Jak se těží opálSmarter Every Day

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 76
97 %
84. nejoblíbenějšíTvoje hodnocení
Počet hodnocení:265
Počet zobrazení:15 260

V tomto díle se Destin vypraví do Austrálie, kde je největší naleziště opálu na světě. Tam se dozvíme, co všechno se dělá pro krásu.

Přepis titulků

Ahoj, já jsem Destin, vítejte u Smarter Every Day. Pokud jde o drahokamy, každý má svůj oblíbený. Pro mě je nejvíce fascinující opál. Když máte diamant, safír nebo rubín, je to jen barevný kámen. Opály jsou jiné. Vytváří se při speciálním uspořádání hydratovaných křemíkových koulí, které rozkládají procházející světlo.

To z nich vychází jako modré, zelené nebo červené. Je to fascinující. Vytvořit něco takového si žádá velmi specifické geologické podmínky. V tomto díle je otázka jasná. Jak najít opál, když se vyskytuje tak vzácně? Odpověď je doslova na druhém konci světa, kde se opály vytváří a najít experta v prospektorství.

Abych ho našel, letěl jsem do Coober Pedy. Je to světové naleziště opálu. Vypadá jako z Marsu, jako z Šíleného Maxe. Dokonce se tu Šílený Max natáčel. Je tu tak horko, že lidé žijí pod zemí, a dokonce se tu nesmí chodit pozadu, což zní jako vtip, ale není. Týden před mým příjezdem tu někdo zemřel, protože spadl do šachty.

Šel jsem bez plánu do turistického centra a požádal je o experta v těžbě. - Jsem tu s Georgem... - Gardashi, bratr. Gardashi, pardon. Přišel do Coober Pedy v roce 1969, těží tu celý život. Dnes se svolil k tomu, že mě vezme s sebou. - Jdeme do funkčního dolu? - Budeme vrtat do země a hledat opál. Vrtákem na uhlí, americkým vrtákem.

Použijeme tedy americký vrták, abychom vytvořili šachtu do opálového dolu. Dobře, tohle by mělo být úžasné. Co je na té ceduli? Zacouvej, chci se podívat. Že tam jsou šachty, nebezpečí. - Nechoďte pozadu. - Nechoďte pozadu? Takže kdekoliv je hromada hlíny je i šachta do země?

Jak jsou šachty hluboké? Tady přibližně 20 metrů. Takže na každém místě. kde vidím hromadu hlíny, je dvacetimetrová šachta? Bezpochyby. Bože. Také tam jsou ale horizontální šachty, že? Nejsou tam také šachty ze strany na stranu? To jsou štoly, ne šachty.

- Štoly. - Ano, samozřejmě. - Kde žiješ, v Alabamě? - Jo. - Aha, tak proto to nevíš. Když se někdo doslechne, že jsi narazil na opál, přijdou v noci a ukradnou ti ho? Ne, to je něco jiného. Chtějí si to zakolíkovat. Co to je za slovo? Zakolíkovat, dát tam kolíky. Okolíkovat!

Takže si okolíkujou, co našli. To ten můj řecký přízvuk. Já jsem z Alabamy, takže tě naprosto chápu. - To jsme dva. - Jo. - Dva drsný chlapi. - Drsný chlapi v Coober Pedy. - Přijíždíme k vrtáku. - Aha, to je on. Je to starý americký vrták, ale funguje dobře. Georgiemu je 77, ale je mrštný jako kočka.

Je to šílené. Hodně štěstí! Snad se ti to bude líbit. Myslím, že to chápu. Takže vrták se vždy hne jen o jeden unašeč. Je to hydraulika! Chápu to! Jak se jmenuje tohle ozubené kolo?

Tohle je korunové kolo. Takže korunové kolo pohání vrták a tyhle písty nesou váhu vrtáku, který drží unašeč. Ano, a zvedá nahoru hlínu, proto je tak dlouhý. To je geniální! - Amerika! - S tím přišli Američané? To je super. Na tomto vrtáku je úžasné, že se zčásti ovládá manuálně.

Když jde unašeč nahoru, připevní se na něj lano, kterým se pak táhne na stranu, a další se připevní na mechanismus, který vyklopí materiál na zem. Lidi jako George jsou úžasní, v jeho oboru je hodně peněz a on je expert, ale přesto se nechlubí svými vědomostmi. Například říkal, že jsou tu dvě hloubky, ve kterých je opál.

