Co je vědomí?Vsauce

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 108
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:665
Počet zobrazení:11 929

Dnes se Michael pustí do dalšího komplikovaného tématu - vědomí. Co to je? Jak se může porouchat? A co to vlastně je "Já"?

 

 Odkaz z videa: Leanback

Přepis titulků

Čau, tady Michael "Vsauce". "Hemisferektomie" je lékařský zákrok, při kterém je pacientovi odebrána polovina mozku. Většinou se dělá pouze u velmi mladých pacientů. Jejich mozek je ještě dostatečně tvárný na to, aby zbývající polovina převzala funkce té odebrané. Většinou se provádí u dětí trpících záchvaty a odebrání poloviny, kde záchvat vzniká, je jediným řešením. A tak se ptám: Jestliže můžete žít s polovinou mozku, co by se stalo, kdybych do dvou prázdných lebek dal zvlášť obě poloviny vašeho mozku?

Kdo z nich byste byli vy? Vy jste vy. Vy jste vědomí. Víte, co se s vámi děje z vašeho vlastního pohledu. Představte si, že na něco zíráte a snažíte se cítit, jaké to je být vámi. Je to jako by jste byli něco ve vlastním těle, co sleduje svět očima. Nikdo neuvidí svět z téhle pozice.

Tohle chápání vlastních prožitků, chápání, že je máte právě vy, že máte vlastní myšlenky, tvoří to, čemu říkáme vědomí. Kdybych rozpůlil váš mozek a vložil ho do dvou lidí, byli by oba noví lidé s vědomím? Dobrým začátkem při hledání definice vědomí jsou věci, které vědomé nejsou. Například Cleverbot.

Cleverbot.com je webová stránka, kde počítačový program chytře odpovídá na vaše dotazy. Ale jen proto, že je tak naprogramován. Nepovažujeme to za vědomí, protože mu chybí sebeuvědomění. Nic necítí, nemá žádný vnitřní život. Je to jen program, který odpovídá na moje vstupy. Vím, že já nejsem jako Cleverbot. Vím, že mám pocity a povědomí o sobě samém.

Mám nějaké úmysly. Jak ale mám vědět, že vy také? Jak si mám být jistý, že všichni kolem mě jsou jako já? Jak mám vědět, že to nejsou jen další automaticky odpovídající Cleverboti. Moje otázka je velmi filozofická. Je to ale známá a důležitá otázka. Ptám se, je-li možné, aby existovalo něco jako "filozofická zombie". Věc, která se chová a reaguje jako normální člověk, ale ve skutečnosti nic necítí.

Neví, že má vlastní myšlenky. Jen automaticky odpovídá jako robot. Zajímavé na téhle otázce je, že věda na ni nezná odpověď. Není ani jasné, jestli někdy tu odpověď bude znát nebo jestli bude znát aspoň metodu, jak se k té odpovědi dostat. Máme tak akorát psychologii poruch vědomí. Začněme anosognosií.

Bežným příkladem anosognosie je pacient, který ztratil schopnost pohybovat levou rukou. Když má zvednout pravou ruku, řekne: "Dobrá, tady." Když má ale zvednout levou ruku, řekne: "Jasně, žádný problém." Ale nepohne s ní. Když se ho zeptáte, proč to neudělal, místo toho, aby přiznal, že to nejde, si vymyslí výmluvu. Například: "Nechtělo se mi." Antonův-Babinského syndrom je ještě vážnější. Pacienti s tímto syndromem jsou slepí, nevidí vůbec nic.

Svou slepotu ale popírají. Pokud se jich zeptáte: "Kolik ukazuju prstů?" zkusí hádat. Pokud se netrefí, vysvětlí svoji nepřesnost nějakým výmyslem. Například: "Nemám brýle." Anosognosií často trpí oběti mrtvice. Spojení mezi jejich prožitky a vědomím je přerušeno. Neví, že nevidí, protože zrakové centrum mozku neříká jejich vědomí vůbec nic.

Neříká ani, že nemá žádné zrakové vjemy. To znamená, že část mozku zodpovědná za řeč a odpovídání na otázky musí vytvořit úplně novou reakci. Přestože můžeme pacienty s anosognosií studovat, nemáme zatím žádnou odpověď na naši původní otázku. Spíš jsme dostali ještě víc otázek týkajících se identity. Otázek tak matoucích, že je lepší, když si na ně odpoví každý sám. Další je "muž v bažině".

Představte si, že do mě v bažině udeří blesk. Celé moje tělo je spáleno na prach. V tu samou chvíli ale druhý blesk udeří poblíž a způsobí, že se atomy a molekuly uspořádají do stejné konfigurace, jakou mělo moje tělo. Vznikne tím druhý Michael? Byl bych to já? Nebo lepší příklad. Představte si, že chirurg odebírá buňky ze mě a z vás. Vyměňuje je postupně jednu za druhou.

