Čína vládne ekonomice i Hollywooduheute show

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 10
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:69
Počet zobrazení:3 973

Čína má zásadní vliv na (nejen) německou ekonomiku a taky se podle toho chová. Navíc ovládá i Hollywood, přepisují se celé scénáře, aby se cenzuře v Pekingu líbily. A co dodat k lidským právům u takových Ujgurů?

Poznámky k překladu:
Glutamát nad zlato je slovní hříčka, v němčině totiž glutamát zní podobně jako „guter Rat“, tedy dobrá rada.
Ve videu kromě více či méně známých jmen politiků, jako je například německý ministr zahraničí Heiko Maas, zazní i odkazy na více či méně známé filmy a pořady: pořady Traumschiff (Loď snů), Wetten, dass..? (Vsaďte se, že...?) a Bergretter (Horští záchranáři), dobrodružný a rodinný film Mulan, starý western Bonanza, čínský muzikál The Wings of Songs (Křídla písní) a film s LGBT tematikou Brokeback Mountain (Zkrocená hora).

Přepis titulků

Už jste to slyšeli? Německá politika vůči Číně se úplně rozpadla. Nepřeháním. Evropská unie zrovna po hádkách kvůli sankcím odložila k ledu výnosnou obchodní dohodu. Přitom to byl oblíbený projekt Merkelové podepsaný předposlední den německého předsednictví Rady EU. A teď je samozřejmě glutamát nad zlato.

Heiko Maas označil Čínu za systémového rivala, zároveň je ale náš nejdůležitější obchodní partner. Objem obchodů v roce 2020 byl více než 212 miliard eur, import a export dohromady. Za to už podle mě můžeme být přátelští i k nepřívětivému státu. Kdo v tomto rozhovoru rozhoduje, dal Peking najevo hned na začátku. Čínský premiér se ptá: „Smíme začít?“ Samozřejmě, vy jste přece…

Vy jste dnes hostitel. Jasně, jedem, my jíme brzo… Jak by se dal popsat náš aktuální vztah k Číně? Hm… Řeknu to takhle: Především nám chybí vůči Číně dlouhodobá strategie. Měnit pomocí obchodu úplně neklaplo. Obchod jen kvete, ale Číňani jsou pořád autokratičtější a agresivnější. Německo už je dokonce na čínském obchodu tak závislé, že už sotva můžeme kritizovat. A pokud, tak jen kvůli rituálu.

To už má u nás přece tradici, my řekneme „lidská práva“ a oni na to: „Ty si strčte tam, kam se strká nádivka do pekingské kachny.“ Přitom téma lidských práv už tradičně v našich rozhovorech často hraje roli, panují tady i rozdílné názory. Měli bychom se vyhnout rozrušení a dosáhnout spolupráce typu win-win, pak se naše vztahy mohou vyvíjet zdravě a stabilně. Zápis do třídní knihy: Angela opakovaně ve výuce vyrušuje se zbytečnými lidskými právy.

Říká premiér Win-win. Peníze z Číny jsou prakticky droga a Německo je zdaleka největší závislák ze všech. Je jasné, že nikdo nezastaví globalizaci, ale když Číňani začnou, a opravdu to tak je, kritiku své politiky zakazovat u nás, měli bychom to zatrhnout.

Nedávno Čína řídila bojkot zaměřený mimo jiné proti firmám H&M a Adidas, protože už nechtěly zpracovávat bavlnu z ujgurské provincie Xinjiang. Už tušíte, že ve světě, kde H&M najednou patří k těm dobrým, je něco špatně. Čínská propaganda mezitím prostřednictvím všech možných kanálů zaplavuje svět, zato zahraniční novináři už vůbec nemůžou svobodně psát o tom strašném policejním státu.

Hlavně ne o muslimské menšině Ujgurů. 13 milionů z nich je jednoduše považováno za potenciální teroristy a tak se s nimi i zachází. Více než milion Ujgurů sedí v přísně zabezpečených internačních táborech, Čína je prezentuje jako vzdělávací tábory. Jasně, učiliště! To jsou prakticky učiliště, jen holt s výprasky, nucenými pracemi a sterilizací. Protože se jejich kultury chtějí očividně kompletně zbavit.

A každý muslim v tamější provincii tam opravdu dostane vlastní bezpečnostní prověrku. Na začátku mají všichni 100 bodů, to znamená, že nejsou nebezpeční, pak se jim ale za každou kladně zodpovězenou otázku odečítá 10 bodů. Jsou tam otázky jako: Jste Ujgur? Druhá otázka: Znáte nějakého Ujgura? Pokud ano, kde bydlí? Nejhorší kvíz na světě.

