Proč nosíme oblečení?Vsauce

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 108
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:686
Počet zobrazení:8 691

V dnešním díle nám Michael objasní, proč se vůbec oblékáme a jak oblečení souvisí s naší inteligencí. Co si o tom myslíte vy?

Přepis titulků

Ahoj, tady Michael z Vsauce. Proč se lidé oblékají? Jistě, chrání nás před živly a móda odráží naši osobnost. Žádní jiní živočichové ale oblečení nevyrábí ani nenosí. A proč si připadáme trapně, když jsme nazí před jinými lidmi? Slovo embarrassed (cítit se trapně) pochází z portugalského embaraçar, což znamená zamotat nebo obtočit.

Pocit trapnosti často připomíná svázání a zranitelnost. Jak může být zdravá porce studu znakem toho, že jste sympatičtí, omluvitelní a spolehliví? Tohle tričko a mikina jsou z YouTube Space v L.A., které bylo otevřeno v listopadu 2012. Ale oblečení je na světě o dost déle, alespoň posledních 100 tisíc let. Oblečení nás chrání před zimou, deštěm, sluncem, ale může být také ozdobou, způsobem, jak zdůraznit určité části těla, nebo ukázat bohatství a postavení.

Může nám i pomoct vybudovat si vlastní identitu. Ale dnes mě zajímá jiný důvod oblečení - cudnost. Proč se lidé bojí být nazí? Proč jsme zahanbení nahotou? Zvlášť když zvířata chodí nahá neustále.

Proč se zvířata nestydí být nahá? No, podívejme se na stud trochu blíže. Stud je fascinující emoce. Je navíc velice společenská. Nikdy se necítíte trapně sami, když vás nikdo nesleduje nebo neposlouchá. Takže stud se pravděpodobně vyvinul, protože má kladný vliv na společenskou součinnost.

Trapně se cítíme, když porušíme pravidla společenského kontaktu. Tím, že každý z nás doufá, že se tomu vyhne, že se vyhne studu, nám všem pomohlo žít společně lépe. Zdravé mozky zažívají stud. Neurodegenerace čelního a spánkového laloku může vést k menšímu uvědomění si sama sebe. Zdravé množství občasného studu je dobrá věc. Je to znak společensky přizpůsobeného a zdravého mozku.

Známý experiment zahrnoval účastníky sledující herce, který byl pochválen za dosažení vysokého skóre při zkoušce. Někdy se měl herec nadýmat pýchou nad úspěchem, v jiných se měl cítit trapně kvůli tlaku, který na něj byl vyvinut. Později hráli herci a účastníci společně hry. Účastníci se chovali prosociálněji, přátelštěji a vstřícněji k hercům, kteří se předtím cítili trapně. Naznačovalo to, že herci se dalo věřit, že toužil zapadnout a spolupracovat.

Fakt, že stud ukazuje naši znalost ostatních a touhu být oblíbený, může vysvětlovat, proč je tak snadné vyvolávat rozpaky v ostatních flirtováním nebo hravým popichováním, když se nám ten druhý líbí. Hanba je silnější emoce. A hanba, když přijde na naše genitálie, kterou do určité míry sdílí každá západní i východní společnost, souvisí s podstatou naší dnešní otázky.

Studie cudnosti od Havelocka Ellise je svým slovníkem poněkud zastaralá, ale velice dobře vysvětluje dva možné důvody strachu z nahoty. Oba předchází oblečení a pro člověka nejsou jedinečné. První je nezbytný jev odmítnutí. Před pářením se spousta zvířat nahání, předstírá nedostupnost. Předstírají souhlas a poté útěk, čímž nutí pronásledovatele držet krok a ukázat odhodlání, než si ho vyberou jako žádoucího druha.

Pokud jde o lidi, oblečení může paradoxně přitahovat pozornost k tělu, ale rovněž ho cudně zakrývat, což nás činí méně dostupnými potenciálním partnerům a zachovává páření selektivním. Ellis rovněž zmiňuje strach z vyvolání odporu. Je očividné, proč živočišné druhy, které se vyhýbají chování, jež pokládáme za odporné, lépe přežívají.

