Hledání dronu a proč psi naklání hlavuSmarter Every Day

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 76
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:90
Počet zobrazení:11 031

Napadlo vás někdy, jak dokážeme rozpoznat, odkud pochází zvuky kolem nás? Pokud ne, můžete se od Destina dozvědět něco nového.

Odkazy na Scilabus a The Sound Traveler jsou zde:
The Sound Traveler
​​​​​​​
Scilabus

Přepis titulků

Ahoj, vítejte u Smarter Every Day. Jsem uprostřed lesa, protože můj syn ztratil dron. Můžeme ho najít jen tak, že zapneme motor a uslyšíme jeho zvuk. Přemýšlel jsem pak, jak funguje lokalizace zvuku. Rychle to shrnu. Moje sestra koupila synovi dron, který ho okamžitě nechal vyletět tak vysoko, jak jen to šlo, a ztratil ho. Byl mimo dohled, věděli jsme jen, že je někde v lese.

Snažím se učit děti řešit problémy, takže jsem ho nejdřív nechal chvíli bloudit po lese, a pak jsem se rozhodl, že začneme s malým dobrodružstvím. Nejdřív jsme se rozprostřeli po lese a ztichli jsme. Potom jsme zapli dron a pomocí lokalizace zvuku jsme se snažili odhadnout, odkud ho slyšíme. Byl dost vzdálený, tak jsme každý vyrazili tam, odkud jsme ho slyšeli, pak jsme se zastavili, ztichli a znovu ho zapli.

Byli jsme trochu blíž, takže jsme ho už slyšeli lépe a šli dál směrem k němu. Ve třech jsme ho jednoduše našli, i když jsme ho neviděli. Ale bylo to podivné. Vůbec jsme netušili, že bude vysoko ve větvích.. Jako by naše lokalizace zvuku fungovala horizontálně, ale vertikálně vůbec. Je někde na tomhle stromě.

Aspoň si to myslíme. Ale nevíme jak vysoko. Používáme náš stereo sluch, abychom ho našli. Je to super. Syn nám nese dalekohled. Koukni se na strom, tam ho slyším. Je na tom stromě. Slyším ho odtamtud. - Kde je? - Vidíš tamtu větev? Je za ní. Udělej to znova.

Tamhle je. Tak to bychom měli. To půjde. Synku, běž pro pušku. Tak jsme to stihli. - Vidíš ho? - Jo. Tak ho sestřel. Jsi úžasná.

Spadl až dolů? Počkej, zabezpeč zbraň. Zpátky. Na zem. Ujisti se, že není nabitá. Vím, že jsme nadšení, ale opatrně. Máme ho. Dali jsme to! Zbraň je zabezpečená, hurá pro něj. Paráda.

Teta Briley ti dala dárek k Vánocům a pak ti ho i zachránila. Je to zajímavé, tohle je schopnost našich těl rozeznat směr zvuku. Když se nad tím zamyslíte, tak když slyším zvuk z téhle strany, zvuk doletí k jednomu uchu o milisekundu dřív než k druhému. A vyšší frekvence jsou v tom druhém hůř slyšet, protože zvuk jde přes obličej. Díky tomu jsme našli tohle. - Ale víš, co je zajímavé?

- Co? Jak jsi věděla, že je to vysoko? - Nevím. - Já také ne. To je opravdu dobrá otázka. Zamyslete se nad tím. Když je zvuk přímo před vámi a vy ho slyšíte, dojde k oběma uším ve stejnou chvíli, protože jde ze stejné vzdálenosti. Když ale ten zvuk posunete vertikálně, je to pořád stejné.

Nemůžete tedy rozeznat vertikální pozici před vámi jen díky časovým charakteristikám. Musí v tom být něco jiného. Pochopil jsem to až po tom, co jsem viděl experiment na YouTube kanálu Scilabus. Jsou tam spektrální charakteristiky. Když uslyšíte zvuk, odrazí se vám od boltce do zvukovodu. Když zvuk zní zezdola, odrazí se vám od jiné části boltce.

To zvuk změní, než se dostane do vašeho těla. Váš mozek si vyvinul algoritmus, který zkoumá věda zvaná psychoakustika, který řekne vašemu mozku, z jakého vertikálního úhlu zvuk jde pomocí frekvence a spektrálních charakteristik. Je to úžasné. Koukal jsem se na video na Scilabu o tom, jak to testovat. Můžete si to zkusit u sebe doma. Doporučuji vám jejich video, ale chtěl jsem to zkusit se synem.

Takže to předvedeme tady s mým synem. Máme to tu připravené. Nejdřív budu tleskat rukama. A ty budeš ukazovat tam, odkud to zní. Dokážeš to? Zkus to. - Nevadí ti mít zavázané oči? - Nevadí. Jeho mozek je zvyklý na spektrální charakteristiky odražené jeho boltcem. Když mu na něj ale dáme plastelínu, změní to spektrum, které mu jde do zvukovodu, takže nepozná pozici zvuku na vertikální ose.

