Počítač se jednou vejde na stůl (1974)

Thumbnail play icon
98 %
23. nejoblíbenějšíTvoje hodnocení
Počet hodnocení:129
Počet zobrazení:8 103
Sci-fi autor Arthur C. Clarke vypráví o svých odvážných představách o životě lidí okolo roku 2001. Jak budou podle něj lidé využívat tehdejší technologickou novinku – počítač?

Přepis titulků

Vzal jsem s sebou syna Jonathana, kterému v roce 2001 bude tolik, co mně teď. Možná bude víc zvyklý na tento svět, o kterém vyprávíte. Až vyroste, někdy kolem roku 2001, bude velký rozdíl v tom, že bude mít počítač u sebe doma. Ne tak velký jako tento, ale bude mít alespoň… konzoli, na kterou bude moci mluvit, bude napojená na domácí počítač a zjistí vše, co běžně potřebuje, výpisy z účtu, lístky do divadla.

Všechno, co bude potřebovat k životu ve složité moderní společnosti. Bude ho mít… v kompaktní podobě doma. Bude mít obrazovku jako tady, klávesnici a bude mluvit na počítač, získávat od něj informace a mít ho za samozřejmost, jako je pro nás telefon.

Jaké bude žít v takové společnosti? Když bude život stát na počítačích, staneme se společností a lidmi závislými na počítačích? Svým způsobem ano, ale zároveň to společnost obohatí, bude možné žít kdekoli, kde chceme. Každý manažer firmy bude moci žít kdekoli na světě a stále díky tomuto zařízení pracovat. A to je senzační, uvízli jsme ve městech, ale pak budeme moci žít na venkově nebo kdekoli a stále udržovat plnohodnotný kontakt s dalšími lidmi stejně jako s jinými počítači.
 

Komentáře (12)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ukázalo se, že plnohodnotný kontakt počítače nezprostředkují, ale jinak se docela trefil. A. C. Clarke byl génius a jeho dílo je dodnes špička.

161

Odpovědět

Jak asi bude vypadat svět za dalších padesát let?

40

Odpovědět

Blade Runner.

67

Odpovědět

mad max

00

Odpovědět

Jen to mluvení na počítače v roce 2001 vypadalo spíš takhle:
Reklama Atlas.cz 2 - Home page ticho

41

Odpovědět

Docela trefa!

100

Odpovědět

Nemůžu si vzpomenou na tu hlášku:
PC vám ušetří čas, který by jste bez něj nepotřebovali.
Nebo práci, nebo starosti, nebo co? Nepamatujete si to někdo? kua.

22

Odpovědět

počítač usnadňuje práci , která by bez něj neexistovala

200

Odpovědět

Děda účetní by rozhodně nesouhlasil, když to ve svých nejlepších letech dělal na papíře s pomocí jen o trochu lepší hloupé kalkulačky. :D

32

Odpovědět

+Karel PesNa účetnictví stačí kalkulačka, počítače a úředníci z toho udělali Kafkův Zámek.
Šrínivása Rámanudžan předstíral, že to počítá na počítadle, aby ho nevyhodil za to, že to počítá z hlavy. :D

23

Odpovědět

no tak to nam tak uplne nevyslo...

113

Odpovědět

Bylo zajímavé, kdyby dohledali toho klučinu, Jonathana, který tam sedí a poslouchá a zeptali se, co se mu tehdy honilo hlavou... (Např. "... až tohle skončí, tak si skočím s kluky na fotbal..."). Jonathan je (Podle jednoho z diskutujících na YT pod videem.) aktuálně právník v Chicagu a cituji "sadly, he gave up computers for law" :D

210