Proč se vrací léčba elektrošoky?MinuteEarth

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 12
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:27
Počet zobrazení:3 989
Když se řekne „léčba elektrošoky“, mnoho lidí si jistě představí surovou, bolestivou a ne vždy účinnou metodu léčby různých onemocnění mozku, od které se naštěstí už upustilo. Pravdou je, že tato metoda může výrazně ulevit lidem trpícím těžkými depresemi a Parkinsonovou chorobou, lékaři tudíž začali pracovat na tom, aby ponechali žádoucí účinky a potlačili ty vedlejší.

Přepis titulků

Ahoj, tady Kate z MinuteEarth. V polovině 20. století se těžké deprese léčily tak, že se pacientovi k hlavě připevnily elektrody a stisklo se tlačítko. Elektrický proud v mozku způsobil krátký záchvat, říkalo se tomu léčba elektrošoky. Byla neskutečně surová, někdy měla za následek zlomeniny nebo dočasnou ztrátu krátkodobé paměti. Veřejné povědomí o vedlejších účincích vedlo k odporu vůči léčbě elektrošoky a strmému poklesu jejího využívání.

Pravdou je, že elektrošoky fungovaly a od depresí ulevily dvěma třetinám pacientů, což je více, než zvládly léky. Terapie zřejmě funguje, protože deprese vzniká, když se naruší pravidelné elektrické signály v mozku. Elektrický výboj vyslaný do mozku, aby způsobil záchvat, je jako resetovací tlačítko. Někteří lékaři tedy léčbu dál používali i přes její špatnou pověst, ale začali proud směřovat na jednu polovinu mozku, aby nezasáhli paměť, a používat anestezii a uvolňovače svalů, aby zabránili bolestivým křečím.

Dobré účinky ponechali, zatímco ty vedlejší omezili. Dnes léčba, nyní zvaná elektrokonvulzivní terapie, stále působí bolest hlavy a ztrátu krátkodobé paměti, ale její úspěch při léčbě deprese podnítil lékaře, aby začali elektřinou léčit i další poruchy mozku.

Například abnormální elektrická aktivita u lidí s pokročilou Parkinsonovou chorobou je znehybňuje a způsobuje svalové záškuby. Vysílání pravidelných elektrických výbojů do částí mozku zodpovědných za pohyb napraví nepravidelnost, což umožní pacientům volný pohyb a výrazně sníží třes. Problémy s elektrickými signály stojí i za dalšími chorobami mozku, takže léčba pomocí elektřiny může v budoucnu pomoci mnoha lidem. To samozřejmě za předpokladu, že se výzkum požene dopředu.

Přeložila: Marky98 www.videacesky.cz

Komentáře (3)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

My, co jsme viděli Přelet nad kukaččím hnízdem, o tom víme svoje! :)

11

Odpovědět

Ano, známe to, jak to v šedesátých letech bylo jako prostředek ovládání a zlomení individuality uvedeno v románu a potom ve filmu.
Dneska jsme naštěstí trochu jinde, ale pořád to v nás zůstává. Stejně jako žralok z Čelistí.

10

Odpovědět

tak podte pani tchyne, zacina terapie!

10