Pandemie chřipky 1918: Objednejte víc rakvíExtra Credits

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 67
99 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:66
Počet zobrazení:6 055

Chřipka, o které si lidé začali myslet, že pomalu mizí, se nyní vrací v plné síle. Začíná boj s časem. Doktoři zčistajasna omdlévají, buď z vyčerpání nebo na nákazu, a mrtvých přibývá. Velitelé jednotek ale odmítají polevit ve válečném tažení, zvlašť když je vítězství tak blízko. Brzy se ale z táborů a vlaků stanou centra nákazy a doktoři přichází se zprávami, že pro mrtvé už nejsou rakve.

Vysvětlivky: Homeopat je člověk, který dává přednost alternativní medicíně, kdy se nemocný léčí v malých dávkách látkou, která mu ve velkých dávkách způsobila onemocnění.

Epizoda 1: Začátek

Epizoda 2: Zákopová horečka

Přepis titulků

O měsíc později. Brzdy skřípají, pára vyfukuje. Doktor Welch a jeho tým přijíždějí na vlakové nádraží Washingtonu D.C. Vracejí se z vyčerpávající prohlídky vojenských nemocnic. Doufají, že podají hlášení a odpočinou si. Místo toho se s nimi na nástupišti setká voják s novými rozkazy. Ihned se dostavit do Devensu. Španělská chřipka zasáhla tábor.

O osm hodin později Welch a jeho tým přijeli do Massachusetts. Shledají tábor Devens paralyzovaný. Pacienti jsou namačkáni v nemocnici, modrají a kašlou tak moc, že si potrhají břišní svaly. Krvácejí z nosu a z blouznění vykřikují. V extrémních případech jim nemoc v plicích udělala malé díry. Kyslík uniká ven a dostává se pod kůži obětí, takže praskají, když je sestry otáčejí.

Jako praskání rýžových lupínků. Co se to děje? Cvičení se zastavilo. Zdraví rekruti se starají o ty, kteří jsou nemocní. Téměř půlka zdravotnického personálu je nemocná. Někteří ani nevykazovali symptomy, prostě odpadli. Tito náhlí pacienti často umírají během 12 hodin. Ti, kteří se vyhnou rychlé smrti, podléhají sekundárnímu zápalu plic.

Armáda připravila zvláštní vlaky, které odvezou mrtvé. A už se objevují v Bostonu. Po kolotoči pitev odhalujících plíce plné zpěněné krve se tým obrátí na Welche. Je vedoucím Americké lékařské asociace a studoval vzácná onemocnění na třech kontinentech. Otřesený Welch říká: „To musí být nějaký nový druh infekce nebo moru.“ Pak vyběhne z místnosti, obchází nemocné, aby se dostal k telefonu.

Volá svému šéfovi, hlavnímu armádnímu lékaři, Gorgasovi. „Tohle se rozšíří,“ říká. „Armáda musí hned zrušit pohyb vojáků a rozšířit nemocniční prostory!“ Pak zavolal do Rockefellerova institutu a povolal do Devensu dr. Oswalda Averyho. Avery je výstřední chlap. Stejně jako Welch se nežene do manželství nebo rodiny, ale na rozdíl od Welche, který obráží soukromé kluby v Atlantic City, Avery neměl koníčky ani společenský život.

Je to samotářský podivín, který žije v bytě vedle institutu a mluví jen o své práci. Pokud by někdo mohl najít odpovědný patogen, pak Avery. Ale nemají času nazbyt. „Musí se stát několik věcí,“ usuzuje Welch. Musí přijít na to, jak se nemoc šíří a jak ji zabít, a jestli ji dokážou nějak zastavit.

Potřebují identifikovat patogen, bakterie nebo toxin způsobující toto onemocnění, aby mohli vyvinout sérum, antitoxin nebo vakcínu. A to byl Averyho úkol. Avery odvedl skvělou práci na séru zápalu plic testovaném v létě, což by se mohlo hodit, vzhledem ke všem sekundárním zápalům plic. Ale Welch a jeho tým nebyli jediní, kdo hledal patogen. Long Island, New York.

