Vrtání do horniny na MarsuSmarter Every Day

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 76
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:148
Počet zobrazení:11 312

V novém díle Smarter Every Day se podíváme do laboratoře NASA, kde mají jediný duplikát roveru Curiosity. Destin nám ukáže, jak na roveru funguje sbírání vzorků a vrtání do marťanské horniny.

Přepis titulků

Ahoj, já jsem Destin, vítejte u Smarter Every Day. Tohle je moje vrtačka. Ze všech těch věcí, které jsme mohli poslat na Mars na robotu poháněném atomovou energií. byla vrtačka jednou z těch nejdůležitějších. A důvod je, zamyslete se nad tímhle: tohle je dřevěná deska a znáte letokruhy, že? Když vyvrtáme díru do téhle desky a zanalyzujeme hobliny, které z ní dostaneme, díky letokruhům můžeme zjistit, jaký ten strom byl, když byl mladší.

Přesně kvůli tomu jsme poslali vrtačku na Mars. Chceme zjistit, jestli u vzniku marťanské horniny byly organické materiály. Ale abychom to udělali, musíme ji provrtat a zanalyzovat vzniklý prach. Ale žádný článek, který jsem o tom četl, mě příliš neuspokojil.

Takže dnes jsem v laboratoři NASA. Tohle je Mark Robert... Neuvěřítelný! A co mi ukážeš? - Dobře. - Teď jsi měl začít. Musíme to vzít znova, zareagovals pozdě. Tohle je můj kamarád Mark. Viděli jste to, jak raketové jeřáby snesly Curiosity na povrch Marsu? Tak on na tom pracoval. Ale co je důležitější, dluží mi laskavost.

Takže jsem se ho zeptal, jestli by mě seznámil s lidmi, kteří pracují na vrtačce roveru. Jdeme na plácek Marsu, který je napodobeninou jeho povrchu. Koukněte se na obě strany, než přejdete ulici na Mars. Vítejte na Marsu! - Takže tohle je garáž pro Curiosity? - Jo. Jezdí s ním tady venku, na zemi jsou vidět stopy.

Ale když na něčem pracují, vezmou ho zpátky do garáže. Takže tohle je unikát? Je jediný na planetě Zemi. Takže není unikát, jsou dva. - Já jsem Destin, a ty? - Megan. Můžu ti na dálku potřást rukou? Rád tě poznávám, něco teď testuješ? - Jo, zrovna něco testuju.

- To je úžasné. Rád bych s tebou mluvil, ale stojí mezi námi rover. Tento duplikát roveru Curiosity slouží k tomu, aby se mohly zkoušet manévry bez riskování poškození přístrojů na Marsu. Tak teď už přestaneme blbnout a Megan nám poví o všech těch přístrojích. Znáš je všechny? Vím toho hodně o vrtačce a CHIMRA, protože jsem je testovala. Tohle je zadní konec vrtačky.

- Můžu přejít tamhle? - Jasně, pojď sem. - Takže ty jsi teď uzeměná? - Ano, jsem. Takže tohle je CHIMRA. SBĚR, ZACHÁZENÍ A CHEMICKÁ ANALÝZA MARSKÉ HORNINY. - Netuším, co to znamená. - Je to jakoby opasek s nářadím? Tady se zpracuje vzorek. Musím se vám omluvit, protože jsem byl z roveru tak nadšený, že jsem zapomněl, že točím video.

Dostal jsem odpovědi na spoustu otázek, pak mi dovolili ovládat věž roveru, bylo to neuvěřitelné. Každopádně jsem to zkusil dát všechno dohromady. Moc se omlouvám. Takže tohle je hlavní věž, která dělá co? Má na sobě různé dálkové senzory. A pak tu jsou dvě sondy, které zjišťují počasí.

- Jedna z nich na Marsu právě teď nefunguje. - Je to tak. Protože se poškodila při přistání. Tohle je robotická ruka, která na Marsu sbírá vzorky. - Obsahuje Meganin vrták. - Abychom jí říkali oficiálně. Takže to je vrták a měl by vydržet dost dlouho na to, aby splnil svůj účel. A i kdyby se rozbil dříve, jsou tu neustále připravené dva další, ale to zatím nebylo potřeba. Ale stane se to, protože jsi na tom pracovala, že?

