7 neznámých lidí, kteří změnili historii

Thumbnail play icon
65 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:49
Počet zobrazení:5 289

Všichni známe významné historické osobnosti, jako je Napoleon nebo Caesar, ale historii velmi ovlivnilo i několik lidí, které nikdo nezná. Víte, kdo vymyslel internet nebo čím se kromě herectví zabývala hollywoodská kráska Hedy Lamarrová? To a mnohem víc se dozvíte v tomto videu.

Omlouváme se všem, kteří netrpělivě vyhlížejí nejnovější díl Last Week Tonight, výjimečně vyjde netradičně v pondělí.

Přepis titulků

Historické osobnosti jako Napoleona, Caesara nebo Einsteina zná každý, ale existují i úplně neznámí lidé, kteří navždy změnili průběh dějin. V tomto videu vám představíme právě ty lidi, jejichž činy ovlivňují naše životy dodnes. Tak zůstaňte s námi, tady u Wissenswertu. Začneme hned s číslem sedm. S jedním neznámým mužem, který jedním činem vyvolal světovou válku. Jde o Bosňana Gavrila Principa.

Princip se narodil roku 1894 a už jako dítě byl malý a slaboučký, ale zároveň byl dobrý ve škole a považovali ho za velmi chytrého. Na gymnáziu se potom seznámil se členy studentského hnutí Mladá Bosna, do kterého vstoupil. Cílem bylo osvobodit Bosnu a Hercegovinu od okupace Rakouskem-Uherskem. A to za každou cenu. Ve svých názorech byl Gavrilo Princip stále radikálnější.

A celý svůj život nakonec zasvětil tomu, aby jednou zabil dědice rakouského trůnu Františka Ferdinanda. Trénoval proto denně se svou pistolí a stal se nakonec velmi dobrým střelcem. Když František Ferdinand přijel do Bosny na státní návštěvu, namířil na něj Princip svou pistoli a zastřelil Františka Ferdinanda, když limuzínou projížděl městem. To podnítilo Rakousko-Uhersko k vojenskému zásahu proti Srbsku.

Jako řetězovou reakcí se vměšovaly další státy, z čehož potom vznikla světová válka. Přesněji řečeno první světová válka. Takže Gavrilo Princip spustil vůbec největší a nejbrutálnější válku s minimálně 20 miliony obětí. Podle některých historiků je nepřímo zodpovědný za druhou světovou válku, neboť ta by bez té první možná vůbec nevznikla. Pokračujeme číslem šest.

Rakouskou herečkou Hedy Lamarrovou, Židovkou, která ve třicátých letech vycestovala do USA. Je to docela známá hollywoodská hvězda, ale skoro nikdo neví, čím se ještě zabývala. Byla totiž i extrémně nadanou vynálezkyní, která ve svém volném čase vynalezla nové dálkové ovládání pro torpédoborce, aby mohla podpořit spojenecké armády ve druhé světové válce. Vynalezla vysílač ovládaný dálkově a k tomu přijímač na torpédu, obojí bylo společně synchronizováno a docházelo k neustálé výměně frekvencí.

To chránilo tento vynález především před vnějším narušením. Potom, co Hedy Lamarrová za tento pohyb frekvencí obdržela patent, nebyl sice nikdy nasazen v původní formě, ale položila tím základy dalším vynálezům ostatních vědců. Dnes se FHSS využívá například při přenosech bluetooth nebo WLAN. Bez Hedy Lamarrové by tyto dva vynálezy nebyly vůbec možné. S číslem pět přicházíme k muži, jehož vynález navždy změnil naše životy.

Ten vynález má hodnotu zhruba 25 bilionů eur. Muž, který s tímto vynálezem přišel, pochází z Anglie a jmenuje se Tim Berners-Lee. Když Lee roku 1984 pracoval v Evropské organizaci pro jaderný výzkum, nacházely se její laboratoře částečně ve Švýcarsku a ve Francii, takže výměna dat mezi oběma místy byla v té době velmi těžká. Bernerse štvalo, že musel pořád posílat dopisy, a snil o systému, který by umožnil lidem na celém světě posílat data a informace tam a zpět bez jakéhokoli zpoždění.