Uhánějící auto Rady pro zdraví se smýká po prašné cestě. Uvnitř sedí ten nejneobvyklejší pár v americké medicíně. Na sedadle spolujezdce se jako o život drží doktor William Park. Za volantem, s pedálem až na podlaze, je asistentka ředitele laboratoře, doktorka Anna Williamsová. Ti dva jsou naprosté protiklady. Park je věřící, Williamsová pochybuje. On je gentleman z vyšší společnosti, ale ona raději rychlá auta a létání v kaskadérských letadlech.

Ale za 25 let spolupráce se proslavili svou prací na obrně, vzteklině a záškrtu. Proto uhání na vojenskou základnu. Pokud američtí lékaři doufají, že vyrobí vakcínu nebo sérum proti této nové nemoci, je tu Park a Williamsová. Nikdo, dokonce ani jejich soupeři v Rockefelleru, nedokážou vyrobit vakcínu v takovém množství jako Park.

Pokud izolují patogen, můžou ho vpíchnout koni, pak odebrat krev a extrahovat koňské protilátky. A Park má hodně koní. Tak vyrobili protilátky proti záškrtu a zásobili doktory v New Yorku zdarma. Zaparkovali auto, nasadili si roušky a dali se do práce. Za pár hodin jednou zpět do města. Zadní sedadlo je plné krčních výtěrů, vzorků krve a plicní tkáně. Oba týmy hledají to samé.

Bacilus infuenzae. O 16 let dříve ho německý lékař Richard Pfeiffer identifikoval jako příčinu chřipky. Objev tak významný, že byl mikrob přezdíván Pfeifferův bacil. Ale je těžké ho identifikovat a izolovat. Malá chyba v přípravě může zničit vzorek, takže najít ho chce čas. Mezitím armádní epidemiologové sledují šíření nemoci. Zakreslují ho na mapě, jak skáče mezi základnami podél lodních tras a železničních tratí.

Boston, Filadelfie, New York, New Orleans, Puget Sound, Velká jezera. Někdy muži onemocní během přepravy tak moc, že musí být v cílových destinacích přenášeni z lodí a vlaků. Jejich počáteční vyšetřování naznačuje, že je to těžká chřipka. To znamená, že se přenáší vzduchem a na povrchu může přežít celé hodiny. Velký počet sekundárních infekcí značí, že potlačuje imunitní systém.

Hlavní lékař Gorgas se snaží spustit poplach. Trvá na tom, aby jeho nadřízení zastavili všechny převozy a vojenské lodě. Přinejmenším by mohli držet muže v karanténě týden předtím, než nastoupí. Armáda to odmítá. Německo mele z posledního, argumentují. Říká se, že Rakušané a Osmani připravují mírové nabídky. Teď není čas na to, aby se polevilo v nátlaku. Nic nesmí rozptylovat je nebo veřejnost od válečného úsilí.

Posílají další registrace na odvody a nutí tisíce mužů po celé zemi do veřejných budov vyplňovat papíry. Gorgas protestuje. Jaký to má smysl? Tábory přestaly trénovat, aby se vypořádaly s nákazou. Tihle noví rekruti se nestanou bojovníky, jen se přihlásí do služby a dostanou chřipku. Konečně vítězství. Armáda souhlasí a ruší další nábor.

Ale už je pozdě. Zatímco Gorgas bojuje s generály, velitelé jednotek ignorují rady lékařů. V táboře Grant sedí doktor v kanceláři velitele a říká mu, že přeplněná situace je nebezpečná. Ignoruje předpisy. Příliš mnoho mužů v kasárnách a v převozních vlacích. Velitel si odpovědí zpečetí svůj osud. Za dva týdny se doktor do této kanceláře vrátí a řekne mu, že je 500 mužů mrtvých.

Poslední vlak, který poslali, se zamořil nemocí. Čtvrtina vojáků musela být hospitalizována a táboru došly rakve. Když to velitel uslyší, nechá doktora opustit kancelář. Vytáhne pistoli a vezme si život. Ale to je za dva týdny. V tuto chvíli říká, že přeplnění je nezbytné.