Fekálie, odpad, smetí a ostatní tělní tekutiny mohou rozšiřovat nemoci. Například zvířata, jejichž bobky obsahují nebezpečné parazity, se vyhýbají pastvě nebo poflakování kolem vlastních výkalů. Takové zvyky vedou k hygieničtějším podmínkám a pravděpodobnějšímu přežití živočišného druhu. Je to uspokojující důkaz, proč se oblečení rychle po jeho vynalezení začalo používat k zakrytí genitálií. V roce 2009 objevila BBC další významný faktor - výchovu dětí.

U živočichů, kde jsou mláďata víceméně připravena pro život, dává větší smysl trávit čas děláním dětí než jejich vychováváním. Nepotřebují to. Prekociální mláďata, jako například tabon, se líhnou s kompletními perutěmi a mohou létat už pár hodin po vylíhnutí. Lidská mimina jsou naopak naprosto altriciální. Rodíme se schopní pouze spolykat stravu přímo vloženou do úst. Novorozeňata neumí chodit, mluvit, uvařit si jídlo nebo se odvézt do práce.

Je to směšné. Proč se mimina rodí tak nepřipravená pro život? Proč je potřeba tolik času k vývoji po narození? Jedním vysvětlením je, že jsme tak geniální. Velikost mozku koreluje s velikostí těla. Větší těla vyžadují větší mozky. Rejsek má menší mozek než člověk, lidé mají menší mozky než velryby. Větší mozek ale neznamená vyšší inteligenci.

Větší zvířata mají doslova více buněk, které musí ovládat a kontrolovat. Na čem záleží nejvíc, pokud jde o inteligenci, je poměr mezi velikostí mozku a těla. Naše mozky jsou, v porovnání s velikostí těla, obrovské. Naprosto se vymykají běžným standardům. Je to šílené. Ale aby mohl tak velký mozek vyjít z matky malé jako člověk, musíme se narodit s mozkem nedovyvinutým.

S mozkem a hlavou, která není zpočátku tak velká. Proto vyžadují mimina tolik péče a času k vývoji, než se jejich mozky dokážou "postavit na vlastní nohy". Podle této teorie může mít nahota a neustálé páření pro lidi o něco nižší prioritu. Lidé a společnosti, pro které je cudnost výsadou, mají více času a zdrojů k výchově dětí a k vyhýbání se dalším partnerům místo početí více dětí.

Čímž umožňují dětem správný vývoj a jejich další reprodukci. Oblečení slouží tomuto účelu velmi dobře. Skrývá genitálie a umožňuje nám trávit čas jinými činnostmi. Šaty, tedy oblečení, může být důsledkem naší jedinečné inteligence. Příště až se obléknete, mějte na paměti, že jedním z důvodů, proč nevyběhnete ven s nahým zadkem, je to, že máte tak velký mozek. Nezáleží na tom, jak hloupé je oblečení, které nosíte.

Je to připomínka toho, že jsme chytří. A jako vždycky, díky za sledování. - Kevine, díky žes přišel. - Díky za pozvání. Slyšel jsem, že existuje hmyz, jehož křídla dokáží rozcupovat bakterie. Správně. O tomhle a dalších věcech mluvím na kanále Vsauce2 v nové epizodě Mind Blow. Dobře, tak se na to jdeme podívat. Vlastně, můžete jít s námi. Klikněte na link v popisu, abyste se podívali na Mind Blow #60.