A místní ví přesně, kde ho najít. Zbavují se půdy unašeč po unašeči, zatímco měří hloubku, jak daleko se opál nachází. Jakmile je půda bílá, jsou ve správné hloubce a začnou v hromadě hlíny hledat opály. Pak se jde dolů do šachty a hledá se přímo v zemi. To je to zajímavé.

Jdeme na to. Jsme uprostřed ničeho, docela se bojím, že spadneme do šachty. Když budeš moct mluvit, naštvu se. Ty se naštveš? Tomu nevěřím. Na tebe ne, příteli. Na své přátele se nenaštvu. Nekecej.

To stačí. - V pohodě? - Jo, skvěle. Chápu, proč je tam lano. Když nefunguje naviják... Chytnu se lana a vylezu. Jo, vylezeš nahoru. Už jsi to někdy musel dělat? Hodněkrát.

Pořád to zvládáš? Proč tam asi mám lano? Děláš si srandu. Kdybys tu nebyl, jsem tu sám. Ne, jdeme spolu. Když nevylezu, musím tu být celou noc. Chápu, jdeme na to. Zatáhni za to.

Správně, děkuju. Shýbni se. Otáčej se pomocí chodidel. Chápu. Ty vole. Takže včera jsem poznal chlapa, který mě vzal do tajné šachty uprostřed pouště. Teď mě tam spouští s tím, že tam najdeme nějaký poklad.

Tehdy jsem si uvědomil, že jsem měl alespoň něco říct své ženě. Koukněte na to. Otevírá se to. Můj bože. Samozřejmě je tu láhev od piva. Říkal, že se mám odpoutat a zasvítit nahoru. Takže zasvítím nahoru.

- Jsi odpoutaný? - Ano! - Dobře, tak já jdu! Jakmile se George spustil dolů, řekl mi, že spodek je širší, aby tam byla větší plocha. Pak začal kopat na různých místech podle barvy zeminy. Asi po 20 minutách, kdy jsem chtěl pomoct, ale nevěděl jak, se stalo tohle. - Mám chvíli kopat? - Jo, jestli chceš. Co?

Pojď se podívat. Vidíš tu barvu? Jakou? Vidíš barvu? Tady? Ne, nevím, o čem mluvíš. - Tady? - Přesně tam! Vážně? Tam? - Takže to je zelená.

- Ano. Řeknu to na rovinu, tohle je šílené. Jsme uprostřed Austrálie... Jak hluboko jsme? 20 metrů? Spustili jsme se dolů touhle dírou a jsme nadšení z malého kamínku. Lidi jsou divní. Lidi jsou fakt divní. Děláme to... Támhle vidím zelenou. - Zelená, přímo tady. Vidíš? - Jo. Lidi jsou tak divní!

Děláme to, protože ženy mají rády náušnice. - Co si myslíš? - Jsou krásné. Tohle ale vůbec nedává smysl. - Je to trochu barevné, vidíš to? - Božínku. Vidím to. - Víš, co udělám? - Co? - Půjdu pro sbíječku. Jdeš pro sbíječku? Dobře, vem ji. Neopouštěj mě.

- Kopej dál, kopej. - Dobře, budu kopat. Existují chvíle, kdy se zamyslíte, jak jste se tam, kde zrovna jste, vlastně dostali. Tohle je jedna z nich. Cestou jsme minuli asi 700 děr. Já jsem v jedné z nich. Jediný, kdo ví, kde přesně jsem, je George. A ten teď vyšplhal z téhle šachty po provaze. Tohle je...

fakt hloupý. O PĚT DLOUHÝCH MINUT POZDĚJI - Jeden je tady. - Barva. - Další. Barva. - Barva. - Další. Barva. - Barva. - Vidíš tady barvu? - Jo. - Další. - Můj bože. - A tenhle. Koukej. Koukni se. Koukni na to!

To je opravdu... To je opál. Našli jsme opál. Georgi, ty jsi blázen. Některé věci můžete dělat, jen pokud vám je ukáže odborník. Najít opál v zemi je jednou z nich. To nás přivádí ke sponzorovi. Jste chytří, víte, jak fungují reklamy na webu. Jen vám to představím a řeknete si, jestli to chcete nebo ne.

Dnešním sponzorem je The Great Courses Plus. Rád pracuji se sponzory dlouhodobě, takže chci vyzkoušet tohohle. The Great Courses Plus nabízí kurzy na různá témata. Než vám ukážu další opál, byl bych rád, kdybyste se podívali na jejich kurzy. Doporučili mi to kamarádi, protože jsou prý kvalitní. Takže mě budou sponzorovat na základě toho, kolik lidí si je zadarmo vyzkouší.