Od roku 1989 pracoval na projektu, který by něco takového umožnil. Vlastně stvořil celý internet. Úplně první internetovou stránku na světě zveřejnil pod INFO.CERN.CH a vysvětlil tam, co vůbec znamená www, jak se používá webový prohlížeč nebo jak si založit vlastní stránku. Dnes si na této adrese můžete prohlédnout kopii této úplně první internetové stránky z roku 1992.

Tim Berners-Lee si svůj nápad nikdy nenechal patentovat, ale zveřejnil ho, aby ho nadále mohli všichni bezplatně využívat. Kdyby si ho nechal patentovat a licencovat, byl by Lee podle expertů s majetkem v hodnotě zhruba 7 bilionů nejbohatším mužem, který kdy žil. Pokračujeme číslem čtyři, Rakušankou Stefanie Rabatschovou, která hrála podle některých expertů velkou roli v osobnostním vývoji diktátora Adolfa Hitlera.

Rabatschová, která se roku 1887 narodila v Rakousku jako Stefanie Beata Isaak, byla pro mladistvého Hitlera láskou na první pohled, jak později vyprávěl Hitlerův kamarád z dětství. Tehdy nebyl Hitler ani zaměřený proti Židům, ani se nezajímal o právní ideologie nebo válečné fantazie. Místo toho miloval hudbu, malbu, divadlo a básně. A údajně se do Stefanie zamiloval, když ji neustále potkával.

Ale protože se mladý Hitler styděl Stefanii oslovit, poprosil svého kamaráda, aby o ní zjistil co nejvíc. Od té doby snil o svatbě a společné domácnosti s ní, maloval ji a napsal o ní nespočet básní. Stefanie tou dobou o svém ctiteli vůbec nevěděla. Vůbec tedy nevnímala, že se jí později jako diktátor posmíval. Když podle historiků pozdějšího diktátora nakonec stejně odmítla, plánoval prý, že Stefanii unese a společně se utopí v řece.

Někteří vědci dnes dokonce vychází z toho, že Hitlerova hluboká nenávist vůči Židům pramení právě z toho. Protože Stefaniino příjmení Isaak má hebrejský původ, domníval se Hitler mylně, že Stefanie byla Židovka. Ale tou ona skutečně nebyla. Pod číslem tři najdeme Australana Jamese Harrisona, který se do dějin zapsal jako muž se zlatou rukou.

Harrison se narodil roku 1936 a jako teenager musel podstoupit složitou operaci, při které byla odstraněna značná část jeho levé plíce. Při operaci hodně krvácel, ale díky 12 dávkám krve se ho podařilo zachránit. Protože James pochopil, že krev zachraňuje životy, rozhodl se hned po dosažení plnoletosti darovat krev pro ostatní. Po pár letech, kdy pilně daroval krev, lékaři náhodou zjistili, že jeho krev obsahuje vysokou koncentraci velmi vzácného anti-D imunoglobulinu.

Ve zkratce, látka v Harrisonově krvi mohla zachraňovat životy miminek. Do té doby mnoho tisíc dětí na světě kvůli tomuto problému umíralo. Takže s jeho krevní plazmou se zachránilo přes 2,4 milionu lidí. Pokračujeme číslem dva, Rusem Stanislavem Jedragovičem Petrovem. Petrov byl nejvyšší vedoucí sovětské letecké obrany během studené války. V té době vládlo enormní napětí mezi Sovětským svazem a západními mocnostmi.

Obě strany byly silně vyzbrojené a celý svět se obával, že by každou chvíli mohla vypuknout třetí světová válka. Přesně v tuto dobu seděl Petrov na nejdůležitějším bodě na světě, totiž v centrále komanda sovětské satelitní kontroly. Jeho úkolem bylo jediným stisknutím tlačítka spustit obranný útok v případě, že by USA zaútočily. 26. 9. 1983 těsně po půlnoci počítačový systém skutečně ohlásil, že USA vypustily atomovou raketu proti Sovětskému svazu.