„To je válka, doktore.“ Ale i když je to v armádě špatné, na domácí frontě je to horší. Vedoucí veřejné zdravotnické služby to popírá. Vydává zbytečné oznámení o tom, jak se vyhnout chřipce, a sesbírá nějaké statistiky, ale nic víc. Armáda se obává, že zvyšování povědomí veřejnosti o chřipce poškodí morálku. A on se armádě rozhodně nepostaví. A není sám.

V Bostonu, New Yorku a Filadelfii se lidé hroutí na ulici nebo padají z koňského hřbetu. Třesoucí se pacienti zaplňují nemocnice. Absence zaměstnanců narůstá, ale mluvčí lidu si odmítají přiznat rostoucí krizi. Zatímco Park a Williamsová hledají patogen a půlka jejich týmu onemocní a někteří umírají, vedoucí newyorské Rady pro zdraví, homeopat bez vědeckého vzdělání, popírá, že by došlo k epidemii.

Ve Filadelfii starosta a jeho zdravotníci sdělují tisku, že je téměř po epidemii. Pokračují v tom, den za dnem, zatímco počet mrtvých stoupá a nemocnice se plní. Tisk pohřbívá chřipku na zadních stranách, aby zachoval válečnou morálku. Koneckonců, zpanikaření občané nepřijdou do práce v loděnici, nenavštíví sousední námořní náboráře a nekoupí dluhopisy k financování války.

A to poslední je důležité, protože Filadelfie se chystá vydat největší dluhopis v zemi. Brzy napochodují do města tisíce lidí a stovky tisíc lidí se budou dívat a přispívat. Doktoři naléhají na starostu, aby zrušil všechna veřejná shromáždění. Ten to odmítá. 27. září. Došlo k pokroku.

Welch a jeho tým v táboru Devens sdělují své hlášení Gorgasovi. Ve většině případů chřipky našli Pfeifferův bacil. Park a Williamsová nálezy ve vzorcích potvrdili. Pokud dokážou izolovat a vypěstovat vzorek Pfeiffera, mohou začít dělat na vakcíně. Ale Avery si tak jistý není. Našel Pfeiffera, ale ne důsledně. Vlastně si říká, jestli za to nemůže ještě něco jiného.

Virus příliš malý na to, aby ho viděl. Pokud ano, mohli jen doufat, že až vyrobí vakcínu, kůň vytvoří protilátky i pro tento virus. Nic lepšího udělat nešlo. Poté, co Welch podal zprávu, nastoupil do vlaku do D.C. Bylo to období vyčerpávající, nebezpečné práce. Je unavený a bolí ho hlava. Symptomy se ukazují při jízdě vlakem.

Vymění si lístek a ubytuje se ve svém oblíbeném hotelu v Atlantic City. Zůstane tam, v blouznění, několik týdnů v karanténě. Nejrespektovanější muž americké medicíny je mimo hru, právě když ho země potřebuje nejvíc. Protože Americe dojdou rakve. Překlad: Kara www.videacesky.cz

Komentáře (25)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Homeopatie měla být dávno zakázána

121

Odpovědět

Aspon ze ji tu nehradime z verejneho zdravotniho pojisteni jako v jinych zemich. Nicmene lidem bych to asi uplne nezakazoval. Pokud je nekdo ochotny zaplatit si 2000 Kc za konzultaci a mysli si, ze mu to pomaha, tezko rict, zdali vubec zakaz pomuze.

80

Odpovědět

Za homeopatii by se měly platit homeopatické ceny!
1 halíř do litru vody a usilovně třepat. A pak dát homeopatovi jednu kapku z toho...

40

Odpovědět

Proc jako? Placebo je zdokumentovano a funguje, tak proc to zakazovat?

14

Odpovědět

+UzivatelProtože na něco placebo nefunguje a homeopatie může tímhle způsobem člověku ještě víc uškodit.

