Co je déjà vu?Vsauce

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 108
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:1 510
Počet zobrazení:18 188

Dnes tu pro vás mám další Vsaucův výtvor. Michael vás dnes provede temnými zákoutími mozku a vrhne trochu světla na zajímavý jev zvaný déjà vu. Zažili jste už déjà vu? Stává se vám pravidelně?

Přepis titulků

Čau, tady Michael "Vsauce". Dneska probereme "déjà vu". Co to je? Proč se to stává? Ty momenty, které se vám už zdánlivě jednou staly. Jste si tím jistí, ale nevíte, proč jsou vám povědomé. Je těžké vědecky zkoumat déjà vu, protože ho nemůžeme navodit v laboratoři. Tohle ale víme. Lidé nezažívají déjà vu před 8. až 9. rokem života. Nejčastější je u náctiletých a dvacátníků a s věkem se vytrácí.

Může to mít spojitost s vývojem mozku. Teď bychom měli sehnat nějaký mozek. To bylo snadný. Déjà vu může být symptom s mnoha příčinami. Mnoho známých teorií vysvětlujících příčiny vzniku zahrnuje přerušení spojení mezi částmi mozku, které zpracovávají zkušenosti nevědomě a částmi mozku, které vědomě zpracovávají zkušenosti a říkají nám, co vidíme. Pro jednoduchost začněme zrakovým systémem. Mozek leží v hlavě asi takhle, oči se dívají odtud a posílají signál do týlního laloku, kde se nachází zrakové centrum.

Tam se obraz zpracovává a my jsme si vědomi, co vidíme. Zrakové centrum ale není první zastávka informace. Víme, že prochází dalšími místy. Například amygdalou, kde se možná zpracovává emoční hledisko. A tahle část 31 je tectum, která předběžně zpracovává zrakové vjemy a ovládá pohyb očí. To je ohromně důležité, protože to znamená, že lidé slepí kvůli poškození zrakového centra nevidí nic.

Nic nevidí ani nerozeznávají. Přesto mají ale zdravé části mozku, které zpracovávají signál předběžně. Přestože jsou slepí, objevuje se u nich tzv. "slepé vidění". Jsou schopni překonat i překážkovou dráhu na zemi. Když jsou jim ukázány tváře zračící radost, úzkost nebo strach, pociťují tyto emoce, i když sami neví proč. Zrak zajišťuje mnoho procesů. A když tyto předběžné útvary zrakového systému dovolují některým slepcům nevědomky vidět, máme možná všechny ingredience pro naše přerušení spojení.

Jestliže prožiju událost A, pak B a C a části mozku to zpracovaly jako vzpomínku a emocionální reakci. Pak ale o chvilku později zrakové centrum oznámí vědomé části mozku, co vidím. Řekne: "Vidíme A, pak B a pak..." A mozek na to: "Pak C, že?

To už se přece stalo, ne?" A to je možná déjà vu. Co ale může způsobit, že tyto procesy proběhnou nesynchronizovaně? Nejspíš je to neurologická abnormalita. Možná epileptická příhoda, kdy se neurony excitují najednou. Také víme, že pacienti s chronickým déjà vu mívají poškozené temporální laloky. Tyhle laloky na obou stranách. To zní zle, že?

Měl bych s déjà vu běžet k doktorovi? Vůbec ne. Lehké epileptické epizody jsou celkem běžné. Možná už jste také zažili "hypnagogický záškub". Odborný název pro stav, kdy už usínáte a najednou máte pocit pádu a škubnete sebou. Znamená to, že při usínání uvolňujete svaly, váš mozek to zjistí a má pocit, že vás nic nedrží. Určitě padáte, takže vyšle signál všem svalům. Vy sebou trhnete a probudíte se.

