Neuvěříte vlastním očímSmarter Every Day

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 76
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:156
Počet zobrazení:11 792

Máme tu druhý díl Smarter Every Day, tentokrát o zraku, optických iluzích a jedním velmi zajímavým přístrojem. A vše opět i ve slow-motion.

Přepis titulků

Ahoj, já jsem Destin, vítejte u Smarter Every Day. Neuvěříte vlastním očím. Tuto větu už jste slyšeli, že? Většinou se jedná o clickbaitové nadpisy, které vás mají nalákat na nějaké video nebo článek. Ale může se stát, že svým očím doopravdy věřit nemůžete? Dejte si video na celou obrazovku, zkusíme malý experiment.

Koukejte se z neměnné dálky na tuhle fotku. Je na ní maják na ostrově, ale s převrácenými barvami. Soustřeďte pohled na maják a nehýbejte očima. Budu potichu a nechám vás vžít se na ostrov u pobřeží Tasmánie. Převrátím barvy na původní, vy se ale dál dívejte na maják. Připraveni? Jdem na to. Koutkem oka byste měli vidět bledě modré nebe, tmavě modré moře a pásy zelené trávy na pevnině.

Teď sklouzněte pohledem na okraj ostrova. Vidíte? Tato fotka není barevná. Je černobílá. Váš mozek si barvy vymyslel. Můžete věřit svým očím? Mimochodem, takhle vypadá původní fotka.

Ukázal jsem vám černobílý obrázek a z nějakého důvodu jste viděli tohle. Co se děje? A děje se to vašim očím, nebo vašemu mozku? Možná by to mohl být i optický nerv. Podíváme se na to. Před několika lety jsem viděl tohle video. Nejdřív to vypadalo jako pěkná hračka.

Ale viděl jsem za tím něco úplně jiného. Uvědomil jsem si, že doslova nemůžu uvěřit vlastním očím. Ne že bych nechápal, co se děje, ale věděl jsem, že to, co vidím, neexistuje. Když jsem viděl tohle video, bylo mi jasné, že ten přístroj vyrobil génius. Špatnou zprávou je, že žije uprostřed pouště. Jsem tady v nějakém oplzlém hotelu a...

neměl bych říkal oplzlém. Už jste někdy viděli někoho udělat nějakou úžasnou věc a chtěli jste se s ním potkat? Tak to se stalo tady. - Tohle je Greg. - Ahoj. A Greg tu má dost zajímavé zařízení, které sám vyrobil. - Můžeme tomu tak říkat? - Ano, zařízení. - Tohle DPS jsi vytvořil ty?

- Ano. - A připájel jsi spoje? - Taky. Je tam hodně malých čipů, ale... - Jsi geek. - Jo, to jsem. - Jak dlouho jsi to spájel? - Asi hodinu a půl. - To celé jsi udělal během hodiny a půl? - Jo. Tak jo, ale dokážeš vyměnit čerpadlo u Chevroletu? - Takže tohle jsou LED světla? - Jo, jsou to RGB LEDky. To je celkem slušný.

Jaké to má ovládání? Tyto LEDky jsou připojeny k DPS a ta zas k elektrickému motoru. A když motor zapojím... Úžasné. Tak se to otáčí. A když to správně načasuji, můžu rozsvítit libovolnou LEDku kdekoliv chci, jak můžete vidět.

- Takže bitové mapy i software jsi také udělal sám? - Jo. Tohle je pixelová mapa 63 x 63 tu vezmu a na displeji je infračervený senzor, který přijímá data. Koukejte na to. Den ode dne chytřejší. Malé uvítání. Jak jsi to udělal? Uploadoval jsi to? Tos udělal dnes, že? Ano, ten obrázek jsem nakreslil těsně než jsem vyrazil za tebou.

To je úžasné. Teď se tě chci zeptat, protože chci udělat tohle: chci použít vysokorychlostní kameru, abychom se podívali, co pro nás máš. Používám Phantom Miro 320S. Jaká je rychlost aktualizace tvého zařízení?

