Lieferando vykořisťuje kurýryheute show

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 10
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:47
Počet zobrazení:3 600
I pro gastronomii v Německu je současnost náročným obdobím, zato společnostem, které jídlo rozváží, se mimořádně daří. U našich sousedů už Lieferando prakticky nemá konkurenci, na platech jejich kurýrů se to ale neodráží. Podrobnosti o této firmě a jejich praktikách vám přiblíží aktuální video z pořadu heute show.

Přepis titulků

Podívejme se na gastro branži. Ta kvůli koroně v dnešní době obzvlášť trpí. Celá gastro branže? Ne. Všechno, co se rozváží, samozřejmě šlape. Ale kdo u nás v Německu rozváží? To byl kdysi trh, který šel na dračku. Byla tady Foodora, Lieferheld, pizza.de…

Zkrátka opravdová konkurence. Jenže pak Lieferando v roce 2019 pěkně postupně všechny ostatní sežralo. Jasně, zdravíčko. A gratuluju ke skoromonopolu! Lieferando patří k nizozemskému koncernu Just Eat Takeaway a svůj obrat v Německu jen v první polovině roku 2020 zdvojnásobilo na víc než 160 milionů eur. To je super pro jejich kurýry, ti mají na zisku určitě podíl.

Dobře, to ne, zato ale můžou, chytněte se něčeho, používat vlastní kolo a ještě dostanou proplacené opotřebování! Lieferando platí svým kurýrům neboli riderům paušál za opotřebení. Deset centů na kilometr, zároveň ale maximálně 44 eur měsíčně. A to v podobě poukazu na Amazon. Teď ještě musí pošťákům platit poukazy na Lieferando a máme perfektní kruh vykořisťování.

Obchod Lieferandu jen kvete, samozřejmě díky pandemii. Co naděláme? Budeme si vařit? No jo, pro životní prostředí to holt dobré není, vždycky se něco najde. Lieferando je každopádně hrdé, protože svým riderům, kterých je přes 5 000, platí sociální pojištění. Bohužel mají úvazek na dobu určitou s platovým základem 450 eur.

I Brad má brigádu, vážně. Ale s přestávkama. Problém s pauzami je v tom, že jsou nastavené moc dlouhé a kurýři je teď nemají kde trávit, za to může taky korona, ale i přesto si tu pauzu pak hodinu a půl nebo dvě musejí udělat někde venku. No a? Můžou si přece sednout do termoboxů. A pak si od Lieferanda objednat čaj.

Rideři dostávají 10,50 eur na hodinu plus bonusy, pokud tedy na kole jezdí hodně a hodně rychle. Bez risku žádný bonus. A s motivací pomáhá aplikace, kterou si všichni rideři musí stáhnout na svůj mobil. Je to povinné, aby je sledovali na sekundu přesně: Přestávky, rychlost, zbytečné pauzy na záchod. Tak má rozvážkový server precizní profil výkonnosti a chování každičkého ridera.

Ta appka umí divy! Ta aplikace má různá oprávnění, mimo jiné má na základě GPS přístup k mojí poloze, pak ta aplikace může nahrávat zvuk, to je taky otázka proč vlastně, pak může měnit nebo mazat obsah mého úložiště. Může se za něj rozejít s přítelkyní!

Prostě napíše: „Sorry, Malt na tebe nemá čas, musí rozvážet." Jak je to možné?! Možná si říkáte, proč si neřeknou o odbornou radu. Jasně že řekli! Aha, odborovou radu! No, tak to už je těžší. Lieferando se snaží vznik odborové rady co nejvíc znemožnit. Třeba ve Frankfurtu se museli seznamů zaměstnanců, které na to jsou potřeba, domáhat na dvou různých místech.

Ale závislí na Lieferandu nejsou jen rideři, v době pandemie jde i o restaurace. Nic kromě rozvozu jim holt nezbývá. Z každé objednávky si účtují 13 procent jen za využívání jejich platformy, a dokonce 30 procent, pokud ji i rozváží. Tady se skoro jedná o plíživé převzetí celé branže. Každá zakázka se počítá. Někdy je ale poptávka v jeho čtvrti tak vysoká, že jsou kurýři v okolí plně vytíženi.

