Kolo naopakSmarter Every Day

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 76
97 %
67. nejoblíbenějšíTvoje hodnocení
Počet hodnocení:478
Počet zobrazení:20 846

Máme tu další díl Smarter Every Day. Destin nám ukáže, jak je těžké zbavit se zaujetí a přeučit se jízdu na kole, kterou má člověk zajetou odmala.

Přepis titulků

Ahoj, já jsem Destin, vítejte u Smarter Every Day. Už jste určitě slyšeli, že něco je jako jízda na kole, což znamená, že nejde zapomenout, jak to dělat. Ale já jsem udělal něco, co mi zhatilo představy. Stalo se to v Amsterdamu a upřímně mě to vyděsilo. Už nemůžu jezdit na kole jako můžete vy.

Než vám ukážu, co se stalo, musím vám říct, co k tomu vedlo. Jako spousta šestiletých s účesem na Jágra jsem se naučil jezdit na kole, když jsem byl malý. A byl jsem na to hrdý. Všechno se ale změnilo, když mi zavolal kamarád o 25 let později. U nás v práci máme geniální svářeče, kteří si rádi vystřelují z inženýrů. Měli pro mě výzvu. Postavili speciální kolo, které jsem měl zkusit řídit.

Změnili jen jednu věc. Když pohnete řídítky doleva, kolo zahne doprava. Když pohnete napravo, kolo zahne doleva. Myslel jsem si, že se to hned naučím a že jim ukážu, jak rychle to zvládnu. A tady máme pana Destina Sandlina. Pokouší se řídit naše kolo. Nedokázal jsem to.

Vidíte, že se směji, ale ve skutečnosti mě to štvalo. V ten moment jsem si něco uvědomil. Myslel jsem v zajetých kolejích. Tohle kolo mi pomohlo si něco důležitého uvědomit. Věděl jsem, jak to kolo funguje, ale nedosáhl jsem porozumění. Tím pádem vědění není to samé jako porozumění. Je mi jasné, co si myslíte: Destin je jen nešikovný inženýr, ale tak to není.

Algoritmus, který vám v hlavě pomáhá řídit kolo, je prostě složitý. Síla směrem dolů na šlapky, naklánění celým tělem, pohyby řídítky, gyroskopická precese v kolech, každá síla je součástí algoritmu. A pokud změníte jen jednu část, změní se celý systém ovládání. Tak sebejistá tvrzení nedělám často, ale říkám vám, že to kolo byste neuměli řídit.

Možná si myslíte, že ano, ale neuměli. Vím to, protože často přednáším a kolo si beru s sebou. Je to pořád stejné. Lidé si myslí, že jim to prostě půjde. Ale nejde. Váš mozek to nezvládne.

Například tenhle kluk, nabídl jsem mu 200 dolarů za ujetí 3 metrů. Každý si myslel, že to dá. Ne, tys to nepochopil. Tudy, ne tam. Můžeš. Ne, musíš mít nohy na šlapkách. Musíš aspoň začít. Jeď!

Nohy na šlapkách. Jeď. Nohy na šlapkách. Ještě jednou. Jakmile jste v něčem zaběhnutí, už to někdy nemůžete změnit, i kdybyste chtěli. Tak jsem si dal výzvu. Cvičil jsem na kole 5 minut denně.

Sousedé se mi smáli, hodněkrát jsem se vyboural, Ale po 8 měsících se stalo tohle. Jeden den jsem to nedával, ale ten další najednou ano. Jako bych cítil část mozku, která se teď odemkla. Bylo to opravdu divné. Jako kdybych měl v mozku plán, ale když jsem se na něj nesoustředil, můj mozek přepnul na starý a jemu známější způsob. I malé vyrušení, jako třeba zvuk telefonu mě přepnul do starého algoritmu a vyboural jsem se.

Ale aspoň už jsem to zvládal. Můj syn je mi geneticky nejbližší a na normálním kole jezdí už tři roky. To je polovina jeho života. Chtěl jsem vědět, za jak dlouho by to naučil on. Tak jsem mu řekl, že když to dokáže, bude se mnou moct jet do Austrálie a setkat se s astronautem.

