Létání ve vojenské stíhačceSmarter Every Day

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 76
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:81
Počet zobrazení:10 808

Destin je letecký inženýr a jeho snem v mládí bylo stát se astronautem nebo letcem. Když ho tedy americké letectvo pozvalo na výcvik ve vojenské stíhačce T-38, nemohl odmítnout a nepodělit se se svým publikem.

Přepis titulků

Ahoj, vítejte u Smarter Every Day. Nejspíš to nevíte, ale měl jsem krátkozrakost a nosil brýle. Pak jsem šel na operaci. Kvůli tomu jsem nemohl být vojenským pilotem. Měl jsem kvalifikaci, ale neprošel jsem zdravotními testy. Zklamalo mě to. I tak miluji let. Studuji ho celý život. Dokonce mám titul v letectví.

Dokážete si představit, jak jsem byl nadšený, když mi zavolali z 560. tréninkové letky, umístěné na základně Randolph, a zeptali se, jestli chci zkusit orientační let v T-38. Jestli to nevíte, T-38 je tréninkový letoun pro vzdušné síly i pro NASA. A je úžasný. Chápu, že si přes video nemůžete zažít sílu stíhačky. Nemáme takovou technologii.

Ale můžu vám přehrát video, které znázorní nadšení čtrnáctiletého Destina a kontrastovat ho s inženýrem Destinem, který si myslí, že rozumí letadlům, ale třikrát si neví rady. Třikrát. Malý Destin, inženýr Destin, tyto světy na sebe třikrát narazí v kokpitu T-38 na základně Randolph.

Pojďme se něco dozvědět. TRÉNINK PŘEŽITÍ PARAŠUTISTICKÝ TRÉNINK KATAPULTOVACÍ TRÉNINK PŘÍPRAVA VÝSTROJE PODPLUKOVNÍK LUKE "SUPA" FRICKE BRIEFING S POSÁDKOU DŮLEŽITÉ NÁŠIVKY Děkuju.

KONTROLA MASKY Podplukovník Supa Fricke. - Říkám to správně, pane? - Potvrzuji. Jdeme. Teď už je pozdě se vracet. To zní dobře.

Bylo to plynulejší, než jsem čekal. Kristova noho! Tohle je naprosto úžasné. Jak se jmenuje tenhle manévr? Tohle byl jenom vzlet. Jdeme na přetížení, připraven? Teď to bude víc g, můžeme? Jo, sem s tím.

Tomu pípání se říká g-limit. Letadlo vás jimi varuje, že je přetížení moc vysoké. - Teď tam bylo pět g. - Ano, pět a půl. Většinu času pět. To bylo poprvé, kdy jsem vydržel pět g po delší dobu. Není to sranda. Je při tom těžké přemýšlet. Pamatujete si na kalhoty ze začátku videa? Říká se tomu anti-g oblek a chrání vás mozek před vypnutím, což může při vysoké rychlosti lehko způsobit havárii.

Krev je kapalina, takže když zaberete za knipl a máte hodně g, krev se vám nahrne do nohou. Vaše srdce nezvládá dostat dost kyslíku do mozku, takže nastane cirkulační hypoxie. Pamatujete si hypoxii? Je to dost vážná věc. A proto piloti nosí anti-g obleky.

V závislosti na míře g, která na Supu působí, se nafouknou a budou tlačit na končetiny, aby vytlačily krev směrem k mozku. Proto trvá tak dlouho, než se anti-g oblek zaváže. Anti-g oblek, spolu se speciální technikou dýchání, zajišťuje tok krve do mozku, abyste neomdleli. Teď, když Supa ví, že zvládnu víc g, můžeme jít na jednoduché 3D manévry.

Ještě jsme dnes nebyli vzhůru nohama, chceš to zkusit? Jo, chci. - Převezmi řízení. - Mám to. Teď pomocí křídélek zahni doleva a otoč letadlo. Jdeme na to. Můžu? Rychleji, rychleji! No vidíš. To bylo rychlé.

- Můžu to udělat i doprava? - Jo. - Kam koukáš, když to děláš? - Dopředu. Zkusíme manévr čtyřlístek. Nejdřív namíříme nahoru o 45 stupňů. Koukej se doprava na horizont. To je ono. - Nula g. - Jsme vzhůru nohama. Teď je to asi tři čtvrtě.

Dolů půdeme na tuhle stranu. Teď nám roste rychlost, protože míříme dolů. Máme k dispozici řadu různých g. Ale nechci to přehnat, protože ztratím všechnu energii. Je to úžasné. Uděláme přemet. Mám prostě tahat nahoru? Jo.

Jsi připraven řídit? Máš řízení. Miř pořád dopředu. Drž to přesně rovně. Máš to trochu nakloněné. Tahej víc, ještě víc. Tahej, tahej! Pomůžu ti. Tahej, tahej!

Ještě! Zatáhni ještě trochu. A je to. Úžasné. Dalo by se otočit a nabrat výšku. Dalo, ale dokončíme to. Koukni na ten horizont. Trochu na stranu. Jo, takhle.

- Jdeme dolů. - Jo. Víc. Bude se to bránit, ale leť pořád rovně. Teď se koukni nad sebe na horizont. A směřuj k němu. Mám to. Dává to smysl, srovnám se tím. Jo. Jaké to je?

Je to super, jen je těžké to srovnat. Představte si, že ten nejjednodušší manévr mě o řízení naučil nejvíc. Představte si to. Přemet. Abyste ho provedli, tak táhnete knipl nahoru. Přijde víc g, ale táhnete dál. Nešlo mi to. O trochu víc, ještě, ještě! Tahej, tahej.

