Proč jste nezemřeli při poroduSmarter Every Day

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 76
83 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:124
Počet zobrazení:11 263

Destin neodolal a natočil video při narození svého třetího dítěte. Mluví v něm o tom, jak funguje mechanismus dýchání a co nám vůbec umožní začít dýchat.

Přepis titulků

Ahoj, já jsem Destin, vítejte u Smarter Every Day. Dnes nás čeká zvláštní díl. Mám otázku ohledně dýchání. Je jednoduchá. Chystáme se jít do nemocnice a porodit naše třetí dítě. Ptám se na tohle: Jak se dostanete z tohohle... Z mimča v mém miláčkovi.

...k tomuhle? Před 72 hodinami byl můj syn uvnitř mé ženy. Teď už není. Už není v tekutém prostředí, ale v plynném. Takže něco se musí změnit a to něco je úžasné. Pro více informací musíme jít za někým chytřejším než já. To je moje žena taky, ale je unavená. - Dobrou noc.

- Dobrou. Abychom se dozvěděli, jak dítě přejde z tekutého do plynného prostředí, přišli jsme k někomu chytrému, tedy k doktorovi. Točité schodiště, ten musí být chytrý. Tak jdeme za ním. - Ahoj, jak se máš? - Ahoj. Tohle je doktor Schuster. Doktoru Schusterovi budeme pro dnešek říkat porodní doktor.

Dobře. Je to také hudebník, takže je opravdu chytrý. Dozvíme se od něj pár věcí. Mojí otázkou je: jak přejdeme od dýchání tekutin v matčině děloze k dýchání vzduchu? Když dítě leze ven porodními cestami, trochu se tam zmáčkne a všechna tekutina z plic, což je moč, stolice, všechno to špatné.

Jakmile se dítě zmáčkne, jde to ven a dítě zažije svůj první nádech. Nádech kyslíku, což je to, co potřebuje. Spustí to obrovské změny oběhu krve v dítěti. Ty umožní, aby dítě mohlo samo dýchat. Takže tam je nějaký spínač, který se zapne při prvním nádechu?

Pár chlopní změní oběh krve, změní tok krve v srdci. Vážně? Takže ty chlopně jsou přímo v srdci? Ve vrchní polovině srdce. Je tam foramen ovale, což je taková záklopka mezi levou a pravou síní. Uzavře se, když se dítě poprvé nadechne.

To je úžasné. Když se dítě poprvé nadechne... kvůli tomu je první pláč tak výjimečný. Protože to je ten moment, kdy je dítě samostatné. Kdy začne dýchat. Místo dýchání svých výkalů dýchá kyslík, živinu, kterou potřebuje pro život. - To je úžasné. Moc ti děkuju. - Potěšení je na mé straně. Tak tady máme našeho mrňouse, koukejte.

Je živý a zdravý. Plíce mu pracují, dýchá vzduch. Hned jak se narodil, stalo se tohle. Když začal brečet, slyšel jsem ten... Ten přechod od tekutin ke vzduchu. Sestřička ho přinesla sem a dala mu do krku tuhle hadičku. Tou mu začala vysávat plodovou vodu. A tenhle kluk nám začal říkat, co si myslí. Koukněte se na jeho obličej.

Tak to má být. Koukněte na tohle. Je to ultrazvuk z doby, kdy byl ještě v břiše. Tohle jsou opravdové záběry. Jsou tam vidět všechny komory srdce. Zblízka je vidět ta malá věc, o které mluvil doktor Schuster. Moc jsem tomu nerozuměl, tak mi žena musela nakreslit diagram.

V srdci máte čtyři komory a krev jdoucí z plic putuje skrz srdce do vašeho těla. Když jde zpátky z vašeho těla, putuje přes srdce do plic. To všichni víme. Ale než dítě opustí dělohu, děje se tohle. Je tady takzvané foramen ovale a tady je Botallova spojka. Slyším tě, počkej.

