Zapomenuté zprávy: uprchlíci, války a popravyheute show

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 10
61 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:24
Počet zobrazení:2 436
Ve zprávách slýcháme o nových opatřeních, zákonech a podobně, ale skoro nikdy nám neodhalí krutou realitu lidí, kteří se mají skutečně mnohem hůř než my. My sedíme rozvalení na gauči s teplou večeří, ale lidé v obrovských uprchlických táborech nemají co jíst a o osobním prostoru si můžou nechat jen zdát. Ročně jezdí spousta Němců na dovolenou do Egypta, ale nikdo už se nezajímá o to, že tam ročně popraví přes sto lidí. Zapomenuté zprávy nám všem připomenou, že si zdaleka nežijeme nejhůř a že v médiích se rozhodně nedozvíme všechno.

Přepis titulků

MIMO RADAR: ZAPOMENUTÉ ZPRÁVY Jmenuji se Valerie Niehaus a vítám vás u Mimo radar. Zapomenuté zprávy roku 2021. Nesnesitelné podmínky na berlínském letišti BER. Na tomto údajně nejmodernějším letišti musí cestující počítat s minimálně 4hodinovým čekáním. Páni, vážně teď? Na to si teď stěžujeme?

Opravdu nesnesitelné podmínky ve většině uprchlických táborů. Je ještě spousta věcí, o kterých nikdo nemá tušení. Například v Zátarí v Jordánsku momentálně žije 80 tisíc lidí, 80 tisíc! Kdyby Zátarí mělo o 20 tisíc obyvatel víc, bylo by v Německu velkoměstem. Většina tamních obyvatel je ze Sýrie, hledají útočiště před válkou v jejich zemi a teď jsou zavření v táboře. Tam se jim dostává jen toho nejnutnějšího a někdy dokonce ani toho ne.

O to horší je, že skoro 20 % z nich je mladších pěti let. O 80 tisících obyvatel se může lidem v Katupalongu v Bangladéši jen zdát. V tomto táboře žije více než desetkrát tolik lidí, 850 tisíc. Většina z nich jsou Ruhingové, tedy příslušníci jedné muslimské menšiny. Jejich domovem byl dříve Myanmar, kde jim nejdřív odebrali státní občanství a potom je začali vraždit a vyhánět. Podle odhadů bylo nejméně 25 tisíc Ruhingů zabito a 18 tisíc žen a dívek znásilněno.

Ruhingové v Katupalongu žijí v zemi, ve které ani oni sami být nechtějí, a ten stát sám nemá dostatečnou kapacitu je přijmout. Tito lidé si často nepřejí nic jiného, než se vrátit domů, aniž by jim hrozila smrt. Dobrá, jdeme dál. Hurikán pravidel ve Spolkové republice. Rouška tady, rozestupy tamhle, 2G, 3G, 2G+.

Chudáčci my Němci, tohle je šílené. Zatímco my se stresujeme kvůli koroně, některé země se stresují kvůli koroně a válce. Například Jemen. Skoro sedm let už tam trvá konflikt se Saúdskou Arábií, důležitým západním spojencem v hlavní roli. Tato nejchudší země Arabského poloostrova je po letité občanské válce v troskách.

Dva miliony dětí trpí, protože nemohou chodit do školy a nemají jídlo. Podle údajů Unicefu je 80 % z nich odkázáno na humanitární pomoc. Jejich vlast je jednoduše nemůže dostatečně zabezpečit. Osm a půl milionu dětí nemá přístup k čisté pitné vodě a 400 tisíc jich je podvyživených. Mnoho těchto dětí nutí k vojenské službě. V Jemenu je přes 52 výcvikových táborů, kde děti nepřetržitě trénují a vychovávají z nich vojáky.

Přes 10 tisíc dětí v Jemenu bojuje ve válce, která bez ohledu na výsledek už roky ničí tuto zemi. Dosud tam ve válce padlo přes 230 tisíc lidí. Přísné tresty pro řidiče aut. Až o 100 % víc zaplatí v budoucnu mladá matka, která na cestě k milované tchýni pojede v obci o 40 km/h víc, než by měla.

Převrat v dopravě je super, ale neplaťte krví německých milovníků aut. Ještě o trochu hůř než němečtí řidiči je na tom minimálně 1500 lidí, kteří byli v roce 2020 odsouzeni k smrti. Většina z nich v Číně, Íránu, Egyptě, Iráku a Saúdské Arábii, proto je opravdový počet odsouzených k smrti možná mnohem větší, protože když někdo porušuje lidská práva, logicky si to nechává spíš pro sebe. Třeba Egypt navštívilo jen v roce 2019 1,8 milionů Němců, přitom tam mají třetí nejvyšší počet poprav na světě.

