Proč sníme?Vsauce

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 108
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:1 183
Počet zobrazení:12 869

První Vsaucovo video o černých dírách u vás zaznamenalo obrovský úspěch, takže jsem pro vás připravil další video. Dnes vám Michael ukáže, že se sny to není vůbec jednoduché.

A co vy? Pamatujete si, o čem sníte? Jaký byl váš nejšílenější sen?

Poznámky k překladu: Zkratka REM pochází z anglického "rapid eye movement", tedy rychlý pohyb očí. Atonie je výraz pro svalovou ochablost. Odkazy z videa: Howcast: Jak na lucidní snění Chytřejší den ode dne Whatswhat: Recenze vousů

Přepis titulků

Čau, tady Michael "Vsauce". Dneska se podíváme na to, proč sníme. Co se děje v našem mozku? Vědě o snění se říká oneirologie. Po většinu času ani neexistovala, protože sen nemůžete uchopit. Je těžké ho změřit či ochutnat. Nemůžete vidět sny ostatních. A když se jich zeptáte na jejich sny, výsledky vetšinou nejsou moc spolehlivé. Odhaduje se, že 95 % svých snů zapomeneme.

Zvlášť během prvních deseti minut snu. Ale v roce 1952 se stalo něco mimořádného. Výzkumníci z Chicagské univerzity přišli na tohle. Je to zvláštní druh elektrické aktivity probíhající v určité fázi spánku. Když výzkumníci budili lidi v téhle fázi, ti skoro vždy tvrdili, že snili. Navíc v téhle fázi lidem těkají oči. Rychle se míhají pod jejich víčky. Můžete si toho všimnout, pokud taky sledujete lidi při spaní. Během REM fáze se dějí zvláštní věci.

Mozková aktivita v REM spánku skoro přesně odpovídá aktivitě mozku bdělého. Jediný rozdíl je, že produkce noradrenalinu, serotoninu a histaminu je blokována, což zabraňuje svalům v pohybu. Proto můžete snít o létání, běhání nebo boji s ninjy, ale vaše tělo se ani nepohne. Lidé neschopní dosáhnout úplné REM atonie se ve spánku hýbou jako ve snu. Můžou dokonce chodit ve spánku. Než půjdeme dál, chci upozornit na dvě věci. Je možné se probudit a nemoci se pohnout, protože jste stále v REM atonii.

Jste plně při vědomí a vzhůru, ale vaše tělo není připraveno na pohyb. Na druhou stranu můžete být ve snu a vědět, že sníte. Tomuto jevu se říká lucidní snění a je velmi zajímavý, protože v lucidním snu můžu vědomě rozhodovat, co se stane. Můžu letět kamkoliv nebo si dát čaj s Lincolnem. Jsem u kormidla, ale dosáhnout lucidního snění je obtížné. Howcast o tom natočil video, které můžete najít v popisku. Vědci odpírali myším spánek za pomoci tohohle.

Byl obráceně a ve válci s vodou až po okraj, takže myš mohla sedět jenom tady nahoře. Takhle může myš upadnout do NREM spánku, ale jakmile vstoupí do REM fáze a svaly se uvolní, spadnou do vody a vzbudí se. Přišli na to, že bez REM spánku mají myši potíže s pamětí. To samé funguje u lidí. Když lidi naučíte dvojice slov a nenecháte je vyspat, druhý den si ty dvojice vůbec nepamatují. Tím ale paměť a REM nekončí. Pokud se někdo během dne naučí něco těžkého, třeba hrát na hudební nástroj nebo řešit obtížnou hádanku, Můžete měřit elektrickou aktivitu mozku během učení.

A téže noci, ať už si to uvědomují nebo ne, jejich mozek znovu přehrává stejné elektrické impulzy. Mnoho populárních teorií o snech stojí na myšlence, že během snění organizují podvědomé části našeho mozku vzpomínky a posilují spojení z předchozího dne, která budeme potřebovat v budoucnu a třídí nepořádek, který by nás jen pletl. Teorie říká, že tyhle elektrické impulzy jsou detekovány vědomými částmi mozku.

