Infekční rakovina tváře tasmánského čertaSmarter Every Day

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 76
88 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:69
Počet zobrazení:11 591

Na ostrově Tasmánie vymírá vzácný druh ďábla medvědovitého, který je známý také jako tasmánský čert. Příčinou je vzácný typ rakoviny, na kterou umře každý nakažený jedinec. Destin ve videu ukáže, v čem nemoc spočívá a jak proti ní vědci bojují.

Přepis titulků

Ahoj, vítejte u Smarter Every Day. Na světě mě trápí dvě věci. To, že tasmánský čert má brzy vyhynout, protože se v něm šíří rakovina, a vy jste o tom nevěděli, a to, že vedoucí organizace, která se je snaží zachránit, nikdy neviděl Taze z animáků od Warner Bros. Musíme to napravit. V tomto díle poletíme do Tasmánie a uvidíte, že ve dvou hodinách od přistání jsme měli čerta v pytli.

Pojďme se něco dozvědět. - Tohle je Jocelyn. - Čau. - A tohle je Alex. - Ahoj. - Pracujete pod Tasmánskou univerzitou, že? - Je to tak. A účelem vaší práce je studovat nemoc, která zabíjí tasmánské čerty po celém ostrově. Vítejte v první linii v boji proti vyhynutí celého druhu.

Tito lidé na ostrově kladou pasti, aby sledovali čerty a studovali, proč umírají. Čert by vlezl dovnitř kvůli návnadě... To by zatáhlo za provázek a za pojistku, a druhá pojistka ho tam uzamkne, aby nemohl ven. A pak jste chytili čerta. Když je čert chycený, kouknete se mu na tlamu. Alex mi ukáže, jak jim kontrolují tlamu, na čertovi chovaném v zajetí.

Takže tasmánského čerta dáme do pytle, vy vlastně říkáte taška. A koukneme se mu na? Čerti mají infekční rakovinu tváře. Tomuhle jsme ji už odstranili. - IRT. - Ano. Infekční rakovina tváře ďáblů medvědovitých. Takže se podíváme, jestli má nádor. Ano.

Nádor mu odstranili před dvěma nebo třemi lety. Takže mu jen zkontrolujeme, jestli znovu nenarostl. - Dobře. - Takže ho dáme do pytle, snad se nebude bránit. Můžu mu otevřít pusu a podívat se, jestli v ní nemá nádor. - Výborně. Takže ti pomůžu chytit tasmánského čerta? - Ano. Co mám dělat? Stačí když podržíš víko. Budeš mu držet hlavu?

Vezmeš ho za ocas? Musíme se mu dostat k tlamě. Aspoň to zkusíme. Takže máme tasmánského čerta v pytli. - Mohou se tím nakazit i lidé? - Ne. - Jak to víte? - Pár lidí se píchlo o jehlu a... A nádor nemají. Snažím se mu zakrývat oči.

Aby neviděl, ale vidím mu na pusu. - Kde by ten nádor byl? - Myslím, že ho měl na téhle straně. Nevidím ale žádné známky nádoru. - Máš je hodně rád, co? - Jo. Zatím jsme neviděli, že by se čerti stávali imunními. Vypadá to, že kamkoliv se nemoc rozšíří, populace vymře. Úplně celá. Kdykoliv čert dostane rakovinu tváře, nepřežije.

Proč jsem o tom neslyšel? Rakovina s úmrtností sto procent. To je vážné! Abychom se dozvěděli více, půjdeme na Tasmánskou univerzitu za profesorem Gregem Woodsem, který pracuje na vakcíně. Je to nádor, který se vyskytuje v tasmánských čertech. Objevuje se na obličeji, takže se jmenuje infekční rakovina tváře. Proč je to nebezpečné?

Protože je to velmi nakažlivá a vzácná rakovina. Už teď vyhubila až 90 % populace tasmánských čertů. - Opravdu? Za jak dlouho? - Za méně než 20 let. - Skoro je zabila za 20 let. - Skoro je vyhubila. Co to máte na obrazovce? Tohle je mapa rozšíření nemoci. Začalo to v severním konci Tasmánie. Od té doby se pohybuje na jih a na západ.

- Je to taková vlna smrti. - Ano, vlna smrti. Je vidět, jak se pohybuje skrz ostrov, každý rok o 10 až 20 kilometrů. Můžete mi ukázat, co dělá? Máte fotku? Tohle je hlava tasmánského čerta? Tohle je zdravý čert. Tohle je jeho druhá půlka. Má tam malý nádor. Je vidět tady.