Jednoduše – čím víc lidí to se mnou zkusí, tím větší podporu dostanu. Můžete na měsíc vyzkoušet, kolik chcete kurzů. Je úžasné, že se na to můžete dívat přes televizi. Je na to aplikace, zkuste to. Je tam třeba paleontologie, mně se líbí starověká technologie, moje žena se koukala na dětskou medicínu.

Tohle není na úrovni YouTube, tohle jsou podrobné kurzy učené experty v oboru. Jděte na greatcoursesplus.com/smarter, jestli mě chcete podpořit. Jestli ne,nevadí. Ale chtěl bych, abyste to zkusili. Dejte mi zpětnou vazbu, řekněte, jestli je to dobrý sponzor.

Budu vám vděčný. Odkaz pod videem, díky moc. Jdeme pryč z šachty a rozloučit se s Georgem. Drž se lana. - Neboj, jsem tady. - To bylo úžasné. Takže tohle je pro dnešek všechno, takhle se hledají opály uprostřed tohohle. Když uvidíte ženu, která nosí opály, - vzpomeňte si na George.

- Děkuju! Zvlášť když je ta žena hezká, tak si vzpomeňte na George. Takhle vypadá neopracovaný opál. George nás vzal za Yannim. Ten nám ukazuje tohle. Tady vedle toho byl kámen, po zpracování vypadá takhle. A ten je pořádně drahý.

- Tohle je drahé? - To ti můžu říct, třeba tenhle, oprav mě, Yanni, za tenhle tak 10 000? 50 let těží opál. 40 let? 60, 40... Hodně let. - Georgi! Moc ti děkuju. - Díky, chlapče! - Moc ti děkuju, přijde mi, že jsme kamarádi.

- To taky jsme! Já jsem tvůj kamarád! Mohl bych taky být tvůj děda, ale to je jedno. Jsem kamarád. Já jsem Destin a vy jste den ode dne chytřejší. Mějte se. Už ti někdy dole chcípnul generátor? Hodněkrát! Prostě vylezeš nahoru.

Komentáře (20)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

kamo

00

Odpovědět

Nejvíc mě na tom fascinuje, že se prostě jen tak rozhodl a letěl natočit díl č. 164 na druhou stranu planety...

10

Odpovědět

Tolik práce a tolik peněz za malej šutr. A většina lidí stejně ani nerozezná laciné napodobeniny od skutečných drahokamů. Lidi jsou fakt divní.

55

Odpovědět

Popravde ma najviac zaujali tie "byty" pod zemou. Nejaké video by k tomu nebolo ?

60

Odpovědět

Tak do tejhle díry by mě nikdy nikdo dobrovolně nedostal...:D A kdyby nějakou úplnou náhodou jo a on by řekl, že leze nahoru, ať tam počkám, tak by mě asi šlehlo...:D

121

Odpovědět

Super, jen nechápu, jak to jde tím vrtákem dole rozšířit.

200

Odpovědět

Tak tenhle týpek ví jak si užívat života. Tohle bylo hodně zajímavé video. Děkuji překladateli za to, že to sem hodil. Hezky to promasírovalo mozek a pohladilo po duši.

280

Odpovědět

Som si myslel že to je náš premiér dr. plukovník Fico :O :O

06

Odpovědět

kiežby bol Destin naš priemier :D

50

Odpovědět

Tohle se mi líbilo, konečně žádné video typu: bouchnu do něčeho křehkého ve slowmotionu

241

Odpovědět

Jo, tenhle typ videí je daleko lepší. Bohužel jich ale je podstatně míň, takže to musím občas prostřídat :)

80

Odpovědět

+Šaman Boboahoj tati

00

Odpovědět

"horizontální šachta" = štola

100

Odpovědět

Sakra, to jsem vědět mohl. Díky, opraveno :)

50

Odpovědět

ring gear = korunové kolo

50

Odpovědět

Díky, opraveno :)

20

Odpovědět

aj ja chcem byt jeho kamarat !!! :D

370

Odpovědět

George super týpek ! :D

940

Odpovědět

To je, akorát když říká "I don't get upset with my friends", tak to zní trochu hrozivě, jako by sám sebe přemlouval, že má bejt v klidu :D

30

Odpovědět

+Šaman Boboa stejně se v něm ten horkokrevnej Řek nezapře!!! :p

30