Před porodem se děje to, že foramen ovale a Botallova spojka odkloní krev pryč od plic. To znamená, že jen asi 7 % krve jde do plic. Táta tě slyší, počkej. Před porodem jsou plíce malé, nejsou ještě nafouknuté, protože foramen ovale a Botallova spojka, ta je přesně tady, odkloní tok krve. Takže jakmile se to přehodí, foramen ovale se do hodiny uzavře a Botallova spojka se do pěti dnů přemění na vazivovou tkáň.

Je to úžasné. Všechna krev pak jde do plic a... Dobře, jdu za ním. Den ode dne chytřejší! Sestřičky jsou pryč, tak si hraju s jejich nástroji. Koukněte na to. Zapneme supersvětlo. Tohle je active tracking.

Spíš? Už ne. Vydrž to. Našel jsem kouzelnou hůlku. Co? Koukejte se. Je tady velké světlo, a když v něm podržím tu hůlku a začnu blikat, světlo jde za kouzelnou hůlkou.

Sleduje ji. Bezprostředně sleduje tuhle žárovku.

Komentáře (15)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jsem trosku skepticky. Misto toho, aby se na 100% venoval zene a svemu diteti, tak dela tohle video....
Jako kdyby to nemohlo par tydnu pockat.

513

Odpovědět

:D ale no tak..

131

Odpovědět

Velký obdiv k člověku, kerý má tři děti a ještě k tomu stíhá věnovat se svým koníčkům a natáčet takováhle skvělá videa.

84

Odpovědět

Tihle lidi si tím přijdou na nemalé peníze, takže to ber, že to dělají k práci nebo místo práce. :)
Novináři se taky nedivíš, že "kromě práce" ještě stíhá létat do Bangladéše. :)

10

Odpovědět

Proč jsou děti tak hnusný a zvířata maj krásný mládata?

157

Odpovědět

Třeba morčata jsou hnusný i dospělý.

184

Odpovědět

Myslím, že tu o tom bylo nějaké video. Je to o zvyku. Zvířecí mláďata vypadají také jinak než dospělí a třeba taková ptáčata vypadají jak chrchel, když se vylíhnou. Navíc, zvířecí mláďata dospívají kratší dobu, téměř ihned jsou samostatná (my narozdíl díky tomu máme lepší mozek, který se vyvíjel 9 měsíců, zatímco vše ostatní se musí vyvíjet postupně).
A teď k těm dětem. Je to proto, že my dospělí jsme zvyklí ve společnosti vidět určité tělesné poměry (například liliput ti přijde "jiný"), ale dítě má přibližně dvakrát větší hlavu vůči tělu, tedy ti přijde "jiný", než jak vnímáš dospělého člověka.
Na druhou stranu, už jsme si zvykli, že děti jsou "nezvykle" jiné. Kdyby ale byly stejné jako dospělí, jen menší, připadalo by ti to nakonec taky divné, protože už prostě máme naučené, jak co má vypadat.

A uzavřel bych to asi tímhle: "Děti nejsou hnusné - na všem se dá najít spousta krásy" :)

21

Odpovědět

K čemu přesně je to světlo sledující tu "kouzelnou hůlku"?

21

Odpovědět

Napadá mě, že doktor/sestra může rychle nasměrovat světlo zářivek, kam je v tu chvíli potřeba zasvítit na pacienta.

70

Odpovědět

+Líná bulvaVideo zajímavé, ale taky mě více zaujala ta "kouzelná hůlka" :D

80

Odpovědět

Jsem rád, že tentokrát vynechal slow motion.

181

Odpovědět

Bude v brzké době i něco od Michaela?

30

Odpovědět

zase tu davate toho pedofila? fuj

544

Odpovědět

chce to odstup od zrkadla chlapče :)

93

Odpovědět

Nás to čaká za pár dní, takže podobné videá vítam :-)

183