Kraťas: Vynálezce, který se vypařilRychlokurz

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 14
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:48
Počet zobrazení:5 954

V minulých dílech Rychlokurzu filmové historie jsme hrubě představili Edisona jako člověka, kterému nebylo cizí přivlastňovat si cizí vynálezy. Ale byl by pro ně ochotný i zabít? Roku 1890 přišel jeden vynálezce s první filmovou kamerou na světě, ale při cestě do New Yorku zmizel a nebyl nikde k nalezení. Co se s ním stalo? Jedná se o největší záhadu historie fllmu.

Rychlokurz filmové historie bude pokračovat příští týden.

Přepis titulků

16. září 1890 nastoupil muž do vlaku ve francouzském Dijonu, zamával svému bratrovi a zamířil do Paříže. Měl u sebe jeden z největších vynálezů, první filmovou kameru na světě. O dva roky dříve, než ji vyvinul někdo jiný. Náš muž byl na cestě do New Yorku, aby svůj vynález odhalil světu, ale když vlak přijel do stanice v Paříži, nebyl nikde k nalezení. On a jeho vynález beze stopy zmizeli. RYCHLOKURZ: KRAŤAS Louis Le Prince byl umělec a vynálezce, malíř a fotograf, který v 80.

letech 19. století vytvořil první kameru. Jeho prvním pokusem byla roku 1886 kamera se 16 různými objektivy ve tvaru mřížky, která vyfotila 16 různých snímků. Objektivy však pořídily fotografie z trochu jiných úhlů. Výsledný film poté vypadal divně a nesouvisle. Le Prince se nevzdal, vrátil se zpět do práce a svou technologii vyšperkoval.

Roku 1887 vytvořil prostší kameru, která měla jeden objektiv a fotila na malé skleněné desky. Ale Le Prince nebyl spokojený. Aby mohl snímky zachytit a promítnout a zachytil tak iluzi pohybu, potřeboval materiál silný, pružný, odolný vůči teplu a průhledný. Zkoušel skleněné desky a papírové filmové pásy, ale nebylo to to pravé. Poté při návštěvě bratra ve Francii roku 1889 narazil na novou látku, která brzy změní svět fotografie, pružný materiál pokrytý emulzí známý jako celuloid.

Když viděl jeho potenciál, začal ho stříhat a předělávat svou kameru a projektor. A fungovalo to! Svět dostal první filmovou kameru a projektor! Hurá! Hrom do orla. Le Prince napsal své ženě, ať domluví akci v New Yorku, aby svůj vynález předvedl a dostal patent. Potom naskočil na vlak do Paříže a následně zmizel.

Co se tedy stalo muži, který vynalezl první filmovou kameru? Nikdo neví, jeho tělo nikdy nenašli. Někteří říkali, že se zabil skokem pod vlak, jiní podezřívali jeho bratra, ale motiv se nenašel. S další teorií přišla jeho rodina v době jeho zmizení, když ukázala na konkurenční vynálezce. O necelý rok později, roku 1891, požádal Thomas Edison o svůj první filmový patent, roku 1894 otevřel v New Yorku své první kinetografické salóny a v prosinci 1895 bratři Lumièrové udělali v Paříži první komerční filmovou projekci.

Pokud Le Prince vyrobil první kameru a požádal o patent, proč je vynález připsán Edisonovi? Podle amerického zákonu nebyl člověk za mrtvého považován ještě 7 let po zmizení, takže pro Le Princovu rodinu bylo těžké legálně nakládat s Louisovými patenty. I když se snažila. Le Princova rodina se brzy začala soudit s Edisonem. Hlavním svědkem byl Le Princův syn a asistent Adolphe, ale i přes jeho úsilí soud skončil roku 1901 ve prospěch Edisona.

Téhož roku byl Adolphe zastřelen při lovu kachen na Fire Islandu v New Yorku. Ale asi nikdy nezjistíme, zda šlo o sebevraždu, či nehodu. Ať se stalo cokoli, Le Princova reputace a jeho přispění filmu přežily. Ale on ne, lepší by bylo, kdyby přežil. Já bych na jeho místě raději přežil. Jeho návrhy kamery, projektoru a celuloidového filmu jsou dost podobné technologiím, se kterými se Edison, W.

K. L. Dickson a bratři Lumièrové poté vytasí. I když nedostal tolik zásluh, je jasné, že Louis Le Prince byl první, a dnes ho mnoho filmových historiků považuje za otce kinematografie. Pokud nepočítáte mě. A je to rozhodně jedna z největších nevyřešených záhad filmové historie stejně jako tohoto super kraťasu, který jste dnes viděli. Překlad: Kara www.videacesky.cz

Komentáře (0)

Zrušit a napsat nový komentář