Dozvěděl jsem se to od Vivian ze Scilabu, koukněte na její kanál. A my jdeme zase tleskat. Všimněte si, že když jsme vlevo nebo vpravo, trefí se. Ale vertikální osa je problém, ani nepozná, jestli stojíme vpředu, nebo vzadu. - Tleskal jsem ti mezi nohama a tys ukázal nahoru.

- Cože? Víte, jak je to úžasné? Teď to řeknu odborně. Zrovna jsme vykolejili psychoakustický filtr v mozku mého syna tím, že jsme ho připravili o schopnost rozpoznat časové charakteristiky díky pozici zdroje zvuku, ale také nemohl věřit spektrálním charakteristikám, protože jsme mu vyplnili boltce, vnější části ucha, plastelínou. Nemohl tedy určit, odkud zvuk slyší.

Fascinující. Zajímavé je, že psům tohle moc nejde. Už jste někdy něco řekli psovi a on naklonil hlavu? Snaží se totiž podvádět. Psi dají jedno ucho nad druhé, aby mohli určit vertikální pozici. Používají časové charakteristiky, aby slyšeli to, co my slyšíme spektrálními. To mě nikdy nenapadlo.

Ale je to důležité, protože mám YouTube kanál, o kterém nejspíš nevíte. Jmenuje se The Sound Traveler. Nahrávám už roky videa, ve kterých mám binaurální mikrofony, a když si video pustíte se sluchátky, váš mozek si bude myslet, že je přímo tam díky časovému rozdílu.

Pověz jim, co děláme. Máme druhý YouTube kanál The Sound Traveler, jezdíme po světě a nahráváme binaurální audio. Byla jsem v Thajsku a Washingstonu, D.C. Destin byl na Islandu a v Německu. Brzo pojedeme do Kolumbie. Je to super kanál, trochu netradiční zážitek z cestování. Je skvělý.

Nejde o to být nejslavnější, je to experiment. Je to 3D audio se záběry z GoPro, pohltí vás to. Je to zábava. Bude se vám to líbit. Jestli máte sluchátka, zkuste to. Jo, vemte sluchátka a zkuste to. Je to The Sound Traveler, odkaz je v popisku videa. Bylo by super, kdyby měl 100 000 odběratelů. Jsem do toho blázen.

To je dnes všechno, snad se vám díl líbil. Možná víte, že audible nás už dlouho sponzoruje. Strašně rád se vzdělávám posloucháním audioknih a dělám to pomocí audible. Můžete to zadarmo zkusit na audible.com/smarter. Nedávno jsme začali ukazovat audioknihy dětem. Zamilovaly si to. Dám vám radu. Pokud chcete 5 knih za cenu jedné, kupte si kouzelnou kolekci nebo dobrodružnou kolekci, je to 40 hodin audioknih jako Bílý tesák, Gulliverovy cesty, zkuste kouzelnou nebo dobrodružnou kolekci na audible.com/smarter.

To je všechno. Odkazy budou pod videem. Snad jsem si zasloužil váš odběr, jestli ne, o nic nejde. Když teď uslyšíte zvuk, zamyslete se, odkud ho slyšíte, proč to víte, jestli díky času nebo spektrálním charakteristikám a když uvidíte psa dělat tohle, víte, že podvádí.

Používá časové místo spektrálních charakteristik, což je úžasné. Každopádně jsem Destin, vy jste den ode dne chytřejší, mějte se. Nepodváděj, potřebujeme data.

Trefilas ho, co? Nechtěla jsem, ale trefila. Chtěla jsem trefit větev. Díky tomu ale asi spadl. Pořád bude fungovat. Použili jsme k tomu všechny síly naší země. Použili jsme úplně všechno. Seřídíme si optiku pomocí plechovky.

Dokázali jsme to! Seřídili jsme optiku pomocí plechovky.

Komentáře (7)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jeho kanál sound traveler je super :D nevěřil jsem tomu, ale se sluchátky zvuky videí působí úplně jinak

10

Odpovědět

Tak snad prvni zajimave video od toho zmrda a jeho incestni segry :D

312

Odpovědět

Mylsel jsem, že má tu 0.22 Full Auto, viz Youtube, to je naprosto úžasně praštěná zbraň, 1800 střel za minutu :-)

10

Odpovědět

Chybějící písmeno: 4:08 - psyhoakustika by měla být psychoakustika

00

Odpovědět

Pokud si chce někdo v klidu přečíst tu černou obrazovku ve 2:00, pak zde:
http://imgur.com/r6Y0Swn

65

Odpovědět

Anebo klikněte na ty dvě svislé čárky v levém dolním rohu.

150

Odpovědět

+SrslyHahaha.
Myslel jsem, že nejsem jediný, kdo měl při běžném zastavení videa problém přečíst ten nejmenší odstavec. Dobré vědět, příště si ušetřím čas. -_-

31