Doufám, že se tam uvidíme. Jdeme. Překlad: tynka www.videacesky.cz

Komentáře (70)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

proc tam dycky dela ty kliky? :-D

194

Odpovědět

Nechtěl by někdo založit stránku, kde by se překládal jenom Vsauce a všechny jejich ostatní chanely? :D Tohle je strašně zajímaví :D

241

Odpovědět

Já bych mohl, bohužel moje schopnosti angličtiny nejsou na tak vysoké úrovni, abych zvládal z odposlechu dělat titulky. A i kdybych mohl, kvůli škole bych o stejně nestíhal. :(
I když... Mohl bych fungovat jako admin... :D

1923

Odpovědět

Já bych viděl důvod oblékání člověka v tom, že lidé ztratili ochlupení, aby mohli lépe (a hlavně déle) lovit v horku, jenže když migrovali na sever, tak jim naopak začalo být chladno... Takže se potřebovali něčím zahřát a protože asi ještě neznali oheň, zabalili se do kůže zvířat a oblečení bylo na světě :-)

218

Odpovědět

Jemu je 27? COŽE? :O :O

212

Odpovědět

Pořád mi nejde do hlavy, jak může mít jen 27 roků? Vždyť vědomostmi a vzhledem vypadá minimálně na 35 :D

197

Odpovědět

2:07 - Myslím si, že neříká "social contact", ale "social conduct", čili společenské chování a ne kontakt. Jen drobnost :)

181

Odpovědět

V šatně: "Nééé! Běž pryč, vždyť jsem jen ve spodním prádle!"
Na koupališti: "Kašlu na to, sundám si vršek, ať se pěkně opálím." :D
-
Ale tentokrát s ním moc nesouhlasím. Tato "cudnost" a snaha zakrývat genitálie vznikla až o dost později, než by se dalo čekat (a zas o tolik člověk za 2000 let nezmoudřel). V pravěku i ve starověku se za svoje těla nestyděli. Oblečení nosili jako ochranu proti např. větru, prachu, zimě atd. (když měli ta holá těla).
A co třeba nějaké domorodé kmeny v Africe? Chodí s holým zadkem a zas o tolik hloupější nejsou (ano, neví základy kvantové fyziky, ale zase třeba umí jiné věci). Oblečení nosíme, protože nás to naučila společnost a jsme na to zvyklí - proto se nestydíme na koupališti nebo v nemocnici.
Ale jinak super díl (jako vždycky :))

199

Odpovědět

no i ty domorodé kmeny v africe si zakrývají genitálie. a nevím jak to bylo ze začátku, jestli jsme začlai nosit oblečení a díky tomu jsme přišli o chlupy protože oblečení nás chránilo proti nepříznivým podmínkám, a nebo jsme žili v nějakých příznivějších podmínkách a už neměli chlupy a se zhoršením klimatu jsme si na sebe vzali oblečení. Snad ten můj koment dává aspoň trochu smysl.

213

Odpovědět

souhlasím... Cudnost ohledně našich genitálií není dána přirozeně. Indiálni v Jižní Americe neznají cudnost, protože je to společnost nenaučila, takže ani já nemůžu tentokrát s Vsaucem souhlasit...

196

Odpovědět

+nitram von hiveNa tohle bych si nedokázal nereagovat. Nebertě mě špatně, ale kde ste přišli k argumentům se kterými tady jednáte? Například uživatel Bruncla podotýkal, že o ochlupení jsme přišli, jelikož sme vynalezli oblečení, což je ovšem blbost, protože kdysi dávno se v nás vyvinulo něco, co nám umožnilo lépe a efektivněji se "potit", bohužel/bohudík na tenhle systém reagování lidského těla je potřeba hladká kůže, proto se už od myslim Homo Erectus?(Tohle berte s rezervou, díky) objevovaly lidi s menším ochlupením. Snad si dobře pamatuji výklad, který sem o tomhle slyšel, jestli je něco špatně tak se omlouvám, ale chtěl sem podotknout, že né vždy argumentujte s věcmi, které ste slyšeli přes třetí stranu někde venku, nebo četli na wikipedii, protože tyhle fakta nebývají vždy pravdivá. Kdyby Vás to zajímalo, snažil sem se převyprávět část výkladu, který se mi dostal po návštěvě brněnského muzea Anthropos, tak doufám, že jsem něco neskomolil :)

181

Odpovědět

Miluju tyhle videa od něj, klidně přidávejte více, budu jen rád... :) btw: po celém netu (dříve i teď) se "stále řeší", proč se holky stydí a zahalují, když jsou ve spodním prádle, ale plavky jim nevadí - to by mě fakt zajímalo. co by na to Michael asi řekl a jaké by měl argumenty :D

192

Odpovědět

No u mě je to tak, že když je holka v plavkách, je to sice pěkný pohled, ale pro mě jsou plavky pořád jen oblečení. Zato když je jen ve spodním prádle, tak už je to něco intimnějšího, vzrušujícího. Ne že by plavky nevzrušovaly, ale s kalhotkama se to nedá srovnat =D .

