Kapka prince Ruprechta vs. kulkaSmarter Every Day

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 76
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:189
Počet zobrazení:13 746

Vzpomínáte si si na skleněnou Kapku Prince Ruprechta? V tomto videu nám Destin ukáže, jak velký náraz vydrží – a to tak, že do ní bude střílet. Pokud jste předchozí video o Kapce neviděli, najdete ho zde.

Přepis titulků

Tak, Keithe, kapka prince Ruprechta. Prince Ruprechta? Dobře. Dokumenty darované Královské společnosti roku 1660. To jsou rané dokumenty. Ahoj, já jsem Destin, vítejte u Smarter Every Day. Jsem ve sklepě Královské společnosti v Londýně a tohle je Keith, hlavní knihovník. Má tady čí zápisky?

Sira Roberta Moraye. - A jsou o kapce prince Ruprechta, že? - Ano. Můžeš mi je ukázat? Máme tu zmínku o skleněných kapkách Sira Roberta Moraye. Ukážeš mi tu slavnou kresbu? Jen obrátíme stránku. Tělo je silným královstvím, avšak zlomí-li se vrcholek, rozpadne se v prach.

Takže o síle kapky prince Ruprechta věděli už v začátcích Královské společnosti, je to tak? Je to tak, v 17. století si s kapkami hráli a byli úplně fascinovaní. Oni byli fascinovaní tehdy, já ještě teď, ale dnes použijeme nejlepší techniku, kterou máme, nahrajeme kulku vrážející do kapky prince Ruprechta v několika stovkách tisíc snímcích za vteřinu.

Pojďme se něco dozvědět. Přichází věda, radši si vemte brýle. Moje první video jsem dělal tady v Orbix hot glass o tom, proč je kapka tak silná. Dnes ji otestujeme. Jestli jste první video neviděli, podívejte se na něj, jinak vám toto video nebude dávat žádný smysl.

Tady to máme, puška ráže .22 namířená na kapku prince Ruprechta. Tady je postavená kamera, je to V 2511 a pojedeme na 100 000 snímků za vteřinu. Pušku mám namířenou, takže bychom měli kapku zasáhnout. Rozlišení bude menší, jinak bychom nemohli točit tak rychle, ale mělo by to být úžasné. Jdeme na to. Kapka se trochu pohupuje, takže musím výstřel načasovat.

Tak, snad to tam bude. Kapku prince Ruprechta nerozbila střela. Vypadá to, že vytvořila tlakovou vlnu, která rozkmitá ocas, díky čemuž se kapka roztříští. Udělám to ještě několikrát, protože je to nádherné. Jsem trochu nervózní, protože puška míří tak, že by mohla zasáhnout kameru.

Tak snad... Vypadá to v pořádku. A teď zpomaleně. Je to úžasné! Je to nádhera. Je to krásné, je to věda o materiálu a kdyby v 17. století měli tuhle technologii, psali by si daleko zajímavější dopisy.

Ne že by to nedělali dobře, byli skvělí. To je opravdu krásné. Kam odletěla? Někde se tu válí a my nevíme kde. Ale byla dost velká! Už ji vidím. Přesně tam. Mám ji. Není.

Možný. Tu si nechám. Doslova neprůstřelné sklo. avšak zlomí-li se vrcholek, rozpadne se v prach. Myslím, že je úžasné, že nás fascinuje ten samý kousek skla stovky let. A pokračuje to i dnes. Tohle video je úžasné, protože jsme vystřelili kulku na kousek skla a nerozbil se. Úžasné.

A pro ně to bylo stejné. Ahoj, kočko. Než vám ukážu na kapce stopu po výstřelu, udělali byste něco zvláštního? Mohli byste mě přestat odebírat? A pak, jestli si to zasloužím, zase odebírat a zapnout upozornění? S odběry je to teď jinak a bylo by super, kdybyste si zapnuli upozornění, abyste věděli o každém videu.

Jde to i na mobilu, jestli koukáte na něm. Prostě znovu odebírejte a klikněte na zvonek. Budu za to moc rád. Díky moc. Tak jdeme na kapku. Je vidět stopa po kulce, což je fascinující. Hodně lidí se mě ptá, jestli na videu viděli odštěpky skla, ale bylo to olovo, tříštila se kulka, ne sklo.

A na téhle kapce je pořád vidět stopa po dopadu kulky. Je to úžasné. Na druhém kanálu jsem do kapek střílel takhle a dopadly jinak. Jestli se chcete podívat na další záběry, můžete je vidět tam. Chci poděkovat sponzoru, audible. Jestli chcete zadarmo audioknihu, jděte na audible.com/smarter. Hodně lidí se ptá, co poslouchám já, tak jsem udělal seznam.

Je na smartereveryday.com/audible. Můžete se podívat na knihy, které jsem doporučil, i ty, které ne. Je tam všechno. Jestli to chcete zkusit, jakoukoliv knihu zadarmo, jděte na audible.com/smarter. Nechal jsem vám u videa odkaz. Také tam uvidíte moje hodnocení. Každopádně audible.com/smarter, audioknihy vás obohatí, měli byste je poslouchat.

Pokud zvážíte zrušit odběr a pak ho zase zapnout, nebo se stát Patreonem, budu vám moc vděčný. Gordon z A Shell in the Pit dělal hudbu, Brady mě dostal do Královské společnosti, jeho pořad se jmenuje Objectivity. Já jsem Destin, vy jste den ode dne chytřejší, Mějte se.

Komentáře (16)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Dobry den mohli by ste doresit prehravani na ios? Kdyz dam full screen tak to proste nejde. ( iphone a ipad) dekuji. Jinak super web sleduji uz naky ten rok :-)

10

Odpovědět

Mě to například na iPhone 6 jede bez problémů ;)

00

Odpovědět

+HonzahonzaJakto :-D me to na dvou zařízeních nezávisle na sobe nejde :-/ (prohližeč safari)

00

Odpovědět

a Princ Ruprecht byl Pražák

00

Odpovědět

Kulky mají čoklové, to co létá z hlavně se nazývá střela.

714

Odpovědět

psi mají varlata

102

Odpovědět

+lenaciaPsi mají varlata, která se lesknou jako psí kulky ;-)

10

Odpovědět

Zdravím, bylo by prosím možné opravit zobrazování titulků ve fullscreenu? Občas se totiž stane, že část titulků "zmizí" pod dolní černou lištu - což není úplně příjemné. V klasickém zobrazení (bez fullscreenu) se tento problém nevyskytuje. (používám Chrome, systém Win/Mac/Linux)

91

Odpovědět

Já bych dal odkaz na to předchozí video do popisku radši ještě jednou.

80

Odpovědět

Omlouvám se, dám ho sem, kdyby ses v tom nevyznal. :)
Kapka prince Ruprechta

50

Odpovědět

Odpovědět

ten jeho nerd smích je parádní :)

111

Odpovědět

This was my proudest fap.

170

Odpovědět

Tohle video nic moc... je to sice super, ale nic z toho člověk neví, protože se většinou rozbije ocásek :D kdyby radši změřil, jakej tlak to vydrží...

125

Odpovědět

https://www.youtube.com/watch?v=A6NUNroyUys podľa tohto videa to vydrží váhu 20tich ton ;-)

161

Odpovědět

Hudba jak z Dwarf Fortress :-)

30