Dojení nejjedovatější ryby světaSmarter Every Day

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 76
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:146
Počet zobrazení:12 520

Dnes se s Destinem podíváme na Australskou rybu Odrance, nejjedovatější rybu světa. Ukáže nám, jak se z ní získává jed na výrobu séra.

Přepis titulků

Ahoj, já jsem Destin, vítejte u Smarter Every Day. Někdy rád chodím naboso, což je super, ale někdy mě píchá do chodidel. Což bolí. Zkazím vám koupání v moři. Existuje ryba Odranec, která je tím nejhorším, co jsem kdy viděl. Podojíme ji, i když nemá bradavky.

Tak si dávejte pozor, protože přichází věda. - Tohle je výzkumná laboratoř Cookovy univerzity, že? - Jo. Tady máme všechno, co tě může zabít. Dobře, takže ty jsi jedolog? Toxinolog! Destine, říkám ti to úplně pokaždé! Dobře, tak toxinolog Jamie Seymour bere do ruky Odranku. Nejjedovatější rybu světa.

A bere ji do holé ruky. Takže proč nemáme kožené rukavice? Protože pak nemáš v rukou cit. - Dobře. - Je důležitější cítit ji správně v ruce. Je ta ryba teď ve stresu? Ani ne, v žábrách si udrží vodu, takže přežije na suchu několik hodin. Žijí v přílivových oblastech, takže jsou zvyklé.

- Takže někdy uvíznou? - Ano, po odlivu se to stává. Ale snaží se dostat pryč. Takže tady máme naší rybu na ukázku. - Vidíš, jak má vztyčený hřbet? - Jo. - Tak na to se zaměříme. - Kolik je tam ostnů? Je tady, tady, tady... Vedou až k ocasu. Je jich 13. A všechny v sobě mají jed.

- Všechny mají jedové váčky? - Ano. Je to špatně vidět, protože má všude výstupky, ale každý osten má po stranách dva jedové váčky. Když na rybu šlápneme, tak se nám zabodne do nohy osten, a když je noha asi ve třetině ostnu, naše tkáň zmáčkne váčky a vystřelí to jed ostnem do naší nohy.

Vypadá to jako stoupat na jehlu, která je špičkou vzhůru. Přesně tak. Na vystřelení jedu použijeme tohle. Takže tohle je jako něčí noha. Musí to mít správnou tloušťku, takže osten bude takhle a my stiskneme váčky, které to vyprsknou. A co děláte s tím jedem, toxinologové? Už to říkám správně!

Několik věcí, snažíme se ho studovat, ale také ho dáváme sérologickým laboratořím, které vyrábějí protijed. Je to jeden z nejužívanějších protijedů v Austrálii. Asi tak 1000 lidí ročně se v Austrálii nabodne na tuhle rybu. - Vážne? - Jo. Někdo musí držet rybu a někdo zmáčkne osten. Klidně ji podržím, nebojím se jí.

Nebo jí zvládnu zmáčknout osten? Není to těžké. Znáš mě, ne? Možná ji radši podrž. Drž ji takhle. Když sebou bude házet, hlavně ji nepouštěj. Ale měla by být klidná. Tohle vždycky říkám dětem, aby se nebály a držely.

- Tady je to stejné? - Přesně. Ale jestli ji pustíš a bodne mě, tak tě zbiju. - Dáme to 1920 na 1080? - Jo. - A kolik, 1500 snímků za vteřinu? - Jo. - Držíš? - Jo. Je to tam! - Panebože.

Tohle by ti vyprsklo do nohy? - Jo. To je kameraman. - Měl by dostat Emmy. - Taky už ji má. - Že jo? - Jo, už jednu mám. Jak dlouho trvá, než zase bude mít dost jedu? Záleží na jídelníčku. Když začnou znova jíst, což se často nestává, tak asi dva nebo tři týdny. - Proč by nezačaly jíst?

- Jsou naštvané. Stává se, že nejí klidně i dva měsíce. Když zatlačíme dolů... Jeden váček je tady a druhý tady. Takže když zatlačíme dolů, tlačíme i na váčky a na ostnu je z každé strany kanálek, který nasměruje jed ke špičce ostnu. - Jak je ostrý? - Jako hypodermická jehla. To je šílené.