223

Odpovědět

díky bohu, že holky nechodí nahé, schopnost soustředit se by dost rapidně klesla...

193

Odpovědět

hmm asi by klesla souhlas. By to bylo něco nového pro všechny. ale podle mě by si na to ty lidi za nějakou dobu (neopovážím se uvést jak dlouho) zvykli, přišlo by jim to zase normální jako nyní když nosíme oblečení. Pak by se zas pozornost ustálila ;)

181

Odpovědět

+snyfjn, potom by jsi viděl holku oblečenou až po krk a postavil by se ti :D

203

Odpovědět

+snyfPřesně tak. Lidi by si na to zvykly. Podobné věci souvisí se sexuální aktivitou, kde si můžeme vzít jedince, který má často pohlavní styk a jedince samotáře a který z nich by se lépe při téhle situaci soustředil určitě víme.
Je to podobné jako například u věci, kterou už jednou vSauce říkal a to, že si vidíme na vlastní nos, ovšem lidské tělo je navyklé nevšímat si na věci, se kterými sme pořád ve vztyku, tudíž nevidíme nos a u téhle situace bychom se i dokázali soustředit. Hlavně by podle mě a částečně podle videa vzrostla sexuální aktivita a proto se vracíme k věcěm, kterým sem už říkal dříve a to ten příklad s těmy dvoumy jedincemi( Dokonalý hlavolam, nějak sem si neuvědomil jaké i/y, ukamenujte mě :D )

182

Odpovědět

Možná je to hloupost, ale bylo by fajn nějak videa označovat, třeba VSAUCE: Název videa, málem jsem to přehlédl a řikal sem si co to je za bubáka, na toho koukat nebudu :-)

193

Odpovědět

Zvieratá chodia okolo nás stále nahé ale prečo my nie ?? :D :D :D :D :D to akože myslí vážne

1838

Odpovědět

To byla pouze hypotetická otázka, na kterou dal odpověď ke konci videa.

181

Odpovědět

Konecne zase muzu machrovat pred kamosema u pivka...na to pivko si dojdu, uz jen sehnat ty kamarady :-(

182

Odpovědět

*forever alone*

193

Odpovědět

Pro uploadera.... http://www.youtube.com/user/pbsideachannel?feature=watch tento kanál je podobného ražení jako Vsauce.....navrhuju základnu Vsauce videí rozšířit o tohle a vybírat ty top videa z obou.....menší šance, že dojdou opravdu ty klenoty a budou se překládat i "slabší" kousky, které tady bude někdo kritizovat. Navíc, bez ohledu na to, má opravdu zajímavé postřehy a je podobně zábavný, plus pravidelně odpovídá na nejzaímavější komenty.

182

Odpovědět

video super, ale podle mého názoru by bylo dobrý tyhle videa nějak odlišit např. Vsauce: Proč nosíme oblečení? je to jen nápad ;)

192

Odpovědět

Aha, koukám že nejsem první s nápadem :D

192

Odpovědět

mě tagy stačí

186

Odpovědět

Čiže, ak sa nehanbím za svoje telo, som narušený s malým mozgom, blázon a tupé nevyvynuté hovädo?:) Celkom to sedí k mojím dosiahnutým výsledkom v škole..
Nemám problém ísť na nudapláž, vlastne to považujem za celkom zábavný spôsob prejavenia sa, nemám pocit, že by som sa mal za svoju nahotu hanbiť.
Po ulici nechodím nahý, pretože je to spoločensky neprípustné a ja som dobrý chlapec.:)
Super video, díky.

1814

Další