Aktuality ze světa vědy

Thumbnail play icon
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:442
Počet zobrazení:8 275
Elise Andrew je velmi známá a úspěšná popularizátorka vědy, a to zejména na Facebooku. Svou FB stránku I Fucking Love Science, jejímž původním účelem bylo sdílet zajímavosti s několika přáteli, založila v březnu 2012. Během prvního dne ji začalo sledovat tisíc fanoušků, za půl roku už to byl milion a dnes její stránku sleduje přes osm milionů lidí. Asi před dvěma měsíci založila i svůj YouTube kanál, kam pravidelně přispívá těmi nejaktuálnějšími zprávami ze světa vědy. Dnes vám přinášíme poslední z nich, kde Elise představuje nejnovější studie z oblasti evoluce, genetického inženýrství, vesmíru... a dostane se i na porušování fyzikálních zákonů. Video bylo zveřejněno 24. 10. 2013

Přepis titulků

Tento týden vyšly hodně zajímavé studie o lidské evoluci. Dnes je na světě jen jeden lidský druh. V minulosti ale náš evoluční strom připomínal spíš evoluční keř. V jednu dobu mohlo existovat víc lidských druhů. Byla také vydána studie analyzující 1,8 milionů let starou lebku hominida, nejzachovalejší vůbec. Lebka má několik znaků spojovaných s různými druhy hominidů. Vědci to pokládají za důkaz, že Homo habilis, Homo rudolfensis a Homo erectus patří do jedné evoluční linie, které jsme součástí.

Nejsou to samostatné druhy. Domnívají se, že odlišné znaky, podle kterých byly klasifikovány zvlášť, jsou ve skutečnosti variacemi znaků jediného druhu. To je velmi kontroverzní závěr. O tomto tématu se už nějakou dobu debatuje a ještě asi dlouho bude. A tahle studie debatu ještě víc rozvířila.

Zajímá mě, co si o tom myslíte vy. Jeden druh, nebo více? Keř, nebo strom? Pište do komentářů. Další nová studie o dentálních fosiliích se snaží určit nejmladšího společného předka lidí a neandrtálců. Neandrtálci jsou nám velmi blízcí a vymřeli jen před 30 tisíci lety. Podle této studie jsme se od nich oddělili před milionem let. To je mnohem dřív, než tvrdily předchozí odhady, podle kterých jsme se oddělili asi před 500 tisíci let.

A poslední zprávy z oblasti evoluce. Vědci dekódovali genom viru herpes simplex 1 a podložili tezi o lidském původu v Africe. Jedná se rozšířenou teorii, podle které se moderní člověk vyvinul v Africe. Někteří ji opustili, ať už v jedné či více migračních vlnách, a osídlili celý svět. Evoluce bylo pro dnešek dost.

Hubbleův teleskop nám přinesl vzrušující zprávy o kometě ISON. Byla zaměřena a zdá se, že se jí vede dobře. Objevily se obavy, že se její jádro v blízkosti Slunce roztříští, což by nás všechny velmi zklamalo. Jádru se však podle všeho daří. Takže se v příštích měsících můžeme těšit na krásné obrázky komety. Mluvíme-li o světle, vědcům se podařilo porušit třetí Newtonův zákon. Tak trochu podvodem.

Podařilo se jim dosáhnout zrychlení laserových pulzů ve smyčkách optického vlákna. Tím porušili třetí Newtonův zákon, podle kterého má každá akce stejnou, ale opačnou reakci V experimentu použili trik, aby simulovali, že světlo má hmotnost. Ale podle kvantové mechaniky světlo nemůže mít zápornou hmotnost. Je to tak trochu podvod, ale mohlo by to vést ke zrychlení elektroniky.

Zpět k biologii. Byl objeven zkamenělý komár, ve kterém je stále krev jeho poslední oběti. Zkamenělí komáři s krví uvnitř jsou nesmírně vzácní. Takový komár musel zemřít téměř okamžitě po nasání krve, kterou nestačil strávit. Vědci se domnívají, že jde nejspíš o krev ptáka. Ale současné technologie nám neumožňují z ní získat DNA.

