Pistole Nikoly TeslySmarter Every Day

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 76
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:264
Počet zobrazení:13 427

Nejnovější video Smarter Every Day se zabývá elektřinou, ale ne ledajakou. Destin nám ukáže, jak si doma vytvořit přístroj Nikoly Tesly, který dokáže kolem sebe metat blesky, poté jeho větší verzi i pistoli z něj vyrobenou.

Přepis titulků

Ahoj, já jsem Destin, vítejte u Smarter Every Day. Také jste někdy viděli něco a nemohli jste uvěřit, že to existuje? Ale je to tak. Tohle video je přesně takové. Podíváme se na vynález Nikoly Tesly, který vypadá jako z videohry. Ale tohle video je opravdové.

Než se na to podíváme, chci vám říct o jeho přínosech vědě, když se v roce 1884 přestěhoval do USA. Pokud se podíváte na jeho patenty, ohromí vás. Je tam všechno. Pumpy, řízení, přenos elektřiny, vodní pohony, bezdrátový přenos energie, ale zejména motory. Tesla vytvořil několikafázový alternátor, který poprvé zprovoznil ve vodní elektrárně v Ames v Coloradu.

Poté se spojil s G. Westinghousem a spolu navrhli první velkou hydroelektrárnu u Niagarských vodopádů, což byl neskutečný úspěch. Pokud jste ji ještě neviděli, Tesla má sochu přímo nad kanadským břehem Niagarských vodopádů. Socha také ukazuje, jak na střídavý proud přišel. Kráčel v parku s přítelem, když mu hlavou probleskla myšlenka rotujících magnetických polí, tak je nakreslil do prachu.

Když už mluvíme o blescích, Tesla dělal neuvěřitelné experimenty s elektrickými oblouky v Colorado Springs. Jeden z těch experimentů zahrnoval takovýhle obvod. Je tam zdroj energie, který nabíjí kondenzátor. Ten se po naplnění přenese výbojem přes jiskřiště, které energii přenese do primární cívky. Sekundární cívka běží na stejné frekvenci a rezonuje, což zvýší napětí.

A máte to. Blesky. Existuje firma One Tesla, která vyrábí skládací Teslovy cívky, které si můžete koupit a složit, pokud umíte zacházet s pájkou. Můj kamarád Filip pracuje v elektrárně, tak jsem ho přemluvil, aby mi pomohl. Pokud si chcete sestavit vlastní cívku, začněte s tímhle.

Místo jiskřiště, které použil Tesla, je tu inhibiční obvod, který umí úžasné věci. Můžete na SD kartu nahrát soubory, které vám zahrají jakoukoliv písničku. Chtěl jsem slyšet O Fortuna. Dalším krokem bylo samozřejmě ohromení děti. To je hustý! Potom jsem začal zkoumat limity systému, abych viděl, co dokáže.

Ve svém nadšení jsem začal dělat věci, které jsou v manuálu zakázány. Když si na to teď vzpomenu, je to vtipné, protože je přesně vidět okamžik, kdy se geekovská radost změnila v okamžitou lítost. Vidíš to? Ne, rozbilo se to! Rozbil jsem to. A štve mě to, protože jsem věděl, co dělám, přetížil jsem to, pravděpodobně jsem rozbil usměrňovač.

Jsem smutný. Můžu to ale celkem rychle spravit. Místo toho ale půjdeme za chlápkem, který má webovky o Teslových obvodech. Našel jsem ho dneska, nikdy jsem ho neviděl, ale jdu se stát jeho nejlepším kamarádem. Má o něco větší cívku. Jdem se něco dozvědět. Tohle je Cameron Prince.

Má největší webovky o Teslovi na světě, které najdete na adrese teslauniver se.com Dělá představení s Teslovými cívkami a bydli naproti mému strýci a tetě. Tahle je o něco větší než moje. Kolik to měří? Asi tři metry. Tři metry. A tys ji stavěl? Ano. Je tak velká, aby se mi vešla do garáže. Vážně?

Takže to bylo omezení? To bylo designové omezení. - Tohle je kondenzátor? - Jo, to je jeden velký kondenzátor. - To není žert. - Ty jsou z přistroje na magnetickou rezonanci - Vážně? - Jo. - Je to nejdražší část přístroje? - Pravděpodobně ano. A kolem toho necháš chodit kočky? To ti je usmaží! Cameron je velký zvíře.

Jako malý jsem sbíral baseballové kartičky a jezdil na kole, ale on ne. Jeho život se změnil, když poprvé uviděl obrázek Tesly. Když jsem viděl jeho fotku na Colorado Springs, když seděl mezi všemi těmi blesky a cívkami, dostalo mě to. Většina lidí jako malí hrajou baseball nebo něco, ale já měl krabici s žárovkami, dráty a baterkami. To je úžasné.

