Akustická levitaceSmarter Every Day

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 76
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:122
Počet zobrazení:11 982

Dnes se podíváme na levitaci. Existuje jí více druhů, ale Destin se zaměřil na tu akustickou – pomocí zvukových vln.

Přepis titulků

Ahoj, já jsem Destin, vítejte u Smarter Every Day. Jsem v Chicagu, Anthony mě vyzvedl ve svém Mustangu a řekl mi, ať přijdu do téhle budovy, kde natočíme akustickou levitaci. Co to je? To je akustický levitátor. Je jednoosý, což znamená, že ovládáme jen jednu osu.

Máme tu dva převodníky... Kdykoliv vidím osciloskop, začínám se těšit. Bude to na videu slyšet? Hlavní frekvence je 22 kHz, což je pro člověka moc vysoké, ale bude tam i nižší frekvence, asi 17 nebo 18 kHz. - Můžu ale použít dolní propust, abych to filtroval. - Jo, to můžeš. Zapneme to a na osciloskopu jsou dvě vlny z převodníků.

Tak pojď něco nechat levitovat. To je polystyrenový míček. Ano, a ta lžíce má spoustu děr, aby mohl zvuk proudit skrz. Nekecej. Zvukem myslíš tlak? Zvukové vlny, které vytváří tlak. Tady je vidět, jakou mají vlnovou délku. To je úžasné.

Zvuk se znázorňuje takhle, ale to je zjednodušené. Ve skutečnosti vypadá takhle. Světlé části mají velký tlak a tmavé části malý. Vlny se pohybují rychlostí zvuku. Když ale nastavíte dva zdroje zvuku proti sobě, nechová se už zvuk jako vlna. Když jde vlna z jedné strany a druhá zase z opačné, vytvoří spolu stojaté vlnění.

Jsou tam místa, kde se tlak neustále mění, a místa, kde se tlak nemění vůbec, vzduch tam neosciluje. Pokud vlny postavíte a dáte něco do správného místa, můžete využít tento tlak, abyste vzdorovali gravitaci. Tlak funguje jako tahle pálka. Míček chce spadnout, ale zespoda ho tlak drží ve vzduchu. A to je akustická levitace. Když zvuk udrží míček, měl by udržet i vodu.

Anthony dává kapky vody přímo nad kmitající vlnu. Stejně jako míček skáče nahoru a dolů. Koukněte se na tu dole, jak pořád skáče. Je zajímavé, že když jsou kapky moc velké, explodují. Ale proč? Na lidské oko je to moc rychlé. Odletěl jsem domů a přál jsem si, abych mohl levitátor natočit zpomaleně. 10 měsíců jsem to nemohl uskutečnit, ale pak mi zavolali z Fordu.

Zeptali se, jestli bych mohl dělat experimenty se zvukem v Holywoodu. Máme dvě hodiny a to nejúžasnější zařízení. Ultrazvukový akustický levitátor a dvě opravdu rychlé kamery. Natočíme to ve 20 000 snímcích za vteřinu a 7 500 snímcích za vteřinu. Nechtěl jsem jen dělat televizní pořad, chtěl jsem ostatní naučit něco o zvuku. - Ahoj, já jsem Jax.

- Rayvon. - Já jsem Clark. - Tyanna. - Nick. Nebudeme dělat, že nic neví, protože už jsme to natočili. - Takže už víte co a jak. - Jo. - Chceš to vysvětlit? Tak pojď sem a ukážeme si to. Tohle je zesilovač, a když zvýším amplitudu, tak se zvukové vlny srazí, což vytvoří válec, ve kterém můžete udržet vodu. Nebo cokoliv fyzického. Přesně tak.

- Řekl to správně? - Myslím, že jo. Na určení velikosti kapky máme rovnici. Tlak uvnitř kapky se musí rovnat dvojnásobku povrchového napětí děleno poloměrem. - Pokud je kapka moc velká, co se stane? - Exploduje! Natáčíme zpomalené video dvou levitujících kapek a zvyšujeme amplitudu, což je stejné jako zvýšení tlaku.

Když to uděláme, je tlak tak veliký, že povrchové napětí kapku neudrží, a ta se roztrhne. Tlak překoná vnitřní napětí a kapka exploduje. Snad se vám tento díl líbil, nemusím o žádném produktu nic říkat, ale Ford byl super. Nechali mě dělat vědu na celostátní televizi, je to díky nim. Moc si toho vážím.

Také jsem si nemusel půjčit Ford, ale chtěl jsem ho vyzkoušet. A jsem spokojený. To je všechno. Podporujte Ford, oni podpořili Smarter Every Day, nemusím to říkat, snad mi věříte. Zvažte odběr, jestli jste se něco dozvěděli nebo mě podpořte na Patreonu. Já jsem Destin, vy jste den ode dne chytřejší.

Mějte se. Ještě něco mě nauč. Když dám ruku sem, všechny spadnou. Moje ruka zastíní zvuk. Co by mohlo být důležitějšího než akustickou levitace?

Komentáře (14)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Fajn,
čas strávený prokrastinací není uplně spláchnutý do hajzlu...

40

Odpovědět

hned se mi vybavil film Now you see me 2, kde nechali levitovat déšť. Samozřejmě to filmaři asi přehnali s tim měřítkem, ale princip bude stejný ne?

20

Odpovědět

Ani ne, oni použili CGI.

120

Odpovědět

+Alennaha, děkuji :)

00

Odpovědět

Stroboskop ne?

10

Odpovědět

Je to hezké, ale doopravdy netuším, k čemu je to dobré? Tak drahej stroj a jediný co umí, je že nechá levitovat pár lehkých předmětů. Tudy asi cesta k levitaci nevede.

79

Odpovědět

Tohle opravdu není "trolling", zajímá mě jaké to má využití v mikro a makro světě do budoucna asi tak 10 let. Případně jak by se tomhlo aplikovat ve vzdálené budoucnosti. A myslím tím konkrétně tuto techniku se dvěmi zdroji "energie" na proti sobě.

30

Odpovědět

+JaaJZatím k ničemu, ale musíš to brát jako výzkum, který nám umožní porozumět věcem okolo nás, a přece ono se nějaký to využití někdy najde

130

Odpovědět

Existují tří osé akustické levitátory a umí přesouvat předměty v prostoru: https://www.youtube.com/watch?v=dhYFgDCsYMg

Tak možná přesun nějakých drobných součástek.

100

Odpovědět

+Jarda B.Tak tohle je trošku jiná liga. :O Super odkaz! :)

00

Odpovědět

Pár lehkých předmětů na zemi může znamenat přesun velkých předmětů ve vesmíru při nízké či nulové gravitaci... Podle mě tu potenciál je.

11

Odpovědět

+KorektorVe vesmíru akusticky nic nepřesuneš :D

93

Odpovědět

+MultiZaklinacProč ne? Nikdo neříká, že to chceme dělat ve vakuu.

60

Odpovědět

Někdo musel ohledat slepou uličku a říci tady ne pánové

00