500 milionů dolarůSmarter Every Day

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 76
76 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:91
Počet zobrazení:9 873

V USA vznikla unikátní spolupráce státu s největšími IT firmami, ve které se dohodli věnovat 500 milionů dolarů na výuku programování. Destin byl pozván na konferenci, kde se tento program projednával, a natočil tam několik zajímavých rozhovorů.

Přepis titulků

Pět set milionů dolarů. To je hodně peněz. Kdyby vám někdo dal pět set milionů dolarů a řekl: "Udělej něco dobrého," co byste udělali? Nevím, jestli o tom víte, ale společnost je rozdělená. Jako bychom byli v jiných týmech. A když jsme v týmech, hrajeme hry. Nechci se přibližovat politice, právě kvůli této polarizaci.

Ale jako experiment se podívejte na tento graf. Jsou tu dva týmy, modrý a červený. Kam byste se umístili? Možná sem vlevo, možná vpravo, nebo někde uprostřed. Nic z toho není špatné. Ale já se na to dívám jinak.

Nejsem vůbec na grafu. Nezajímá mě, jaký tým vyhraje, nechci vůbec hrát. Chci být součástí věcí, které jsou nepochybně správné. Když jsem byl na univerzitě, bylo jasné, že když vystuduji, dostanu práci, protože byl na trhu nedostatek inženýrů. O osm let později šla na univerzitu moje sestra a rozhodla se jinak. Vybrala si informatiku.

Myslel jsem si, že by mohlo být zajímavé slyšet, jaké je být ženou v informatice. Ahoj lidi, Destin mě poprosil něco říct o ženách v informatice, ale bohužel nemám kvůli informatice čas. Zrovna musím dodělat agregaci, nemůžu točit videa. Víc mi neposlala. Zkazilo mi to scénář. Takže to bude takhle.

Má moc práce. Je softwarový inženýr, její nástupní plat byl o polovinu vyšší než můj nástupní plat. Včetně inflace a podobně. Jestli chcete práci, až vystudujete, informatika je jasná volba. Google mě mailem pozval na tuto konferenci, Vedoucí mnoha různých firem a zástupci vlády se sešli, aby investovali neuvěřitelných pět set milionů dolarů do programování ve školách.

Tohle je velká událost, protože v dnešním tribalistickém prostředí to vypadá jako změna k lepšímu. Jako upřímná spolupráce. Takže jasně, rád půjdu do Detroitu a budu poslouchat lidi mluvit o něčem, s čím souhlasím. Takhle to vypadalo.

Ahoj, vítejte u Smarter Every Day. Jsem v Detroitu. Byl jsem pozván na konferenci o informatice pro děti. Je tady code.org, The Internet Association, mnoho různých organizací. Jde o hodně. Investuje se tedy pět set milionů dolarů do počítačové gramotnosti, hlavně pro menšiny, ženy a venkov.

Jsem v Detroitu, přijede i Ivanka Trump, budeme mluvit o tom, co všechno se stane, a pak k tomu něco řeknu. Tohle je Michael Beckerman. Je to ředitel Internet Association. Internet Association je zodpovědná za sjednocení firem, aby darovaly peníze. Takhle začal. Chtěl bych s radostí oznámit, že dáme dohromady přes tři sta milionů dolarů v příštích pěti letech.

Chtěl bych poděkovat Trumpově vládě, všichni jste viděli jejich včerejší oznámení o novém programu, který bude financovat informatiku a programování. To by nebylo možné bez vedení Ivanky Trump. Chtěl bych jí mnohokrát poděkovat. Potom přišli další přednášející, shrnu, co řekli. Google, Amazon, Microsoft, Facebook a Salesforce.org darovali 50 milionů dolarů.

Lockheed Martin daroval 25 milionů, Accenture přes 10 milionů, General Motors a Pluralsight také 10 milionů. Na pódiu bylo hodně řečeno. Ale všem bylo jasné, že na tomto tématu se všichni shodnou. Jsme jedna země, nejsme rozdělení, všem záleží na našich dětech a na budoucnosti. Naším cílem je vytvořit možnosti uplatnění pro všechny Američany.