Mám rád, když se lidi o něco zajímají. Všechno je pak zábavnější. Jdeme na to. Stačí! Stačí! To je šílený! Běhá mi mráz po zádech. Pauza. Existují zážitky, které přes video nepřenesete, a tohle je jeden z nich. Tohle byly sedmimetrové blesky zasahující zem přímo před vámi.

Bylo to neuvěřitelné, moje srdce se okamžitě rozbušilo. Bylo to... Nejde to vysvětlit. Nebudu se o to snažit. To se nedá popsat. Když jsem se uklidnil, Cameron mi nabídl, že mi ukáže opravdovou Tesla pistoli. Což jsem ani neznal. Sestavili ji jeho kamarádi Ward a Slowinski.

Je jich jenom pár na světě a předem se omlouvám za ten smích, ale byl jsem opravdu nadšený. Vypadá to neskutečně, jako kdybyste byli v nějaké hře. - Jak ovládáš úroveň energie? - Přímo tady. - Tohle je jako z Krotitelů duchů. - To teda je. - Kde mám stát? - Kdekoliv. Potřebuju pomoct s jističem, zatáhni za to. Božínku.

- Kam se mám postavit? - Kamkoliv. To je ještě slabé. Dám tam větší intenzitu. Znáš ten pocit, když někdo vedle tebe má pistoli? Rozdíl je v tom, že tohle míří všude. Takže půjdu radši sem dozadu. K čemu ty blesky přilnou? Proč se nevrací zpátky k zemi? Tohle je ta cívka. - Nekecej, to je chlazené vzduchem!

- Vodou. Vodou? Víš, co je neuvěřitelné? Chtěl jsem se něco dozvědět o Teslových cívkách, místo toho jsem narazil na tebe a bydlíš nedaleko mě. Jo? Ještě jednou, prosím. Pojďme to natočit zpomaleně. Po několika videích z Phantomu jsem se rozhodl, že se mi nelíbí osvětlení.

Bylo to na tu pistoli až moc tmavé, ale bez tmy bych neviděl blesky. Cameron ji tedy přinesl ke mně domů za stmívání, aby slunce osvětlilo pistoli, a na černé plachtě v pozadí uvidíme blesky. Natočíme to v 28 000 snímcích za vteřinu. Mám to. Mám to. Když jsem se podíval na zpomalený záběr a viděl, že blesk jde zpátky ke Cameronovi, je jasná další otázka: Co se stane, když někoho blesk zasáhne?

Čistí si svoji Tesla pistoli jakoby nic. Cože? Střílíš si tím do ruky! Cože? - Neprojde ti to srdcem? - Jo, ale je to malý proud. Primární Teslova cívka?

Smrtelná, bez diskuze. Ale sekundární má proud jen několik mikroampérů, což je bezpečné, ale někteří lidé pořád tvrdí, že ne. Takže tohle nedělejte. Hodně lidí tvrdí, že je to nebezpečné. Já se toho strašně moc chtěl dotknout. Připraven? Už dobrý, jen jsem se leknul. Jdi do toho.

To je síla. Po tom, co jsem se nechal trefit, mi Cameron nabídl, jestli z toho chci střílet. Nevím, jestli to byl uvítací rituál, ale jasně, že bych chtěl z rukou metat blesky. Zapneš mi jistič? Bože. Tohle je jak ve videohře. Na tohle neexistuje dost velké díky.

Ten malý kluk ve mně je prostě... Musím ti vrátit tvou zbraň. Tohle video jsem si strašně užil. Chtěl jsem se něco naučit o Teslově cívce a dostanu tohle... Jsem nadšený. Každopádně, pokud se vám líbilo a chcete podpořit Smarter Every Day, podpořte ty, kteří ho podporují. Audrey z One Tesla, nechám odkaz u videa, Cameron z Tesla Universe, jeho odkaz tam taky dám a potom sponzor audible.com.

Má audioknihy, které můžete stáhnout zadarmo na audible.com/smarter. Audioknihy poslouchám každý den cestou do práce. Ještě jedna věc, Marc Seifer je chlap, se kterým jsem mluvil přes Camerona. Je to historik Tesly, napsal knihu o jeho životě.

Jmenuje se Nikola Tesla. Když jsem mu řekl, že budu mluvit o jeho knize, byl tak nadšený, že pro mě natočil krátké video. Zdravím, já jsem Marc Seifer a jsem autor knihy Nikola Tesla. Když jsem se o něm poprvé dozvěděl, byl pro mě velmi nejasnou postavou. Ale teď se stal jakousi populárně naučnou ikonou. Knihu Nikola Tesla můžete získat na audible.com/smarter.

