Počítač se jednou vejde na stůl (1974)

Thumbnail play icon
98 %
22. nejoblíbenějšíTvoje hodnocení
Počet hodnocení:124
Počet zobrazení:6 640
Sci-fi autor Arthur C. Clarke vypráví o svých odvážných představách o životě lidí okolo roku 2001. Jak budou podle něj lidé využívat tehdejší technologickou novinku – počítač?

Přepis titulků

Vzal jsem s sebou syna Jonathana, kterému v roce 2001 bude tolik, co mně teď. Možná bude víc zvyklý na tento svět, o kterém vyprávíte. Až vyroste, někdy kolem roku 2001, bude velký rozdíl v tom, že bude mít počítač u sebe doma. Ne tak velký jako tento, ale bude mít alespoň… konzoli, na kterou bude moci mluvit, bude napojená na domácí počítač a zjistí vše, co běžně potřebuje, výpisy z účtu, lístky do divadla.

Všechno, co bude potřebovat k životu ve složité moderní společnosti. Bude ho mít… v kompaktní podobě doma. Bude mít obrazovku jako tady, klávesnici a bude mluvit na počítač, získávat od něj informace a mít ho za samozřejmost, jako je pro nás telefon.

Jaké bude žít v takové společnosti? Když bude život stát na počítačích, staneme se společností a lidmi závislými na počítačích? Svým způsobem ano, ale zároveň to společnost obohatí, bude možné žít kdekoli, kde chceme. Každý manažer firmy bude moci žít kdekoli na světě a stále díky tomuto zařízení pracovat. A to je senzační, uvízli jsme ve městech, ale pak budeme moci žít na venkově nebo kdekoli a stále udržovat plnohodnotný kontakt s dalšími lidmi stejně jako s jinými počítači.
 

Komentáře (11)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ukázalo se, že plnohodnotný kontakt počítače nezprostředkují, ale jinak se docela trefil. A. C. Clarke byl génius a jeho dílo je dodnes špička.

161

Odpovědět

Jak asi bude vypadat svět za dalších padesát let?

40

Odpovědět

Blade Runner.

67

Odpovědět

Jen to mluvení na počítače v roce 2001 vypadalo spíš takhle:
Reklama Atlas.cz 2 - Home page ticho

41

Odpovědět

Docela trefa!

100

Odpovědět

Nemůžu si vzpomenou na tu hlášku:
PC vám ušetří čas, který by jste bez něj nepotřebovali.
Nebo práci, nebo starosti, nebo co? Nepamatujete si to někdo? kua.

22

Odpovědět

počítač usnadňuje práci , která by bez něj neexistovala

200

Odpovědět

Děda účetní by rozhodně nesouhlasil, když to ve svých nejlepších letech dělal na papíře s pomocí jen o trochu lepší hloupé kalkulačky. :D

32

Odpovědět

+Karel PesNa účetnictví stačí kalkulačka, počítače a úředníci z toho udělali Kafkův Zámek.
Šrínivása Rámanudžan předstíral, že to počítá na počítadle, aby ho nevyhodil za to, že to počítá z hlavy. :D

23

Odpovědět

no tak to nam tak uplne nevyslo...

113

Odpovědět

Bylo zajímavé, kdyby dohledali toho klučinu, Jonathana, který tam sedí a poslouchá a zeptali se, co se mu tehdy honilo hlavou... (Např. "... až tohle skončí, tak si skočím s kluky na fotbal..."). Jonathan je (Podle jednoho z diskutujících na YT pod videem.) aktuálně právník v Chicagu a cituji "sadly, he gave up computers for law" :D

210