Pět let koalice SPD, Die Linke a Zelených: Jak zničený je Berlín?heute show

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 10
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:27
Počet zobrazení:3 050
Ať se zeptáte kohokoli, kdo bydlí v Berlíně, řekne vám, že je nespokojený s berlínskou vládou. Nekonečné boje mezi cyklisty a řidiči, nehorázně vysoké nájmy a dlouhé čekání na městkém úřadě. To jsou jen tři z mála věcí, které vláda v Berlíně jednoduše nezvládá. U moci jsou strany SPD, Die Linke a Zelení (německy se této koalici říká Rot-Rot-Grün), ale je dost možné, že se to letošními volbami změní. Toto video přináší pětiletou bilanci této koalice.

Přepis titulků

Už jen dva dny do supervolební neděle. Parlament, Meklenburská jezerní plošina a Berlín. Ano, někdo vede i Berlín, to mnozí netuší, je to SPD, Die Linke a Zelení. Ti si teď sami vystavili vynikající vysvědčení za těch posledních pět let. Proč by se taky nemohli sami pochválit. 67 % Berlíňanů každopádně tvrdí, že jsou s vládou jejich senátu buď spíše nebo hodně nespokojení. Zároveň si podle průzkumu strany R2G dohromady stojí tak na 55 %.

Podle motta: „Mně přijdou dobrý, ty by měli zůstat.“ To je Berlín, nespokojený s politikou už od roku 1244. Jsem z toho celkově docela mrzutý, ať už vládne nynější koalice, CDU nebo kdokoli, není to žádný rozdíl. Přesně. Ukaž mi spokojeného Berlíňana a řeknu ti, že nepochází z Berlína, ale ze Švábska.

Zároveň podle průzkumu vede SPD s přední kandidátkou Franciskou Giffey. Pamatujeme si, jak odstoupila jako ministryně práce a sociálních věcí kvůli opsané doktorské práci? To přece nemusí být konec kariéry. Ne, kdo říká, že se vždy musí odstoupit kvůli pocitu studu. Člověk se může zlepšit.

Paní Giffey je populární, protože je pragmatická a blízká lidu. Žena mnoha talentů, které ráda ukazuje. Ať už jako popelářka, jako pečovatelka, nebo jako ornitoložka. Jí věříte všechno, až na doktorský titul. Ale jaká je tedy bilance tohoto koaličního senátu?

Řekněme, že ne všechno bylo špatně. Například 25 tisíc nových míst v jeslích, výhodné sociální jízdenky pro hromadnou dopravu a v zimě bylo lépe postaráno o bezdomovce. Každopádně teď k tomu, co v Berlíně nefunguje zas tak dobře. Všechno ostatní. Například ta záležitost s nájmy. Podle nejaktuálnější studie leží sedm z deseti nejméně dostupných obytných čtvrtí pro rodiny v Německu právě v Berlíně.

Sedm! A víte, kdo za to může? Nájemní monstrum nám vezme vše, náš každodenní život, naše sny, naši existenci. Ale je tu naděje. Jsme pevně rozhodnutí toto nájemní monstrum porazit.

A už také víme jak. Berlín potřebuje nájemní poklop. Ano! Zničíme to nájemní monstrum nájemním poklopem. Takový byl plán, dokud určitý… Ústavní soud neřekl: „To ale nemůžete, jako malý uštěpačný městský stát.“ Přesně před tím varovali všichni experti už dávno, ale co, prostě to zkusíme. Pozítří hlasují Berlíňané mimo jiné i o přání vyvlastnit německé byty.

Koncerny, které vlastní přes 3000 bytů, by byly zespolečenštěny. Tím pádem by sice Berlín neměl jediný vlastní byt, ale měl by o 30 milionů odškodnění méně. S počítáním jsou na tom v hlavním městě stejně. Berlín zrovna odkoupil 15 tisíc bytů zpátky od Vonovie a Deutche Wohnen. To si takhle seděli zástupci tohoto koaličního senátu a nechali se podvést od žraloka mezi nemovitostmi.

