Tetování ve zpomaleném záběruSmarter Every Day

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 76
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:160
Počet zobrazení:19 103

Máme tu Smarter Every Day, populárně-naučný pořad, ve kterém Destin Sandlin popisuje přírodní i technické zajímavosti. V tomto díle uslyšíme o procesu tetování a uvidíme ho ve zpomaleném záběru.

Přepis titulků

Ahoj, já jsem Destin. Vítejte u Smarter Every Day. Nejsem si moc jistý, zda to vyjde, ale chtěl bych se dozvědět víc o tetování. Teď vejdu do tetovacího salónu a uvidím, jestli mě nechají natočit proces tetování kamerou ve zpomaleném záběru. Tak schválně, jestli to vyjde. - Jsme uvnitř. Tohle je Leah. - Ahoj. Leah dělá tetování. Jak ti říkají?

Tetovací umělkyně, tatérka. Skvěle. Můžeš nás naučit, jak někoho tetovat s touhle pistolí? Je to strojek, pistole se tomu neříká. Takže co tady máme? Tohle je tetovací strojek, existuje jich několik typů. Nejběžnější je cívkový. Na druhém místě je rotační. - Vážně?

Ukážeš nám, jak funguje? - Jasně. Tohle je motorek. Špička jehly. Vlastně celé její tělo se spojí tady a prochází skrz trubici, tu mám zde. Za tohle se to drží? Ano, tohle držíme. Vlastně je to i rukojeť. Nandám si rukavice, ne že bych je teď potřebovala, nikoho netetuji a vše je tu sterilní, je to spíš o zvyku.

- Připadala bych si bez nich zvláštně. - Vážně? Takže si je vezmu. - Takže je to zásada? - Ano. Vždycky jsem si myslel, že strojek má jen jednu jehlu, která vpichuje inkoust pod kůži. Je to ale jehel několik a pro kreslení čar jsou blízko u sebe.

Jehly na vybarvování a stínování jsou skoro jako štětec. Inkoust se drží mezi jehlami díky kapilární elevaci. Když ale jehly proniknou pokožkou, inkoust se do ní vpije. - Tadá. - Máme to. Takže tohle je jehla, vnitřní trubice, motorek. A jsi připravená pracovat. - Takže teď co?

Zapojíš to? - Zapojím. Rotační strojky jsou jednoduše pochopitelné. Motor se pohybuje v kruhu. Jeho energie se přenáší do přímočarého pohybu jehly. To je celkem jednoduché, že? Cívkové strojky jsou ale o něco komplikovanější. Když Leah stiskne chodidlem pedál, vytvoří se obvod probíhající dvěma cívkami. Ten je zmagnetizuje a cívky k sobě přitáhnou železnou tyč, která pohybuje jehlou.

Když se tyč dotkne magnetu, oddělí obvod od stavěcího šroubu, a způsobí tím vybití magnetického pole. Pružina pak vše vrátí do původní polohy, a tím se znovu zapojí obvod. Probíhá to pořád dokola. A to je vše, takhle funguje cívkový přístroj. Ale pozor, to, že rozumíte fungování přístroje, neznamená, že jej umíte používat. - Ty ses sám potetoval? - Jo , byl jsem na plech. - Vážně?

Ukaž! - Tady, je to k smíchu. Takhle to dopadá. - Je to špatný nápad? - Je to hodně špatnej nápad. - A jak se jmenuješ? - Shawn. Shawn radí, abyste netetovali sami sebe, je lepší jít k profesionálovi, jako je Leah. - Ano. - Leah teď bude světový profesionál. Teď, když víme, jak fungují strojky, je na čase prozkoumat, co jehly dělají s kůží. Vzal jsem s sebou speciální světla a makroobjektiv, abychom mohli natáčet nejdříve 1500 snímků za vteřinu a pak to vytáhnout na 3200.

Kvůli tomuhle tetování bolí. Chci vyzkoušet, jaký to je pocit. Protože jehla jde až do kůže a pak zase ven. Říkalas, že to jde i bez tetování. Ano, nepoužiju inkoust, jen jehlu. Jsem trochu nervózní, chci vědět, jaké to je, ale nechci tetování, takže tohle je ideální, ne?

Přesně tak. - Dobře, hluboce se nadechnout. - Pomalý výdech. Dá se to. - To ještě zvládám. - To bylo všechno. - Dobře, co jsi udělala? - Vidíš tohle? Už chápu, že se toho někteří nemůžou nabažit. Je tam ten pocit strachu. Takže tohle byla linkovací jehla a tohle stínovací.

- A kolik jehel bylo v linkovací jehle? - Pět. - A ve stínovací? - Sedm. Tady to vidíte. Den ode dne chytřejší. Na vnitřní straně ruky to bolí víc než na hřbetu. Myslíš, že bych to zvládl? Jasně že jo. Tak doufám, že se vám tato epizoda Smarter Every Day líbila, pokud se chcete dozvídat další zajímavosti, prosím podpořte Smarter Every Day na audible.com.