Je celkem velká, má to asi 25 otáček za sekundu a za tu samou dobu se aktualizuje 256krát. Takže LEDky se aktualizují každých 200 mikrosekund. - Takže 1000 snímků za sekundu stačit nebude? - Ne. Tak se podíváme, kolik jich bude třeba, abychom něco viděli. Jak budeme říkat tomuhle? Pixely? Protože to není hranaté jako v kartézské soustavě, Je to spíš obloukový pixel.

Takže jak jim říkáš? - Pixlouk. - Pixlouk, to se mi líbí. To půjde. O kolik se pohne tyč s LED lampami za jeden pixlouk? Asi jeden a půl stupně. Pokud je to jen 1,5 stupně, jak to že neustále vidím světlo z celého kruhu?

Protože najednou svítí jen jedna třistašedesátina a zbytek je vypnutý. Podle vysokorychlostní kamery, kterou jsem musel rozběhnout na 5500 snímků za vteřinu. se ve skutečnosti děje tohle. Koukejte. Tyhle tečky jsou pixlouky, jak jim říká Greg, a míhají se všude možně v celém kruhu.

Většina prostoru je ale temná. Proč tedy mozek vytváří souvislý obraz? Abychom porozuměli, proč mozek vidí něco, co tam není, našel jsem někoho, kdo takové jevy studuje a publikoval na podobná témata přes 100 studií. Mám celkem špatné spojení s doktorem Stuartem Anstisem, který je génius působící na University of California v San Diegu.

Co studujete, doktore Anstisi? Studuji zrakové vnímání, konkrétně optické klamy, které nám mohou hodně říct o zrakových procesech, jak nám oči posílají informace do mozku. To je fantastické. Váš přízvuk také dává najevo, že přesně víte, o čem mluvíte, od člověka studujícího zrakové vnímání bych nečekal nic jiného.

Proč tedy mé oči vidí něco, když vím, že tam není žádné světlo? - Proč to vidím? - Je to kvůli zrakové setrvačnosti, což znamená, že oko zprůměruje, co vidí za krátké časové úseky. Je to podobné jako u kamery, která má dlouhý čas expozice. Dodá vám to více světla a větší citlivost, ale máte pomalejší reakce. Takže všechen pohyb je rozmazaný. Jaká je prodleva mezi rozsvícením LEDky a registrací světla mým okem?

Musí mezi tím uplynout nějaký čas, jak dlouho to trvá? Tato prodleva se může až desetinásobně lišit, je to od 10 do 100 milisekund. Podle doktora Anstisa se dějí dvě věci, pojďme se na ně podívat. Řekněme, že před sebou máme blikající světlo a chceme se podívat na reakci našeho mozku. Zaprvé je tu určité zpoždění, takže neuvidíme světlo hned, ale až po určitém časovém úseku.

Zadruhé, oko zprůměruje, co vidí za krátkou dobu. Zamyslete se nad tím. Když vidíme průměr, znamená to, že naše oko má určitou setrvačnost. Funguje to takhle. Jakmile oko uvidí záblesk světla, začne ho vnímat jako zesilující. Když světlo zhasne, bude ho vnímat jako postupně zeslabující.

Když se světlo vrátí, půjde průměr zase nahoru a místo mezer s úplnou tmou máme jen prohlubeň. Proto má náš zrak setrvačnost, i když v jednotlivých momentech nemusí být žádné příchozí světlo. Podívejme se zpět na zpomalený záběr blikajících LEDek. Teď zkusíme přidat časový průměr světla a uvidíme, jak to bude vypadat.

Vidíte? Není to skvělé? Vypadá to stejně, jako co vidíme pouhým okem. Při jaké frekvenci bych už na obrazovce neviděl jednotný obrázek, ale tyč s diodami? Pokud je čas zprůměrování menší než čas jednoho otočení, pak uvidíme mezeru. Ale pokud se jednou otočí za jednu pětadvacetinu sekundy, tak to je 40 milisekund.