Pak Lieferando jeho podnik prostě odstraní z aplikace. Pak jsem odstřižený, aniž bych to udělal já. A k čemu mi to je? Slyším samé já, já, já. Když Lieferando nemůže rozvážet, online zavřou jeho podnik a nejen ten jeho. A navíc si ten koncern vytváří stínové stránky, tady to bude teprve zajímavé.

Jsou to stránky, které vypadají stejně jako stránky těch restaurací, v Německu už jich je kolem 50 000. Eda Zimmermann by řekl: „Pozor past!“ Nebo možná taky pasta… Je to legální, ale nestydaté. Zákazník si myslí, že objednává u svého oblíbeného Itala, ale ne! A díky kšeftu s Googlem jsou ty falešné stránky ještě úplně nahoře. Na následující stránce od Lieferanda ale jde poznat, že je falešná, na této stránce veganské restaurace je nápověda, že něco nesedí, pokud se díváte pozorně.

První veganský podnik, kde bych si vybral. Takové napodobování stránek je bohužel povolené, pokud se tomu majitelé ve svých podmínkách výslovně nebrání. Kéž bychom tak my zákazníci měli možnost si objednávat přímo od restaurací! Že ji máme? Vítejte u: HEUTE SHOW VYSVĚTLUJE, JAK SI OBJEDNAT Z RESTAURACE A NEKRMIT PENĚZI NENASYTNÉ LIEFERANDO.

Přiznávám, není to nijak jednoduché, ale je to možné. Můžu si tu restauraci například vygooglit, ale, a to je ten trik, ignorovat první shodu, to je Lieferando, zato budu hledat takzvané telefonní číslo. S jeho pomocí pak zavolám do restaurace a objednám si za použití svého hlasu. Těžko se to vysvětluje, prakticky musím všechno, co jinak do aplikace napíšu, nahlas číst.

Pokud vám přijde divné někomu něco předčítat, představte si, že to je Siri nebo Alexa. Ale i na tohle je většina z nás prostě moc líná. Je to tak. A tak ta příšera Lieferando pořád roste a stále hledá nové ridery. Tak co, chceš taky jednou patřit ke cool lidem? Tak se staň riderem nebo riderkou Lieferanda. A to nejlepší je, že můžeš používat vlastní kolo!

Potřeboval bys ho nutně namazat, co? Z vlastního! Wow! Rider! Je to mazec, co ten všechno na kole zažije. Nebuď lúzr, přidej se k vítězům! Brzo se lockdown zpřísní a ještě víc restaurací zkrachuje, jednou se bude už jen rozvážet, bude rozvoz po celém Německu a jednou i po celé Evropě tak, jak se v Evropě ještě nikdy nerozváželo! Co tak čumíš?! Je nejvyšší čas se přihlásit! S naší aplikací Scoober naplno využiješ svůj potenciál.

Neustále tady vidím, kudy mí rideři zrovna jedou. Hej, stojíš, proč stojíš? - Mám červenou! - Aha. No řeknu to takhle, tu pizzu to nezahřeje. Člověče, už sedm hodin nejsi aktivní, co se s tebou děje?! - Umřel jsi, nebo co?! - Spím. No to je super, ty to víš nejlíp, ale pro tvou výkonnost je to nanic! Tak…

Roni. K tvému prodlužování smlouvy… Minulou středu jsi měl pauzu na záchod, 40 sekund jsi čůral, to je ještě v zelené oblasti. Pak jsi ale ještě 12 sekund otřepával?! Fakt? Otřepávání? A příště si budeš mýt ruce?! Je to těžká doba, ale společně se z toho dostaneme. Nejdřív na konci března zase otevřou restaurace. Možná! Jak se asi museli cítit restauratéři…

To si nedokážu představit, ale takhle jsem se cítil já: LIEFERANDO. ANI SI TOHO NEJDE OBJEDNAT TOLIK, KOLIK BYSTE TOHO CHTĚLI VYZVRACET. Dobrý den, to jsem já, pro heute-show… tvůrce memů, pokud chcete dostávat víc horkých novinek a memů, začněte odebírat náš kanál. Co je proboha tvůrce memů? Překlad: lenkaz www.videacesky.cz

