Aktuality ze světa vědy #2

Thumbnail play icon
84 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:264
Počet zobrazení:5 126

Je tu přehled toho nejdůležitějšího, co se za poslední týden událo ve světě vědy. Tentokrát nás Elise seznámí například s nově objevenými druhy z Amazonského pralesa nebo s novými, pozoruhodnými exoplanetami a nebudou chybět ani záběry z vesmíru.

Video bylo zveřejněno 5. 11. 2013

Odkazy na doporučená videa:

https://www.youtube.com/watch?v=Qurh_BZ-O2E

http://www.iflscience.com/space/flyover-mars

 

Přepis titulků

Tento týden došlo k několika fantastickým objevům nových druhů. Nejdřív byl oznámen objev nového druhu delfína na severu Austrálie. V Austrálii byly také objeveny nové druhy scinka, gekona a žáby. Byly nalezeny v naprosto izolované oblasti zvané „Ztracený svět“. Snad se odtamtud dočkáme dalších skvělých objevů. Organizace WWF UK oznámila 441 nových druhů objevených v Amazonském pralese jen za poslední 4 roky. To zahrnuje jen rostliny a obratlovce.

Kdybychom zahrnuli i hmyz, toto číslo by rapidně vzrostlo. Každý rok je v Amazonii objeveno deset tisíc nových druhů hmyzu. To je samozřejmě hrozně vzrušující, ale taky dost depresivní, když pomyslíte, jakou plochu pralesa každý rok zničíme. Každý rok ničíme tisíce nových druhů, které jsme ještě ani neobjevili. To je teda velká depka, co vy na to? Omlouvám se. Teď něco veselejšího. Před několika měsíci byl objeven olinguito, nový druh šelmy.

Objevili ho v Jižní Americe. Nový druh šelmy po 35 letech. A tento týden zveřejnili první fotografie mláděte. A je zatraceně roztomiloučký. Tento týden byla různými agenturami zveřejněna dvě naprosto úžasná videa. Měli byste se na ně určitě podívat hned, jak tohle dokoukáte. První video pořídila observatoř solární dynamiky NASA. Je ze září a zachycuje 322 tisíc kilometrů dlouhé magnetické vlákno, které vzniklo při solární erupci.

Tady je jen krátká ukázka, ale rozhodně se podívejte na celé video. Odkazy najdete pod videem. Nenechte si to ujít, je to nádhera. Další video, které byste měli vidět, vydala Evropská vesmírná agentura. Je to 3D přelet nad krajinou Marsu. Byl sestaven ze záběrů sondy Mars Express a je to naprostá senzace, hned si to pusťte. A u vesmíru zůstaneme. Byly totiž objeveny velmi zajímavé exoplanety.

První z nich je vzdálená 2,5 tisíce světelných let a nachází se v obyvatelné zóně ve výduti Mléčné dráhy. Vzhledem k její velikosti je život na ní velmi nepravděpodobný. Pokud by ale měla měsíce, jejich podmínky by mohly být pro život vhodné. Další nově objevená exoplaneta je zajímavá z jiného důvodu. Je naprosto nemožná. Kepler-78b je světem lávy velikostí podobným Zemi. Svou hvězdu oběhne každých 8,5 hodin ve vzdálenosti 1,5 milionu kilometrů.

Pro srovnání, Země je od Slunce vzdálená asi 150 milionů kilometrů. Jedná se o nejtěsnější oběžnou dráhu exoplanety vůbec. Navíc je podle toho, co víme o vzniku planet, naprosto nemožná. Podle současných teorií nemůže žádná planeta vzniknout tak blízko hvězdy. A nemohla se tak blízko ani přiblížit. To znamená, že naše chápání vzniku planet je špatně. A konečně, ve 2,5 tisíce světelných let vzdáleném systému byla objevena sedmá exoplaneta.

Jedná se o dosud nejbohatší objevený planetární systém. Jedna z jeho planet byla objevena v rámci projektu Planet Hunters, vědeckého projektu pro veřejnost, kde dobrovolníci prochází data ze sondy Kepler. Takže jestli chcete objevit vlastní exoplanetu, Přidejte se k nim a třeba budete součástí příštího velkého objevu. To je ode mě pro tento týden vše. Na shledanou příští týden. Překlad: Veru www.videacesky.cz

Komentáře (22)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ono je asi velice složité určit přesnou polohu, "ztracené planety", když je ztracená někde ve vesmíru.

02

Odpovědět

Jo, fajn, stručné shrnutí informací dobrý. Ale nemám rád, když něco nakousnou a jdou dál.
Zde se zmínila o "Ztracené světě". Neřekla, kde to je.
Pak zmínka o depresi z toho, že zničíme tisíce druhů. Tento vlastní názor si mohla nechat od cesty. Kdo by z toho měl mít depresi?
A Kepler 78-b. Co si to vymýšlela za vědecký rozpor? Ty novinky čte v The Sun? Zkusil jsem si to hledat a nic jsem o tom nenašel. Odhaduji tak alespoň, že má na mysli Rocheovu mez. To je jakási hranice kolem hmotného tělesa, pod níž je jiné těleso roztrháno slapovými silami. V podstatě jde o to, že bližší konec tělesa obíhá rychleji než vzdálenější konec. A o tom jsem četl, že s tím se počítá, že dojde k rozpadu té planety.
Takže zřejmě je vedena ušlechtilým cílem přivést posluchače k vlastnímu hledání informací: "Já vám řeknu pár zajímavostí a vy si informace k nim dohledejte."