I pro ty, kteří si nevyberou studium na univerzitě. Podle mě to nejlépe shrnul Hadi Partovi z code.org. Už na tom pracuje roky. Je vidět, že je to pro něj velká chvíle. Poslechněte si ho. Američané od firem očekávají, že se tomu budou věnovat. Dnes se ukazuje, že to tak opravdu bude. A ještě k tomu se podařilo vyjednat jedinečnou spolupráci s vládou.

V naší zemi se to moc často nestává. Žijeme v rozdělené společnosti, to víme všichni. Ale všichni souhlasí s tím, že každý Američan by měl mít možnost studovat a mít před sebou dobrou kariéru. A škola by je na to měla připravit. Ať už chtějí dělat cokoliv. Chtěl bych poděkovat Ivance, že to zaštítila.

A že byla tak zapálená hlavně pro rozmanitost, pro ženy, Afroameričany, Hispánce, kteří dnes mají nejméně možností. Chtěl bych něco podotknout. Nějak se stalo, nevím proč, ale v dnešní společnosti věříme, že když s někým souhlasíte v jednom tématu, dáváte tím světu najevo, že s ním souhlasíte ve všem a v každém tématu.

To prostě není pravda. Je v pořádku říct, že dobrá věc je dobrá věc. Dám vám příklad. Třeba mi uvěříte, protože mě nevykresluje v nejlepším. Na tomto kanálu jsem udělal video, kde říkám, že Facebook provozoval nekalé praktiky. Nesouhlasim jsem s tím a dost se mě to dotklo. Ale teď Facebook daruje 50 milionů dolarů na vzdělávání v informatice. To je dobrá věc.

Někdo si řekne, že je to reklama, ale mně je to úplně jedno. Právě darovali 50 milionů dolarů na vzdělávání. A to je dobrá věc, ať už řeknete cokoliv. Mimochodem všechny tyto společnosti normálně nesouhlasí s Trumpovou vládou. Teď pracují s Ivankou Trump. Všichni jsou na stejném pódiu a dělají dobrou věc. Takhle přesně chci, aby vypadala budoucnost.

Navzájem se poslouchají. A když už o tom mluvíme, s některými jsem se potkal o samotě. Byl to úžasný zážitek. Do této země jsem imigroval z Íránu. Má rodina utíkala před válkou, když mi bylo dvanáct. Byli jsme tu s bratrem a němeli jsme nic kromě mé schopnosti programovat. O třicet let později jsem vydělal víc, než budu kdy potřebovat, a zaměstnal jsem tisíce Američanu, a to jen proto, že jsem uměl programovat.

A to mě naučil můj táta. A code.org jsem založil proto, že většina lidí se to nenaučí od svého táty. Když se to ale bude učit ve škole, nejen bude mít každý stejnou příležitost. A také se zvýší rozmanitost toho, kdo v tomto oboru bude pracovat. Jsem tady s Mary z Microsoftu, měla jsi tam velmi dobrá hesla. V jednom jsi říkala, že cíl bez plánu je jen přání. Ano, teď můžu říct, že jsem to převzala od Melindy Gates.

Byla to velmi silná vůdčí osobnost, silná žena, která bojovala za rozmanitost na pracovištích. Každopádně to tak opravdu je, jakmile máme vytyčený cíl, potřebujeme indikátory, které nám ukáží, jak k němu dojít. Mým cílem je, že za pět let bude informatika na každé střední škole. A že budeme mít rozmanité učitele. Že budeme mít učitelky a rozmanité mladé učitele informatiky. Ať už jsme politicky na jakékoliv straně, všichni chceme vzdělané děti.

Jsem tu s Michaelem a Ivankou Trump. Spojili jste se jako průmysl a vláda a darujete 500 milionů dolarů, abyste vzdělávali děvčata, menšiny a venkov v programování. Ano, prezidentské memorandum rozhodlo, že věnujeme nejméně 200 milionů dolarů ročně. Soukromý sektor také odkázal obrovskou částku.