Takže nečekejte žádné zmrtvýchvstání à la Jurský park. Teď k poslední zprávě týdne. Vůbec poprvé se podařilo zcela přepsat genom organismu. Vědci upravili genom bakterie, aby mohla lépe bojovat proti virům. Toho by se dalo využít v biotovárnách vytvořených z bakterií. Ty by mohly vytvářet proteiny proti nemocem nebo jakýkoliv biomateriál.

To je pro dnešek všechno. Uvidíme se zase za týden. Překlad: Veru www.videacesky.cz

Komentáře (26)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

To byl slovní kulomet

81

Odpovědět

Ahoj, (:

taky bych se rád přidal a ocenil Váš překlad. Prosím pokračujte (:

363

Odpovědět

Atlantida a vyspělá civilizace před 6000lety :ano
Člověk,který žil souběžně s dinosaury:ano
Jen ten původ z afriky se mi nezdá ...já sem pro tibetský hory a v něm ukrytý lidský genofond

2610

Odpovědět

Osobně se mi tibetská teorie taky příliš nezdá. Řadím se spíše mezi zastánce teorie antarktické. Člověk pochází z podzemní říše pod antarktidou, ze které před 80 miliony let odešel kvůli válce s pekelnými ještěři.

395

Odpovědět

+SvarecPekelnej ještěr zní vostře :-D S největší pravděpodobností se transformoval s pekelnýho šutru :)

312

Odpovědět

No já jsem se teda určitě z nějakýho přiblblýho n***a nevyvinul.

2049

Odpovědět

+MenttorTy ses totiž ještě nevyvinul ani z té opice :) Fáze "n**r" tvůj rod teprve čeká :)

452

Odpovědět

ta ženská mi nahání svým úsměvem hrůzu

321

Odpovědět

a co rikaji krestani,na 1,8 milionu let starou lebku cloveka? :D

3212

Odpovědět

tuším to samý co na dinosaury....nechal ji tady buh aby otestoval jejich víru :D

407

Odpovědět

To Bůh...

264

Odpovědět

Co bych na ni říkal? To, co všichni ostatní :-)

274

Odpovědět

Jak kteří. Ti normální nic zvláštního. Ovšem kreacionisti - to je jiná. Chceš-li vědět víc navštiv http://kreacionismus.cz/ a čti články a (na vlastní nebezpečí) diskuze...

231

Odpovědět

+SriberTo je větší p***l než feministky.com :D

250

Odpovědět

+SriberNa rozdíl od feministek do není fake...

231

Odpovědět

Moc diki za tenle preklad jste božííí a prosim pokracujte ta holka je suprova !!!

256

Odpovědět

Budu opravdu rád, když budete pokračovat v překladu jejího youtube kanálu

274

Odpovědět

Ženská a mluví o vědě! :-D :-D Zajímalo by mě co dostala jako "pamlsek" za bezchybnou recitaci, pravděpodobně nové boty :)

2179

Odpovědět

zapomněl jsi dodat ...jaktože se opovážila opustit kuchyň ;)

305

Odpovědět

No jo. Zdá se, že nic není nemožné :-). Třeba jednoho dne budeme umět cestovat časem. S rychlostí jakou se dnešní věda posunuje dopředu bych se tomu nedivil.

2113

Odpovědět

Doufám, že počítáš s tím, že pouze do budoucnosti (je to škoda, ale je to tak).

232

Odpovědět

Za co jsem dostal palce dolů?

202

Odpovědět

+CheaterboyCestování časem je nemožné, prostě ne. Porušovalo by to jánevímkolik fyzikálních zákonů a ještě víc vyhlášek EU.

490

Odpovědět

Cool video. Nechcete z toho udělat pravaidelný seriál? Určitě by to bylo zajímavé...

288

Odpovědět

Pravidelný asi ne, ale jestli bude o Elise zájem, tak budu v překladu jejího kanálu pokračovat ;) Problém je, že ani ona ty videa nanahrává úplně pravidelně, ale jakmile se nějaké nové objeví, tak se do něj pustím. :)

300

Odpovědět

+VeruJsem pro, je super se informovat co se nového událo ve světě vědy, bez prokousáváním se stovkami stránek novin a nebo kupovat a pročesávat specializované časopisy, kde informace mnohdy stejně nejsou nejčerstvější...

60