Skrz neopren projde jako nic. Myslíme si, že je to typ jedu, který dělá póry v buněčných membránách a tkáních. Má hlavně bolet. - Vážně? - Bolest, bolest a bolest. - Jdi pryč, jsem zlá ryba. Něco takového? - Přesně tak. - Dobře, kde má oko? - Oko má přesně tady. - Cože?

- Jo, přesně tam. Vidím ho. Je úplně čiré. Vy inženýři. Bacha na kabel. - To mohlo dobře skončit. - Dostat takhle pár bodlin do obličeje. A ještě dostat elektrický šok. A je zpátky. Natáčíme tu nejošklivější zvíře světa. Máme tu Destina a Odrance.

Tohle je Odranec a tohle je nejošklivější zvíře světa. Díky, tak ho dáme zpátky. Snad se vám dnešní díl o Odranci líbil stejně jako se nám líbí hrát si na superhrdiny. Nandej si ty Spider-Man brýle. Každopádně, kdybyste nás chtěli podpořit a další díly Smarter Every Day, navštivte audible.com/smarter a stáhněte si audioknihu zdarma.

- Kde posloucháme audioknihy? - V autě. - Správně. Kdybyste si chtěli něco poslechnout, zrovna jednu čteme, jaká to je? Lva, čarodějnici a skříň. Jo, Lva, čarodějnici a skříň. Kdybyste chtěli tu nebo jakoukoliv jinou audioknihu zdarma, navštivte audible.com/smarter, moc nám to pomáhá. Takže jestli nás chcete podpořit, tak na audible.com, nechám odkaz v popisku videa a děkuji vám.

Já jsem Destin, vy jste den ode dne chytřejší. Mějte se. Řekněte ahoj! Ahoj!

Komentáře (24)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

02:59 "Tohle vždycky říkám dětem, aby se nebály a držely."
Co na to sociálka?

00

Odpovědět

Docela mi tam chybí nějaké podrobnější popsání toho co se vlastně děje při styku nohy s rybou.. ok logicky, zarazí se mi do nohy a vypustí jed.. a dál ? vůbec nic jsem se nedozvěděl o reakci, následcích apod.. když už to je "nejjedovatější ryba světa" čekal jsem víc popisování než "pain pain pain"

40

Odpovědět

Tak obdivujem vedcov. Každý deň idú do roboty s tým, že posúvajú ľudstvo dopredu :)

00

Odpovědět

kdyby se ve videu ten toxinolog nepředstavil, tak řeknu, že je to Markiplierův otec...

jinak nejlepší "za to bys měl dostat Emmy" "Už jednu mám"

40

Odpovědět

Jak ten jed sbírají, když tak vystříkne? Čekal jsem nějakou zkumavku.

40

Odpovědět

Pomocí šprcky :D

180

Odpovědět

Ideální domácí mazlíček, když se to nasere tak to nežere 2-3 měsíce (narozdíl od mé ženy která když se nasere tak přibere tak 15kg) Můžeš to vzít do ruky dát to na vzduch a položit na stůl a ani se to nehne. Navíc se mi dost líbí, nechápu přirovnání ošklivá ryba.

331

Odpovědět

Nevěděl jsem, že imaginární manželky mohou ztloustnout.

432

Odpovědět

+PatejlShots fired :D

91

Odpovědět

+PatejlManželé nejsme protože je zakázáno si brát vlastní sestru...

91

Odpovědět

+MorceTo jsem opravdu vědět nepotřeboval. Btw nejenom manželství je mezi sourozenci zapovězeno.
Trestní zákoník ČR § 188 Soulož mezi příbuznými
"Kdo vykoná soulož s příbuzným v pokolení přímém nebo se sourozencem, bude potrestán odnětím svobody až na tři léta"

Stejně budu předpokládat, že se jedná tentokrát o imaginární sestru. Mezi reálnými sourozenci se v době dospívání vyvine sexuální averze, jež zabraňuje pohlížet na protějšek jako na případného sexuálního partnera.

20

Odpovědět

+PatejlA, čistě teoreticky, pokud by to byla moje sestra nevlastní? Problém by s tím nebyl, ne? Má jiného dědu než já, takže si myslím, že je to v pohodě, ale... jistota je jistota, že?
:-)

30

Odpovědět

+LatyfundistaČeský zákon genetiku nezná, trestný postih se vztahuje jak na sourozence pokrevní, tak nevlastní.
vysvětluje to takto:
"Toto ustanovení chrání vžité zvyklosti a společenskou morálku.."
Navíc pokud jsem dobře pochopil, jednoho rodiče dokonce sdílíte, čili nejste nevlastní, ale pokrevní sourozenci.