Mozková kůra šílí a neví, co to znamená, takže se snaží utvořit soudržný příběh. Tím tvoří sen. To by vysvětlovalo, proč jsou sny často neuvěřitelné a nahodilé. Nemají dávat smysl, nejsou to zprávy z mozku. Jsou produktem snahy mozkové kůry syntetizovat všechen hluk, který přichází z podvědomí. Z tohohle pohledu jsou sny epifenoménem. Nejsou primárním procesem, který má účel. Místo toho jsou vedlejším produktem důležitějšího procesu probíhajícího na pozadí našeho vědomí.

Někteří vědci tomu ale nevěří. Myslí si, že sny slouží primárně jako příprava proti hrozbám. Myslí si to, protože převažující emoce ve snech jsou negativní. Opuštěnost, hněv, a nejčastěji ze všech, úzkost. Teorie je takováhle. První lidé kdysi nevěděli, jaké hrozby je mohou během dne potkat. A aby nás připravil, náš mozek simuloval úzkost během spánku, abychom se s těmi hrozbami ve skutečnosti lépe vyrovnali.

Lidé s děsivými sny se lépe vypořádávali s úzkostí ve skutečnosti a měli silnější geny. Teorie, které jsme probrali, jsou poměrně populární, ale ne každý s nimi souhlasí. A nejdou moc do hloubky vědeckého poznání o snech. To je ale na snech to zajímavé. Berte to takhle. Tohle je Orlí mlhovina. Obrovská struktura v dalekém vesmíru vzdálená 6500 světelných let. I přes její vzdálenost známe její složení, víme, že je vysoká 100 bilionů kilometrů. Víme, jak vznikla a kde bude za 750 milionů let. Ale včera jsem měl sen a nikdo neví proč a z jakého důvodu.

To je to zajímavé. Díky za pozornost. Pokud se toho chcete o světě dozvědět víc, doporučuji kanál Chytřejší den ode dne. Je to pořad na YouTube od nějakého Destina, kterého jsem potkal. Je skvělý. On dělal to s kuřetem v Leanback. Také studoval šplouchání hovínek, zpomalené balónky s vodou a dělá hodně se zbraněmi a explozemi. Co víc chtít? Mrkněte na to a přihlaste se k odběru. Taky se koukněte na Whatswhatovu recenzi mých vousů, odkaz pod videem. Díky za pozornost.

Překlad: Skarab www.Videacesky.cz

Komentáře (99)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jakto že je u všech komentářů pod videem zrovna 18 liků..kromě jednoho, náhoda? 8-/

50

Odpovědět

Jak zažít lucidní snění: Vyražte s kamarádem přenocovat na zříceninu. Na podzim, za nevlídného počasí, ve všední den.Spěte v místnosti kam neprší a je v ní přes den světlo. Dobré je spát co možná nejnepohodlněji např.na úzké lavici z půlkmene, fošny, hrbolech...Není účelem vyspat se dorůžova,ale nad ránem se neustále probouzet nepohodlím,chladem...Jděte spát později, až budete unavení, avšak střízliví! :-) Nepohodlí vám nad ránem nedovolí hluboce usnout, případný déšť vás bude naopak příjemně uspávat. Těmito vlivy budete neustále přecházet mezi sněním a bděním. Získáte kontrolu nad svým snem.Pravděpodobně se sen bude odehrávat na stejném místě ale v jiném čase. Mobil při ruce vás ujistí že žijete v 21.století a proto se přízraků bát nemusíte :-)

191

Odpovědět

Tuto metodu představil už LaBerge, je to jedna z nejrychlejších metod pro naučení Lucidního snění... V podstatě si nastavíte budík tak aby vás vzbudil o hodinu dív než normálně a hned zase usnete a pak se vzbudíte normálně. To, že vstanete dřív, úplně se neprobudíte a hned zase usnete způsobí rychlejší nástup REM fáze atd.