To vše za vzděláváním v informatice. Jsme z toho opravdu nadšení, myslíme si, že v budoucnu budou pracovní místa vyžadovat tyto schopnosti. Také jsem nadšená, že prezidentské memorandum vyžaduje, aby ministerstvo školství do programu zahrnulo inkluzi. Protože v tomto oboru potřebujeme zvýšit rozmanitost pohlaví a rasy. Bohužel je v těchto oborech žen čím dál tím méně. Momentálně je jich pouhých 22 procent.

Snad tedy náš program pomůže tento trend změnit. Jak řekla Ivanka, je to práce pro všechny. Její vedení bylo úžasné. Momentálně je na trhu pět set tisíc volných pracovních míst, a to i v sektorech jako zemědělství, bankovnictví, zatímco informatiku vystuduje pouhých padesát tisíc studentů za rok. Méně než polovina škol vyučuje informatiku. Ale všichni rodiče chtějí, aby to děti uměly.

Je to důležité pro každé dítě v celé zemi, pro každou komunitu, i když nechcete být technik, a vedoucí schopnosti Ivanky Trump jsou úžasné. Je skvělé tu reprezentovat soukromý sektor a spolupracovat s vládou. Úžasné. To se mi na tom líbí, všichni spolupracují, aby udělali dobrou věc, aby vzdělali naše potomky.

Také jsem otec, máme čtyři děti, takže to všechno hodně prožívám. Má sestra se živí informatikou. To je skvělé. Jsem z toho nadšený, děkuji vám. - Děkuji. - Děkuji moc. Ještě jedna věc, pamatujete si na ten graf? Myslím si, že mám vzácný úhel pohledu, protože jsem nedávno dělal zajímavé věci na obou stranách.

Před rokem jsem se potkal s prezidentem Obamou a jako s každým jsem s ním v něčem souhlasil a v něčem ne. Ale soustředil jsem se na to dobré a bylo to přínosné. Stejnou zkušenost jsem měl s Ivankou Trump. Je to inteligentní žena, která využila svou pozici k tomu, aby udělala dobrou věc v oboru, který mě zajímá. Informatice.

Jde mi o tohle. Když se soustředíme na rozpory, neposune nás to dál. Ale když si budeme naslouchat, můžeme spolupracovat na tom, v čem spolu souhlasíme. Až potom bude budoucnost den ode dne chytřejší. A snad se všichni shodneme, že to je nepochybně dobré. Asi si říkáte, o co jde, jestli to říkám, abych si mohl připadat lépe. Ne!

Neposlouchali jste snad? Jde tady o pět set milionů dolarů, o kterých jste před pár minutami nevěděli. A tyto peníze můžou jít i do vaší školy. Snaží se přijít na to, jak ty peníze alokovat. Takže vám nechám odkazy v popisku. Studente, jdi na to chytře! Mámo, táto, učiteli, úředníku, nečekejte, až to udělají za vás.

Jděte na odkaz, vyplňte svou školu, řekněte jim, co budou chtít. Pojďme dostat informatiku i do vaší školy. Nemusíte s ní ani mít nic společného. Koukněte na odkaz a pojďme do škol dostat programování. Až poletíme na Mars, budou tam miliony řádků programů. A bude je psát tato generace. Takže použijte ty odkazy!

Využijte ty peníze a naučte se programovat. Budoucnost je ve vašich rukách. Dáte to. Slibuji. Každopádně já jsem Destin, vy jste den ode dne chytřejší, mějte se. A buďte na sebe milí. Koukněte, co dokážeme, když jsme na sebe milí. Je to super.

Ahoj. Přísloví 17, 22

Komentáře (19)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Můžete mi někdo tak moc hodný napsat minutu, ve které se objeví Ivanka? Nechce se mi na to dívat celé a na ní bych rád kouknul. Díky

00

Odpovědět

Ta kamera co pouziva je priserna! Na to kolik ma penez z YT videi by si mohl poridit neco lepsiho.
Nebo jsem jediny kdo si vsiml toho, ze ta kamera neustale zaostruje a rozostruje pozadi, kdyz nataci ve svem pokoji?