30

Odpovědět

+PatejlTak to jsem rád, že zde vystupuji pod přezdívkou a ne svým jménem, jinak by nám asi brzy klepali na dveře našeho rodinného domku...
Vždy se holt najde nějaký hnidopich, co nám kazí naší lásku...

40

Odpovědět

+LatyfundistaHlavně nechte důkladně prošetřit potencionální plody vaší lásky zavčasu, tedy v potratové fázi. Nevím zda mají smutnější život slitající degeneráti, nebo okolí co se o ně stará.

Vystupovat pod přezdívkou ničemu nepomáhá, IP adresu lze spolehlivě spojit s adresou a informace jež jsou poskytovány webu o rozlišení a velikosti displaye zase s konkrétním zařízením.
Proxy a zabezpečený prohlížeč typu tor to také nezachrání, vysledovat to dá víc práce, ale naše policie už několikrát prokázala, že tou schopností vládne.

Rozhodně bych se tedy k trestným činům na veřejném webu takto nepřiznával. Stačí nahlášení od nějakého zatrpklého duševního mrzáka a policie má povinnost se tím zabývat a prošetřit to, i když se jedná například o pouhý vtip.

00

Odpovědět

+PatejlJá vím, lidé jsou zlí... Pouze nám závidí, naši lásku, náš vztah, ve kterém si tak skvěle rozumíme... jako bychom byli ze stejného těsta. Mám toho s ní tolik společného (nejenom většinu příbuzenstva) ale máme už i společného pejska Jaimeho (oba máme rádi Hru o trůny) a kocourka, kterého jsme pojmenovali Doktor Fousek...
Ale už tu radši nebudu na nic odpovídat, abych neohrozil mou rodinu.

30

Odpovědět

+PatejlAle jo, zákon bere v potaz genetiku - to proto, aby se lidi mezi příbuznýma neobskákávali a nedegenerovalo se další pokolení.

Takže z toho plyne, že orál a a**l je v pohodě ;-)

Kopírovat ze zakonyprolidi.cz umí každý.

00

Odpovědět

+SvalnatejKopíroval jsem, ale odjinud. Stránku zakonyprolidi jsem si v historii nenašel.
Nicméně prosím uvést jediný zdroj, kde je povolený sexuální styk mezi nevlastnímy sourozenci. Žádný nenajdete.
Orál a a**l není v pohodě, je to také sexuální styk a tedy trestnou činnost. Sice z toho nevzejde dítě, ale jde i o etickou (morální) stránku věci.

00

Odpovědět

+PatejlMmm zajímavé ale tak vztah nemusí bejt jenom o sexu, takoví křestané žíjí bez sexu normálně (používají ho pouze k reprodukci).
Mimochodem zákony které sem dáváš se nevztahují na mě. Nejsem člověk, nazývám se zkratkou MORCE Mimolidský Obsedantně Racionální Cynický Endemit

31

Odpovědět

+MorceTakoví křestané obávám se nejsou rozšíření. I mezi puritány vyhoštěnými do Ameriky byl tento přístup vzácností.

Zkratka nic moc, endemit je s lidstvím ve sporu, uvádět přívlastek mimolidský (není správněji nelidský?) je zcela redundantní, což nevypadá moc racionálně.
Vhodnější je první vybrat popisné pojmy co dávají smysl, a teprve potom je zpřeházet do podoby smyslplné zkratky, výsledek pak není tak nucený a křečovitý.

21

Odpovědět

+PatejlAno jejich rozšíření není tak početné.
No zkratka nemá za úkol vyznít nějak dokonale ale záměrem bylo vytvořit zkratku kterou používám při komunikaci s úřady. Hlavní je aby vyznělo to že na mě právo neplatí protože nejsem člověk.

11

Odpovědět

+Patejl(04.11.2016 20:03:46) Silné osobnosti tuto "sexuální averzi" dokáží překonat podobně jako zdatný opilec přemůže Antabus.

00

Odpovědět

+Morce(04.11.2016 17:48:52) Ale to přece nijak nebrání vzájemnému šubelení :-)

00

Odpovědět

Extrémně zajímavé a hlavně velmi příjemné video. Palec hore!

110