Jednoduše - nemusíte jít na zříceninu a spát pod širým nebem, stačí se jakýkmoliv způsobem vzbudit dřív a pak zase usnout :D

230

Odpovědět

konecne som sa o Lucidnom sne aspon nieco malo dozvedel..ze to ma nazov napr :D mal som ho dvakrat v zivote a to bolo uz davno a pamatam nato dodnes..je to velmi zaujimave kontrolovat priebeh a chcel by som to opakovat ale nie a nie si to v sne uvedomit ze je to sen..a ked uz sa vam sniva sice priebeh vedome kontrolujete lenze akonahle som sa vystavil nebezpecnej situacii zobudil som sa..chcel by som to vediet kontrolovat

180

Odpovědět

Lucidnímu snění už se věnuji nějakou dobu, doporučuji knihu o lucidním snění od Stephena LaBerge.

Zaujala mě hlavně skvělá myšlenka toho, že třetinu života něčinně prospíme. Tak proč nevyužít toho, že si uvědomíme, že sníme a využít sen jak chceme.

Pokud se někdo zajímá o lucidní snění, napište mi na mail: michal.mondek@gmail.com, hodil by se mi rozhovor s někým kdo se tím také zabývá. :)

180

Odpovědět

Dominiko, pokud tohle čteš tak se mi ozvi na mail, fb zase nějak blbne takže nemůžu odepsat :(

180

Odpovědět

Když jsem byl malý mněl jsem strašný sen, ze kterého jsem se vždy probudil upocený a úplně mimo. Dokonce, když jsem měl ten sen tak jsem byl náměsíčný. Když jsem se probudil, býval jsem často úplně jinde než kde jsem usnul. Sen se mi zdál na přelomu dne a večera, takže když jsem usnul za světla, tak jsem se probouzel za tmy. Pamatuji si že v tom snu byla předemnou něaká věc a ta se neustále přibližovala a oddalovala. V této fázi jsem se probouzel velmi často. Pak jsem i došel na místo jak po ulici chodili zvláštní lidé a nakone ke dveřim pod kterýma něco teklo. Otevřel jsem tveře a něco zahlédl ve tmě. Dál jsem se nikdy nedostal. A co se týče probuzení a nemůžete se hýbat, tak jsem zažil hodněkrát. Nezávidím lidem kteří něak ochrnuli.

180

Odpovědět

Závidím vám. Já si nevybavuji prakticky žádné své sny. Jako malá jsem si myslela, že jednoduše nesním. Ale když jsem hodně dobře vyspaná a probudím se před zazvoněním budíku nebo když nemusím vstávat, a tak po prvním probuzení ještě na chvilku usnu, nějaké útržky snů si vybavuji, ačkoliv buď nedávají smysl nebo mají hodně špatnou kavlitu. Škoda, takový lucidní sen by za to stál určitě.

180

Odpovědět

To, že se vzbudíte a poté hned zase usnete způsobí skoro vždy REM fázi, ve které se zdají sny, proto si většinou sen pamatujete zrovna v takovéhle situaci.
Zapamatování snů je první krok k lucidnímu snění, bez toho se nehnete. Nejlepší způsob jak si pamatovat sny je mít vedle postele papír a tužku, okamžitě po probuzení nevstávejte a klidně ležte se zavřenýma očima a snažte se vybavit si sen, pro začátek stačí malé kousky. Poté si je zapište, po týdnu už byste měla pozorovat velké zlepšení.

Já jsem na tom byl také špatně, za posledních pět let si napamatuji žádný sen, po týdnu co jsem se tím začal zabývat jsem si pamatoval minimálně 7 snů za týden. Za noc máte někdy i víc než tři různé REM fáze, takže se vám za noc zdá i víc než jeden sen!

180

Odpovědět

Lucidní sny jsem měl když jsem byl menší, když se mi zdálo něco fakt špatnýho, tak jsem si nějak řekl že o je vlastně jen sen a mohl jsem ho kontrolovat...bylo to fajn :)

180

Odpovědět

Lucidní snění jsem zažila několikrát a myslím že je to jedna z nejskvělejších věcí co můžete zažít. Znáte to když se ponoříte do myšlenek? Lucidní snění je něco jako když se vaše představy a váš vysněný svět stane realitou, opravdu skvělý zážitek když víte jak sním naložit.