Skvělá nabídka pouze dnes! 2,4 miliardy za byty, které jste nám kdysi prodali. Asi jsem se zbláznil, přesně tyto baráky si od nás teď můžete odkoupit zpátky, a to za pětinásobek, tadaaa! To jde. V Berlíně se stále moc málo staví, mimo jiné kvůli dlouhým lhůtám na povolení a plánování.

I další předsevzetí SPD, Die Linke a Zelení nedodrželi. Například to stavění cyklostezek ve velkém stylu. Ano, v posledních letech se toho stalo opravdu moc málo. Zůstává se tedy u každodenní války cyklistů proti řidičům. Jak vidíš ty ten vztah cyklistů a řidičů v Berlíně? Mně přijdou cyklisté extrémně agresivní.

- Proč? - Protože se pořád dožadují svých práv. Blbí bojovní cyklisté! Dožadují se svého práva nezemřít! Moc aut znamená moc málo místa pro všechno ostatní, jeden z velkých nevyřešených problémů v Berlíně. Každopádně, od koronavirové krize existují tzv. pop-up cyklostezky. Některé z nich už sice zmizely, ale ten princip není vůbec špatný. Prostě autům vezmeš jeden pruh a řekneš, že je to nová cyklostezka.

Levné a geniální. Proč všechno neděláme jako pop-up? Třeba pop-up domovy pro seniory nebo pop-up jesle, proč ne? Prospívá to imunitě, když přijdou brzy do styku s prachovými částicemi. Zároveň by se mohl vedle Berlína vystavět ještě jeden pop-up Berlín. Fascinující na tomto městě je, že je jedno, kdo je u moci, určité problémy zůstávají.

Vždycky. Možná je něco v pitné vodě, netuším. Třeba to trápení s berlínskou správou, na svoji schůzku v Berlíně čekáš věčně. Proto se teď oznámilo, a to si nedělám legraci, že lidé mohou jít v neděli k volbám i s propadlou občankou. Vy se smějete, ale za tím jsou lidské osudy.

Denis Knusala se snaží domluvit si schůzku na městském úřadě Berlín-Neuköln. Jeho občanský průkaz příští týden propadne. Super, už v říjnu. Cože? 2024? Bez problému, v Berlíně můžu jít na úřad i jako tzv. nouzový zákazník, jen musím trochu čekat.

Já na tebe počkám klidně tisíc let. Počkám na tebe, až se ke mně vrátíš, až tě budu držet, až tě uslyším. O tři týdny později dal Knusala výpověď v berlínské bance a bydlí teď se svojí ženou Stefanie tady.

Pardon, jinak to nešlo. Jsem teď dočasně nezaměstnaný, nemůžu odsud odejít, dokud mi ty svině neprodlouží občanku. To ale není problém, prodali jsme dům. Člověk v tomhle blbým státě prostě nemůže zároveň pracovat a nechat si prodloužit občanku. Prostě to nejde! Krátce před Vánoci se Knusalovým narodilo dítě v čekárně městského úřadu.

Je to zdravý chlapec. To znamená… potřebujeme rodný list. Kurva. Stěhuju se k rodičům. Na berlínských úřadech je kvůli nedostatku personálu 250 tisíc nevyřízených termínů. Těch málo referentů vidí člověk jen zřídka.

Haló, promiňte. Chtěl jsem urgentně nový… Nejpozději do konce roku 2022 mají být všechny berlínské úřady digitalizovány. Tento termín se nestíhá už teď. Lidi, prosím vás, mohli byste chvilku dávat pozor, jestli mě zavolají? Už tři měsíce jsem nebyl na záchodě, je to fakt naléhavé. Jsem hned zpátky, chvátám. Pan Knusala do místnosti 14, prosím. Pan Knusala.

Tak tedy další, prosím. Moment, jsem tady! Vždyť jsem tady! Počkejte, to přece nemůžete udělat. Denis Knusala ještě stále žije na úřadě ve čtvrti Neuköln. Nikdy na něj nezapomeneme. Takže zapnout nahrávání. Dobrý den, toto je automatické rozloučení Olivera Welkeho a Heute show.

Video bohužel skončilo, ale klidně můžete náš kanál odebírat a podívat se na další videa. Děkujeme. Tak! Takhle by to mělo stačit navždy.

Komentáře (0)

Zrušit a napsat nový komentář