Thumbnail play icon

Máme svobodnou vůli?

95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:1 283
Počet zobrazení:14 500

David Eagleman je neurovědec na Baylor College of Medicine v Texasu. Svůj výzkum lidského mozku využil k publikaci několika knih, z nichž u nás byly vydány tituly Inkognito a Suma. V následující přednášce se Eagleman zabývá tím, do jaké míry nás ovlivňuje fyziologie našeho mozku. Uvádí několik příkladů toho, jak zranění mozku vedlo ke změně lidské osobnosti, a ptá se na to, do jaké míry naše jednání ovládá vědomá část našeho mozku.

 

Pozn.: Retributivismus je filosofický směr, podle kterého by se měly tresty zločinců odvíjet od závažnosti činu. Naproti tomu utilitaristé ukládají tresty tak, aby měly co nejlepší dopad na společnost (např. snížení kriminality).

Komentáře (52)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Prečo tam ja nemam titulky ? Sú pri tom videu vôbec, alebo čo môžem mať pokazené? Pri žiadnom videu mi nechce ukazovať titulky ...

181

Odpovědět

Bohužel ikdyž zpočátku zajímá byla přednáška zlá, neboť podsouvá závěry. Což si myslím, že pokud se jedná o "populární" přednášku by neměla. Název je zavádějící, nebo spíš to o co se snaží. Svobodnou vůli takhle těžko prokáže/vyvrátí. Kdybych se měl pokusit s tím polemizovat vidím tři závážné problémy
1. Kde se bere individualita?
2. Vliv vnějšího prostředí?
3. Zkušenost
ad)3 ta formuje z velké části právě naši individualitu

K pokusu s dívkami, nijak neukazuje že bysme nebyli u kormidla. Pokud předpokládáme že nám podvědomě probíhají nějaké propočty. tak musejí začínat: neživé/obrázek/...
Zajímavé by byli kdyby po setkání s dívkami by byli i hodnocení stejné. dost o tom pochybuji a zde se dostávám opět k bodu 2 reakce na vnější vlivy a společnost nejdříve zazanamenáme vědomě a rozhdoujem se dle toho každý individuálně.

K jeho přirovnání asi ano je podvědomí něco jako počítač, ale vědomí je pak něco jako uživatel. Nejsem informatika rozhodně nevím přesně jako funguje pc a programovací jazyky a ikdyž je pc dělá sposutu věcí samo (aktualizace, ukládáni dat, výpočty a ja nevím co ještě), je schopnější. Dokonce má kalkulačka je na výpočty schopnější než já :D. Přesto stále je vetšina "moci/rozhodování" koncetrována u mě/uživatele.

K jeho právní věci v podstatě zbořil myšlenku celého (hlavně západního) práva. Tedy, že jsme si všichni rovni PŘED PRÁVEM. Pokud budou různé tresty dle stavu mozku, pak by mělo být i volební pravo např. že lidé s vyšším IQ budou mít víc hlasů... A to už je hodně nebezpečná hranice!!! A pro demokracii jak ji známe nepřekročitelná.

Nejsem žádný odborník, jen poukazuji na to, co se mi nezdálo. Pokud jsem byl uveden v omyl nějakou neznalostí rád svou chybu uznám.

2210

Odpovědět

Pozitivní na této přednášce je jeho iniciativa přinést změny do soudního a trestní systému v USA - s tím se nedá než souhlasit a plně podporovat. A podle úrovně předpokládám, že byla pro naprosté, ale naprosté laiky, kteří na ní teprve zjistili, že mají něco mezi ušima. To, že naše "podvědomí" ovlivňuje naše reakce je, předpokládám, všeobecně známý fakt. Například to demonstrovali Pavlovovi psi.

Co mi však zvláště vadí je, že v přednášce neudělal jasný mezník mezi nativním chováním "zdravého" mozku a toho s nějakou patologií a celé to smíchal dohromady.

Jeho výklad je zaměřen především na osoby, které utrpěli traumatické poranění nebo nádorem a následkem toho udělali věci, které by jinak neudělali. Jako východisko z toho, poměrně sugestivně ve svém výkladu implikuje, že každý jsme vydán na milost a nemilost našim podvědomým pohnutkám. Ale tak tomu není. Pokud by jsme vzali jen pouhé základní rozdělení dle Freuda na Id, Ego a Superego. Pak Id představuje touhy zaloužené na jím zmiňovaném dopaminu, serotoninu, adrenalinu ect. a Superego, které se je snaží vyvážit racionálním uvážování o důsledku podlehnutí dané touze. Nelze v žádném případě srovnávat výsledný projev chování v podobě Ega u zavažnějších otázek lidské existence u zdravého jedince a u jedince s patologickým ovlivněním mozku. Proto taky ne každý z nás sní, co uvidí, ojede každého, kdo je povolný ect.

