Afghánistán: Další občanská válka?heute show

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 10
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:45
Počet zobrazení:3 699

NATO začíná stahovat svá vojska z Afghánistánu, tamější situace ale rozhodně není růžová. Co bude dál a v co lze ještě doufat? A jak je to vlastně s KSK, německou elitní jednotkou?

Poznámky:
AKK je přezdívka německé ministryně obrany Annegret Kramp-Karrenbauerové, Heiko Maas je německý ministr zahraničí.

Přepis titulků

Tuším a předpokládám, že většina z vás o tom vůbec nic neví, ale v těchto dnech začíná odsun vojsk NATO z Afghánistánu. Dvacet let tam naši vojáci a vojačky riskovali životy a německá veřejnost to bohužel víceméně ignorovala. A teď platí, že všichni musí pryč. Nejlépe už do 4. července! Z USA Němcům přišla zpráva na WhatsApp: Btw, přece jen se stahujeme dřív, měli byste taky začít balit.

Působí to trochu jako útěk a chudákům Afgháncům teď hrozí přesně dva scénáře: Buď bude po našem odchodu zase občanská válka, nebo to Tálibán převezme rovnou. V co ještě zbývá doufat? S ohledem na budoucnost spoléháme na to, že Tálibánci pochopili, že konflikty v Afghánistánu se musí vyřešit politicky. Ano, věřím tomu, že tato jasná slova přimějí Tálibán se zamyslet.

Zpátky k realitě: Ve 28 z 34 afghánských provincií už se dávno zase bojuje. No jo, těm zpráva od Heika nejspíš ještě nepřišla. Mohli jsme tam taky zůstat ještě 20 let, aniž bychom porazili tu starověkou armádu, ale opravdová chyba byla tam vrazit a nemít plán. Co říká Tálibán? Řeknu to takhle: Tenhle se do parlamentu nedostane přes zemské volby. Když afghánská vláda uzná právo šaría, nebudeme mít žádné problémy.

Řešení s Američany je, že jejich vláda se do toho nebude míchat nám a my jim. Dali jsme Američanům možnost se pokojně stáhnout. Ano, to zní férově a slibně, jen tedy úplně ne pro afghánské obyvatele, kteří pár let mohli ochutnávat naději. Třeba chodí čím dál víc dívek do školy, otázkou je, jak dlouho. Tento týden si Tálibán podrobil celou oblast jen pár kilometrů od hlavního města, Kábulu, každý den dochází k útokům.

A obzvlášť nebezpečné to bude pro ty Afghánce, kteří pro nás pracují, třeba jako tlumočníci naší armády. Předpokládám, že ty tam jen tak prostě nenecháme samotné, ne? Armáda oznámila, že chce ohroženým místním pomocným silám pomoci, proto by měli v Mazaru a tady v Kábulu otevřít kontaktní místa, na kterých se ohrožené pomocné síly mohou hlásit. Ano, vážně praktické, takhle si totiž Tálibánci můžou vzít kempingové židličky, sednout si před dveře a čekat na naše pomocné síly.

To přece nemůže být pravda! Nemůžeme aspoň tyto lidi vážně brzo nebyrokraticky posadit do letadel? Ale momentálně je to tak, že musí své ohrožení prokázat, pak mohou požádat o vízum a nakonec si z vlastního koupit letenky. To snad nemyslíte vážně! To je ostuda. Pro nás všechny. Za urychlené stahování naše armáda samozřejmě nemůže, tohle je na Amíky, ale za své místní pomocné síly si odpovídáme my sami.

Takhle tam 5. července bude na bráně kasáren v Kundúz viset lísteček, na kterém bude: „Lidi, museli jsme narychlo domů, loučení moc nemusíme, díky za všechno, v lednici je ještě půl bedny piva, aha, vy nepijete. Čau, vaše armáda. P.S. Můžeme někdy skypovat. Stažení vojsk, nejspíš nejnebezpečnější fáze celé mise v Afghánistánu, a toto stažení jednotek zajišťuje naše elitní jednotka KSK.

Kommando Spezialkräfte, však víte, to jsou ti rozložití a skvěle vycvičení profíci, kteří obvykle nepotřebují klíče, když otevírají dveře. Mimochodem je to taky právě toto KSK, ze kterého má teď AKK migrény, kvůli nim jí kariéra visí na vlásku. U KSK záhadně zmizela munice a trhaviny, a tak jim jejich šéf, velitel, řekl: „Lidi, postavím sem krabici, a když bude ráno všechno zpátky, je to za mě vyřízené.“ Teď je podezřelý z maření úředního rozhodnutí.

