Semafor má velké plány, ale kde na to vezmou?heute show

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 10
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:35
Počet zobrazení:3 061
Olaf Scholz se stal novým kancléřem a vznikla poměrně nečekaná koaliční vláda, která má velké plány. Kde ale na všechny ty plány a změny vezmou peníze?

Přepis titulků

Srdečně vás vítám u Heute show, tentokrát s 2G++ diváky. To znamená očkovaní, vyléčení, čerstvě testovaní a s rouškou. Bylo mi řečeno, že někteří se dokonce sprchovali! Ke koroně se hned dostaneme, to je stejně k ničemu, teď na úvod radši něco pro pohlazení duše. Je tu malý Semafor! Ano! Je to dítě lásky. Pochází z velmi moderní tříčlenné patchworkové rodiny.

Určitě jste se dívali, jak v Berlíně ve středu představovali koaliční smlouvu s poetickým nadpisem: Odhodlat se k většímu pokroku. To má opravdu hloubku! Další možnosti byly: Budoucnost je to, co ještě přijde. A také: Mír, radost, špaldový koláč. Ty ale nevyhrály. Zelení s SPD a FDP, to je totiž mnohem víc než další účelové spojení, tam jsou ve hře i city!

Oni jsou něco jako Avengers srdcí. Nepřestávej se smát, nepřestávej zářit, vždycky se na mě můžeš spolehnout. Jsem teď ve vládě a nacházím nové přátele, SPD, Zelení a FDP. Proto jsem tady. A všichni! Pět kamarádů, to jsme my! Olaf, Chris a Rob, Saskia a Analeeena.

Můj nejoblíbenější díl této řady. Pět kamarádů má velké plány, ale nemají šajna, kde na to vezmou peníze. Opravdu napínavé. Semafor totiž slibuje transformaci Německa. Její financování ale zatím zůstává… nejasné. To je odvážné, když si vzpomeneme na dluhy kvůli koroně.

Prostě to tak je. Na druhou stranu… investovat se prostě musí! I tak se musí investovat! A o to líp, když se do toho společně pustí úplně odlišní politici. Důležité je, že umí počítat! Existuje ale také možnost změnit postoj a porozumět tomu, že když Christian Lindner tam na straně vidí 6 a my vidíme 9, možná všichni můžeme mít pravdu.

Ještě že se nestala ministryní financí. Ta asi dřív otáčela své vysvědčení a říkala: „Jo! Dostala jsem 9 z matiky, super!“ Ale ne, na ministryni zahraničí asi stačí. To se dá zvládnout. Ostatní ministerské posty… Ostatní posty v Scholzově kabinetu zatím nejsou obsazeny.

Je například možné, to nemůžu pochopit, že Karl Lauterbach nebude ministrem zdravotnictví. No jo. No dobře, aspoň by měl víc času na svoji rodinu, tedy na Markuse Lanze. I tak by to ale bylo fakt špatné rozhodnutí, ne? Jeden z mála těch, kteří k nám byli během pandemie upřímní, Karlmargedon Lauterbach. Dívejme se na to pozitivně, třeba tu práci dostane.

A kdyby ne… bude se Karl věnovat svým koníčkům, jako je třeba zoufání si v parlamentu a samozřejmě také pořádné zoufání v parlamentu. Musíme si počkat, ale teď zapomeňme na funkce. Když se na některé věci v té 178stránkové koaliční smlouvě podíváme detailněji, nevypadá to vůbec zle. Pro každého koaličního partnera je tam něco od… Nikolafa a jeho služebníčka Christiana. Pro Zelené je tam upuštění od používání uhlí ideálně od roku 2030, pokud to klapne.

Pro FDP žádné zvyšování daní a žádné omezení rychlosti a pro SPD se minimální hodinová mzda zvýší na 12 €. Nebo lépe řečeno: Minimální hodinová mzda nám vystoupinká. A to bylo před legalizací marihuany! Tak co máme ještě v tom semaforovém pytli? Moc dobré mi připadá základní pojištění dětí.

Odpadnou EEG poplatky a každý rok se postaví 40 tisíc nových bytů. To je plán. Stinnou stránkou je chybějící daňová a důchodová reforma. Zůstává také mnoho subvencí, které škodí klimatu. Ale promluvme si o šéfovi, o našem budoucím kancléři. Ten říká, že kdo chce velení, ten ho také dostane. Jo! Konec s řečmi typu: „Olaf Scholz nemá charisma, je tak nudný.“ Kdo Scholze třeba jen jednou zažije v zákulisí, nikdy na něj nezapomene.

Proto také tu radu expertů, o které mluvil Olaf Schmidt. To je totiž nejlepší kancléřský materiál Olafa Schmidta. A co dokázal během té hamburské přívalové vlny. Nebo to bylo setkání G20? To je jedno! Mluvil Volker Wissing, náš nový ministr dopravy a digitalizace, jinak řečeno: Germany´s next Andy Scheuer.