Déjà vu není jediné vu. Existuje taky "presque vu", mít něco na jazyku. Něco znáte, ale nemůžete si to vybavit. Co je to za herce z filmu, který jsem tolikrát viděl? Jedno vysvětlení je, že si právě vybavujeme slova podobná klíčovému slovu. A jako pomoc vám mozek blokuje věci kolem, včetně hledaného slova. Tohle vysvětlení může vysvětlit sociální přesah presque vu.

Jestliže dostane skupina lidí stejné blokovací slovo, nikdo ve skupině si nevzpomene, dokud nezmění téma a slova přestanou být blokována a někdo neřekne: "Gary Sinise, no jasně." Nakonec známe "jamais vu", které nastává, když nám známá věc najednou připadá nová a zvláštní. Schizofrenici občas vidí své známé, ale považují je za podvodníky. Všichni jsme ale jamais vu alespoň částečně zažili.

Když opakujete slovo pořád dokola, ztratí svůj význam a vám začne připadat podivné. Podle vědců se to stává, protože opakovaná excitace neuronů zodpovědných za to slovo je utlumí. Jejich další funkce je slabší. Je šílené, že ve vesmíru je spousta neznámého, čemu ještě nerozumíme. A přesto pocit, že něco známe, není vždy spolehlivý.

Jediná konstanta je, jako vždy, díky za pozornost. Překlad: Skarab www.Videacesky.cz

Komentáře (73)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Bylo mi asi dvacet, jeli jsme autem na koncert E!E a já zažil Deja Vu. Nadšeně jsem to osazenstvu oznámil s výslovností DežaVu. Bratr mé přítelkyně (vysokoškolský hoch) se začal strašně smát, že to říkám blbě a jako starší pronesl: to je debil, prej DežaVu. Po slovní přestřelce mi vysvětlil, že je to DežaVi. Ostatní spílali staršímu a asi "chytřejšímu". Kdykoli to slyším, tak jsem rád, že se mi to nestává. Dnes bude asi inženýrem, nebo diplomovaným specialistou. U mne bude vždy jelitem. Viď Vítku.

52

Odpovědět

Deja vu zažívám pravidelně při hledání kešek spíše po té co nějakou najdu tak po dejme tomu hodině si řeknu nenašel jsem já ji už vlastně někdy? je to způsobeno nejspíše tím že jednu podobnou čínnost člověk opakuje několik desítkát až stovkách a pak se mu ty věmy a informace překrývají a má pocit že už to někdy dělal už tam byl i když na tom konkrétním místě je poprvé.

14

Odpovědět

Taky znám ještě jiný stav. Je mi 20 jsem z dvojčat a v pubertě a v dětství se mě i mému bráchovi (dvojčeti) občas stávalo, že jsme si přebrali vzpomínky toho druhého. Např. on říkal že kdysi namaloval určitý obrázek, ale já zase říkal že jsem ho 100% namaloval já (oba jsme si byli jistí). Nevím čím to je, nikdy se ale už nedozvíme kdo ho skutečně namaloval... ale určitě jsem to byl já :D (stávalo se to u více případů)

Někdy mi přišlo jako bychom si prohodili vědomí a já žil předtím v jeho těle, a pak zpět ve svém... :D no teď už se to naštěstí neděje.
Má někdo podobnou zkušenost?

31

Odpovědět

No hodně lidí co hulí asi bude mít podobné zážitky. Prohození vědomí a jako že žijem v jiném těle. Jednou jsem měl pocit, že se na sebe dívám z pohledu druhé osoby, něco jako ve hrách když ovládáte postavu a koukáte na její záda... :)

Ale tím nechci říct, že bys hulil nebo že je to divný, já ti věřím... I když s tím obrázkem to může být třeba že jste to malovali jako děti a mám to taky se sestrou která je o dva roky mladší a prostě jsme si byli jistí stejnou situací a každý jsme ji viděli jinak, nebo i s partnerem, prostě každý si to pamatuje jinak a oba jsou si jistí. Vzpomínky jsou ošemetná záležitost...