Pro mne prostě až přilíš lehce přešel z nevědomého hodnocení sexuální partnera podle dilatace pupil či symetrie obličeje k vraždě, zneužívání etc. a málem mezi tím udělal spojnici.

221

Odpovědět

Ubohá a zubožující materialistická onanie

1847

Odpovědět

Takové mám nejraději :-)

330

Odpovědět

Já jsem materialista a tak se mi to líbilo :-)

00

Odpovědět

no po tomto videu sa dá aj povedať, že keď ti odumrie mozog zmizne aj tvoja identita :) tvoje ja sa stratíí ...

192

Odpovědět

Člověk prostě na něm vidí, že je z Texasu. Už jenom ta košile. :D

232

Odpovědět

... chtěl bych vidět tohohle člověka v době, kdy bude oficiálně oběvenej systém čaker a jejich funkce... možná se toho dožije a bude vzpomínat jak mu přišla nesmírně úchvatná a složitá jenom jedna ze spousty částí lidské osobnosti...

1855

Odpovědět

PS: hlavní myšlenka je mylná, jelikož sme to my, kteří můžou měnit program a děje probíhající v celém našem těle tak sme opravdu pány svého chování a osudu... akorát se musíme sami sobě, svým vadám, příčinám vzteku a smtku(...) věnovat dřív, než je oheň na střeše...

1833

Odpovědět

+GaledonA co tě donutí "změnit program". Co vyšle ten první impulz "věnuj se svým vadám atd"? Není to náhodou ten mozek? :-)

232

Odpovědět

+Galedonnope.. mozek rozhodně neni to, co tady bylo první, aby to mohlo začít evoluci...

1817

Odpovědět

+GaledonOno se je skoro co divit že tu máš i docela nějaký zelený) video byla děsná a protivná nuda, aspoň ty dva komenty byly ok)

1821

Odpovědět

+Galedonprvni tu podle tebe byl nejaky duch a evoluci zacali adam s evou co ?
co ma spolecnyho nejaky cakry s timhle videem ?
kazda ta "zmena programu" muze byt reakci na nejake rozhodnuti tveho mozku.
ano musis se svym nedostatkum venovat.. furt jsi tim nic nevyvratil.
zmenis si zvyk, zmeni se to v mozku.

sam jsi to rekl presne: "pricinam vzteku" - to je ta pricina "zmeny programu" o ktere jsem mluvil. a pokud se tem pricinam vyvarujes, zadnej vztek mit nebudes ze ano.
pokud jsi flegmatik, coz mas zase ulozeno v mozku, tak te ty priciny ke vzteku vetsinou nedovedou a cholerika naopak nastve kazda hloupost.
samozrejme svoje chovani si prece behem zivota menis v zavislosti na svem okoli.
"hlavní myšlenka je mylná, jelikož sme to my, kteří můžou měnit program"
bud jsi to video nevidel, neposlouchal ho, nepochopil jsi ho a nebo kvuli tem cakram z jogy ani nechces pochopit, co v tom videu bylo.
ty samozrejme muzes cinit rozhodnuti, ale ovlivnuje te tvuj mozek (konkretne mam na mysli zivotni zkusenosti, povahu, atd.).
avsak ve videu se resilo to co sam ani nevnimas - instinkt, intuice (tak jako nemuzes ovladat srdecni sval).
dobra.. jsi pan sveho tela.. ale nerikej ze te neco nenutka poslechnout svoji intuici.
pokud by jsi dlouho nad necim premyslel a pak zvolil reseni, se kterym nesouhlasis, jen proto, aby jsi vyvratil mou teorii, tak to preci take melo svoji pricinu. avsak normalni clovek si nepotrebuje dokazovat svoji autoritu nad vlastnim telem a problemy resi normalne - a z toho plyne ta otazka, jestli mame svobodnou vuli protoze jsme preci zavisli na tom, jak nam to mozek naserviruje. (alkohol, halucinogeny,..)

jak definujes "sebe" ? jako ducha ve schrance, nebo jako jako hmotu organickych sloucenin, ktere jsou vsechny spravne poskladane a tvori jeden velky organismus ?
bez ruky zit muzes, bez srdce dokud bude okysliceny MOZEK a bez mozku by jsi asi dlouho neprezil.

