Fyzika helikoptér #3: Létání vzhůru nohama ve zpomaleném záběruSmarter Every Day

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 76
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:55
Počet zobrazení:10 340

Můžete se těšit na zpomalené záběry, zaměřené na řízení helikoptér, ale i na pár optických klamů. 

Přepis titulků

Ahoj, já jsem Destin, vítejte u Smarter Every Day. V minulém videu jsem popisoval kolektiv, cyklické řízení a řízení protirotací. Dnes se něco dozvíme o kombinování kolektivu a cyklického řízení. Je to zajímavé a používají to všechny helikoptéry včetně Carlovy. Chci vám to popsat na vysokorychlostním záběru, ve kterém Carl letí vzhůru nohama.

Je to zajímavé, protože musí používat kolektiv i cyklické řízení, aby se převrátil, a pak přepíná na negativní kolektiv. Rovnováhu drží zas pomocí cyklického řízení. Můžete vidět, že nikdy nepoužívá jen jedno. Vždy je to kombinace obou. Pokud jste tomu moc nerozuměli, poprosil jsem Carla o něco jiného. Aby připnul kameru na vrtulník namířenou na desku cykliky a pak se prolétl, abyste viděli kombinace řízení.

Musíme mít na paměti pár věcí. Nahoře uvidíte rotory. Někdy to vypadá, že se ohýbají, Ale to se neděje. Může za to takzvaný rolling shutter efekt. Také uvidíte, že rotor se zrychluje a zpomaluje, za což může rychlost snímání kamery, tomu se říká aliasing.

Pokud se o tom chcete dozvědět víc, klikněte sem. ZKOUŠKA KOLEKTIVU ZKOUŠKA CYKLICKÉHO ŘÍZENÍ KOUKEJTE SE NA DESKU CYKLIKY ŘÍZENÍ PROTIROTACE ČEPELE VYPADAJÍ ZAHNUTĚ DÍKY ROLLING SHUTTER EFEKTU KVŮLI ALIASINGU TO VYPADÁ, JAKO KDYBY SE ROTOR ZASTAVIL NÁKLON ČEPELÍ VYTVÁŘÍ VZTLAK PŘEPÍNÁNÍ MEZI POZITIVNÍM A NEGATIVNÍM KOLEKTIVEM SOUBĚŽNÉ POUŽÍVÁNÍ CYKLICKÉHO A PROTIROTAČNÍHO ŘÍZENÍ U minulých videí se objevilo hodně dotazů, jestli tyto manévry zvládnou i velké helikoptéry.

Odpověď je ano... i ne. Dokážou to, když jsou správně navrhnuty. Ale jsou omezeny člověkem, co je pilotuje. Lidé přežijí jen určitou míru akcelerace.

Takže jak převedeme to, co vidíme na malé helikoptéře, na opravdovou? Než vzlétl první raketoplán, museli ho otestovat v aerodynamickém tunelu, že? Je to komplikované, ale existuje takzvaná modelová podobnost. Má co do činění s geometrickými, kinematickými a dynamickými podobnostmi malých a velkých objektů. Inženýři ji používají pořád, zejména ti letečtí.

Pod videem je odkaz na Wikipedii, kde si můžete o modelové podobnosti přečíst. Ale řeknu vám, že to spadá pod mechaniku kontinua. Je to nejtěžší předmět, který jsem se na vysoké učil. Jestli to chcete vědět, tak na Floridě je město Destin, a tamější obchod s použítým zbožím je pro mě nejlepším místem na Zemi. Nicméně příští video vás ohromí. Je komplikované, ale dost zajímavé. Jestli ho pochopíte, jste dobří.

Mě ohromilo. A vás ohromí taky. Mějte se, jste den ode dne chytřejší.

Komentáře (3)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

kazdy je v pici z obsahu toho videa ze tu je tak malo komentov? :D

10

Odpovědět

To, čemu ve videu říká "similitidy" je v češtině „modelová podobnost“ (dle popisu na anglické Wikipedii, odkud je obrázek ve videu https://en.wikipedia.org/wiki/Similitude_(model) )

40

Odpovědět

Díky, opraveno :)

10