Jděte na audible.com/smarter, můžete si stáhnout jakoukoliv audioknihu zadarmo. Zjistil jsem, že Leah hodně čte. Chtěla bys doporučit nějakou knihu? Ano, doporučila bych knihu Syn černého lidu od Richarda Wrighta. Vážně?

Dobře, tak pokračuj... Takže audible.com/smarter pomáhá Smarter Every Day a pravděpodobně z toho Leah zaplatím za práci. Sledujte i Leah a SeeJaye, odkaz nechám v popisku videa. Leah má super Instagram. Už vidíš, co myslím tou polevou? - Jo. - Jak to vyzvedne tu horní vrstvu. Vidím.

- Dobře... - Dostanem se do Smarter Every Day? - Jo. - Nekecej! Ty to znáš? Jo, odebírám to. Tohle máš odsud? Jo, od Leah. To je skvělý. Hustý.

- Už mi věříš, když ten kluk věděl, kdo jsem? - Jo. Výborně. Vidím, že nejsi nějakej magor, co se jen přišel podívat dovnitř. Takže tohle je tvoje slavné tetování? Dala jsem ho na Reddit a dostalo pár hitů. - To je super. Máš ráda makarony se sýrem? - Ano. Takže já jsem Destin, vy jste den ode dne chytřejší a mějte se.

Tohle mimochodem není opravdové. Není to tetování. Ale bylo to dobrý.

Komentáře (14)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Je nesporný jak se tu zvedla kvalita !

160

Odpovědět

Zaujímavý kanál... Hrozne sympatický týpek... Príjemné svieže podanie... cool.

200

Odpovědět

Skoda ze to video neukaze jak to na nejakych mistech boli. To bych pak nesel treba na zily na zapesti a na na zily na predlokti, kde se delaj odbery no :D

03

Odpovědět

Na předloktí a nebyl to takový problém.

00

Odpovědět

Proti kosti to myslím bolí nejvíc. Nebo když ti to dělá borec strojkem který sám zbastlil z motorku z autodráhy a jehly z maminčina šití, jako to dělal mě, v koupelně nad vanou, kvůli krvi a tak. No dopadlo to hrozně, ale je to napořád.
Když jsem si to pak byl nechat opravit u profíka tak čuměl co jsou někteří lidi schopni udělat. Říkal že normálně se tetuje tak do 0.3mm pod kůži a že u mě to odhaduje tak na 3mm a že buď to bude rozpitý, a nebo se udělá hnusná jizva, a tak mám oboje :-D

11

Odpovědět

+Kohbatak to kloboucek. do toho bych fakt nesel :D jeste teda doporucuju lejtko. Tam jsem byl 5h v kuse a i tater rikal "Ze ti vsichni rikali jak kost boli a lejtko je v pohode, protoze to je kus masa?" tak uvidis sam :D

00

Odpovědět

Ahoj, já jsem Šaman Bobo, od nynějška budu překládat pro VideaČesky Smarter Every Day. Pokud bude dostatek času a dopřáno shůry, možná se pustím ještě do něčeho, pravděpodobně v podobném duchu (například Crash Course - World History). Snad se vám budou videa i překlad líbit. :)

970

Odpovědět

Zdarec a vitaj, dalsie video bude ako sa odstranuje tetovanie? :)

111

Odpovědět

+JifyBylo by, ale u jeho videa o odstraňování už jsou české titulky na youtube (stejně jako u spousty jiných), takže budu vybírat ty, které ještě přeložené nejsou :) jestli máte zájem, tady je odkaz https://www.youtube.com/watch?v=D0B7F5UbTOQ

80

Odpovědět

Vítej! :)

40

Odpovědět

ak budeš robiť takéto super videjka bude to popičofka :)

02

Odpovědět

Skvele. Hlavne se pls drz jen jedne linie.. treba te Smarter every day. NEz to komplikovat.

Pripadne tu nikdo nedela Things you might not know.. a na Vsauce uz se taky zapomelo :(

40

Odpovědět

+rodierczZapomnělo? Vždyť jsme tu zveřejňovali podzimní schéma, kde je jasně uvedeno, že se Vsauce vrací. :-)

110

Odpovědět

+BugHer0Dobrý den, naprosto s Vámi souhlasím, určitě bude lepší, když s dcerou tetování pořádně proberete a vyberete salon dle svého uvážení, tak aby nemohlo dojít k žádným zdravotním komplikacím. Kdyby se tetování dceři přece jen po nějaké době znelíbilo, je tu určitě možnost tohoto zákroku, určitě je ale lepší to před samotným tetováním přece jen dobře promyslet :)

00