30

Odpovědět

+Neuživatelno jiste a nekde ctete, ze bych doporucoval placebo na rakovinu nebo zlomenou ruku?
a naopak homeopatika (placebo) musi byt drahe, aby to dostalo na vaznosti a fungovalo to - proste kdyz je to tak drahe musi to prece fungovat, predepsal mne ten cukr doktor, takze ten lek zabere...
ale opet nerikam ze bych si neco takoveho koupil ci neco takoveho podporoval, ale zcela jiste nevidim duvod neco takoveho zakazovat.

15

Odpovědět

+UzivatelDoporučuju si číst studie nevytržené z kontextu nějakým článkem na webu. Rozhodně není moc rozumný si představovat jako všelék, ke kterému stačí jen víra. Takhle placebo zrovna nefunguje a zdaleka ne na všechno.
A důvod proč to neužívat jsem už napsal v předchozím komentáři. Chce to pozorněji číst.

20

Odpovědět

+NeuživatelA kde neco takoveho pisu a tvrdim, ze to je vselek?
Prave naopak zneuziti placeba je nebezpecne, ale opet budu opakovat jsou situace, kde placebo ma svoje misto a opravdu nevidim jediny duvod jej zakazovat.
Takze ano chce to pozorneji cist!

03

Odpovědět

+NeuživatelJo jeste doplnim podle vasi logiky je nutne zakazat antibiotika protoze na vsechno nefunguji! a navic diky nim mame v nemocnicich rezistetni bakterie, ktere neznici uz vubec nic takze o duvod vic je zakazat!

Prijde vam toto v poradku?

03

Odpovědět

+UzivatelTakový dlouhý vedení jsem už dlouho neviděl. Zjisti si něco pořádně o homeopatii, není to ZDALEKA o placebech, ale o tom, jaký prostředek se k tomu používá. Vždyť to máš i v tom popisku, takže než budeš něco mlít o homeopatii a placebu, zjisti si, jak jsou tyhle dvě věci spolu vázaný a jestli to je JEN o placebo efektu. Až si to zjistíš, pořádně, můžeš znovu napsat a omluvit se.

20

Odpovědět

+Neuživatelano, precti si neco o homeopatii a precti si neco o placebo a hlavne se podivej na statistiky a najednou zjistis ze ucinost homeopatik a ucinost placeba zahadne koreluje a proto tvrdim ze homeopatika jsou placebo.
Ale pokud veris ze kapka hovna v milionu litrech vody ktera se pak rozredi v dalsim milionu smrdi tak jiste muzes verit tomu ze homeopatika jsou neco jineho nez draha cista voda a neco jineho nez placebo... a ano omlouvam se ze se snazim diskutovat s totalnim idiotem co nerozumi psanemu slovu...

03

Odpovědět

+UzivatelJá si ty statistiky našel a bavil jsem se i se známým, který studuje lékařskou fakultu, takže by o tomhle asi měl něco vědět, že?. Asi tě zklamu. :D Příště už nepiš a přečti si opravdový studie a ne články na webu.

10

Odpovědět

+NeuživatelA ja se bavil ze znamym znameho a ten je teda hodne znamy a ten rikal ze ne. Takze ja zklamany nejsem nicmene ten tvuj znamy vubec znamy neni.
Ale klidne dej odkaz na ty studie a nebo na ty clanky na webu ktere jsem teda cetl celkem by to zajimalo jeste jineho znameho.

02

Odpovědět

+Uzivateljo jeste doplnim co cetl uplne jiny znamy:

This finding is compatible with the notion that the clinical effects of homoeopathy are placebo effects.
https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(05)67177-2/fulltext

pripadne:
Walach et al. take the most direct approach to the question of specific vs. non-specific symptoms of homeopathy. The 2001 study of the effects of homeopathic Belladonna 30CH in healthy volunteers21 tested the hypothesis that symptoms patterns are due to specific effects of a homeopathic remedy but found no indication that Belladonna 30CH produces symptoms different from placebo.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3767074/

02

Odpovědět

+UzivatelNejdřív se nauč srozumitelně psát ty známý známého neznámého. Snažíš se tu dokázat, že homeopatie je založená jen na placebo efektu. Obhajuješ si své tvrzení o jednom z prostředků, i když ti opakovaně říkám, že to není jen o prostředku, ale i důsledcích vyvolanými typem použité látky. Ty tvoje zdroje jenom potvrzují, že jsi absolutně nepochopil pointu tohohle sporu. Mluvíš o koze, ale dokazuješ to tvzením o voze. Utřiď si myšlenky. :D Pak se mě znovu zeptej na studie.

