Rolling shutter efektSmarter Every Day

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 76
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:101
Počet zobrazení:13 410

Efekt rolující závěrky je velice známý, zvlášť díky optickým iluzím spojeným s vrtulemi. Ukáže se ale i jinde – například u hry na strunné nástroje. Destin se o něm zmínil u fyziky helikopter. V tomto videu ho důkladněji rozebere a ukáže nejen jeho záběry, ale také jeho simulaci pomocí vysokorychlostní kamery.

Pokud máte rádi videa, která pro vás překládáme na VideaČesky, dejte nám hlas v anketě Křišťálová lupa v kategorii Zájmové weby. Díky za vaši přízeň!

Přepis titulků

Ahoj, tady Destin. Vemte si telefon. Máte na něm kameru? Zkusíme ji vyndat ven. Takhle vypadá. Teď sundáme čočku a máme to. Tomuhle se říká CMOS senzor. Tohle je kamera na vašem telefonu. Doplňující se kov-oxid-polovodič.

Když telefonem pořídíte fotku nebo video, předpokládali byste, že celý čip snímá najednou. Ale tak to není. Snímá postupně odshora dolů. Tak fotky vznikají. Říká se tomu rolující závěrka. Kvůli tomu telefony dělají divné fotky, když fotíte rychlý pohyb. Tohle je skener a mám tu kruhovou nášivku.

Kdybych ji položil na skener a zapnul ho, zatímco bych ji posouval ve stejném směru, stane se tohle. Jste chytří. Bude to kruh? Ne. Je to roztáhnuté. Dává to smysl. Obrázek se roztáhne, protože se pohybuje stejně jako skener. A co se stane, když se bude nášivka pohybovat proti skeneru?

Neroztáhne se, co udělá místo toho? Ztlačí se do sebe, zmenší se. Rolující závěrka je velmi podobná. Jen se pohybuje odshora dolů. To znamená, že to, co vidíte, je lež. Je to několik poskládaných momentů. Teď, když víme, jak to funguje, pojďme to vizualizovat tím nejúžasnějším způsobem.

Za poslední tři roky jsem pokaždé, když jsem měl mobil a vysokorychlostní kameru, točil rychlý pohyb telefonem i vysokorychlostní kamerou. Díky tomu jsem mohl manuálně simulovat rolující závěrku, abych porozuměl, jak tento efekt vzniká. Je to naprosto úžasné. A také srozumitelné. Začneme s videem z mobilu a pak pustíme simulaci.

Paráda. V tuhle chvíli mi došlo, že lze rolující závěrku napodobit. Byl jsem v letadle v Austrálii, a došlo mi, že se tvary mění, když rotuji telefonem. Měl jsem s sebou i kameru, tak jsem začal natáčet. Tohle váš mobil dělá stokrát za vteřinu. Tvary se liší podle toho, jakým směrem vrtule rotuje relativně ke kameře.

Je to nádherné, bohužel jsem ale neviděl záběr zepředu. O pár let později, když jsem se učil létat v Coloradu, jsem konečně mohl natočit vrtuli zepředu. Když točíte fidget spinnerem na slunci, kamera telefonu ho změní ve "Věc." Je to jen rolující závěrka s aliasingem. Ale vypadá to jako nějaká ninja hvězdice. Když se podíváte na zpomalený záběr, matematika této divné věci vyjde na povrch.

Můj přítel Ben hraje na mandolínu a kytaru. Trvalo nám dost dlouho, než jsme viděli efekt rolující závěrky. Ale zachytit ho bylo úžasné. Se strunami je to těžké, protože vibrují tak rychle, že normální zpomalený záběr nestačí. Museli jsme natáčet až 28 000 snímků za vteřinu, aby simulace fungovala.

O této poslední věci mi někdo pověděl. Když natočíte rotující minci, je vidět, jak se na okrajích zvlní. Jo, to je také rolující závěrkou. Tohle video jsem točil dlouho. Vzniklo díky Henrymu z MinutePhysics, který přišel na to, jak efekt rolující závěrky simulovat. Na druhém kanálu mluvíme o tom, čeho jsme chtěli dosáhnout.

Koukněte na něj, Henry bude vděčný. Také chci poděkovat sponzoru Audible. Než vám povím, co na Audible poslouchám, zablbneme si s rolující závěrkou a slepicemi. Zrovna poslouchám knihu Ďábel v Bílém městě. Je to skvělá kniha o Světové výstavě roku 1893. Nevěděl jsem, že změnila Ameriku. Také tam vystupuje první americký sériový vrah.

Je to šílené, určitě si ji poslechněte. Ďábel v Bílém městě od Erika Larsona. Je skvělá. Je na audible.com/smarter. Jsou tam dvě věci, zaprvé kniha zdarma a tajné body pro mě, protože audible bude vědět, že jdete odsud, takže mě budou více podporovat.

Je to důležité pro mě i mou rodinu. Když uslyšíte někoho mluvit o rolující závěrce, ujistěte se, že nemluví o aliasingu. To je efekt paprskového kola, snadno se to plete. Snad jsem si zasloužil odběr, jestli ne, nevadí. Já jsem Destin, vy den ode dne chytřejší, mějte se.

Poslední slepice. Odvážná slepice. Ezekiel: 1, 16

Komentáře (5)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Vsauce už nevydává ? nesleduji ho na yt, takže se jen zajímám proč tu od něj/nich nevídám skoro žádná videa. Je to pro překladatele moc složité ? Prosím odpověď od těch nahoře.

130

Odpovědět

Ahoj, vysvětlení najdeš v aktualitách: "Vzhledem k tomu, že Michael Vsauce Stevens se bohužel k natáčení videí už moc nemá (vydává jedno půlhodinové video za cca čtyři měsíce), videa z kanálu Vsauce3 mívají nižší hodnocení a sledovanost a z Vsauce tak už zbývá jen Vsauce2 neboli Novinky z vědy a techniky, rozhodli jsme se pozastavit pravidelné pondělní Vsauce okénko". (více viz https://videacesky.cz/novinky)

10

Odpovědět

+setheMichael už bohužel přidává jen placená videa, čímž to pro nás hasne.

10

Odpovědět

+setheDovolte mi moje malé Vsauce manifesto.

Prvně, Veritasium vydalo v poslední době hned čtyři podle mě zajímavá videa [1] [2] [3] [4], z nichž se tady zatím ani jedno neobjevilo. Vsauce vydal nové lehce matematicky zaměřené, ale zajímavé video [5]. MindBlow už má tři nové díly [6], [7], [8]. Mimo to, samotný Vsauce2 natáčí v poslední době taky skvělá videa, např. [9] nebo [10]. A nevím, co je na Vsauce3 tak špatného, ale např. jedno z novějších videí [11] mi přijde super.

Netvrdím, že je nutné udržovat nějaké pravidelné pondělní okénko, ale odstřihnout VideaČesky od Vsauce a jim podobných úplně mi taky nepřijde jako dobrá volba.

[1] Neutron Star Merger Gravitational Waves and Gamma Rays
[2] Schlieren Imaging in Color!
[3] ECLIPSE 2017
[4] How Were Redefining the kg
[5] The Napkin Ring Problem
[6] Kiss Your Phone? -- Mind Blow #111
[7] Its Tentacle Time! -- Mind Blow #112
[8] One-Touch Healing Device -- Mind Blow #113
[9] Scapegoats
[10] Musicality
[11] Are You In A Simulation?

100

Odpovědět

+jjkDíky za vyčerpávající přehled, předala jsem překladatelům k rozebrání.

10