To je úžasné. Moc děkuju, Marcu. Pokud chcete podpořit Marca, získejte Nikolu Teslu na audible.com/smarter, podpoří to jeho i Smarter Every Day, Tak jako tak byste měli poslouchat audioknihy. Každopádně, já jsem Destin, snad se vám video líbilo, snad si získalo váš odběr, pokud ne, o nic nejde.

Já jsem Destin, vy jste den ode dne chytřejší, mějte se.

Komentáře (23)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

já chci takyyy :D

20

Odpovědět

V Belehrade ma Tesla muzeum a kazdy si to moze skusit dotknut sa bleskov :)

00

Odpovědět

Tak a teď to nacpat do něčeho tvaru Thorova kladiva. :D Asi bych se zbláznila radostí, vidět něco takového :D každopádně, i takhle je to opravdu cool, jako z videohry :)

10

Odpovědět

Znáte ten vtip?

Víte co je horší než "Americký úsměv"?
...
"Americký nadšení"

:-) Je legrační jak jsou často ty lidi s kterýma natáčí - projevem většinou velice seriózní, decentí pánové a dámy - trochu vyvedený z míry z toho jak silně projevuje nadšení. Vsadím boty že je to role kterou hraje
a ve skutečnosti tak nadšenej není. Je to vidět jaky rychle je schopnej to nadšení utnout a sklidnit se. Skutečný nadšení se nedá tak snadno kontrolovat. Ale přesto že vím že je to hraný, je to nadšení stejně nakažlivý. Pěkný video. :-)

318

Odpovědět

Znáte ten vtip?

chacho je blb
...
Sakra on to neni vtip

141

Odpovědět

Téda, tvoje dedukční schopnosti jsou opravdu něco! :D Víš, oni ti pánové a dámy obvykle ty svoje hračičky znají. To dá rozum, že z toho asi nebudou tak rozjaření, jak on. A že se nadšení nedá kontrolovat? Jak jsi na to přišel, prosím tě? To sis někde vyčet, nebo to usuzuješ z vlastní zkušenosti?

Promiň, ale přijdeš mi, jako by sis musel za každou cenu vypadat chytře, ale nic normálního tě nenapadlo, a tak jsi vyplodil tuhle kupku shitu. :D

61

Odpovědět

+Tonda Karelvypadat = *připadat :D

00

Odpovědět

Nebýt videacesky.cz, pravděpodobně bych takováto skvělá videa nikdy neviděl. Děkuji, že jste!

540

Odpovědět

Rádo se stalo. :-)

130

Odpovědět

Dík za překlad.
A mám dotaz. Mnoho českých překladatelů přeloží GUN jako pistoli i když je ve videu revolver, nebo nedej Bože takovýhle super elektroudělátko a vůbec je to nerozhodí. To se v ČR šíří nějaký slovník s tiskovou chybou, kde je gun = pistole? U slovenských ani polských titulků k filmu popř. seriálu jsem si takové minely nikdy nevšiml.

62

Odpovědět

Ono jde spíše o slovo pistole/pistol, protože každý revolver je i pistolí. I tohle super elektroudělátko má víceméně tvar píšťali, od které vychází pojmenování pistole.

13

Odpovědět

gun = zbraň

10

Odpovědět

Doslova šokující

40

Odpovědět

"je čas ohromit děti".... Řekl bych, že on je tak desetkrát nadšenější, než oni...:-D

680

Odpovědět

je čas ochromit děti proudem! :)

410

Odpovědět

Tesla Coily byly pro mě v Red Alertu vždy základním pilířem při obraně základny... takže díky pane Teslo! :) ...jinak díky za krásný vzpomínání na Red Alert...vypadá to, že jednou nás ti Tesla vojáci čekaj...

430

Odpovědět

Ty jsi nehrál za spojence? Styď se :D Einstein tam pro tebe udělal takové krásné věže :D

80

Odpovědět

+;-)Sověti měli vždycky lepší tanky mi přišlo... a ve dvojce jadernou elektrárnu, ta dost ulehčovala mikromanagement... za Spojence to byla taková piplačka...

40

Odpovědět

+freak thinkerKaždá frakce měla něco, ale ve výsledku to bylo vybalancované. Jen si musel dávat pozor, koho na co posíláš. :D Alliance wins!

30

Odpovědět

5x apocalypsa tanků a bylo vyhráno :D za spojence zase 5x prisma děl s 5x mirage tankama a bylo taky vyhráno :)

30

Odpovědět

+Tomicekhej 5 apokalypsů přesně moje taktika... za spojence jsem spíš masoval zákl. pěšáky, když se jich 30 zakope, tak to celkem šlo...

20

Odpovědět

Si mój človek bro, Soviet union forever xD

00

Odpovědět

Ten jeho smích geeka, který je v sedmém nebi, je boží! :-D

783