212

Odpovědět

+Galedonna začátku se muselo stát něco bez příčiny, protože co si budem nalhávat, v minulosti musela být doba, kdy nebylo vůbec, ale vůbec nic.
Ve videu je řeč o jakémsi jiném člověku uvnitř nás, ten rozhodně nesídlí jenom v mozku, ale má spoustu částí. Proč nás kupříkladu při citových záležitostech bolí hrudník, nebo střetu dvou vůlí břicho? Jaký je důvod toho, že nám všechny chlupy na břiše rostou směrem k pupíku, nebo proč je solar, místo, kde prochází několik velice důležitých cév a nervů, jednou z nejméně chráněných míst na těle, podobně jako třeba oko, nebo ucho? Co to vlatně znamená když řekneme: je tady svělá atmosféra?
Někdo říká, že se to všechno děje v mozku a tyhle projevy jsou vyvolány zmatkem endokrynních žláz... To už ale nevysvětluje chlupy a solar a otisky prstů a jazyka (a neřikej, že je to v dna, to by tam musel bejt gen pro každou buňku pokožky zvlášt a to nepovažuju za příliš pravděpodobný) a tak dál...
Další zajímavostí je to, že v evoluci (v přímém kontrastu s Darvinovou teorií) nejsou žádné nepotřebné záležitosti. Podíváme-li se do učebnic biologie, nenalezneme jediný nepotřebný orgán(jen pozůstatky dřívějšího způsobu života jako kostrč po ocasu, nebo pletence končetin u slepýše). To ve mě opravdu nevzbuzuje pocit náhody (některí říkají, že jedinci s nesmyslnými orgány prostě umřeli, protože nebyli tak přizpůsobivý, ale to nepočítá s malými zbytečnostmi, které přežití neovlivňují, jako třeba hrboly na kostech, nebo malé, tukové laloky...), což mě vede k myšlence, že je skutečně něco, co evoluci řídí... Upřímně si nedovedu představit, jak třeba taková améba (u které btw. stále nedokážeme vysvětlit způsob pohybu) řídí svoje tělesné pochody... má nějaký program, který jí řídí, ale ten rozhodně nebude v jejím neexistujícím mozku.
To mě vede k názoru, že musí být něco mimo hmotu, co s hmotou velie úzce souvisí, ale hmotou to není. To mě vedlo dříve jen k víře, dneska už i k praktickým zkušenostem s čakrami a jejich funkcemi. Mozek je pěkná věc a ano, nepopírám že jistě řídí hmotné tělo a umožnuje nám vnímat okolí a uvědomovat si ho a reagovat a přemýšlet a jeho poškození tudíš vede ke změnám chování, ale rozhodně to není jediná a už vůbec ne hlavní jednotka bytosti.
Tím se dostávám k otázce, co považuju za "sebe". Skládám se ze dvou částí. Jdna je program, o kterém se hovoří ve videu a který řídí veškeré moje chování i tělesné funkce, obsahuje moje názory, postoje možnosti jejich projevu, ale taky má v sobě informaci o neustálém sebezdokonalování... A potom je tady moje božská část (vnímám-li boha jako tvůrce vesmíru, což mi propůjčuje chybějící název), která je řekněmež nad věcí. Něco jako člověk, který zapne počítač a spustí .exe soubor, aby se mohlo začít něco dít. Tahle moje část plní funkci opraváře, který má za úkol směřovat vývoj správným směrem. V podstatě sám nedělá nic, jenom vyšle požadavek a všechno se začne dít samo. Podobného charakteru dle mého názoru byl i prvotní iniciátor dění, který započal evoluci a vůbec všechnu existenci. Přijde mi to daleko důvěryhodnější, než všeobecně uznávaná teorie: bylo nic a to nic z ničeho nic vybouchlo a bylo něco...
Abych ještě odpověděl na některé tvoje poznámky(doufám, že nic nevynechám):
-rozhodně nevěřím na Adama a Evu, spíš se přikláním k názoru, že se jedná o alegorii-opice žijí v lesích s dostatkem potravy dodneška. Jablko neřesti, jakožto uvědomění si nahoty je potom jistá evoluční mez... No a vyhnání z ráje je potom změna klimatu, která naše hrdinné opice donutila používat nástroje, aby přežili. (to je jen myšlenkový pochod spíše pro pobavení než nějaká vážná teorie ;-))
-Souhlasím, že nemůžeš ovládat to, co si ani neuvědomuješ. Já sem ale celkem snadno schopný uvědomit si, jak moje srdce bije... Jsou známy případy, kdy se člověk rozhodl, že už zde nemá být, tak si sedl a zastavil svoje životní funkce. Jistě, to, o čem ani nevíme, že existuje ovlivnit nemůžeme (i když to nepřímo ovlivnujeme dnes a denně, třeba jídlem, prostředím, ve kterém se nacházíme atd.), ale v momentě, kdy si něco uvědomíme, jsme schopni to zkoumat a začít ovlivnovat. A vzhledem k tomu, že už jenom naše hmotné tělo má nervová zakončení téměř všude po těle jsme schopní zkoumat a posléze i ovlivňovat v podstatě jakýkoliv z tělesných pochodů.
-bez ruky žít můžu, bez nohou žít můžu, bez hlavy jsem ochuzen o hmotné tělo, bez duše jse ochuzen o energetické tělo, bez ducha jsem ochuzen o uvědomění, pozornost a schopnost iniciace a tudíš umírám.