- Vzdáš to? - Ne. - Jdi do toho. Tak už to začíná, podívejte. To je fakt důležité. Vstaň, už to máš. Viděli jste, jak to jeho mozek zpracoval? - Jak dlouho to děláme? 2 týdny? - Jo. Ve dvou týdnech zvládl něco, co mě trvalo 8 měsíců. To ukazuje, jak je oproti dospělé mysli ta dětská plastičtější.

Říkám to správně? Je z toho jasné, jak se děti učí daleko rychleji než dospělí. Kvůli tomu je nejlepší se učit jazykům zamlada. Tak shrnutí pro dnešek: umím jezdit plynule a rychle. Experiment skončil. Jsem teď v Amsterdamu, kde je více kol než lidí a otázkou je, jestli teď dokážu řídit normální kolo. Tak dlouho jsem se to odnaučoval, zvládne můj mozek přechod zpátky?

Tak jsem zatweetoval setkání pro fanoušky a když někdo přinese kolo, zkusím si na něm zajezdit. Je to obráceně! Byl to jeden z nejvíce frustrujících momentů v mém životě. Od 6 let jezdím na kole, ale teď jsem to najednou nezvládal. Chtěl jsem dokázat, že můžu zbavit svůj mozek zaujetí, ale dokázal jsem ho jedině vyměnit za jiné.

Takže co teď nevidíte jsou lidé, kteří se koukají na mě, divného Američana, který neumí jezdit na kole. Ale vlastně jsem v tom až moc hluboko, protože jsem se to naučil a odnaučil. Po 20 minutách ztrapnění jsem najednou přepnul do starého algoritmu. Neumím to vysvětlit, ale stalo se to v jednom okamžiku. Mám to, mám to. Přepnulo to, mám to.

Je to tam. To je ten moment. Umím jezdit na kole. Snažil jsem se to vysvětlit, ale nikdo mi nerozuměl. Mysleli si, že jsem to předstíral. Nikdo mi nevěřil. Vypadalo to jako že to předvádím, vy mi nevěříte, co? Vypadalo to divně. Vy mi nevěříte, co?

Já vám nelžu. Připadal jsem si jako jediný na světě, kdo se kdy odnaučil jezdit na kole a nedokázal jsem to vysvětlit, protože každý prostě věděl, že to zapomenout nejde. Naučil jsem se tři věci. Svářeči jsou často chytřejší než inženýři, vědomost neznamená porozumění a pravda je pravda. Nezáleží, co si o tom myslím.

Buďte opatrní, jak si věci vysvětlujete, protože na svět hledíte se zaujetím, i když si myslíte, že ne. Já jsem Destin, vy jste den ode dne chytřejší. Mějte se. Jestli chcete podpořit Smarter Every Day, můžete si stáhnout audioknihu na audible.com/smarter. Doporučuji vám knihu velitele Hadfielda, Astronautův průvodce životem na zemi.

Četl jsem ji a je úžasná. Když se nad tím zamyslíte, tak jsem se se synem učil jezdit na jiném kole, ale velitel Hadfield se učil řídit jinou raketu. Nejen tu, ale i jinou vesmírnou stanici. Byl na Miru i na ISS. Každopádně podpořte Smarter Every Day na audible.com/smarter, Astronautův průvodce životem na Zemi. Já jsem Destin, vy jste den ode dne chytřejší, mějte se.

Všechno je špatně, moje instinkty jsou špatně. Proč na něm nejezdíš? Neumím to, jen jsem ho postavil. Překlad: Šaman Bobo www.videacesky.cz

Komentáře (31)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Celkem by mě zajímalo, za jak dlouho by se naučil jezdit na obou, kdyby je furt střídal... to učení se přece musí furt zrychlovat, takže by mu časem nemělo přesedávání z jednoho na druhý dělat potíže.