Pomůžu ti. Čím víc jsem tahal za knipl, tím víc se bránil. Čemuž jsem nerozuměl, protože je tam hydraulika. Takže všechno, co cítím na kniplu, je výsledek závaží a pružin uvnitř kniplu. Vlastně je tam závaží, které je pod podlahou před kniplem a je dost zajímavé. Čím víc tahám za knipl, tím větší je přetížení. Čím větší je přetížení, tím těžší je závaží.

Čím těžší je závaží, tím víc táhne knipl na druhou stranu. Snaží se mě zachránit před omdlením, když je g vysoké. Je to geniální. Další věc je, že je to velmi komplikovaný systém. Má čtyří proměnné. Pozici kniplu, sílu, kterou za něj tahám, vektor, kterým se pohybuje letadlo, a množství g v letadle. Můj mozek se snažil rozluštit tu rovnici, ale moc mu to nešlo.

Ještě jedna věc, kterou jsem nezvládal, byl let ve formaci. - Chceš zkusit letět vedle něj? - Můžu to zkusit. - Zkus se mnou sjednotit řízení. - Sjednocuji. - Můžeme? - Jo. Máš řízení. Jo, opravdu mi to nešlo. Asi jsem se bál.

Věděl jsem, že můžu jít dál do bezpečnější pozice, ale snažit se přiblížit se co nejblíž mě paralyzovalo. Nedokázal jsem to. Když jsem to zkoušel ve větší vzdálenosti, šlo to lépe. Dokázal jsem následovat 3D obrat. Zkus zůstat v této pozici. Máš víc prostoru. Teď ti to už jde.

Zpomaluji. Vypadá to, že se vzdaluje, protože namířil příď dříve, takže začal dříve zrychlovat. - Beru řízení. - Předávám. Jsou napravo. Paráda. Podrovnej, podrovnej!

To bylo úžasné. Než poděkuji 560. tréninkové letce a představím vám piloty letadel, chci udělat rychlou reklamu. Víte, že se nic nesnažím přehnaně chválit, prostě vám doporučuji dobré věci. Pokud se vám nelíbí, o nic nejde. Tahle je ale skvělá.

Na audible.com/smarter můžete získat jakoukoliv knihu zadarmo, ale chcete tuhle. Je to Skunk Works, je to o vývoji stealth stíhačky a stíhačky SR-71. Pracoval jsem v dílně, kde se vyráběla pumpa pro SR-71. Netušili, na čem pracují. Věděl jsem proč po přečtení této knihy, protože to dřív bylo tajné.

Audible.com/smarter, tak poznají, že jdete odsud. Tam podpoříte i mě. Chci, abyste si tu knihu poslechli. Je dobrá. Poslouchám audioknihy a vy byste také měli, budete chytřejší. Nakonec vám chci představit piloty. Dali nám neuvěřitelný zážitek, protože jste to mohli celé vidět z první osoby.

Což bychom jinak nemohli. To bylo úžasné. Poděkuji Ericovi, Daxovi, "Puckovi" neboli Claytonovi, a nakonec podplukovníkovi "Supovi". To je všechno, moc vám děkuji. Jste den ode dne chytřejší, mějte se. Děkuji.

Skvělé. - To bylo dobré. - To je vše. Super. Jestli chcete být pilotem, můžete, i kdyz pořádně nevidíte. To je na tomto díle tak úžasné. Já jsem nemohl, protože jsem měl špatné oči. Ale dnes si je můžete nechat spravit. Jestli si tento díl zasloužil odběr, klikněte na tento rámeček, který se teď změní v simulaci přemetu.

Nejdřív jsem si myslel, že přemet znamená opsat kružnici. A byl jsem mimo. Ukázalo se, že je vertikálně prodloužená. Poptal jsem se a je to kvůli "boží g", které vás vždy táhne dolů a prodlouží přemet ve svislé ose. Také se tomu říká klotoida.

Snad se to tak vyslovuje. Nedokázal jsem najít správnou výslovnost. Izajáš 40, 31

Komentáře (10)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jedna věc mi není jasná - proč ho vlastně americké letectvo na ten výcvik pozvalo? Je to jejich forma PR? Nebo je to placené, tzn. vydělávají na tom? Nebo tam má kamarády, kteří mu to pomohli uskutečnit? Nebo se tam prostě lidi nudí a zvou náhodné youtubery na výlet?

V každém případě mu ten zážitek přeju, jen mám pocit, že v letectvu můžou být dost přísná pravidla a ne každý si může jen tak přijít a zalítat ve stíhačce. Minimálně to podle mě musí spousta lidí schválit.

81

Odpovědět

Destin říkal , že se chtěl stát pilotem stíhačky a nevzali ho jenom protože je krátkozraký. takže předpokládám že nějaké vstupní testy a bezpečností prověrky splnil.
Každopádně splněný sen nejednoho kluka.

60

Odpovědět

Nejsi nejaky moc zvedavy?

14

Odpovědět

Tipoval bych směs reklamy, známostí a toho, že na stíhačkách sám pracoval.

52

Odpovědět

tipujem tiež ako Bobo... sotva by tam pozvali piedipeua (či jak sa volá ten švéďak)

11

Odpovědět

Stačí nebýt debil. Destin pracuje v NASA, takže asi není problém toto uskutečnit.

40

Odpovědět

+nevimjmeno2V NASA a neumi cist, respektive je linej cist. Boze.... ochranuj me...

04

Odpovědět

+tawlasZkus se občas 3x nadechnout, než něco řekneš/napíšeš... Představ si, že někteří lidi třeba denně dojíždí do práce! V ČR je to většina do 30 minut, ale někteří dojíždí hodinu i více. No a během té cesty můžeš poslouchat rádio, nebo třeba audioknihu. Šokující, že?! No ale vidíš, i ty ses dnes něco nového dozvěděl - takže i ty dneska jsi: Smarter every day!

Pýs

00