Komentáře (12)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Predvadeni Adolfa hodne pobavilo. :D

Mam maly grill bar, zkouseli jsme rozvoz, ale kdyz je marze na jidle necelych 50%, 30% z nich si veme rozvoz, neco se nestihne spotrebovat, energie a nejaky muj plat, tak sem byl v casto na nule.. tak jsem zatim zavrel

Jako co si budem, tech 30% neni malo a zvednout i ceny na miste o 30% abych byl na svym mi neprislo 2x fer, asi sem spatny kapitalista. :D

00

Odpovědět

Ja robím kuriéra za Wolt, keď vás niečo zaujíma, kľudne sa opýtajte (pre porovnanie).

31

Odpovědět

ako casto masturbujes?

40

Odpovědět

+jjoKlasicky, ako priemerný človek.

10

Odpovědět

.

00

Odpovědět

Vůbec nechápu příspěvek.
Autor se podivuje na tom, že jedna služba koupila druhou. Prý monopol. Vůbec se nepodíval na celkový trh přepravních služeb a kurýrů, kde tato služba má maximálně několik procent trhu. Několik procent trhu znamená monopol?
Dalším problém jsou při nařízené přestavky. To je opravdu tragédie, že firma musí zákonem nařizovat přestávky, ale kvůli dalšímu zákonu tj. uzavření restaurací, je kde kurýři nemají kde trávit. Takže za všechno může ta firma?
Dalším problém je prý, že si k práci musí stáhnout aplikaci. To fakt myslí vážně? To s nimi má mluvit telefonicky dispečer?
Dalším problémem je, že se zaměstnanci nechtějí přidat k odborům. K těm parazitům, kteří si berou poplatky od zaměstnanců? To je také myšleno vážně? Já nikdy v odborech nebyl a nedokážu si představit, že bych jim poslal jedinou korunu.
Majitelé si rozhodnou, koho budou chtít rozvážet a koho nikoliv. Víte, ono firmy se často rozhodují, že budou prodávat produkty jedné firmy a druhé nikoliv a často se to v čase otáčí. Další skutečná tragédie!
Celé je to naprostý paskvil s cílem jednu firmu pošpinit, přijde mi to ale jako tvořené v padesátých letech od nějakého svazáka. Je to naprosto děsivé.

113

Odpovědět

"Vůbec se nepodíval na celkový trh přepravních služeb a kurýrů, kde tato služba má maximálně několik procent trhu."
Jaký celkový trh?? Poštou ani PPL si jídlo nepošleš.

https://www.statista.com/statistics/809653/leading-food-delivery-apps-germany/
Statistika z roku 2017. Všechny ostatní firmy uvedené v grafu od té doby Lieferando buď koupilo nebo skončily.

30

Odpovědět

Ty sis přečetl jednu knížku o anarchokapitalismu, viť? :-)) nunu

20

Odpovědět

Zvedne Dáme jídlo hozenou rukavici?

10

Odpovědět

Všechny ty firmy, které ten pacman na začátku videa požírá, ve skutečnosti původně vlastnila firma, která vlastní i Dáme Jídlo. Takže ne, ti se do Německa nejspíš jen tak nevrátí.

https://www.czechcrunch.cz/2018/12/vlastnik-ceske-rozvozove-sluzby-dame-jidlo-prodava-za-temer-miliardu-eur-svuj-nemecky-byznys/

00

Odpovědět

Ty desetitisíce stínových stránek jsou teda dost neuvěřitelná věc. Pro zajímavost, tady je o tom článek:
https://www.tagesschau.de/investigativ/br-recherche/lieferando-websites-101.html
a tady je pár příkladů, které jsem našel:
https://www.agraberlin.de/
https://www.agribistro.de/
https://www.ahiah-berlin.de/
https://www.ahsaberlin.de/
https://www.agoragrill.de/
...

50

Odpovědět

Rozvozce dělat nemůžu, ale "mím erštelera" bych zvládl. Vypadá to na sqělou práci. Kde se můžu přihlásit? :D

11