Chtěla bych, aby se to stalo. Když se podíváme na vzorek, tak nejdříve v této díře zjistíme, který chceme analyzovat. Můžeme tam změřit jejich rozměry, buď těmito senzory, nebo tím, že je položíme do toho trychtýře vedle. Když budou vyhovovat, můžeme je dát sem a analyzovat. - Po analýze je vyhodíme. - Jo. - Mám to správně?

- Jo. - Jsi dobrá učitelka. Megan je génius. Měl jsem ale další otázky. Chtěl jsem rozumět interakci mezi horninou a vrtákem. Tak jsem šel za Ryanem. - Co je tvoje pozice? - Systémový inženýr vrtů. Tak co tu máš? Tohle je držák hlavice vrtáku. Není to tedy jen vrták samotný, když se podíváte sem, je to vrták na kámen.

Neřeže to jako běžný tesařský vrták. Je to spíš kladivo uzpůsobené na úder. A jak to funguje? Nejdříve stabilizujeme vrták, abychom si zajistili přesné zacházení, a potom ho dostaneme do kontaktu s horninou. Nejdříve začneme menší počáteční dírou. Asi není těžké si představit, že na hornině bude spousta nerovností, takže si nejdřív uděláme malou dírku, která povrch trochu srovná...

aby se pak nepoškodil samotný vrták. Takže počáteční díra vede jen prvních 5 mm, ve kterých opracujeme díru do tvaru hvězdy, do které vrták lépe pasuje. Pak odstraníme odštěpky a proces opakujeme, dokud se nedostaneme na 5 mm.

To nám umožní začít. Nevrtáme tu prakticky vůbec pomocí otáčení, spíš nárazem. Jako sbíječkou a rotace posílá prach směrem nahoru. Vrtáme až na doraz, doslova dokud nenarazíme držákem vrtáku na zem. Než se do toho pořádně pustíme, vyvrtáme jen trochu prachu a koukneme se, jak vypadá. Bojíme se totiž, aby hornina nebyla hydratovaná, aby se nelepila, což by mohlo ucpat vrták.

- Na Marsu může být hydratovaná? - Jo, může. Je to jeden z nejzajímavějších nedávných výsledků. Na Marsu aktivně probíhá koloběh vody, dokonce i v kráteru Gale. Máš kromě celé hlavice i jednotlivé součástky? Ne tady, ale můžu ti je ukázat u stolu, jestli tě to zajímá. Mám 3D model, kde je vrták železný, ale všechno ostatní průhledné. - Nekecej?

Můžu to vidět? - Jasně. Materiál tedy postupuje nahoru do tohoto prostoru? Jo, do první ze dvou komor této hlavice. Jsou tam dvě, abychom se nebáli, že prach při každém pohybu vysypeme, než budeme připraveni na jeho přesun. Jakmile jsme tedy v první komoře, zůstane tam, dokud to nepřesuneme tímto okénkem. Prach se sám nárazy setřese dohromady, a pak jím pohybujeme pomocí gravitace.

Takže to je ten přesun hmoty, o kterém jsi mluvil. Můžu si chvíli zahrát na robotickou paži? Už jsem myslel, že se nezeptáš. Vlastně jde o to, aby to okénko zůstalo nahoře. Takže nejdřív vrtáme, a když to zvedáme, tak nic nevypadne, dokud je okénko nahoře. A potom, co hlavici přesuneme na správné místo, tak ji jen otočíme a skrz okénko to spadne do další komory.

- Ne, takhle, že? - Přesně tak. Takže takhle to spadne směrem k mé ruce. - Pak to otočíme znovu a jde to ven. - Ano. Vrtali jsme do horniny a teď máme vzniklý prach. Ve velmi vzácné situaci, kdy jste našli speciální horninu, která by mohla obsahovat organické materiály, musíte si zkalibrovat přístroje. Jdou na to celkem chytře.