Místo toho, aby také hned vypustil raketu a odstartoval tak třetí světovou válku, ohlásil Petrov jednoduše falešný poplach, přestože tou dobou vůbec nevěděl, zda opravdu šlo o falešný poplach. I po tom, co počítačový systém ohlásil další 4 vypuštěné rakety, zachoval Petrov klid. Ráno potom vyšlo najevo, že údajné rakety z USA byly pouhé odrazy slunce v mracích. Muž, který zabránil třetí světové válce, za to nebyl svou zemí nikdy odměněn.

Místo toho se ta událost dlouho držela v tajnosti. Nakonec se dostáváme k číslu jedna. K muži, který ve druhé světové válce stál na straně Spojenců a jehož práce nejspíš zachránila mnoho životů. Ale od začátku. Jde o matematika Mariana Adama Rejewskiho. Rejewski se narodil roku 1905 v Německu a od roku 1930 studoval matematiku v Poznani.

Talentovaný student se brzy začal zabývat šifrovacími technikami, kterými se dají bezpečně posílat tajná poselství. Po návratu do své vlasti pracoval v Kanceláři šifer a roku 1932 ještě před vypuknutím války rozšifrovával radiotelegramy, které Němci díky své legendární Enigmě udělali téměř nerozšifrovatelnými. Své rozšifrovací schopnosti, které dlouhá léta neměl nikdo jiný než on, následně roku 1939 předal Angličanům. Ti Rejewskiho metody ještě vylepšili, a mohli tak odposlouchávat všechny německé zašifrované radiotelegramy.

Spojenci by podle znalců bez těch znalostí válku nemuseli ukončit. To bylo pro dnešní video vše. Dejte nám vědět v komentářích, který příběh vás nejvíce zaujal. Zanechte nám like nebo nás začněte odebírat, jestli se vám video líbilo, a uvidíme se tady zase příště. Mějte se krásně. Překlad: losenka www.videacesky.cz

Komentáře (14)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jak už připomínají jiní přede mnou hodně nepřesné až místy zavádějící video s mizivou informační hodnotou.
1) Gavrilo Princip není (tedy mimo německo) až tak neznámý. Nebyl až tak geniální atentátník (měl spíš štěstí). Atentát nebyl příčina ale jen záminka WW1, takže za milióny jejích obětí natož za oběti WWII fakt nemůže (to bychom po jednom člověku chtěli moc) atd.
2) Hedu Lamar rozebírat nebudu, to už lépe udělal Alfík
3) Tim Berners - vynálezce webu (nikoli internetu)
a dál už jsem to nedokoukal na to nemám čas ani sílu. Kdyby se dal udělit záporný počet hvězd tak tohle video si ho fakt zaslouží.

31

Odpovědět

Mimochodem překlad má drobnou chybu: Hedy Lamarr nevymyslela dálkové ovládání pro torpédoborce (lodě), ale pro torpéda (zbraň).

30

Odpovědět

Ach jo.

Zastřelení Františka Ferdinanda bylo vlastně jednou velkou náhodou, kdy po prvním pokusu o atentát (bombový útok) Franta Ferda ještě stihli navštívit radnici a vlastně blouděním po městě zastavili až před svačícího Principa.

31

Odpovědět

Sovětskou unii bych spíše překládal jako Sovětský svaz.

30

Odpovědět

Děkujeme za upozornění!