Přitom ta akce byla úspěšná: V rámci kontroverzní amnestie u elitní jednotky Kommando Spezialkräfte v Calwu vojáci odevzdali víc zpronevěřené munice, než kolik se jí pohřešovalo. Ano, zázračné rozmnožení munice. Nejspíš se jen přepočítali, pořád totiž chybí 13 000 nábojů. Podstatné je, že většina těch vojáků se pohybuje v mezích zákona a dělá superdůležitou, supernebezpečnou práci, kterou rozkydlé postavičky jako já nikdy nezvládnou.

Ale vojenská kontrarozvědka MAD eviduje kolem 50 podezřelých z pravicového extremismu, a to jen v KSK. Ano, 50, to je hodně. Jeden člen KSK byl zrovna odsouzen ke 2 letům s podmínkou, protože na jeho zahradě našli spoustu zakopané munice a v jeho domě nacistické devocionálie.

Další z KSK patřil k vůdčím osobnostem sítě Hannibal, která v Německu plánovala pravicový převrat. Pak tu byla ještě ta legendární party, kde vojáci KSK poslouchali pravicový rock a ukazovali nacistický pozdrav. Nebo… Nebyl to prý nacistický pozdrav, jednalo se spíš o to, že se zdravili gesty „Ave Caesar“. Pravda, Caesar byl taky nacista, pořád to zapomínám.

Na téhle pařbě se každopádně z nějakého důvodu taky házelo prasečíma hlavama, u toho asi musíte být. Jeden velitel KSK už dokonce před rokem psal v naléhavém dopise ministryni obrany, že u nich jsou ultrapravicové tendence trpěny, nebo dokonce vědomě ututlávány. Hm… Co se s tím dá dělat? Možná to je nová příležitost pro naše afghánské jednotky. Tak lidi, Afghánistán už je za námi, společně jsme tu zemi, řekněme jen tak pro srandu, demokratizovali.

Gratulujeme! A tady je vaše nová mise: Teď demokratizujeme město Calw v Bádensku-Württembersku. Právě tam se nám usadila další nebezpečná paralelní společnost s názvem KSK, několik z nich odmítá naši ústavu, jsou ozbrojení a bohužel i skvěle vycvičení. Vycvičili jsme je my, to je ale jiná kapitola. A pozor! U nich jsou zahalení dokonce i muži. Tak tedy: Hodně štěstí! Však vy to zvládnete. Obávám se, že proti KSK naše armáda nemá šanci…

Ale opravdu se už něco stalo, celá rota byla v Calwu zrušena a pro nový personál máme zpřísněnou bezpečnostní prověrku. Aspoň něco. Podle mě je důležité v takových případech vyslechnout i ty, kterých se to týká. KOMMANDO SPEZIALKRÄFTE INFORMUJE Zdravím, milí spoluobčané, ach, u nás zrovna došlo k pár hloupým nedorozuměním, víte? 13 000 nábojů a 62 kilo trhavin…

Ony nám nezmizely, ne, máme pro to naprosto jednoduché vysvětlení. My si bereme práci domů, ano, homeoffice. To dělá přece dneska každý! Á, paní Schmidtová! Sakra… To je holt korona. Kvůli homeofficu si samozřejmě bereme pracovní materiál domů. Zlato?

Máme někde ještě mlíko? Á… Už ho mám! Á aport! No jo, stejně jako normální lidi jsem i já, elitní voják, pár kilo na homeofficu přibral. Nezůstanu pozadu. Ale zato teď bývám s Tálibánci jen přes konference na Zoomu. Díky, zlato… Och, už to začíná!

Zdravím, staří braši od koz. Lidi, musíte si vypnout mikrofon, jinak tu budeme mít ozvěnu! Neprofesionální… Pro odborníky, jako jsme my, nejsou zbraně doma problém, ale řešení. Třeba při kácení stromů. S tímhle můžu tu skvělou řetězovou pilu nechat stát v kůlně… A trhavina je opravdu ten nejlepší přípravek proti krtkům. Prošlé…

Vidíte, že to nebude tak horké… I ta hloupost s pár pravičáky. Tady máme vážně dobrý nápad! Jasně že k nám budou dál přicházet, líbí se jim zbraně a uniformy, proto teď na každého nového pravicového rekruta naprosto cíleně hledáme jednoho levicového, ať se to vyrovná! Umístění v nejžhavějších ulicích Lipska v části Connewitz! Vítejte v KSK, chlapi!

Smrt kapitalistickému systému! KSK NYNÍ V PRŮMĚRU DEMOKRATICKÉ Dobrý den, to jsem já, pro heute-show… tvůrce memů, pokud chcete víc horkých novinek a memů, začněte odebírat náš kanál. Co je proboha tvůrce memů? Překlad: lenkaz www.videacesky.cz

Komentáře (2)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jet do Afghanistanu a nemít plán...cool jako. By me zajimalo jesli alespon Napleon mel plan.

20

Odpovědět

Plan je jasny a strucny. Az by sa ho dalo nazvat cielom :D

00