10

Odpovědět

+Neuživatelhomeopatika maji nejakou ucinnou latku? asi mne prosim prilozte ty vase odkazy a idealne i vysvetleni co to podle vas homeopatika jsou...

01

Odpovědět

+UzivatelTy toho blba musís hrát, jinak to není možný. :D

Homeopatika můžou obsahovat látky, které i ve stopovém množství můžou přivodit zdravotní potíže (viz studie WHO). Nemluvě o aleegenech a zdržení od opravdové léčby, která by mohla být klíčová.

Nastudovat, poučit se a příště si nevymýšlet nějaké známé (nebo si alespoň oveřit jestli nejsou známí pro něco jiného)

https://www.google.com/url?q=https://www.who.int/medicines/areas/traditional/Homeopathy.pdf&sa=U&ved=2ahUKEwi-krfUkMzoAhVR-6QKHRqFCYMQFjAAegQIBhAB&usg=AOvVaw1m_8p7VPOGPDIMVrpWwEUQ

00

Odpovědět

+NeuživatelZajimave a ja jsem si myslel ze i homeopatika jsou pod dohledem stejne jako jine doplnky stravy tzn. pokud je dany doplnek stravy nebezpecny tak bych ocekaval ze dany organ zasahne - stale tedy nechapu proc plosne zakazat homeopatika. Ten odkaz mne nejak nepomohl - nemate jiny?

00

Odpovědět

+UzivatelPokud neumíš správně naložit se studií největší zdravotnické organizace na světě, kde je vše vysvetleno, a mým doplněním nad odkazem, tak už ti nepomůže žádný jiný odkaz. Příště se i zeptej proč není zakázané kouření nebo náboženství, když k ničemu nejsou. Zkus nejdřív chápat souvislosti, nevymýšlet si experty, přemýšlet chvíli nad tématem a naučit se přiznat chybu . Díky. :)

00

Odpovědět

+NeuživazelJakou chybu mam priznavat? Ze nevidim duvod zakazovat homeopatika?

A co tak zakazat arasidy? na ne jsou take alergie a nebezpecne - smrtelne rychle!

Kdy uz konecne pochopite ze zakazovat neni cesta - jedina cesta je vzdelavat - ale to vy zrejme nepochopite...

00

Odpovědět

+UzivatelJenomže prodejce arašídů ti nebude tvrdit, že pro tebe jako alergika, nejsou ty arašídy nebezpečné. Homeopati jo. To by pochopilo i malé dítě. ale to ty zřejmě nikdy nepochopíš. :)

00

Odpovědět

To je pěkně hnusná myšlenka. Homeopatie mi pomohla s ADHD syna (75% zlepseni), vyléčila chronický zánět močových cest u všech žen v naší rodině, jedině homeosirup na kašel zabíral na mou dceru( a že jsme jich vyzkoušeli mnoho) .A o zrejmych účincích ve veterinární léčbě, kde napriklad placebo efekt pacientům můžete vyloucit nemůže být sporu.
Osobně jako matka vyzkouším radši jako první šetrnější léčbu homeopatií než dítě narvu chemií. Zakázat by měli tmáře jako jste vy. Bez vhledu, empatie a rozhledu.
Zbytečně si omezujete rozhled a léčebné možnosti, pokud se soustredíte pouze na vědeckou medicínu. Je mnohem lepší mít širší záběr a kombinovat všechna dostupné léčebné směry. Nekdy totiž ona moderní medicína a skalpel nestačí.

00

Odpovědět

Ta podobnost s dnešní pandemií je neuvěřitelná.

160

Odpovědět

Tentokrát aspoň politici víc poslouchají odborníky a nařizují různý zákazy a tak...

110