00

Odpovědět

Chybí tři lidi do názvu :)
Nicméně, jsou zde jiné nedokonalosti:
1) Gavrilo Princip nebyl příčinou ani první, natožpak druhé světové války. Jakkoli se nám to německá propaganda snaží už přes sto let namluvit.
WWI byla zapříčiněna kombinací německé, ruské, osmanské, i britské rozpínavé politiky. WWII pak jednoznačně německým nacismem, kterému pomáhaly (coby sekundární a méně důležité vlivy) také komunismus v SSSR, fašismus v Itálii a počátky sebeosvoboditelských snah kolonií, což vedlo k úpadku všech velmocí bez rozdílu. Což se jim ani trochu nelíbilo :)
2) Heda (Hedy si začala říkat až v USA) Lamarrová byla především občankou RČS, než se stala občankou USA. Dělení na "Židy" a "Árijce" se v RČS nedělalo. To se dělalo v Německu...
Btw., její práce přispěla k dnešnímu Internetu mnohem více než celkem okrajová práce T. Bernerse, jak již podotýkal také uživatel Yakub.
3) Petrov je vysloveně novinářský "příběh". Jistě, existoval a správně odhadl že záblesky na obrazovce jsou odrazy Slunce od mraků, ale v žádné armádě nikdy o takových věcech jako je jaderný úder nerozhoduje jeden člověk s červeným tlačítkem, byť by to byl sám veliký Biden (dovedete si představit, že by někdo tak senilní měl takové tlačítko??? Šreklich!). To je jen blábol amerických novinářů. Asi už jim došly okurky ve tvaru vzducholodi, tak napsali tuhle... zprávu :)

52

Odpovědět

Příčinou pro první světovou byla naprostá neschopnost Franty Pepy jedničky v průběhu jeho vlády od Solferina přes nepomoc Rusku (a následný dualismus) po rozparcelování Balkánu a Řecka.

11

Odpovědět

U Tima Bernerse by neřekl přímo, že je tvůrcem internetu. Ano, vymyslel protokol HTTP a dopomohl tak k rozšíření webu, ale to je jen jedna z mnoha služeb internetu. Decentralizovanou počítačovou síť už použivali vědci a armáda v 70letech. Tehdy společnost ARPA spojila univerzity síťí ARPANET. Vznikaly různé komunikační protokoly ( 1972 protokol NCP) a tehdejší internet měl cca 30tis aktivních, propojených zařízení.

50

Odpovědět

Abych to zjednodušil, či pro mnohé spíše zesložitil, musíme se vrátit např k elektřině, kde se proud elektronů, které tečou drátem přirovnáva k proudu vody, která naráží ve svém korytu (drát) na nějakou překážku (v elektronice odpor) a pak vzniká někde zásoba vody, hráz, přehrada, neboli v elektronice (napětí). Čím lepší koryto (vodič) tím teče voda rychleji. Zde se uplatní známý Ohmův zákon, kdy napětí je násobkem proudu s odporem, neboli z hadice to bude stříkat víc, když za stálého proudu přiškrtíte hadici (zvýšíte odpor).

50

Odpovědět

+yakubTo jsem utekl až někam, kam jsem nechtěl, ale hadici všichni znáte....a teď si představte, že ta hadice má 65tisíc trubiček a každou teče "jiná voda". Zmíněný fyzik jen využil trubičku číslo 80 pro přenos hypertextového obsahu. Dále určitě znáte "trubičky" pro přenos pošty, neboli příchozí trubička číslo 110 neboli služba pop3, nebo odchozí pošta, trubička (port) 25. A zobrazování hypertextu neboli www, o kterém bylo video je trubička (port) 80.

40

Odpovědět

On NENÍ tvůrcem internetu, ale WEBU (navzájem propojených multimediálních dokumentů). Internet jsou fyzické dráty propojující počítače, naopak HTTP je součástí aplikační vrstvy, takže by mělo být "jedno", jestli se uživatel připojuje optikou, metalicky.

31

Odpovědět

Proč je v nadpisu 10 neznámých lidí, kteří změnili historii, když je to video o 7 lidech?

50

Odpovědět

další tři jsou tak neznámí, že se o nich neví :-)

110

Odpovědět

To se nám tam dostal nějaký šotek, děkujeme za upozornění.

10