Aktuality ze světa vědy #5

Thumbnail play icon
81 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:201
Počet zobrazení:5 858

Po velmi dlouhé době se vám opět hlásí novinky ze světa vědy.  Elise nás seznámí s úžasnými pokroky v medicíně a fyzice. Dozvíme se také o vesmírných explozích způsobených slunečními větry a nově objeveném druhu nevídaně nadržené vakomyši.

Video bylo zveřejněno 26. 2. 2014

Přepis titulků

Zaprvé se omlouvám za dlouhou odmlku. Měla jsem spoustu starostí a problémů. Ale jsem zpátky. Asi jste si všimli, že nejsem ve svém studiu. Jsem v San Franciscu ve studiu Discovery News, které mi na dnešek půjčili. Mluvila jsem totiž na Discovery News o nejstarší hornině na Zemi. Ale to není ze světa vědy jediná novinka tohoto týdne. Došlo k vývoji umělých orgánů, vesmírným explozím velikosti planet a dojde i na vačnatce, co se doslova usouloží k smrti.

Tak začneme. Poprvé se podařilo laboratorně vytvořit umělé plíce. Jak jistě víte, mezi největší rizika transplantace patří, že tělo příjemce cizí tkáň odmítne. Orgány vypěstované z vlastní tkáně pacienta by toto riziko značně snížily. Plíce vytvořilo Centrum zdravotních věd Texaské univerzity. Z plíce odstranili všechny buňky a nechali jen torzo z kolagenu a elastinu. Do torza pak byly vloženy buňky z dárcovské tkáně.

Po čtyřech týdnech ve výživovém roztoku byla na světě plíce. Je měkčí a ne tak pevná jako normální plíce a transplantace zatím není možná, ale je to ohromný pokrok. Teď fyzika. Byla změřena hmotnost elektronu s přesností na 12 desetinných míst. To je 13krát přesněji, než kdy dřív. Taková přesnost se může zdát přehnaná, ale umožňuje přesněji předpovědět chování atomu, a pomoci při testování protikladných fyzikálních modelů.

Ve vesmíru se tento týden poprvé podařilo zachytit jádro supernovy. Protože jsou hvězdy kulaté, předpokládalo se, že prvky se v supernově rozpínají rovnoměrně. Snímky ale ukázaly, že některé prvky jako železo a titan jsou rozptýlené nerovnoměrně a také různě ohřívané, přestože těžší prvky by měly být rozptýlené ve stejné oblasti hvězdy. To naznačuje, že před vznikem supernovy se mění uspořádání jádra hvězdy.

A zpět k biologii. Určitě znáte film Avatar. Tento týden se podařilo opici pomocí implantátu ovládat končetiny avatarové opice pod sedativy. Tento úspěch nás přibližuje k možnosti umožnit lidem s poraněním páteře ovládat své končetiny. Na rovinu. Počasí na Venuši není dvakrát vlídné. Vědci odhalili, že v atmosféře Venuše dochází k masivním explozím. Někdy i několikrát za den.

Sluneční vítr má rychlost miliony kilometrů v hodině. Někdy se zamotá sám do sebe a zůstane v kontaktu s rázovou vlnou planety. To je bod, kdy se rychlost větru po kontaktu s planetou sníží a vznikne obrovská vlna horké plazmy zvaná anomální horký proud. Ty vznikají i u Země, ale před nejhorším nás chrání naše magnetosféra. Interakce magnetosféry s nabitými částicemi slunečního větru způsobuje polární záři. Venuše ale takové štěstí nemá, její slabá magnetosféra ji sotva uchrání. Tento týden vědci oznámili, že tyto exploze mohou být větší než samotná planeta.

Byl objeven nový druh vakomyši. Je to malý vačnatec velikosti myši. V době páření se u samečka zvyšuje hladina stresových hormonů, která způsobuje rozkládání jeho tělesných tkání. Začne mu vypadávat srst, trpí vnitřním krvácením a selhává mu imunita. Takže ho postihne gangréna, napadají ho paraziti a selhávají játra. I když už z něj je úplná troska, do posledního dechu si hledá partnerku. Tomu říkám zanícení.

To je vše. Nezapomeňte se podívat na Discovery News na nejstarší horninu na Zemi. Nashle příští týden. Díky. Překlad: Veru www.videacesky.cz

Komentáře (11)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Mohli by mluvit ted o těch gravitačních vlnách, co dokazují Velký třesk. To je objev desetiletí a jistá Nobelovka. :)

30

Odpovědět

V příštím díle ;)

10

Odpovědět

Týjo ta přibrala, napadlo mne hned ze začátku...a koukám že nejen mne :D
Ale nepřijde mi kvůli tomu ošklivá, minimálně obličej má pěknej...

92

Odpovědět

Ač nerad, musím si též přisadit – asi nějaká epidemie (na iDnesu vorvaňoidní "tanečnice" a ještě 180 kilo ministra, nemluvě o uloveném divočákovi o váze 227 kilogramů).
Zřejmě už se do původního studia nemohla protlačit dveřmi.

48

Odpovědět

Vím,že není hezký soudit podle vzhledu.Koneckonců ani já nejsem nejhubenější takže to jí nezazlívám a video pěkný a stručný...ale ona je fakt nesympatická. Kdyby aspoň trochu delší vlasy měla,takhle to vypadá fakt divně.

146

Odpovědět

nikdy jsem si nevsiml jak je tlusta ... ale to kazdopadne nic nemeni na tom, ze video bylo skvele (imo)

394

Odpovědět

Jasné a stručné. Jen by mohla být méně v záběru :D

4815

Odpovědět

bože ona je tak hnusná.....

4046

Odpovědět

Kdyby jen to, ale ona je i docela otravná ... (gestikulace, hlas, ...). A to že je hnusná, já taky nejsem bůh ví jaký krasavec, ale neseru se do "médií". Ve videích, v telivizi atd. mají být charizmatičtí lidé (až na vyjímky samožřejmě).

1011

Odpovědět

+XenThazorje to individuální, mně se třeba její hlas vyloženě líbí (a naopak mě doslova sral např. hlas toho kuchtíka ze Sorted...), na pohled to žádná velká šťabajzna není, to se nehádám, ale takhle inteligentní holka s vlastním kvalitním kanálem, to je docela vítaná změna, proti všem těm zmalovanejm umělejm blbkám, o který na netu denně zakopávám.

130

Odpovědět

A tak, kdyby byla nouze...

613