Aktuality ze světa vědy #3

Thumbnail play icon
82 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:262
Počet zobrazení:6 251
Je tu další nálož zpráv ze světa vědy od Elise Andrew! Dozvíte se, co je nového u naší staré známé komety ISON, o nové misi na Marsu, taky něco o původu kočkovitých šelem, jak funguje nově vyvinutý plášť neviditelnosti a nakonec nás Elise pobaví kuriozitou ze světa plžího sexu. Video bylo zveřejněno 20. 11. 2013

Přepis titulků

Ze všeho nejdřív vám s radostí oznamuji, že v pondělí byla úspěšně vypuštěna sonda MAVEN. Cílem mise je zjistit, co přesně se stalo s atmosférou Marsu. Před 4 miliardami let dokázala jeho atmosféra na Marsu udržet vodu. Dnes je atmosféra i voda pryč. Podle jedné z teorií k tomu došlo postupným vlivem slunečního větru. Pravděpodobně k tomu přispěly i abnormality v magnetickém poli Marsu. MAVEN je vybaven 6 senzory, které zaznamenají, jak sluneční vítr atmosféru ovlivňuje.

Snad nám to pomůže pochopit, proč se z Marsu stala pustina. Podle plánu by měl MAVEN k Marsu dorazit v září 2014. A u vesmíru zůstaneme. Kometa ISON je oficiálně viditelná pouhým okem. Přesto doporučuju dalekohled. Je to s ním mnohem lepší. Jak se ISON přibližuje ke Slunci, získáváme čím dál úžasnější fotografie. Jako třeba tuhle od Damiana Peache. ISON nejlépe uvidíte hned po ránu ještě před úsvitem.

Podívejte se na ni, dokud to jde. Panují pochyby, zda koncem měsíce přečká přelet kolem Slunce. Takže se podívejte, dokud to jde. Možná se viditelnost zlepší, možná ne. Nikdy nevíte. A zase vesmír. Vědci objevili v Kuiperově pásu těleso s nižší hustotou než voda. S průměrem 650 km je to největší známé pevné těleso sluneční soustavy, které by mohlo plavat na vodě.

Jeho nízká hustota odporuje tomu, co víme o vzniku těles v Kuiperově pásu. Možná je načase tento model přehodnotit. Nové zprávy z evoluce kočkovitých šelem. Podle fosílií objevených v Tibetu má rod Panthera původ v Asii spíše než v Africe. To už nějakou dobu naznačovala molekulární analýza, ale fosílie mluvily pro Afriku. Tyto 4,5 milionu let staré fosílie jsou nejstaršími fosíliemi rodu Panthera. Díky jejich nálezu v Asii se už molekulární a fosilní data shodují.

Teď k technologii. Inženýři z Torontské univerzity vyvinuli plášť neviditelnosti, který dokáže zcela skrýt předmět před radarem. Je tenký, pružný a dá se použít na různě velké předměty. Využívá ultra tenkou vrstvu antén. Ty vysílají signál, který ruší veškeré odrazy z radaru. Plášť umí předměty před radarem nejen skrýt. Předměty díky němu můžou vypadat větší, nebo menší.

Nebo lze úplně změnit jejich umístění. I když jste si při čtení Harryho Pottera představovali něco jiného, je to velká pecka. A nakonec bizarní zpráva týdne. Ukázalo se, že existuje druh mořského plže, který při páření bodá partnera penisem do hlavy. Vážně. Tihle plži mají rozdvojený penis. Jednu část zasunou do rozmnožovacího orgánu a druhou částí bodají partnera do hlavy.

Vznikl pro to i nový termín. Cefalo-traumatický přenos sekretu. A tímto šíleným hlavovým pářením mořských plžů se s vámi loučím. Na shledanou příští týden. Překlad: Veru www.videacesky.cz

Komentáře (6)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Strašně nesympatická...

1516

Odpovědět

Jadernou raketku, do "pláště neviditelnosti", radar zaznamená leda hovno, kabooom. wat wat wat

322

Odpovědět

OT
Máte chybu v databázi. Někdy 2. nebo 3. listopadu se u všech komentářů nastavil počet kladných hodnocení na 18.
Pokud o tom víte, tak tohle smažte. Koneckonců, smažte to v každém případě.

101

Odpovědět

Taky při páření bodam svým penisem partnera do hlavy

561

Odpovědět

čuně, to já raději partnerku :-)

381

Odpovědět

+mykanecjaký čuně? třeba je to schemale

59