Korona v Německu: Málo vakcíny a hodně byrokracieheute show

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 10
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:43
Počet zobrazení:4 327

Oliver Welke si pod svůj satirický drobnohled tentokrát bere koronavirovou krizi. Z Německa, bývalého koronavirového šprta, se stal potížista. Ve zdravotnictví už má dávno používat software Sormas, zatím to ale dělá jen třetina těch, kterých se to týká, zbytek si stále vesele faxuje. Tvrdost opatření a komunikace s občany tam taky není nic moc, ostatně podívejte se sami.

Poznámky překladatelky: Leitz je velmi známá firma prodávající kancelářské potřeby, leitzová kultura je tak synonymem pro přílišnou byrokracii.
Německá AHA pravidla (Abstand halten, Hygiene beachten, Alltagsmaske tragen), znamenají totéž, co česká 3 R: dodržovat odstup, dbát na hygienu a nosit roušky.

Přepis titulků

Už jsme zase tady po zimní pauze, jako by neuběhl ani jeden den: Pořád ještě lockdown, prázdné studio i distanční výuka. Takže vlastně všechno jako před Vánoci, teď jenom holt s mutanty. To je ošemetná situace, na jednu stranu konečně incidence pod stovkou, na druhou stranu kdo ví, kde všichni ti mutanti pobíhají. Nikdo neví.

Pokud to půjde vážně špatně, tak právě vzniká něco jako Pandemie 2.0. Juchů! Vážně, potřebujeme jinou náladu, lidi přichází o rozum! Lockdown a sociální izolace totiž mají i psychologické následky. Člověk potřebuje blízkost. A konečně to dokonce dává i strom, nezáleží totiž tolik na tom, že se tady jedná o mezilidský vztah, ale jaké u toho mám pocity, když něco objímám.

Jistě. Pak ale prosím myslete i na to, jak se cítí ten strom. Hashtag strom taky. Tenhle se potom sám pokácel. Ale zpátky k mutantům. Jsou zřejmě mnohem nakažlivější a máme podezření, že se rychle šíří hlavně mezi mladými. Většinou. Ale ani to v naší zemi nezmění tlak na uvolnění.

Já říkám, že nejpozději až se přiblížíme magické padesátkové incidenci, bude pro politiku zatraceně těžké držet klec pořád zavřenou. Musíme si připomenout, že ti, kdo rozhodují, to taky nemají lehké. Na některých z nich to jde i vidět. Zdravím pana Kretschmanna. Musím říct narovinu, že nemusíme nafukovat každý malý výkyv, to prostě nejde, to přece není vůbec relevantní!

Musím ještě jednou odporovat. V tom jsou všichni zajedno! To taky všichni dělají. Nevytahovat všechno, věčně se nechovat, jako by tady byli u moci nějací darebáci! Tak to jednoduše není. - Můžu k tomu něco krátce doplnit? - Ne. Ne!

Teď už Lanz ve svém vlastním pořadu mluvit nesmí! To není špatné. Do poloviny února ještě poběží současný lockdown a pak… Ano, malý spoiler, kolem 8. a 9. se sejde obvyklá parta a přidají nám další. Chybí jiné nápady, třeba konečně strategicky masově použít rychlotesty. Já s lockdownem žádný zásadní problém nemám, jen mě udivuje, že je náš osobní život už skoro, ano, přeregulovaný, ale v práci zůstává všechno dobrovolné, jen apely.

Jo, to má vědecké důvody? Jo tak! Virologové blízcí zaměstnavatelům objevili něco senzačního, koronavirus není vůbec nakažlivý všude! Instinktivně cítí, že se někde vydělávají peníze, a z respektu k HDP si pak nakažení radši rozmyslí, totéž platí i pro cestu do práce, i tady je riziko nulové. Krajně nebezpečné jsou oproti tomu volnočasové aktivity jako venčení, obzvlášť více než 15 kilometrů od místa bydliště.

Náš výzkum dokazuje: Skutečnou ochranu skýtá opravdu jen pracoviště. Proto pracujte, jako by vám šlo o život. Ano, i když to bolí, řekněme to prosím nahlas. Německo, bývalý koronavirový šprt, se proměnilo v problémové dítě. Řeknu jen: vakcína.

Ale, ale, ale… Očkování, tolik citované světlo na konci tunelu, teď už jen smutná bludička. Ministr zdravotnictví počítá u vakcíny s ještě minimálně deseti těžkými týdny. Jasně, i pro politiky je to první pandemie, ale lidi, my Němci kdysi byli mistři světa v organizování, králové efektivity, co se to tady děje? Nevím, ale to, co jsme v Německu viděli, rychlost našeho počínání není žádná sláva.

Ano, to je pravda. To si právě napsala vlastní vysvědčení, nebo co to bylo? Kdo tady vládl posledních 16 let? Když jsme šetřením zničili i zdravotnické úřady? Vygooglujte si, kdo to byl. Co se týče digitalizované správy, jsme my Němci v EU podprůměrní. Všechny německé zdravotnické úřady už mají dávno pracovat se softwarem Sormas, aktuálně je jich přesně třetina.