2011

Odpovědět

+GaledonTady ty teorie o první příčině a od ní se odvíjejících příčin všeho znám moc dobře od Tomáše Akvínského. Já však v tyto spirituální náboženské, chceš-li duchovní věci nevěřím. Při filosofických debatách mě napadlo jiné možné vysvětlení vzniku světa, ikdyž je to také jen spekulace ( takže na stejném principu jako náboženství)...;-) Vratmě se k tomu jak jsi říkal, že na počátku nebylo nic a z toho vzniknul velký třesk a že tam podle tebe musela být prvotní příčina (bůh). Jak je známo, ve vesmíru se vyskytují různé chemikálie (ano můžeš namítnout a odkud se vzali ty chemákálie a to ti řeknu, že nevím, tomu bych dal čas) a tyto chemikálie když se v určitém množství a za určitých podmínek střetnou, vznikne velký třesk. A teď by jsi zase mohl začít s tím, že přesně toto musela mít na svědomí ta PRVNÍ PŘÍČINA. Ale co když je to jen náhoda? Z našich dosavadních poznání víme, že je vesmír nekonečný a rozpínavý. Dál zatím spekulovat nemůžeme. Což by znamenalo, že to mohlo trvat nekonečně dlouho než se ty chemikálie střetli přesně tak jak by měli aby vznikl život. V tom případě se to jednou nutně muselo někde stát, mohlo to trvat nekonečně dlouho, ale stát se to prostě muselo. Což mě vede k závěru, že je náš velký třesk a vznik života tzv. NUTNOU NÁHODOU, což by byl ten prvotní impulz, ze kterého by se pak odvíjel celý náš život. Jinak řečeno naše prvotní příčina = nutná náhoda.

221

Odpovědět

super videjko díky moc !

194

Odpovědět

Děkuji za překlad.

191

Odpovědět

Je fajn že je tady tolik lidí hladových po vědění. Videačesky, buďte rádi za to jakou fanouškovskou základnu jste vybudovali, je to super, tak to má bejt.

Teď k videu.. opravdu nevim jak naložit s informací když někdo vystřílí školu, že za to nemůže jelikož je to fyziologick daný. Vždyť to je snad i na místě ty lidi litovat, že neměli tolik "štěstí" a narodili se se špatnou konstelací neuronů v mozku.

Až věda postoupí, třeba budeme pošimráním amygdaly duševní nemoci a poruchy vypínat

223

Odpovědět

Tak řekl bych, že ta informace je dost podstatná. Neříkám, že je na místě litovat třeba psychopaty, ale myslím, že z každého by se snadno mohl stát masový vrah, pokud by neměl absolutně žádné výčitky svědomí a k tomu ještě neodolatelnou touhu zabíjet. Podle mě je to docela téma k zamyšlení.

210

Odpovědět

Díky qetu za další super video. Od Airelyho už jsem si koupil dvě knížky a jednu četl z knihovny. Popravdě mám tyhle videa na videačesky nejradši, i když tu jsou jen zřídka (takže občas zabrousím na ted.com :D). Jen tak dál :)

210

Odpovědět

ja tiez, bez videacesky by som ho nikdy neobjavila

220

Odpovědět

Tuto stránku navštěvuji každý den už několik měsíců. Před minutou jsem si založil tento účet, pouze abych napsal tento komentář.

Chtěl bych vám moc poděkovat za překládání takových videí (samozřejmě nejen takových typů, ale všech), které jsou na překládání velmi náročné. Vím, že to dotyčné/ho potěší, jelikož taky překládám pro jednu stránku (ovšem ne do videí). Tyto přednášky (a to nemluvím jen za sebe) jsou velice zajímavé a poučné. Můj favorit je zde Dan Ariely, jeho přednášky bych mohl poslouchat každý den. To už ale odbočuji, co chci říci je, že vám za váš čas a bezchybný překlad děkuji. Cením(e) si toho!

213

Odpovědět

Kdyz mluvil o zivotnich partnerech, tak jsem to zkusil aplikovat na sebe. Rikam si, jeji jmeno zacina na K moje na D, tak to nesedi... Ale pak me napadlo, ze cele jeji inicialy jsou KD a moje DK... Holy s**t :D

222

Odpovědět

Děkuji za překlad a poprosil bych o více takových videí.

191

Odpovědět

Doporučil bych vám knihu od Františka Koukolíka, Já (O vztahu mozku, vědomí a sebeuvědomování)

180

Další
Používáme cookies, abychom mohli provozovat tuto internetovou stránku a zlepšit Vaši uživatelskou spokojenost. Budete-li pokračovat beze změny nastavení, předpokládáme, že souhlasíte s ukládáním souborů cookies z internetových stránek. Více informací o použití cookies.
OK