Kdy skončí pandemie?TED-Ed

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 35
77 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:51
Počet zobrazení:4 531

To, jak se pandemie vyvine, záleží na tom, jak se dále zachováme nejen my, ale celý svět. Existují celkem tři možnosti. A i když může jedna vypadat lákavě, nemusí být nakonec tou možností nejvhodnější.

Přepis titulků

Představte si tento bohužel dobře známý scénář. Před několika měsíci vysoce nakažlivý, někdy smrtelný respirační virus poprvé nakazil lidi a poté se šířil rychleji, než ho stihla zdravotnická opatření zadržet. Nyní Světová zdravotnická organizace vyhlásila pandemii, což znamená, že se šíří po celém světě. Počet obětí se začíná zvyšovat a všichni si kladou stejnou otázku. Kdy pandemie skončí?

WHO pravděpodobně vyhlásí konec pandemie, jakmile bude nákaza převážně potlačena a míra přenosu po celém světě výrazně poklesne. Ale kdy přesně se to stane, záleží na tom, co se světové vlády rozhodnou dělat dál. Mají celkem tři možnosti. Prohnat se tím, zdržovat a očkovat, nebo koordinovat a rozdrtit.

Jedna je všeobecně považována za nejlepší a nemusí to být ta, kterou si myslíte. V prvním případě vlády a komunity nedělají nic, aby zastavily šíření, a místo toho tomu vystaví lidi co nejrychleji. Bez času na studium viru lékaři neví, jak zachránit své pacienty, a nemocnice naplní své kapacity téměř okamžitě. Celkem zemře mezi milióny až stovkami miliónů lidí buď na virus, nebo na kolaps systému zdravotní péče. Brzy se většina lidí nakazí a buď zahyne, nebo přežije, protože si vytvoří protilátky.

Přibližně v tuto dobu se objeví kolektivní imunita a virus už nedokáže najít nové hostitele. Takže pandemie skončí krátce poté, co začala. Ale kolektivní imunitu si lze vytvořit i bez tak velkých ztrát na životech. Vraťme čas do okamžiku, kdy WHO vyhlásila pandemii. Tentokrát vlády a komunity po celém světě zpomalují šíření viru, aby výzkumným zařízením poskytly čas na výrobu vakcíny.

Získají v kritické době čas díky taktikám, které mohou zahrnovat rozsáhlé testování k identifikaci přenašečů, izolaci nakažených lidí a lidí, se kterými přišli do styku, a fyzický odstup. I přes tato opatření se virus pomalu šíří a zabíjí až stovky tisíc lidí. Některá města dostanou epidemii pod kontrolu a vrátí se do normálu, dokud virus znovu nezaútočí a lidé se s novými případy nevrátí k fyzickému odstupu.

Během příštích několika let se jedna nebo možná několik vakcín snad zdarma zpřístupní široké veřejnosti díky celosvětovému úsilí. Jakmile ji obdrží 40–90 % obyvatel, přesné množství se liší podle viru, vznikne kolektivní imunita a pandemie skončí. Přetočme hodiny ještě jednou, abychom zvážili poslední strategii.

Koordinovat a rozdrtit. Cílem je zde nechat virus současně všude vyhladovět kombinací karantény, společenského odstupu a omezování cestování. Zásadním faktorem je synchronizace lidí. Když při typické pandemii jedna země dosahuje vrcholu, druhá země může zaznamenávat první případy. Místo, aby každý vůdce reagoval na to, co se děje v jeho jurisdikci, musí každý zacházet se světem jako s obřím propojeným systémem, jakým je.

Pokud bude spolupráce řádná, pandemie by mohla skončit za pár měsíců jen s nízkými ztrátami na životech. Pokud však nebude virus zcela vymýcen, což je velmi pravděpodobné, hrozí riziko, že opět vzroste na úroveň pandemie. A například zvířata, nesoucí a přenášející virus, můžou podkopat naše nejlepší úsilí úplně. Která strategie je tedy pro tento smrtící, nakažlivý respirační virus nejlepší? Prohnat se tím je rychlé řešení, ale byla by to globální katastrofa.

A nemusí fungovat vůbec, pokud se lidé mohou znovu nakazit. Rozdrcení viru samotnou koordinací je také lákavé svou rychlostí, ale spolehlivé pouze s opravdovou a téměř nemožnou světovou spoluprací. Proto je očkování s co největší světovou spoluprací obecně považováno za vítěze. V závodě je to pomalá, stabilní a osvědčená možnost. I když pandemie oficiálně skončí dříve, než bude připravena vakcína, virus se může znovu objevit sezónně, takže vakcíny budou lidi chránit i nadále.

A i když ji může trvat vytvořit roky, narušení životů většiny lidí nemusí nutně trvat celou dobu. Průlomy v léčbě a prevenci symptomů způsobí, že viry budou méně nebezpečné, a proto vyžadovat méně extrémní izolační opatření. Nebojte, pandemie skončí. Její odkaz bude dlouhodobý, ale ne pouze špatný. Průlomy, sociální služby a systémy, které vyvíjíme, lze využít k lepšímu pro každého.

A když si vezmeme inspiraci z úspěchů a ponaučení z chyb, můžeme zkrotit další potenciální pandemie a děti našich dětí nebudou jejich jména ani znát. Překlad: Kara www.videacesky.cz

Komentáře (4)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

mě by zajimalo, ač je to drsné, kolik lidí opravdu umřelo jen na ten covid, a kde to byla jen vedlejší nemoc.
me se ten virus stejne zda nejakej divnej

01

Odpovědět

Souhlasím s tebou. Já slyšel, že byl vyrobený v čínský laboratoři a vypustili ho Američané, aby mohli vydírat Čínu. Trump to plánoval už v roce 2016.

14

Odpovědět

4. možnost: zachováme se jako tvůrci své reality - což podle pozorování kvantové fyziky jsme - a přestaneme covid hysterii dávat pozornost, živit to svojí energií a myšlenkami a činy, takže to z naší reality vymizí a ztratí se.

15

Odpovědět

To je v podstatě ta první možnost. Viděl jsi to video vůbec? :D

50