Ano! Teď se teprv rozjede ta digitalizace! Tento muž z FDP bude brzo kompetentní k digitalizaci. Víte, co to znamená? Řekni babičce, že internet hned poběží. BABIČKO, PROČ MÁŠ TAK DOBROU WIFI? Co ta ještě nezažije, že? Babička už kouká jen na YouPorn. Semafor slibuje, cituji: plošné pokrytí optickými kabely přímo do domu, především ale z investic operátorů, jinak řečeno: to nikdy neklapne.

Ale skutečně bychom měli vypíchnout, že jednání o Semaforu byla tak diskrétní, že ani lobbisté z toho nic nepochytili. To není vtip. Dříve lobbisté udělali všechno pro to, aby ovlivnili koaliční smlouvu. Teď ne. Nejhorší je to pro lobbisty z velkých ekonomických spolků s unijními kontakty, které už nevyužijí.

Takže když v Berlíně uvidíte otrhané chlápky v obleku, kteří sbírají lahve na zálohu nebo žebrají, jsou to lobbisté. Jsou zoufalí, protože nemohli být u vyjednávání Semaforu. Zkoušeli všechno. Někteří se dokonce převlekli za Annalenu Baerbock. Co si to dovolujete? Já jsem ministryně zahraničí. Ale musí se těm lobbistům nechat, že vyzkoušeli opravdu všechno.

Tady je nový zákon pro snížení emisí, kdybyste se na to chtěl podívat. Ať se vám to podaří. Tonyho Hofreitera ani nemusí obtěžovat, ten žádný ministerský post nedostal. O Semaforu se dnes pobavíme s naším politickým analytikem Olafem Schubertem. Jsem rád, že jsi tu. Pokud vše půjde dobře, bude tvůj jmenovec, Olaf Scholz, příští týden jmenován. Jaký bude kancléř?

Obávám se, že bude spolkovým kancléřem. Nemůžeme ho hned stavět na pranýř. Připadalo mi, že hlavně to se dělo při volbách. Všichni hlavní kandidáti stran nebyli zas tak skvělí. Až jsme měli pocit, že volby nebudou a pošleme je do starého železa, ale ten post je samozřejmě důležitý. Myslím, že si nejdřív musí najít mezery, které po sobě zanechala Merkelová. Ale Olaf Scholz má jistě potenciál tyto mezery…

zvětšit, neboť jeho hlavní zbraní je, řekněme… jak bych to jen řekl, zkrátka jeho chybějící charisma. Prostě vůbec nic nevyzařuje a člověk mu prostě vůbec nevěří. Ani to špatné. Má hodně málo emocí, proto bude podle mě dobrou kancléřkou. Porovnání s Hitlerem jsou vyloučená už od začátku, to jsou plusové body. Nejhorší ale je, a myslím, že o tom většina lidí neví, že na Googlu je Olaf Scholz nad Olafem Schubertem.

To mě fakt vytáčí. Na to se podíváme. Semafor má velké a drahé plány. Chtějí v bezprecedentním rozsahu použít další prostředky, aby dosáhli cíle 1,5 stupňů. Ještě ale není jasné, kde na to vezmou.

Co s tím? Co já s tím? To opravdu není můj problém. Abych to objasnil, každá rozumná vláda se zadlužuje. Ty dluhy pak dáváme k dispozici následující generaci. Zadarmo. Jako takový kapitál do začátku. Mladí přece chtějí zachránit klima. V tom případě jim také musíme dát možnost to zaplatit. Přebírání zodpovědnosti k dospívání prostě patří.

A na oplátku získají hodně svobody, například řidičák od 16, legální marihuanu, neomezenou rychlost, právo volit od 16, to svým dětem v Drážďanech moc přeju. Můžou teď zhulení rychlostí 280 km/h dojet až k volební urně a tam hodit hlas AfD, víc svobody už mít nemůžou. - Jo.

- To jo. Myslím, že o některých detailech smlouvy Semaforu se mluví dost málo. Jsou tam fakt zajímavé věci. Věděl jsi třeba, že konečně můžou mít dvě příjmení ženy i muži? To jsem nevěděl, doteď mohl mít dvě příjmení jen jeden. Lidem s nízkými příjmy bude hrazena antikoncepce. - To všechno nemůžeme než podpořit, že? - Jistě. Hlavně ta příjmení mi přijdou jako opravdu důležité… progresivní ustanovení.

Důležitý pro rovnoprávnost je fakt, že se oba v páru mohou jmenovat Karl-Heinz. A ta antikoncepce pro sociálně slabší je nakonec v zájmu nás všech… aby se ty nízké vrstvy tak nemnožily. Je však nutné říct, že i tak je to nespravedlivé. Oni dostanou kondomy zadarmo, ale já si návštěvu bordelu nemůžu odečíst z daní. Jasně, není to zas tolik peněz, ale… dohromady to pak taky vyjde na tisíc eur… týdně.

Měli by se nad tím ještě zamyslet. Složitá sociální situace. To byl Olaf Schubert! Ahojda, lidi, chtěl bych vás jen požádat o odběříček. Stačí kliknout. Mějte se hezky. Tak jedeme! Tak se hni, ty blbej koni!
 

Komentáře (0)

Zrušit a napsat nový komentář