100

Odpovědět

Hlavne, ze tu je ta rovnost vsech, ale 500 mil. USD jde hlavne pro mensiny, zeny a venkov :D

11

Odpovědět

Nepřestává mě fascinovat jeho rozsah kontaktů...

120

Odpovědět

Jeho vlivová bublina se rozrůstá a řekl bych, že Destin píše moc žádostí moc lidem a někdo se vždy najde kdo si rád udělá dobrou reklamu.

00

Odpovědět

V USA dají 500 mil. a my mezitím učíme děti, jak dělat hezké powerpointové prezentace....

161

Odpovědět

A jaký myslíš, že to bude mít výsledek? Ta ženská z MS říkala, že chtějí informatiku do všech středních škol, něco, co tady už dávno je. A pokud se někde nevyrojí tisíce kvalifikovaných učitelů (resp. jak ve videu zaznělo, především žen a barevných), bude se tam stejně učit jen ten PowerPoint a Word.

42

Odpovědět

Negri a mexikáni majú najmenšie možnosti... to by som rád pochopil. Noťas na programovanie sa dá splašiť za 50usd... môže mi niekto vysvetliť, ako to, že nemajú možnosti, keď žijú v tej istej krajine, ako rákosníci (ktorých sa ten problém netýka - to je záhada, však?) a vstup do sveta informatiky je prakticky zadarmo?
Demokrati si proste myslia, že stačí niekde naliať prachy a ono sa to už nejak spraví :D

Ďalej je zaujímavé ako sú neskutočne nadržaný na diverzitu... Keď mi do kanclu príde neger a rákos, tak sa celému týmu zázrakom zvýši produktivita? Nieje to nič iné ako otvorená rasistická agitka proti belochom...
Takisto zvyšovanie podielu žien v obore. Nikdy to nebude 50% a to proste preto, že ženy a muži sú odlišný nielen tým, že majú kundičku a pipíka...

Každopádne Dustin ako vždy, rozumný chlapec, rozumné názory...

176

Odpovědět

Protože když tě vychovávají n***i a vyrůstáš v negerské čtvrti, pochytíš negerskou mentalitu. Proto mají n***i nejmenší možnosti. A oni se právě snaží přeučit n***y na tu normální, bílou mentalitu. Zrovna tady bych to jako útok na bělocha neviděl.

00

Odpovědět

Pokud chceš aby lidi věřili, že tvůj názor je výsledkem přemýšlení, nevyjadřuj se jako kretén.

00

Odpovědět

hlavní Destinovo sdělení je fajn a naprosto s ním souhlasím. Co mě ale ve videu vadilo, jak tam pořád zdůrazňují ty měnšiny. Opět všechna čest Destinovi, protože ten s tímhle dost šetří a zní to od něj tak nějak přirozeně, zatímco od Ivanky a dalších to zní jako trapná fráze a chytání rybek pro další volby. Z tohoto neustáleho omýlání rovnosti mi to připadá, jako by tam s tím fakt měli brutál problém a na všech významných postech ve státní i soukromé sféře seděli jen ti zlí bílí muži. :D A to tedy pochybuju.

193

Odpovědět

Kdybych žil v americe, určitě bych šel na informatiku. Jelikož žiju na Slovensku za 390 € jako 22 letý kluk s maturitou z ekonomiky, je mi trochu trpko.

18

Odpovědět

22? Stale mas cas sa ucit. Hovoris ako keby si mal 50 ;)

140

Odpovědět

+22222Ten komentář zní jak od padesátníka? :D Tím komentem jsi mi dodal motivaci! Děkuju ;)

00

Odpovědět

while (me.alive) {
me.study();
}
return "Success";

90

Odpovědět

+kokoskokos: Dobrý pokus, ale v podstatě jsi napsal, že až umřes, bude to úspěch :D
(funkce vrátí "Success", když skončí while cyklus, tzn. jakmile me.alive = false)

30

Odpovědět

+anonAle ten while cyklus? :)

00

Odpovědět

Pokud si na Slovensku nemůžeš dovolit chodit téměř zadarmo na vysokou, v USA bys měl asi smůlu úplně.

20

Odpovědět

V Dietroitu byla soutěž ve vlezdoprdelství ?

134