Je to ještě celkem malý nádor. V jednom čertovi, vlastně to byla čertka, - To byl první nakažený jedinec? - Ano, byl. z jedné buňky jednoho čerta už nemoc zabila asi sto tisíc čertů. Je to pořád ta stejná buňka. Je to jako hra života, akorát smrti.

Ano, jako hra smrti. Každý nakažený čert umírá. - Vážně? - Má stoprocentní úmrtnost. Co smrt způsobí? Nemůžou jíst. Umřou hlady. Tohle je zdravá strana, a tohle je strana s nádorem. Nevím, jestli to je vidět, ale je tu díra. Rakovinné buňky vyrábí enzymy, které rozežerou kost.

Když mu rozevřeme čelisti... - Chybí mu špičák. - Ano. Takže nemůže moc dobře jíst. Zajímavé. Těmito nemocnými špičáky se pokoušou. Takže pokoušou dalšího... Takže zub bude nakažený. Ano, tento zub bude mít rakovinotvorné buňky.

A protože tam bude pár nemocných buněk, když čert pokouše jiného čerta, pár jich na něj přenese. Greg říkal, že se nemoc přenáší kousáním do obličeje. Což je pro čerta špatná zpráva, protože se tak zdraví. Chtěl jsem si to ověřit, šel jsem tedy do zoo a spustil kameru do výběhu. Nepráskněte to na mě. Tohle vysvětluje, jak přenášíte infekční rakovinu tváře. Začínám tomu rozumět.

Infekční rakovinu přenáší tím, že se navzájem pokoušou. Koukněte se, pokouše i kameru. Prostě to tak dělají, prostě koušou. Úplně pořád. Proč koušeš do kamery? Nevíš, že takhle chytíš rakovinu? Opatrně s tou kamerou. Nedávejte ji do výběhu. - Oni ji sní? - Nic nesmí přes okraj. Dobře, díky.

Jak chcete rakovinu porazit? Jakým mechanismem? Chceme produkovat vakcínu. Abychom mohli začít, musíme rozumět imunitnímu systému, musíme rozumět nádoru a jak ho zviditelnit pro čertí imunitní systém. Tito lidé o tom nejen mluví, dělají podstatné objevy. IRT je specifická rakovina, která působí na takzvané Schwannovy buňky. Před jejich výzkumem byly tyto buňky u lidí vzácné a často chybně diagnostikované.

Nechám je vysvětlit, co udělali. Třeba díky tomu zachráníte něčí život. Normální buňky oproti rakovinným. Takže jste opravdu našli jejich okraj. Našli jsme biomarker nádoru, který obarví rakovinné buňky. - Ten jste vytvořili vy? - Objevili jsme ho. Objevili jste ho?

Jak dlouho už o něm víte? - Asi tři roky? - Ano, tři roky. A lidskou rakovinu by to také obarvil? Schwannovy buňky by obarvil i u lidí. Objevili jsme je na čertech, ale funguje i na hledání lidské rakoviny. Ne, vážně? Takže jste objevili metodu obarvování buněk pro tasmánské čerty a pak jste to aplikovali i na lidi?

Ano, přesně tak. - Víte, co je tohle? - Jo. To je skvělé. Jde to krásně dohromady. Super. Snad se vám tento díl líbil, udělám teď upřímnou reklamu. Chtěl bych poděkovat sponzoru, což je Harrys.com.

Dělají žiletky a používal jsem je dřív,než se stali sponzorem, ale to, že sponzorují Smarter Every Day, je úžasné. Mohli by sponzorovat bloggery, místo toho sponzorují týpka, který jede do Tasmánie a mluví o nemoci. Která zabíjí celý druh. To je super. Díky, Harrys. Jestli chcete, jděte na Harrys.com, použijte kód Smarter, stojí to za to, takže použiju část sponzorských peněz, abych daroval peníze na výzkum infekční rakoviny tváře.

Odkaz je pod videem. Zkuste to také zvážit. Chtěl jsem, aby se povědomí o IRT šířilo rychleji než samotná nemoc. Jestli vám toto video něco dalo, sdílejte, odebírejte, jestli chcete, nemusíte, mockrát děkuji.

Já jsem Destin, vy den ode dne chytřejší, mějte se. Pro filantropy je to perfektní projekt. Být součástí záchrany druhu. - Představte si to. Zachránit celý druh. - Je to úžasné. Všiml jsem si, že tu není žádný plakát s kresleným čertem. - Nečekal bych to.

