý regenerační mech, který (spolu s kostrami těch slepic) na Venuši transportujeme za pomoci super složitých gravitačních vln.

371

Odpovědět

Tak teraz neviem či čítam koment alebo titulky k novej časti Big Bang Theory :-D

41

Odpovědět

Když mluvila o tom velkém třesku, rozuměl jsem jí jenom slovo ¨velký třesk¨

35

Odpovědět

Takže jsi vlastně rozuměl dvě slova. :-D

370