No jo, Němci se prostě rádi obklopují profíky. Jen v roce 2020 v Egyptě popravili 107 lidí, přesto se jim jako rozvojové zemi pomáhá. Jen od Německa dostal Egypt příspěvky v hodnotě 1,6 miliard eur. Mimo jiné na výstavbu obnovitelných energií. V tom je Egypt skutečně napřed, místo elektrického ho křesla využívají naprosto CO2 neutrální šibenici. Přeji hezký večer.

MIMO RADAR: ZAPOMENUTÉ ZPRÁVY Překlad: losenka www.videacesky.cz

Komentáře (14)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Chudinky Islamisté... kam se podíváš, tam je - a ten jejich terorismus a fanatismus - potírají a trestají.
A v těch jejich zemích je kvůli nim naprosto otřesná nekonečná válka!
Jak říkám... chudinky ublížené...

42

Odpovědět

Proč si vybral právě Egypt?

Protože loni ukázal svou nenahraditelnost ve světovém obchodu (suezský průplav je právě v Egyptě), a proto je třeba najít nějaký důvod pro "humanitární bombardování". "Ochrana Izraele" to už nebude, protože Egypt a Izrael jsou na cestě k trvalému míru.

Polovina uprchlíků pochází ze Sýrie, Afghánistánu a Venezuely. Ale nějak není slyšel nářek Kolumbie, jak nezvládá uprchlíky ze sousedního státu (ta je druhým největším hostitelem uprchlíků).

23

Odpovědět

Neřekla za co byli v Egyptě popraveni, předpokládám že to byli členové Muslimského bratrstva a trest byl za terorizmus. Pak je zcela adekvátní.

42

Odpovědět

Pokial ste z krajiny ktora netoleruje popravu tak akykolvek dovod je nespravny.

13

Odpovědět

+HadatkoJinými slovy vždy a za všech okolností mám já postupovat, jak si má země přeje a opačný směr je nepřijatelný. ( Například jsem ze země, ve které nemají ženy právo mluvit, a proto i já musím tento zákaz chránit. )

33

Odpovědět

+LJa nevravim co je dobre a co zle. Pre jednu krajinu je moralne popravit pre druhu nie. Druha krajina to bude odsudzovat nech je pricina akakolvek. Lebo je to nemoralne. Prva krajina moze tolerovat viac ostatne krajiny kde su prisnejsie tresty popravou.

15

Odpovědět

+HadatkoTy tady mluvíš, že zákony tvé země by se měly prosazovat v dalších 190+ zemích....

Tak schválně, kolikrát si protestoval proti odsouzení v nějakém případě, protože:
(a) v tvé zemi toto není trestný čin a trest v jiné zemi je tudíž nespravedlivý
(b) v tvé zemi se toto trestá daleko mírněji, a proto trest v jiné zemi je nespravedlivý
(c) v tvé zemi se toto trestá daleko přísněji, a proto trest v jiné zemí je nespravedlivý

Hádám že ani jednou

01

Odpovědět

+LVy si idete dalej a necitate s porozumenim. Kde som napisal ze sa zakony mojej krajiny maju presadzovat v inej krajine. Nikde ale odsudit zakony inej krajiny mozem ;) Nutit ich ale zmenit ich na to co povazujem ja za spravne si nedovolim. Keby som siel do inej krajiny kde by ma za kradez odsudili na trest smrti tak by som ho akceptoval aj napriek tomu ze by sa mi to vnutorne zdalo nespravodlive ;)

02

Odpovědět

+HadatkoOdkud tedy brát tu prvotní morálku?

Řekněme, že třeba z Bible - no pak se náš trestní systém vlastně více přiblížil blízkovýchodním zemím;
nebo ze severských mýtů, tedy téměř každý trestný čin končí smírčím řízením mezi poškozeným a pachatelem;
nebo rozhodnutím velkého "Háďátka", který si myslí, že má prostě patent na správné rozhodování (nebo se chce přisát na soudní systém a zkorumpovat ho ve svůj prospěch).

00

Odpovědět

+LJa fakt netusim co melete ;) A preco ma staviate do role ktoru som uz 2x odmietol. Niekto proste chce ist proti prudu aj ked je v stojatej vode.

00

Odpovědět

+HadatkoCože? Co je to za blábol?

00

Odpovědět

+El_DiabloNeviem ako mam na to reagovat. Azda zamyslite sa a formulujte otazku.

03

Odpovědět

Odpovědět

Tak jsem právě lehce změnil pohled na Egypt a asi tam na dovolenou nepojedu.

17