00

Odpovědět

98 %
4. nejoblíbenější

Během jednoho dne :-O

71

Odpovědět

To je hodně stará nachytávka, ale dobrá. Opomenul ale prostudavat jednu část populace které to nedělá problém. A je to jen o tom si uvědomit, jak vlastně řídítka na jednostopém vozidle fungují. Někteří lidé dokážou vědomě přesně vystihnou tu pomalou rychlost, kdy nefunguje fyzika kontra řízení, ale řídítka se chovají jakou volant u dvoustopého vozidla a je třeba si momoci balancováním. Většina lidí si to ani neuvědomuje. Motocyklový závodnici kontra dělají dosti razantně. V dětsví to malé závodníky donutí pochopit tak, že se nejprve pokouší řídit jednou rukou, na sřídačku. Zkuste si to na kole taky vědomě, je to snadné.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Countersteering
Videopopis:
http://youtu.be/PgUOOwnZcDU

30

Odpovědět

Je to pravda. Na Ledecké lávce má vždycky jeden člověk tohle kolo také. Navíc nemá jen otočená řidítka, ale ještě aby se rozjelo, musíte šlapat pozpátku, šlápnutí dopředu kolo zabrzdí. Většina lidí, co to tam zkusí, tak se rozseká, ale byli tam i tací, kteří na začátku dvakrát třikrát spadli a pak nasedli a 10 metrů prostě ujeli.

20

Odpovědět

+Anonym00Tvůj příspěvek o Ledecké lávce mě potěšil :) zdravím z Očelic

00

Odpovědět

To je teda překlad on říká mulat jak od MacGyvera ne jak od Jágra pche.

26

Odpovědět

Destin mi prijde desne dementni.. nechcete radeji davat Things you might not know.. nebo veritasium?

239

Odpovědět

Ne dávejte Destina + veritasium

60

Odpovědět

1:42, jen kdyby tu rozsekávačku někdo chtěl vidět znova :D

50

Odpovědět

http://cyklokuriozity.cz/ ... Martin Zehnal má sbírku různých kol a kolo s obráceným řízením k nim patří ... měl jsem možnost to vyzkoušet a dopadl jsem stejně jak Destin v dílně svářečů.

32

Odpovědět

Teď chci to kolo zkusit, sakra :D

172

Odpovědět

Když mi bylo kolem 10 let byli jsme s rodinou na dovolené a tam to kolo měli. Jezdil jsem na něm každý den minimálně 3h a po týdnu už jsem celkem slušně jezdil. Dokonce jsem dostal nějaký diplom za to že jsem se to naučil tak rychle. Po dovolené jsem se vrátil domů a chvíli mi trvalo si zvyknout na normální kolo. Takže mu naprosto rozumím jaký je to pocit.

132

Odpovědět

Neverím mu, ale to bude asi len tým, že sa podobá na Fica.

498

Odpovědět

Tak tohle mě hodně pobavilo :D :D

51

Odpovědět

myslím, že tam hodně hraje roli mimo zažité základy pohybu doleva a doprava i rovnováha těla.

94

Odpovědět

ty už nemysli raději bude to tak nejlepší :-*

414

Odpovědět

Super.

70

Odpovědět

Docela užitečná věc, pokud budu umět jezdit s přehozenými řídítky, tak mi nikdo nebude chtít ukrást kolo...

430

Odpovědět

Chtít ukrást ho klidně může, ale určitě ti na něm neujede... :D

190

Odpovědět

Občas si nejsem jistej, jestli napadá víc lidí stejnej vtip, nebo pro pocit popularity kradou top commenty z Youtube ;)

112

Odpovědět

+Šaman BoboNa komentáře na YouTube jsem nekoukal, čestné pionýrské. :)

72

Odpovědět

Zajímavé video. Když se dá ježdění na kole odnaučit reverzním způsobem provedení tak jsem dostal myšlenku jak se odnaučit kouřit, jen doufám že mi můj nápad nikdo neukradne..

80

Odpovědět

dobrej nápad...myslím že po pár vykouřených filtrech by mi to možná taky přestalo chutnat...

160

Odpovědět

+botahh... otočit jí... to mě nenapadlo... já myslel, že si je bude strkat někam jinam

130

Odpovědět

+botTak hlavně, ať ti to nezachutná potom i s tím filtrem :-D

40

Odpovědět

zapálíš si konec s filtrem ? :D

221

Odpovědět

Místo vdechování do cigarety foukat? :-)

20

Odpovědět

Nebylo už tady tohle video někdy? Určitě jsem ho už někde viděl...

318

Odpovědět

Nebylo.

222

Odpovědět

Nebylo, ale na Youtube už je přeložený dlouho.
Možná proto jsi ho viděl.

41
Další