#8 Podivný hmyzAktuality ze světa vědy

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 3
78 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:146
Počet zobrazení:4 364

Tento týden se to aktualitami z vesmíru jen hemží. Nebude ale chybět ani biologie a objev dosud neznámého pohlavního orgánu! Video bylo zveřejněno 22. 4. 2014. Krvavé zatmění měsíce: https://www.youtube.com/watch?v=qpbKJPCTrfM

Přepis titulků

Sledujete pořad IFLScience, který vám dnes přináší společnost Audible. Pokud jste minulý týden nežili v jeskyni, asi už jste o tom slyšeli. Krvavé zatmění měsíce. Jestli jste ho prošvihli, nevadí. NASA pořídila časosběrné video. Odkaz najdete pod videem. V Rusku zachytily autokamery podezřelou explozi meteoritu. Meteorit mohl být součástí každoročního meteorického roje Lyridy. Nemusely zasahovat žádné pohotovostní složky, přesto to byla parádní podívaná.

Důležitá zpráva z astronomie. Asi jsme byli svědky zrodu nového měsíce. Seznamte se s Peggy, novým měsícem Saturnu. Přesně před rokem objektiv sondy Cassini náhodou zachytil neobvyklé úkazy na nejvzdálenějším prstenci Saturnu. Jedním z těchto úkazů je asi 1 200 km dlouhý a 10 km široký oblouk. Byl asi o 20 % jasnější než jeho okolí. Také byly zjištěny neobvyklé odchylky na obvykle hladkém okraji prstence.

Vědci se domnívají, že oblouk i odchylky způsobila gravitační síla blízkého tělesa. Toto ledové těleso nemá v průměru ani kilometr a nelze ho tedy zachytit na snímku. To, co vědci zkoumají a co jste viděli, je důkaz rozruchu, který pravděpodobně způsobil měsíc Peggy. Tento týden biologové objevili úplně nový pohlavní orgán. V jedné brazilské jeskyni objevili hmyz, který si vyměnil genitálie. Tento nový rod se jmenuje Neotrogla.

Jedinec je asi 1 mm dlouhý a podobný mouše. Samička tohoto druhu má dosud neznámý pohlavní orgán pojmenovaný gynozom. Při páření samička vleze na samce, zasune svůj gynozom do jeho genitálií podobným vagině a začnou se pářit, což může trvat 40 až 70 hodin. Gynozom se vine samečkovým tělem a uzamkne ty dva k sobě. Spojení je tak pevné, že když se je vědci snažili oddělit, nechtěně samečka roztrhli vedví.

Přesto se jim nepodařilo oddělit jejich genitálie. SpaceX minulý týden odstartoval raketu Falcon 9 nesoucí kosmickou loď Dragon. V sobotu brzy ráno doručil na Mezinárodní vesmírnou stanici zásoby materiálu, jídla, kamer, potřeb na pěstování zeleniny a nový komunikační systém. Je to třetí z dvanácti plánovaných zásilek, kterou má SpaceX pro NASA doručit.

Další zásilka má odstartovat 6. června. A nakonec největší zpráva týdne. Tým Kepler z NASA oznámil objev planety velikosti Země v obyvatelném pásmu své hvězdy. Kepler-186f je asi o 10 % větší než Země a obíhá červeného trpaslíka asi 500 světelných let odtud v souhvězdí Labutě. Hvězda je o polovinu menší a lehčí než Slunce.

Kepler-186f ji oběhne za 130 pozemských dní. Je na samém kraji obyvatelného pásma hvězdy, takže přijímá v porovnání se Zemí jen třetinu záření své hvězdy. Známe jedinou planetu se životem. Zemi. Takže když hledáme život i jinde ve vesmíru, zaměřujeme se na podobné planety. A tahle je zatím nejpodobnější. Jak jsem říkala na začátku, dnešní díl sponzoroval Audible.

To znamená, že když půjdete na adresu www.audible.com/ifls, můžete si zdarma stáhnout audioknihu. Mají přes 150 tisíc audioknih a mají i opravdu skvělé vědecké tituly. Tento týden doporučuju svůj vůbec nejoblíbenější. Příběh předka od Richarda Dawkinse. Mapuje dějiny života a našich předků za posledních několik miliard let. Pokaždé mě dostane, takže opravdu doporučuju. To je tenhle týden vše.

Těším se na shledanou příště. Překlad: Veru www.videacesky.cz

Komentáře (19)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Tenhle pořad je parádní, takové souhrny jsou skvělá věc. Je fajn se dozvědět co je nového, bez toho abych prolezl hromadu zahraničních stránek(na novinkách to bohužel zas tak nepřehání, pokud to není opravdu pecka). Za mě 10/10 a na ty co hledají hlavně prsatou sexy moderátorku kašlat...

220

Odpovědět

Tak jsem zjistil, že jsem minulý týden žil v jeskyni ...

1121

Odpovědět

Ono v Americe to pro ně byla větší událost. A doporučuju i zde každému křesťanovi a astronomovi (ostatní mě neukamenujte, pokud vás to nezajímá ;) ), aby si nastudovali něco o tomto zatmění a i dalších třech, o kterých se nezmínila a která ted budou pravidelně každý sedmý úplněk. Takzvaná tetráda, dva na Pesach a dva na Sukot v letech 2014 a 2015. První jsme již viděli. :)

00

Odpovědět

Hlavně zase nezapomeňte napsat spousta komentářů, jak komentátorka ve videu není dostatečně sexy. Zkuste se probudit ze sna, kozatá blondýna má v hlavě prostě ho*no a celý video by tím akorát taková koza zničila. Tyhle souhrny jsou fajn.