Šťastné faxování přeju! Pro srovnání: Třeba v Nigérii je Sormas plošně nasazován už od roku 2019. Nebo tady: Legendární německá leitzová kultura. Přemíra byrokracie je součást našeho problému! Viz váznoucí koronavirová pomoc, to není možné! Pořád sice ještě nezvládáme chránit lidi v domovech seniorů, ale zato nařizujeme, že květinářství v Dolním Sasku nesmí otevřít, pokud neprodávají potraviny.

To pak občas vede k takto absurdním scénám: - Chtěl bych primule. - To bohužel nejde, květiny smíme prodávat jen po telefonické objednávce. Bohužel to momentálně jinak nejde, musel byste jít ven - a zavolat, pak vám je zabalím. - Jak mám zavolat? Zvenku. Samozřejmě, to je logické, proto si já květiny objednávám už jen na Amazon Primule.

Takže méně byrokracie, ještě jednou větší tempo a klidně i víc vakcíny. I u těch starších 80 let se očkování potáhne ještě do dubna! A i pak AstraZeneca dodává té své podivné vakcíny pod 65 příliš málo. To je nestydatost! A proč prosím? Copak EU loni objednala tak málo a tak pozdě? Neustále se diskutuje o otázce, kolik vakcíny jsme objednali. To upřímně řečeno není vůbec zajímavé.

Jo tak! Upřímně řečeno mi to přijde velmi zajímavé. Kdybychom totiž minulé léto objednali od každé z 6 nejslibnějších vakcín dostatek pro 60 procent populace EU, stálo by nás to zhruba 36 miliard eur, podle expertů stejně jako jeden den lockdownu v Evropě. Řekl bych klasický příklad toho, kdy se šetří od špatného konce. Firmy totiž mohly včas postavit víc zařízení na výrobu. Zato Uršula a její lidé při nákupu úspěšně smlouvali a za ty ušetřené peníze teď můžeme nakoupit třeba věnce nebo dát do výloh víc svíček.

Kam se poděla prosincová euforie? Dnes je den dodání a zítra začne napříč Evropskou unií očkování proti covidu-19. A lidé začnou být očkováni v Aténách, v Římě, v Helsinkách i v Sofii. Ale ne v Recklinghausenu, Herne nebo Bottropu, protože tam mají zase červenou.

Uršula… Jasně, samozřejmě bylo správné jednat jako EU společně, ale stejně to šlo jinak a lépe. A tu trošku vakcíny, kterou v Německu máme, nedostaneme mezi lidi! A to kvůli státečkování. Každá spolková země se stará o svůj management zvaní na očkování. Někde kolabují telefonní linky, někde online platformy a jinde zase obojí.

A jeden malý tip: Když zvete seniory starší 80 let, mluvte jejich jazykem. Včera přišla SMS s linkem na online registraci. Aktivujte prosím svůj záznam v očkovacím seznamu, link, nevím, co to je, otevřete. H-T-T-P W-W-W-W ockovani. Ach jo.

To je Německo! Zdravotnické úřady ještě smí faxovat, ale děda musí na darknet, díky. No nic, dívejme se dopředu. Zajímavá otázka zní, jak rozdělit těch pár lahviček, které máme, spravedlivě. Já to navrhuju vyřešit klasickým soutěžním pořadem! Super nápad, Oli! A kde jinde to má běžet než na nejlepším kanále pro rizikovou skupinu v Německu: na vašem ZDF. My teď každý večer budeme vysílat jeden díl Kdo bude očkován?

Megashow o německé očkovací blamáži! Dva kandidáti přes 80, ale jen jeden bude naočkovaný. Horst bydlí v Sauerlandu a celé dny bojuje online o termín, ačkoliv v jeho vesnici vůbec není internet. Wernerova žena mu zakázala na internet chodit, protože si tam už objednal tři nové ženy z Ruska.

První kolo! Horste a Wernere, vytáhněte si teď prosím své smartphony! Dobře, zapomeneme na smartphony. Každý dostane notebook! A teď přichází vaše výzva: Jděte na homepage zdravotního ústavu a stáhněte si aplikaci s termíny. Pak otevřete link v e-mailu s pozvánkou k předběžnému pohovoru a naskenujte QR kód.

Ale pozor! Nezapomeňte při přihlašování na autentifikaci dvěma faktory. Čas běží! - Dám si jednu aplikaci. - Stop! Tak to máme už nula bodů pro oba, to jde přece suprově! Werner používá své vnouče na příjmu! Vnouče na příjmu! A už přichází naštvaný vnuk - a pomáhá se stažením aplikace.

- Díky, Kevine! Oli, vidíš, že tato show doslova drásá nervy. Navíc bláznivé akční hry! Horst a Werner třeba musí své očkovací centrum nejdřív najít v průmyslové zóně na kraji světa. To může trvat dny! Haló? Očkovací centrum? Já chci domů…

A máme to. A na konci čeká naše velká finálová hra. Horste a Wernere, jednu lahvičku vakcíny jsme schovali tam, úplně nahoře na stropě studia. Tady jsou vaše lana, kdo bude první nahoře, bude naočkován, ten druhý protáhne obličej, do toho! Super! Tohle všechno, Oli, od zítřka každý večer. Kdo bude naočkován?