Ale zpátky k tomu prohozenému vědomí a tak, i tomu věřím, ale podle mě to nebude nic že by vaše mozky byly propojené nebo tak, ani určitá forma telepatie, jelikož naše mozky sice vysílají EM záření a všechno, ale nedokáží ho detekovat protože je velmi slabé. Ale mozek jako takový je ošemetná věc. Ať už se jedná právě o to Deja Vu, nebo vzpomínky na něco co se nestalo, nebo nerozeznání snu od reality, kdy si myslíme že nespíme a dokážeme sen ovládat jako realitu, lucidní snění, a podobně...

A abych se vrátil k těm drogám... Když se nad tím zamyslíte, drogy nebo alkohol také mění myšlení. A ne jen drogy jako alkohol, tabák, marihuana, kokain. Ale myslím tím i jakékoliv druhy léků, což jsou také drogy... Jelikož všechno funguje tak, že oblbnou mozek. Například morfium, nebo také heroin byly používané k tomu aby utlumily bolest, nevím co se používá dnes, ale i obyčejný paralen nebo cokoliv vám pomůžou od bolesti. A není to proto, že by jste se vyléčili. U toho paralenu nevím, to je myslím aji antipyrotikum a snižuje teplotu, tak asi pomáhá, ale heroin či morfin jen blokují receptory v mozku, které normálně přijímají hormony zodpovědnné za bolest, které jsou vylučovány když vás něco bolí. Takže když zablokujete ty receptory, tak tělo je v agonii, ty hormony bolesti jsou pořád v těle, ale váš mozek, vaše vědomí, to prostě neví, protože tu informaci nedostane, má ji potlačenou. Stejně jako bolest necítíte ve spánku, protože vědomí je vypnuté. Nebo si myslíte že operace ve spánku nebolí? Jen o ní nevíte.
A to je všechno zvláštní a ne u všeho víme jak mozek funguje a jaké vjemy jsou skutečné a podobně. A ti co berou drogy které mají psychotrpní účinky nebo euforické a podobně, tak mozek také mění myšlení. Vnímá více, nebo je prostě jinde. Máte pocit že všechno má fůru detailů, které by jste normálně nevnímali. Ale možná je vnímáte vždycky, jen si to neuvvědomujete. Stejně jako ti slepí prostě nevidí a přesto cítí emoce aniž by si to uvědomovali. Kdesi jsem viděl video a je myslím i tady, o tom jak drtivá většina mozku jede na automatiku co si neuvědomíme, protože vědomí zpracovává jen minimum. A třeba při tom kouření marihuany prostě vnímáme něco navíc co normálně nevnímáme, protože to jde mimo vědomí. U alkoholu třeba naopak, mozek vypíná a vnímá mnohem méně a vede to třeba až k zapomnění protože se ta informace neukládá, jde mimo vědomí, a člověk jede na automatiku...

No a abych se vrátil k tomu že jsi měl pocit že jsi žil v jeho těle nebo měl podobné vzpomínky, ta k to může být podobné jako s těmi slepými, co vnímají emoce aniž by si uvědomovali že vidí a nevímají to, je to podprahové. Což mi připomíná i třeba podprahová reklama je dobré téma, kdy nevímáme nic vědomě, přesto mozek to zachytí a zpracuje potajmu. A tak prostě, ať konečně dořeknu pointu, tím že jset jednovaječná dvojčata, tak vypadáte stejně, nebo velmi podobně, a prostě v tobě se podprahově může vyvolávat pocit, že se jedná o tebe někdy, stejně jako když se podíváme do zrcadla, tak vnímáme že jsme to my a to i podprahově i vědomě, přestože sami sebe vidíme mnohem méně než třeba rodinu a přátele, jelikož do zrcadla nekoukáme tak často. Tak jaktože člověk, jehož tvář skoro nevidíme, nám přijde nejznámější? Sami sebe? A tím že jste podobní, tak kdoví co mozek a nevědomí dokáže udělat, a dokáže to smíchat s tím, že se jedná o tebe...

