Blud zlaté střední cestyTED-Ed

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 35
66 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:43
Počet zobrazení:3 347

Zlatá střední cesta, kompromis. Máme pocit, že dosáhnout právě takové situace je cnostné a žádoucí. Co když se ale snažíme o kompromis mezi dvěma názory, přičemž jeden z nich je morálně neobhajitelný?

Poznámka:
Kromě příkladu s otroctvím je vizuálně ve videu zobrazen i příklad krádeže. Na jednom pólu je nekrást, na druhém krást a domnělý kompromis je tedy ukrást jen půlku, což je ale stále morálně neobhajitelné, i když je to kompromis.

Přepis titulků

„Až když začnete dělat kompromisy, v tu chvíli začínají problémy.“ Co? Chceš můj milkshake? Tady máš. Píše se rok 1819. Zatímco se Kongres Spojených států chystá z Missouri učinit 24. stát v Unii, poslanec James Tallmage Jr. pronáší řeč. Říká, že otroctví je morálně špatné, nazývá ho ohavností a obludným morem lidstva.

Požaduje, aby se zabránilo dalšímu šíření zla a aby otroctví nebylo povoleno v Missouri a dalších nových státech. Samozřejmě. Poslanec Tyler nesouhlasí. Myslí si, že je právem daného státu zvolit si, zda otroctví povolit, či ne. Nesouhlasí s tím, aby federální vláda zakazovala otroctví v nových státech. Cože? Senátor Thomas navrhuje to, co považuje za kompromis.

Missouri se do Unie přidá s dalším státem, Maine. Otroctví bude povoleno v Missouri a zakázáno v Maine. Rovněž navrhuje nakreslit čáru přes území, která se mají stát státy. Otroctví bude zakázáno na sever od ní a povoleno na jih od ní. A tady musím čáru nakreslit já. DÉMON ROZUMU To je lepší. Senátoři, členové Kongresu, tento missourský kompromis, který navrhujete, je od základu chybný.

A to je jen mírně řečeno. Tento kompromis je založen na bludu zlaté střední cesty. Když říkáte, že polovina nových území má povolit otroctví a polovina ho zakázat, dáváte oběma názorům, pro otroctví a proti otroctví, stejnou váhu. Ale pokud je jeden názor špatný, zatímco druhý správný, kompromis mezi nimi je i nadále špatně.

A jedna strana se tu zcela určitě mýlí. Strana pro otroctví. Důvod, proč tato vláda existuje, proč vůbec existují státy, je sloužit lidu. To by mělo zahrnovat všechny lidi. Vím, že jsou mezi vámi tací, co by se hádali o opaku, i ti, co jinak podporují ukončení otroctví.

Abych odpověděl na vaše pokřivené argumenty, všechny pomýlené, nabízím tuto připomínku. Myšlenka, že otroctví je morálně neobhajitelné, pro vás není nová. Zakladatelé vaší země to věděli a spousta z nich to přiznala veřejně, dokonce i ti, kteří sami zotročovali jiné lidi. Je zřejmé, že v této záležitosti omyly a klamné představy nevycházejí jen z bludu zlaté střední cesty, ale vedu vaši pozornost právě k tomuto bludu, protože může mít hrůzné následky v mnoha situacích.

Neschopnost uznat fakt, že kompromis mezi dvěma názory, přičemž jeden z nich je morálně neobhajitelný, je rovněž morálně neobhajitelný, pomohla udržovat v chodu spoustu větších či menších aktů bezpráví. I lidé mající dobré úmysly, s kterými si vás nepletu, nebojte, tomuto bludu podléhají, protože vy lidé vnímáte kompromis jako ctnost samu o sobě.

Píše se březen 1861. Sedm států se odtrhlo od Unie od zvolení Abrahama Lincolna prezidentem. Lincoln se ujímá úřadu a 4 další státy hrozí odchodem, slíbil tedy, že nebude zasahovat do otroctví ve státech, kde existuje, ale zakáže jeho rozšíření na nová území a státy.

Píše se duben 1861 a kvůli otroctví vypukla občanská válka. Některé věci kompromis nevyřeší. Bohužel tohle není jediný případ, kdy lidé něco skvostně pohnojili. Podívejme se na blud, kvůli kterému stovky nevinných lidí skončily ve vězení v tomto videu. Jste připraveni?

Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (7)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

To je jasné, že kompromis je stále špatný. Ale bez něj nejde nic zařídit. Takže v tomto případě by bez kompromisu spojené státy nevznikly. Kompromis se přijímá s tím, že je to sleva ze správného řešení.

01

Odpovědět

a kdo rozhoduje co je zrovna spatne a co dobre? viz trans na olympiadach

61

Odpovědět

Jak rozhodnout, že je něco správné a něco špatné je důležitý bod, ale video začíná až potom, co se tohle rozhodnutí udělá.
Ve videu se řeší situace, kdy už je o dobrém/špatném (nějak) rozhodnuto - a zda udělat něco kompromisního (napůl dobrého/špatného) je dobré řešení

30

Odpovědět

1. Technická poznámka: Občanská válka nevypukla kvůli otroctví, ale kvůli neshodám ohledně integrace. Sever chtěl federaci, jih konfederaci. Tedy jak moc může centrální vláda kecat do záležitostí jednotlivých států. Hlavním problémem pak bylo určování daní, zejména pak cel. Kvůli tomu vypukla občanská válka. Sever pak použil zrušení otroctví jako propagandu, což používá do současnosti. "Nejdeme tam kvůli ropě, ale šířit demokracii a lidská práva."
2. Souhlasím, že jsou situace, kdy kompromis není možný. Kupříkladu v současnosti s islámem. Pokaždé, když je udělán nějaký kompromis, tak oni získávají a my ztrácíme. O tom to celé je, postupně posouvat hranici vždy o kousek dál.

183

Odpovědět

Stim islamem tomu nerozumim - minis zakazovat nabozenstvi?

12

Odpovědět

+UzivatelVem si třebas kauzu hidžáb. Na škole bylo zakázáno během výuky mít pokrývku hlavy. Přišla muslimka a začala se domáhat výjimky z daného nařízení. Udělal se kompromis, že na teoretické výuce ho mít může a na praktické ne. Islám získal výhodu a posunul hranici zase o kousek dál. Pak někdo začne prosazovat, aby se na škole neslavily Vánoce, protože to muslimům vadí. Udělá se kompromis, nebudou e slavit Vánoce ano ramadán. Ten se do teď neslavil, takže domácí ztratily a islám zase posunul hranici o kousek dál. Někomu bude vadit podávat učitelkám ruku. Udělá se kompromis, že muslimy budou učit jen muži. Pak se třebas udělá kompromis, že se budou muslimští žáci učit separátně a budou učit jen muslimové. A už tady máš separátní fundamentální náboženskou výuku, která je na stejné pozici jako normální. Kdyby si tohle dali jako požadavek na začátku, tak toho nikdy nedosáhnou, ale drobnými kompromisy ano. Tomuto jevu se říká Overtonovo okno.

11

Odpovědět

+Já!no ja bych to malicko zobecnil - zadne nabozenstvi nema co mluvit do svetskych veci ne jenom islam na druhou stranu mame-li krestanske skoly tak mejme i islamske. Samozrejme za penize zrizovatele a ne za statni penize - ale to plati i pro krestanske skoly. A samozrejme vyuka nesmi byt v rozporu s tim co se uci jinde.

pokud dana zeme nechce nekomy vyjit vstric je to v poradku - podle meho je to pravo kazde zeme. Otazka pak je jestli je to vzajmu dane zeme byt k nekomu nehostinny

11