Carolin Kebekus! Není divu, že už teď je pandemioúnava slovo roku, lidi jsou vyčerpaní. Určitě jste četli, že psychoterapeuti už nemají volné termíny. Promluvíme si o tom s pandemickým koučem, Olafem Schubertem. Dobrý večer. Jak máš všední den zařízený ty? Jak udržuješ rodinu v dobré náladě? Jasná pravidla a struktury.

Vím, že to pro někoho zní staromódně, ale v tomhle jsem takový malý šikovatel, takže striktní program, ráno v 6:10 vstávat, pak snídaně a pak hned distanční výuka. Za odměnu pak po distanční výuce smí děti vzbudit tátu a děláme něco společně.

Takže třeba takové volno po práci, to záleží… A malé děti jdou samozřejmě do školky, to z mého pohledu není úplně žádoucí, ale… Já doma taky můžu nabídnout jen nouzovou péči, podívej se na mě, a nouzovou péči umějí ve školce lépe, tam je nouzová péče potřebnější. Nám občanům v posledních týdnech několikrát dávali naději a zase ji brali, třeba že musíme vydržet už jen listopad, už jen chvilku v prosinci, lednu, únoru…

Co by mohla politika zlepšit v komunikaci? Vidíme, že i v politice je stále oblíbenější homeopatie, špatné zprávy v malých dávkách, přesto zůstávají špatné zprávy špatnými. Tím myslím, jestli budou lepší, když je bude předávat topmodelka, polonahá a v plavkách. Samozřejmě, že budou lepší!

Ale tím jsme zase v genderové debatě. Podle mě politika může udělat jen jedno, musí občas odpálit nějakou raketu pro lepší náladu a ty lidi nějak dostat do té nálady, něco jako… Na konci horizontu je tunel, anebo pokud ne, tak teď, ano, všechno má svůj konec, jen korona ne, tečka, takže závěr: Když stojíte po krk ve vodě, nevěšte hlavu. Ano. Pozorovali jsme, že jsou kvůli trvalému lockdownu lidé méně opatrní, to není výčitka, mozek není na neustálý alarm dělaný, jak přiměju lidi, aby se řídili těmi známými pravidly 3 R?

Já si to třeba osvojil tak, že to pro mě už jsou jakési posvátné úkony, říkám tomu moje nejsvětější trojice, pohybuju se mezi postelí, počítačem a pivem. A zpátky. Takový koloběh, ale trojúhelníkovitý. A díky této izolaci se vyhýbám kontaktu s ostatními lidmi.

A dokonce se vyhýbám kontaktu se sebou. Ano. Teda jednou jsem se sám sebe dotkl, nedopatřením, měl jsem roušku, - ale jen loktem, nic se nestalo, pak jsem se otestoval, nejsem těhotný. - Díkybohu. Cituji známý výrok z tvé bývalé vlasti, NDR, všechno nebylo zlé, ani v lockdownu nebylo vše zlé, když si pomyslíme, že víc čteme, vytáhli jsme staré deskovky, společně vaříme… Každý den…

Co pozitivního by mohlo zůstat? Je mi opravdu líto, že tyto pozitivní aspekty padají pod stůl, třeba aspekty životního prostředí, čistší vzduch, v Číně to bylo opravdu měřitelné, v Číně byly i děti, které poprvé v životě viděly své rodiče. I my jsme se přiblížili svým dětem, i když jen rukou při distanční výuce, tedy, je to spousta maličkostí, můžeme třeba zase uklidit ve sklepě.

Já jsem tam objevil věci, o kterých jsem netušil, že jsou moje, spoustu věcí jsem nacpal do popelnice, pak přišel soused, vzal to a dal do svého sklepa. Takže spousta maličkostí, třeba… Koronavirovou infekcí přicházíme o čich, to zachrání spoustu manželství, obzvlášť v zimě, ztrácíme chuť, super, když měla koronu moje přítelkyně, nebo manželka, myslím, každý večer jsem něco chutného uvařil z těch příliš dlouho skladovaných konzerv ze sklepa, myslím, že až to přejde, tak nám to všechno bude chybět.

Nejspíš jo, děkuju. Olaf Schubert! Dobrý den, to jsem já, tvůrce memů pro heute-show, pokud chcete víc horkých novinek a memů, odebírejte náš kanál. Co je proboha tvůrce memů?

Překlad: lenkaz www.videacesky.cz

Komentáře (4)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Tenhle porad s timhle prekladem jednoduše fantazie. Děkuji, jen tak dále :)

51

Odpovědět

Moc díky za překlad :) . Hodně zajímavý video...

61

Odpovědět

Zajímavé video.

31

Odpovědět

Prvosenka - primule.

11