210

Odpovědět

"It's been described as a lost world" bych nepřeložil přímo jako "oblast zvaná ztracený svět", ona se tak určitě nejmenuje, jde o to že jí tímhle souslovím popisují ne pojmenovávají
můžu se plést sám jsem na vážkách

30

Odpovědět

Vlastně ne jsem si jist :D

20

Odpovědět

Zrovna v tomhle kontextu mi to přijde čistě jako otázka preference. Právě proto, že se jedná o neprobádanou oblast, je potřeba ji nějak označovat/nazývat. Jiné "označení" ani "jméno" ta oblast zatím nemá. Přijde mi to jako hraní si se slovíčky, které na výsledný význam toho, co říká, až takový vliv nemá...

00

Odpovědět

+Verujsem hnidopich no :D určitě nekritizuju za špatný překlad, uznávám, že je to hra se slovíčky, překlad je jinak perfektní

10

Odpovědět

Impossible Planet? Tak to bacha na Satana...

50

Odpovědět

Tahle je blízko své hvězdy, ne černé díry. Netřeba se bát...

00

Odpovědět

Díky za překlad, doufám že budeš pokračovat :) Jsem zvědavá jak vysvětlí tu planetu :D

50

Odpovědět

Poznámka k překladu - neříká "Carnivore" (masožravec), nýbrž "Carnivora", což je řád šelmy...

10

Odpovědět

Díky za upozornění. Opraveno. :)

00

Odpovědět

+VeruRádo se stalo...

00

Odpovědět

Nejspíše špatný člověk pro dobré téma.

53

Odpovědět

tomuto chýba k dokonalosti len jedna vec - comic book girl 19

111

Odpovědět

Nápad na video s aktualitami je dobrý. Tím to ale končí. Holčina nezajímavá, především co se barvy hlasu týče. Vše říká naprosto monotóně, že bych i usnul, i když to může být sebezajímavější. A informace, že byl objeven nový druh života (hmyz, objživelník, ale i rostliny atd.) - to bude říkat každý týden? Každý týden se uveřejní, že bylo objeveno několik desítek nových druhů...

1019

Odpovědět

Swamper,budmenot: Ona neříkala každý objevený druh,ona akortá poukázala na ty co se objevili na tý nově objevené oblasti.

50

Odpovědět

A co to na veci meni? :D

03

Odpovědět

Vážně zakládáš kvalitu videa na tom, jakou má barvu vlasů? Co jsi to za ignoranta? Kdyby byla blond, tak budeš mít řeči, že blondýna nemá co dělat ve videu o vědě? A v čem je problém, že mluví o nově objevených druzích? Patří to k tomu taky a hlavní na tom bylo, že jde o novou oblast, o novýho savce a masožravce, což neni obvyklý. Tahle poznámka by byla relevantní, kdyby například vyjmenovávala každej nově objevenej druh hmyzu.

22

Odpovědět

+SheStoopidTrochu ses přehlídl, bugmenot psal o barvě HLASU. I když já mám spíš pocit, že největší problém u ní je identifikovat, kde jedna myšlenka končí a druhá začíná. :-D Ale monotónní mi rozhodně nepřipadá. Každopádně bych ráda na bugmenota a Swampera zareagovala a trochu uvedla věci na pravou míru. Vzhledem k formátu těchto videí není možné všechny úkazy a objevy dopodrobna popisovat a vysvětlovat. To není ani účelem těchto videí, to je spíš na tyto zajímavosti upozornit. A pokud vás něco konkrétního zaujme, na stránkách IFLScience (http://www.iflscience.com/) si o tom můžete přečíst článek, popř. si to vygooglit v češtině, pokud máte s angličtinou problém. A rozhodně bych se nebála, že každý týden bude o nových živočišných a rostlinných druzích. Elise se věnuje všem možným vědním disciplínám, jako je životní prostředí, medicína, technologie, chemie a já nevím co všechno… a každý týden je dominantní jiné téma, zkrátka podle toho, co je zrovna aktuální.

110

Odpovědět

+SheStoopid:D Jo tak to uznávám, jsem debil, pardon, zlynčujte mě. :D

10

Odpovědět

Spousta veci, ktery se mozna nekdy muze hodit vedet, kazdopadne na tom neshledavam vubec nic fantastickyho, jak ona porad rika.

Mozna tak ta planeta, co obiha blizko hvezdy - ale k tomu rekla tak malo, ze si z toho v podstate stejne nemam co odnest. A jinak novy druh zaby me vazne nevytrhne.

1212

Odpovědět

Ta (podle ní) depresivní část tak nějak nabourává vědecké novinky jejím subjektivním názorem. Jinak fajnovka.

1019