Čína, nová světová velmoc, už vládne i Hollywoodu. Vážně! Nejlepším příkladem je tento nesmyslný film: Mulan. Natočený zrovna v provincii Xinjiang s protagonistkou, která na Twitteru chválí čínskou policii a zákrok v Hongkongu, a pak ještě Disney v titulcích děkuje čínským bezpečnostním úřadům. A není to výjimka. Na celém světě se kompletně přepisují scénáře, aby se líbily cenzuře v Pekingu. Ale tak to holt s dnešním uspořádáním světa chodí.

Úplně se tomu nevyhne ani náš kanál, podívejte, tady v mediatéce ZDF je nově speciální díl Lodě snů, kde Florian Silbereisen potopí tchajwanskou stíhačku. Super. Nebo Vsaďte se, že… Peking: Hongkongská policejní jednotka se vsadila, že z ulice vyžene 1000 demonstrantů za pouhé 3 minuty. A zbrusu nový díl Horských záchranářů: Sorry, Ujgury nezachraňujeme. A v neděli vysíláme logicky bambusovou zahradu ZDF s kivim.

Mediatéka ZDF: Pro mě YouTube srdcařů. Moc se před Čínou ohýbáme. Celkově. Nově musí dokonce, a to je šílené, Sat. 1 Gold znovu předabovat všechny staré dobré díly Bonanza. Ten zatracený Passat už je zase kaput, ale když vrazím ten kámen do výfuku, klesnou aspoň emise. Tak lidi, vzkaz od nového šéfa. Ranč Ponderosa teď patří mně a vám pro změnu špinavá práce.

- Ta byla vždycky tvoje. - Zapomeň! Teď skládáte mobily pro mě! - Ale Hop Singu… - Mlč, tlusťochu! Neplatím vám minimální mzdu za odpočívání! Tak a teď spoutej toho novináře a hoď ho do kufru. Tak a na učňák s tebou! BONANZA Ano, Bonanza, Zkrocená hora mojí generace.

Současná zábava Made in China vypadá takhle: Muzikál Wings of Songs ukazuje, jak podle komunistů doopravdy vypadá život v ujgurské provincii Xinjiang. Barevný a překrásný, ale… Já tam nebyl, možná tam celý den tančí a zpívají, to je taky mučení. Cyničtěji to vážně nejde… Překlad: lenkaz www.videacesky.cz Tak…

Nahrávat. Zdravím! Toto je automatická závěrečná scéna Olivera Welkeho a… heute show! Video už bohužel skončilo, můžete ale odebírat náš kanál a podívat se na další videa, děkuji! Tak to by mělo navždycky stačit.

Komentáře (10)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ty komenty tady nemůžou psát Češi ne, taková propaganda :D

151

Odpovědět

na sk/cs int. scene je plno cinov platenych trollov

91

Odpovědět

Čína na Marsu, kvantová komunikace, kvantové počítače, vesmírná stanice, fúzní reaktor...
EU má Green deal.
ČR má pivo a 3 biliony dluhů.

524

Odpovědět

Čínské plánování ne vždy vychází.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Velk%C3%BD_skok_vp%C5%99ed

42

Odpovědět

Komentáře (1) (anonym) ajeho rodinku a anamych zavrieme do otrokarne a zacneme zarabat -

nasledne si zo zisku zaplatime drahe auto vilu a k***y a drogy a podobne

EU ma len normalny dom a lepsie auto a normalnu dovolenku

CR ma normalny dom normalne auto a normalne pivo

00

Odpovědět

Můžeme být rádi, že s námi vyspělejší země vůbec kamarádí.
Jak se lidově říká: "Neser lva."

131

Odpovědět

Říká se: "Neser tygra."

141

Odpovědět

+(Pepek)nedráždi hada bosou nohou

25

Odpovědět

"Vyspělejší"?? Jako vyspělejší v čem?? V počtu koncentračních táborů?? Nebo snad v počtu kamer na km2?? Nebo že by v procentech populace, zaměstnané jako cenzoři?? Víte co, vyjeďte si milá Nulo za oceán, to je jedno jaký, nebo jen za hranice na Západ. Pobuďte si v těch "vyspělých zemích" dva, tři měsíce, rok... Ten životní standard a osobní "svoboda, to še muší vidět a zažít.

Zlatá ČR a zlatá Střední Evropa. Svobody kopec a to při skvělé životní úrovni. Žijeme si jako prasata v žitě - a zůstal nám (zatím) i ten selský rozum mezi lidmi.

274

Odpovědět

+EhmZa vytištění peníze směněné za soláry a elektrický auta. Jak dlouho ještě?
Někde jsem viděl fotku věžně jak posílá na internet selfíčko. :D

114