Už to chápu. Rozumíte i vy? Gregovo zařízení se otáčí rychlostí 25 snímků za sekundu. A to je shodné s průměrováním světla přicházejícího do našeho oka. Kvůli tomu je i tohle video alespoň ve 25, přesně ve 30 snímcích za sekundu. Kdyby to bylo méně, viděli byste blikání mezi snímky.

Takže co vypadá jako nedokonalost našeho oka, je vlastně to, co dělá svět kolem nás plynulým. To je úžasné. Kdyby lidé sledující toto video byli vaši studenti, co byste chtěl, aby věděli o Gregově kolu a setrvačnosti zraku? Řekl bych, že každý systém má limit rozložení času a oko má inženýrský problém, jak vyvážit rozložení času a citlivost na světlo.

Vlastně má spínače, které mohou tento vztah trochu pozměnit. Oko je v mnoha věcech chytřejší než kamera. Je samo úžasným přístrojem. - Mockrát vám děkuji za váš čas. - Já děkuji. Doufám, že jste si užili dnešní díl Smarter Every Day, byl sponzorovaný stránkou lynda.com, která mi pomáhá platit lidi jako Micah, který dělá střihače. - Ahoj.

- A má certifikát právě od lynda. Lynda je jako Smarter Every Day, ale spíš o technických tématech. V tomto případě jde o efekty ve videích. Dřív jsem netušil, jak udělat tohle. Tak přišel Micah a pomohl mi, už dřív viděl spoustu lekcí na lyndě - a spolu jsme jednu také našli, že? - Je to tak. - A jak se jmenovala? - Echo. Tohle je lekce, která mě naučila vyobrazit setrvačnost zraku.

Ale můžete se zde naučit prakticky čemukoliv. Mají návody na Excel, Photoshop, dokonce i na editování videí, jako to dělám já s Premiere. Tohle není něco, co najdete na Youtube je to opravdu vysoká kvalita, mají jich přes 100 000. Takže pokud chcete podpořit Smarter Every Day, Zvažte návštěvu lynda.com/smarter. Dostanete desetidenní zkušební verzi, kterou můžete kdykoliv zrušit.

Chci, abyste za podporu Smarter Every Day byli co nejspokojenější, takže zkuste lynda.com/smarter, můžete se kdykoliv odhlásit. Já jsem Destin, snad se vám video líbilo, odebírejte mě, pokud ne, nic se neděje. Snad jste den ode dne chytřejší. Mějte se.

Je pravda, že jsi pomocí jednoho z tvých přístrojů žádal o ruku? Něco na tom bude. Když jsem to dokončoval, řekl jsem si, že by bylo super, kdybych na to mohl psát zprávy. Takže jsem se rozhodl, že chci takhle požádat o ruku.

Komentáře (11)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Zábava odešla, jak přišel ten nerd...

15

Odpovědět

Kva, kdo to natáčel? Furt něco rozostřený.

00

Odpovědět

Na mě to nějak nefungovalo :) viděl jsem hněd změnu jak přepl.. takže FAKE ! :D

11

Odpovědět

hněd -_- kde je zas ten EDIT Do ****

00

Odpovědět

To je pravděpodobně tím, že si koukal na titulky. Je to lepší si to pustit ještě jednou třeba v originále na youtube ;-)

11

Odpovědět

Na iOS pořád nejde fullscrean, tak až doma na compu 😞

11

Odpovědět

člověk nemusí být génius, aby tohle vyrobil a už vůbec ne, aby pochopil. jinak záležitost dosti běžná a výdělečná
https://www.youtube.com/watch?v=ts_JT9LUovA

42

Odpovědět

:) (Y)

00

Odpovědět

Fico točil ako mladý videa ? :O

401

Odpovědět

Skvělé! Názorně ukázané. Pecka :)

91

Odpovědět

Zajímavý video, jen škoda, že většině z toho vůbec nerozumím :D

102