Dali na rover tyhle plechovky, které se v této situaci použijí. Megan vám to vysvětlí. - V těchto plechovkách je OTM, organický testovací materiál? - Jo. A jde o to, že máte známou sloučeninu, kterou můžete testovat na Marsu a její pomocí si zkontrolovat funkčnost senzorů. To je stejné jako ty barvy vzadu, kterými zas kontrolujete kamery. - Tohle je to samé pro senzory života.

- Pro jakýkoliv nástroj, který je potřeba. Jde o organické látky, tedy takové, které byly živé? Pokud si myslíte, že jste našli organické látky, chcete nejdřív zkusit, jestli anorganický materiál vyjde v testu negativní. Až pak tam dáte ten organický. Takže mi říkáš, že organický testovací materiál je něco jako pečivo, které se jí mezi ochutnávkami vína, aby se odstranila předešlá chuť? To tě nenapadlo, co?

Přesně tak, je to prostě pečivo, které jíte mezi vzorky, abyste je správně rozpoznali. Až příště uvidíte perfektně vyvrtanou díru do Marsu, ani nemyslete na normální vrtačku, protože je to velmi přesný manévr, jehož účelem je získat prach. Funguje to takhle. Vrtačku dáte dovnitř, pak ven, pak dovnitř a vyndáte všechen prach.

Hmotu přesunete pomocí pohybů věží a o přesypání se postará gravitace. Zrovna jsem vás zbavil brouka v hlavě. Nemáte zač. Tak a mám hotovo. Tahle epizoda Smarter Every Day je sponzorovaná audible.com. Audible vám umožňuje poslouchat audioknihy na mobilu. Víte, kam směřuji.

Tohle je moje knihovna na audible.com a hned na vrchu, jak jste určitě uhodli, je Marťan od Andy Weira. Vím, že už je i film, ale jestli jste nečetli knihu, jděte do ní. Na audible.com/smarter máte přístup ke všem knihám, já vám doporučuji Marťana, protože je tam ještě víc vědy než ve filmu.

který už jste nejspíš viděli, jestliže se koukáte na desetiminutové video o vrtání na Marsu. Já jsem Destin, děkuju vám, že jste se vydrželi koukat 10 minut, na internetu je to hodně. Jestli se vám video líbilo, odebírejte a zvažte podporu sponzorů, pokud ne, o nic nejde. Stejně vám děkuji. Já jsem Destin, vy jste den ode dne chytřejší, mějte se.

Je moc troufalé se zeptat, jestli si můžu s roverem plácnout? Bohužel nemůžeš kvůli statickému napětí. - A ty jsi uzeměná, že? - Ano, jsem. Můžu si plácnout s tebou, což je trochu jako plácnout si s roverem, protože máte stejné elektrické napětí? Můžu? - Ne? - To je tak divná otázka. Jsme teď s Megan kamarádi, trvalo nám to asi 20 minut.

Teď jsme nejlepší kamarádi. Předá mi teď ovládání.

Komentáře (8)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Zdravím, chtěl bych poprosit - adblock mám vypnutý, ale ta reklama byla ku*** nahlas...

00

Odpovědět

Taky vám ten chlap připadá tak strašně nesympatickej?

48

Odpovědět

Tak vypadá jak mladý Fico, treba niečo k tomu dodať?

00

Odpovědět

Když se baví o vrtácích, tak to není vrták do zdiva, ale do dřeva, ve videu tesařský vrták. Ten do zdiva je hodně podobnej tomu do kamene, na rozdíl od vrtáku do dřeva který skutečně tvoří hobliny.

50

Odpovědět

Opraveno, díky :)

40

Odpovědět

Jako mojí motorku v garáži mám líp zabezpečenou než oni jejich super rare rover.
Mimochodem super video, o mars se hodně zajímám.

219

Odpovědět

Řekl bych že to bude uprostřed centra NASA, a ne jen tak někde ve městě v nějaké vedlejší ulici :D

292

Odpovědět

+repleyDo not feed the troll ;)

171