Moji za vaši a vaši za moji. Kdy přesně se ze mě stanete vy? Nikdo nemá na tyto otázky jednoznačnou odpověď. Co ale máme? Leanback. Vytvořil jsem na YouTube playlist mých oblíbených videí o experimentech v psychologii zabývajících se vědomím. Klikněte na odkaz v popisku, opřete se a nechte playlist pracovat. Uvidíme se tam. A jako vždy, díky za pozornost. Překlad: Skarab www.Videacesky.cz

Komentáře (33)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ja mám takú teoriu.Mozog sa berie vo všeobecnosti iba ako hardware.
Informácie v DNA sa berú iba ako informácia pre zostavenie hardwaru tela.
Niekde som čítal,že vedci považujú 90% DNA za odpad,alebo teda nevedia
na čo slúži.Čo ak je tam zakódovaný aj software?
Ak si to zoberieme pri PC,je tvorený z HW a SW.Bez SW by HW bol k ničomu.
V Biblii sa píše,že Boh vdýchol Adamovi život.Život,duša je v podstate software.
Našu osobnosť tvoria spomienky,životné skúsenosti,PAMEŤ.
Ak by teda ten prvý blesk zničil niekoho a druhý blesk by ho presne zkopíroval,
bola by to teleportácia.
Mozog najskôr obsahuje nejaký operačný systém,tak ako aj PC,ktorý riadi HW.
Vedomie je niečo ako výstup spracovaných informácií.Vstup informácií-spracovanie-výstup.

00

Odpovědět

A když jsem se ho ptal na to co je Vsauce odpověděl nevím, a když jsem mu to řekl napsal něco jako : no thank you thank you

01

Odpovědět

Když jsem se ho ptal „ what are neurons“ nevěděl. Když jsem mu to vysvětlil, napsal mi „have you got a face?“

01

Odpovědět

Chci se jen zeptat, jestli nepřeložíte pár videí ze zmiňovaného playlistu. Tohle téma mě zaujalo a myslím si, že stojí za to přeložit alespoň jedno video.

231

Odpovědět

Něco zajímavýho, když jsem si hrál s Cleverbotem :D...

User: What do you look like?
Cleverbot: I'm 3 feet tall and I have green skin.
User: So you are a goblin...
Cleverbot: Last time I checked.

User: Who are your parents?
Cleverbot: The people who made me.
User: What are their names?
Cleverbot: Mom and Dad.
User: How did your parents make you?
Cleverbot: They ordered me from e-Bay.

User: Are you a boy or a girl?
Cleverbot: Boy.
User: Are you sure?
Cleverbot: Yes :P.
User: What's between your legs?
Cleverbot: Minecraft.

User: What is the purpose of life?
Cleverbot: 42.

User: You are going to hell.
Cleverbot: Then I guess I'll see you there.

User: You are boring, gay and talking bulshit...
Cleverbot: Yes, I am.
User: Are your parents monkey and cow?
Cleverbot: Yes.

211

Odpovědět

To slo rychle...

User: Are you religious?
Cleverbot: There is no god.
User: Do you believe in god?
Cleverbot: Yes, yes I do.

201

Odpovědět

Nechcete udělat nějakej seznam jeho videí? Já vždycky nwm kde ho najít..

191

Odpovědět

Stačí si někam uložit tenhle odkaz: http://www.videacesky.cz/tag/vsauce :-)

181

Odpovědět

Cleverbota jsem objevil před rokem a když se tam kouknu teď, tak se ta inteligence ještě o dost zvýšila, tak schválně jesi bude mít někdy 100% (nebo víc) :D

191

Odpovědět

Jednou jsem se Cleverbota zeptal: "Skynet?" Odpověď byla: "How did you know?" :D

191

Odpovědět

Cleverbot je asi dogmatickej krestan, mysli si ze Zeme je stara 6 tisic let :/

183

Odpovědět

a jde se na cleverbot :D

201

Odpovědět

Další hezkej příklad - teleportace, přenesení pomocí molekul, byl bych to pořád já po teleportaci? Což je zajímavý, protože vemte si, že kdyby se vytvořil takový jakoby portál (ve smyslu dveře, které by byli na místě kam bych se chtěl teleportovat a odkud bych se chtěl teleportovat), tak nevím, jestli by se po vstoupení do portálu moje tělo změnilo (přenesli a zkopírovali se částice těla) nebo jen prošel jak normálníma dveřma.

Pokud půjdu lehce dál, do nevysvětlených prostorů, tak se již několikrát stalo, že pacient při operaci klinicky zemřel, ale viděl jak ho lékaři operují - četl jsem, že i vědci to nedokáží vysvětlit, protože to nejspíš nemohli být reakce v mozku, když pacient popsal celý zákrok ačkoli "byl mrtvý".

Myslím, že bude ještě dlouho trvat než někdo najde odpověď na to, co je "vědomí", de-facto se tim zabývá náboženství a filozofie od nepaměti. :o)

231

Odpovědět

Když jsi nakousl tu teleportaci, je tu ještě závažnější problém - pokud by se na jedné straně člověk "naskenoval", a na druhé nově vytvořil, co by nám bránilo zopakovat tu část s vytvořením vícekrát? Z 80 kilogramů materiálu by sis mohl vytvořit nového člověka kolikrát by jsi potřeboval.

211

Odpovědět

proc ten typek nepouziva strih videa ale radsi vylejza ze spod kamery?

1833

Odpovědět

Ten chlap by mohl číst telefonní seznam a stejně bych to vydržel poslouchat. Má velký dar zaujmout posluchače a neznít přitom nějak afektovaně - což se bohužel některým řečníkům stává. Neříká toho ani málo, ani hodně, říká toho právě tolik, aby to i zabržděnější posluchač jako já stíhal pochytat a něco si z jeho přednášky odnést.

182

Odpovědět

Tenhle pán je super bedna. Vždy se rád poučím z jeho videí

192

Další