191

Odpovědět

lucidní snění zažívám celkem pravidelně. většinou mi stačí dát si před spaním brčko. je fakt paráda se pak třeba vracet ve snu zpět a dělat věci jinak nebo si určovat co se bude dít. někdy by se to dalo přirovnat k filmu Next :)

196

Odpovědět

Moj najviac crazy sen bol o tom, ako sme boli so spoluziakmi na strednej v nejakej skole v prirode na nejakej chate a zrazu zacalo horiet...vsetci zacali utekat, panika neskutocna,a ja som len postaval v chodbe a bavil sa na tom...a prisla ku mne spoluziacka a povedala mi, ze preco neutekam, ze tam zhorim...moja odpoved bola: "Kasli na to, to je len moj sen, ja sa aj tak zachvilku prebudim" :-) takze lucidne snenie sa da fakt zazit, stalo sa mi to este parkrat a bolo by fakt dobre vediet so snami nejako lepsie pracovat a zazit veci, ktore sa inak v realnom zivote zazit nedaju.

190

Odpovědět

Sám jsem lucidní sen zažil párkrát za život. Je to opravdu nepopsatelný pocit naprosté svobody. Motivovalo mě to k dalším pokusům o ovládání a navozování těchto snů. Bohužel se mi nedaří tento druh snění navodit vůlí pravidelně. Hledal jsem literaturu nebo videa s touto tématikou, ale bohužel mi nic s toho nepomohlo k ovládání vlastních snů. Jinak velice zajímavé video. Pro ty kteří se zajímají o lucidní sny doporučuji tento film: http://www.csfd.cz/film/13227-snim-ci-bdim/ Pokud máte kdokoliv informace na téma oneironautiky posílejte na můj emal: sreky91@seznam.cz :D Hodně štěstí všem průzkumníkům světa snů

180

Odpovědět

To lucidní snění mívám pravidelně, aniž bych se o to nějak snažil a je to nejlepší :D

181

Odpovědět

Můj nejhorší sen z dětství se mi zdál snad každý den několik let a měl jsem z něho nehorazný strach ze sklepa :D . Začínalo to tak že jsem přišel k domovním dveřím a na zvonku nebylo naše jméno. Když jsem odemkl ze sklepa vylezl nějaký chlápek a já předním utíkal po schodech domů(bydlím úplně nahoře, 4patro). Utíkal jsem strašně pomalu a pokaždé když mě chytl tak jsem se probudil. Dostával jsem se výš a výš, až jsem se dostal k odemykaní bytu, to mě chytl snad nejvíckrát :D. Později už jsem stihl aji odemknout, ale nevím jestli jsem stihl někdy zavřít... Zdálo se mi s tím chlápkem i více snů ale ty si tak dobře nepamatuji. Nejhorší bylo že se mi po probuzení kolikrát stalo že sen pokračoval i třeba po třetím probuzení(ale musel sem rychle usnout, což se moc často nestávalo :D:D). Jinak moje sny jsou pěkně ulítlé :D. Lucidní snění sem párkrát měl, ale nevím jestli se do toho dá počítat i to, že když mě honil ten chlápek tak jsem si někdy říkal probuď se a probudil jsem se.

181

Odpovědět

na tyhle opakující se noční můry údajně platí postavit se tomu zdroji děsu ve snech - neutíkat před chlápkem ale postavit se mu čelem - tím se prý člověk vyrovná s nějakým svým potlačovaným strachem a ten ho už nemá důvod pronásledovat...

180

Odpovědět

TimStar, Jakari 1,...
Tomu když se nemůžete hýbat a máte halucinace se říká spánková paralýza. Je to součást techniky WILD, která se používá k dosažení lucidního snu. Když se někomu stane nechtěně, tak potom vznikají fámy jako únosy ufo atd.

180

Odpovědět

Je mi divný, že tady ještě nikdo nezmínil pokračování ve snu... to se opravdu děje jenom mě? Když se mi zdá nějakej fakt dobrej sen a ráno mě něco vzbudí uprostřed toho snu, stačí na něj opravdu hodně myslet a snažit se znovu usnout a ze 3/4 případů se opravdu vrátim tam kde jsem přestal a nejlepší je že od tohohle bodu už se dá ten sen i celkem ovlivnit, ale neni to jak tady píšete o lucidním snění, že bych si moh cokoliv představit a to hned začít dělat... zas tolik ovlivnit mi to nejde :(

181

Další