- Ne, já jsem vlastně ty animáky nikdy neviděl. - Vážně? - Viděl jsem jen obrázek. - Vážně? - Nekoukám na to. Vždyť se je snažíte zachránit. Nikdy neviděl kresleného čerta. Neviděl jsem ho. - Vážně? - Opravdu! Proč bych na něj koukal? - Nechci vás do toho nutit.

- Jsem nerd, nekoukám na animáky. Greg je na kresleného čerta moc pyšný. I když se ho snaží zachránit. To je zajímavé. To je všechno? Ano, to je tasmánský čert. Vy jste to nikdy neviděl? A jaký tam je? Prostě všechno ničí.

Lidé to mají rádi. Díky tomu máte peníze na výzkum. - To je všechno. - Dobře. Možná jsem to neměl pouštět. Asi ne. Mám vás rád, jste přísný akademik. Mám rád lidi, jako je Greg.

Komentáře (21)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Na konci říká "ryzí" akademik ne "přísný"

00

Odpovědět

Snad se tu holčičky nepokakali, když ukázal realitu.

03

Odpovědět

Jen tak me zajimalo i kdyz jde o ohrozenej druh proc teda na zacatku sireni ty nemoci nevyhubili celou nakazenou populaci aby se nesirila nakaza?

10

Odpovědět

Třeba dříve nebylo tak jednoduché odhalit, že je jedinec nakažený. Co bych ale určitě udělal je izolace ještě těch zdravých jedinců - ale na to asi nemají prachy, stavět tak veliké oplocení.

10

Odpovědět

+justTo neuděláš, zastavíš tím sice čerty, ale s nimi i všechno ostatní, navíc plot ti přelezou.

00

Odpovědět

Akorát mě sere že Destin se neustále debilně usmívá v celým videu, co kdyby ukázal aspoň trochu náznak soucitu?

55

Odpovědět

Neumim si ho představit na pohřbu

101

Odpovědět

+MorcePočkejte! Než spustíme rakev, dám tam kameru a natočím to s 20 000 FPS. No není to úžasné? Jo a mimochodem, tento díl sponzorují .... LOL

180

Odpovědět

Přesně nad tím jsem přemýšlel. Vím, že se Destin umí nadchnout pro cokoli, ale 5:40 mu ukazuje díru v lebce a chybějící špičák a on na to "Thats amazing". Vím, že to myslí z pohledu nemoci, že je neskutečný co dokáže, ale přece jen prezentovat něco ve stylu: "dnes mám pro vás nemoc, která vyvraždila skoro celý druh za 20 let :))))))))" mi přijde divný.

30

Odpovědět

Tohle video mě potěšilo. Měl jsem totiž zato, že Tazmanský čert a houf příbuznejch už vymřelo v třicátých letech minulého století... Vítej v tazmánii... ehrm

15

Odpovědět

to byl tasmánskej tygr..

51

Odpovědět

+MorceNevím, co mě rozesmutnilo víc, jestli to, co jsi napsal, nebo to, že mi někdo dal palec dolů :(

14

Odpovědět

+DinoCop -Mno, ještě svítá malé okénko naděje, protože každý rok jsou hlášeny stovky pozorování, že ho někdo někde viděl. Můžeme tedy jen doufat, že někde ještě pár ks. pobíhá. Vzhledem k tomu, o jak velkou rozlohu se jedná a tomu, že to jsou vesměs noční živočichové, to nebude asi tak easy.
Zdar Max

00

Odpovědět

Takýto titulný obrázok bez varovania je nie len neetický ale koledujete si ním aj o mastnú pokutu.

323

Odpovědět

Ahoj, máš pravdu, obrázek byl nevhodný. Destin (přestože ve videu sám varuje před, že následující záběry jsou drastické) bohužel nezvolil zrovna nejvhodnější náhledový obrázek, asi ve snaze zvýšit povědomí o situaci tasmánských čertů.

10

Odpovědět

Na jakém základě? Prosím, zda jste schopný doložit, či alespoň odkázat, na konkrétní zákon. Děkuji.

174

Odpovědět

Ale kulový, to by třeba takový drsný svět a nebo návrat do reality už dávno zkrachovaly.

01

Odpovědět

Zase nějakej politicky korektní liberál...

410

Odpovědět

+MorceTy vždycky dovedeš všechno tak kouzelně svést na politiku, i když to s tím nemá ani zbla společnýho.
A mimochodem, mimo Ameriku, ve většině světa, znamená liberál asi něco jiného, než si myslíš – a cenzura/politická korektnost pod to fakt nepatří.

33