3322

Odpovědět

Hlavne, ze sam nebo sama pises sexisticky sracky typu, ze hezke holky/blondyny jsou tupe. Zkus se probudit ze sna a bez do p****e.

217

Odpovědět

+prasopesJá se tím netajím, že sám (ano jsem muž, tupá kozatá bloncka to asi těžko vyprodukovala) píšu sexisticky "hezký kozatý bloncky" jsou rozumově méně obdařené. Za tím si stojím. Je to můj subjektivní názor a obecně známý fakt. Deal with that

619

Odpovědět

+prasopesTak ty ses dobrej k***t

84

Odpovědět

+prasopesObecně známý fakt? Neexistuje prokázaná souvislost mezi pigmentem vlasů a inteligencí. Nicméně pokud něco takového opravdu existuje, předpokládám, že jsi blodnýn.

82

Odpovědět

+prasopesJednak musejí být splněné všechny podmínky, tedy ne jen pigment vlasů, nevytrhávejte laskavě věci z kontextu a jednak se zkuste taky někdy podívat ven, máte zatemněný mozek.

26

Odpovědět

+prasopesKamenujte mne,ale myslím že má v něčem pravdu,dnes už být blondýna dávno není o barvě pigmentu ale o barvivu/peroxidu. VĚTŠINA blondýn s velkým poprsím,jsou blondýny falešné (kdyby jen vlasy) opírám se o data která jsou známá a lehce ověřitelná.Potřeba žen zajímat se o vědu,či se jinak angažovat v jiném směru než-li kráse,pramení z pohledu společnosti na daného jedince. Žena která je krásná,dosahuje dostatečné pozornosti čímž naplňuje svou potřebu uznání.Pokud se ženě nedostává pozornosti,snaží si obdiv hledat jinde,hledáním si rozšiřuje obzory a roste.Proto když srovnáme dvě ženy s stejným IQ,jednu z vadou na kráse a jednu splňující společenské normy krásy. Bude mít míru angažovanosti ta s vadou.-
Subjektivní názor je že jsem opravdu nepoznal opravdu krásnou ženu která by se chtěla angažovat ve vědě,zároveň jsem se nesetkal s ženou která by byla ošklivá a nevykazovala by větší snahu více se angažovat pod záminkou dohnat svůj deficit.Ty inteligentní to pochopili a angažovali se jinde,ty hloupé si nandali tunu makeupu,nabarvili vlasy na blond protože je to považováno za atraktivní a nechali si udělat falešný kozy.Takže myslím že z tohoto názoru vycházel a myslel to dobře,prostě to jen špatně formuloval,všichni víme že žena na videu není sexbomba ale mě konkrétně zaujala zápalem pro vědu.

20

Odpovědět

takze pekne blondyny su hlupe, palec hore ... mal by si pochopit, ze vacsina pise (aspon co si pamatam) ze neni sympaticka, nie ze neni dost sexy.. proste tie kratke vlasy, nadvaha, nie velmi prijemny prizvuk, no nemozes sa cudovat ze pre niekoho neni sympaticka

64

Odpovědět

+kvasha16viz koment top - ano je to tak, palec hore.

Kratke vlasy, nadvaha, vyšší hlas - odsoudil/a jsi toho člověka mnohem více, než já, když napíšu že "kozaté blondýny jsou tupé".

Některá zdejši individua vypadají také jako kozaté blondýny :). Co Kvasho :)

012

Odpovědět

+kvasha16krteqk: to nie je odsudzovanie, to je proste fakt... mne osobne toto dievča nevadí aspoň nie po zvukovej stránke. Ale ide o to vedieť narábať s masami a psychikou... V televíznych novinách by som tiež neocenil nejakú nevkusnú ženu, ktorá by síce hovorila zaujímavé informácie ale odrádzala by ma svojím výzorom alebo prejavmi. Režisér čo nevie režírovať nech nerežíruje pre masy, spevák čo nevie spievať nech nespieva pre masy a žena, ktorá sa väčšine nezdá sympatická sa asi tiež nevyhne kritike ...

01

Odpovědět

+kvasha16Prišiel som sa pozrieť na video kde sa dozviem zaujímavé novinky zo sveta vedy a je mi totálne u p****e či to bude vyprávať Pamela Anderson alebo žvejkal zo Star Warsu. Zaujímajú ma fakty. Jak by som chcel pozerať kozatú blondínu tak si pustím počasie alebo správy na Markíze.

00

Odpovědět

+kvasha16Vy možná, ale z 60 hodnocení mělo video necelých 5bodů hodnocení. Spousta lidi tu automaticky dava 1 hvezdu kvuli ty zensky, takze sem evidentne par lidem alespon nasadil brouka do hlavy pro zamysleni

13

Odpovědět

Takže mi nemáme odsudzovať jednu nie zrovná peknú holku ale zato ty odsúdiš rovno celú skupinu žien :D Choď si písať tieto komenty na youtube možno chytíš nejaké lajky ;)

12

Odpovědět

+MarekSVK81Jediný kdo se tu snaží něco "chytat" jsi ty, mne je to úplně u zadku. Viz u každého druhého videa tvoje 4 trapné komentáře. Get a life

13

Odpovědět

Istá súvislosť medzi IQ a peknou kozatou blondínou tu je. Kozatá blondína musí stráviť oveľa viac času líčením, u kaderníka, u pedikúra, v značkových obchodoch, než zisťovaním najnovších vedeckých faktov. Oboje by proste naraz nestíhala, takže ano je možné, že pekná kozatá blondína toho vie menej o vede než moletná na krátko ostrihaná zrzka.

11

Odpovědět

+wolf1438Přesně tak ;). Chytrá kozatá blondyna nebude mít výstřih až na záda a růžovou minisukni, ta to nemá zapotřebí.

12