Aspoň tak nějak o tom přemýšlím já, ale z těch pár vět co jsi řekl moc dobře nevím jak jsi to myslel a co přesně prohození těl a vědomí znamená u vás. :)

52

Odpovědět

Podívejte se sem: http://www.acld.mysteria.cz/ld.htm . Je tam vše o lucidním snění a detailní popis, jak ho dosáhnout.

196

Odpovědět

Strašně, strašně bych si přál, aby natočil něco o lucidním snění .. to bych se tak moc chtěl naučit .. :D

192

Odpovědět

Nevermind, už jsem zhlédnul video o snech :D

184

Odpovědět

Všechny tyto jevy jsem už zažila, ale nejzvláštnější je teda "jamais vu".. To s tím slovem je samozřejmost, tím jsem se už párkrát bavila (nejčastěji mi přijde slovo "mlýn") :D

Ale co je zvláštnější, že hlavně když jsem byla menší (teď je mi 22) jsem šla po ulici ze školy domů, cestou kterou jsem chodila každej den tam a zpět, a najednou mi to připadalo jakože jsem tudy nikdy předtím nešla. Prostě z ničeho nic jsem se rozhlídla a pocítila sem hrozně divnej pocit že je to tady všude jiný. Bude to znít divně, ale pak jsem se to naučila "ovládat". Prostě jsem záměrně dokázala vyvolat ten pocit že to tam znám, nebo naopak neznám. Zamhouřila sem oči a jaksi se soustředila, a dokázala sem si to "přepnout". Takže to pak bylo celkem zajímavý, když sem se nudila, nebo sem si chtěla ozvláštnit den, tak sem šla domů cestou kterou "neznám".. :D Ale pak sem před domem "přepla", protože pak už mi z toho bylo divně, připadala sem si že sem v jiné realitě.
Musím říct že se mi to fakt nejvíc stávalo jako "náctileté", jak on říkal, možná to souvisí s vývojem mozku.. Poslední dobou se mi to už moc nestává, skoro jsem na to zapomněla.. Máte někdo podobnou zkušenost? Doufám že nejsem skrytej schizofrenik :D

205

Odpovědět

Každý je svým způsobem skrytý schizofrenik :)

210

Odpovědět

Moje nejšílenější déjà vu: Ve snu (asi...?) jsem viděla, jak sedím u stolu a něco píšu. Pak jsem se zarazila a zvedla hlavu, ačkoliv v tom snu jsem nechápala, proč to najednou dělám. Když se mi to opravdu stalo, zjistila jsem, že jsem tu hlavu zvedla, protože jsem si pomyslela "Tohle už jsem zažila."

241

Odpovědět

Skvělé jako vždycky. A schválně, kdo z vás si všimnul, že VSauce je Tony ze "Somebody I Used To Know" parodie od The Key of Awsome? :)

191

Odpovědět

Aj, moje chyba, on tam je to Kevin z VSauce2...

180

Odpovědět

před asi rokm dvěma jsem měl období, cca půl roku, kdy jsem déjá vu měl tak třikrát do tejdne, už mi z toho začalo skoro hrabat :D je zvláštní ja si s náma vlasní mozek hraje :)

181

Odpovědět

jinak dejavu jsem asi nikdy nemel.

1813

Odpovědět

olorin - on rekl ze normalne. nauc se vic vnimat co kdo rika. To stim cuknutim pred spanim znam :)

191

Odpovědět

jj, taky se mi to stalo.

10

Odpovědět

Jednu věc musím vyvrátit, Deja vu prý nezažívají děti před 9 rokem. Protože já ho určitě zažil.

207

Odpovědět

víc videí od Vsauce... víc videí !!!!!

181

Odpovědět

Mám pocit, jako bych to už někde viděl.

222

Další