Historie před soudem: LeninTED-Ed

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 35
83 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:56
Počet zobrazení:4 949
Byl Lenin krvelačný revolucionář, který se zajímal jen o svůj vlastní prospěch, nebo se snažil zachránit Rusko před tragickou vládou Mikuláše II.?

Přepis titulků

Byl jednou z nejvlivnějších osobností 20. století a navždy změnil směřování jedné z největších zemí světa. Byl to však hrdina, který svrhl represivní tyranii, nebo padouch, který ji nahradil jinou? Je čas postavit Lenina před soud v Historie vs. Lenin. Tiše, tiše. Takže kvůli vám se skupina rozpadla? Vaše ctihodnosti, toto je Vladimir Iljič Uljanov, také známý jako Lenin, buřič, který roku 1917 pomohl svrhnout ruského cara Mikuláše II.

a založil Sovětský svaz, jednu z nejhorších diktatur 20. století. Car byl krvavý tyran, pod kterým otročily masy. To je nesmysl. Nevolnictví bylo zrušeno už v roce 1861. A nahrazeno něčím horším. Pohlavárové továren zacházeli s lidmi hůř než jejich bývalí feudální majitelé. Majitelé na ně navíc ustavičně nedohlíželi.

Ruští dělníci dřeli 11 hodin denně a byli nejhůře placení v celé Evropě. Car Mikuláš ale uzákonil ochranu dělníků. Pro odvrácení revoluce udělal minimum, a ani to nezvládl. Pamatujete na rok 1905, kdy jeho jednotky střílely na pokojné prosebníky? Ano a car ukončil povstání zavedením ústavy a voleného parlamentu, dumy. A ponechal si absolutní moc a možnost ho kdykoliv rozpustit.

Možná by později došlo k dalším reformám, kdyby radikálové jako Lenin stále neprovokovali. Vaše ctihodnosti, Lenin viděl, jak byl jeho starší bratr Alexandr popraven předchozím carem za revoluční činnosti. A Mikuláš i po reformách pokračoval v dalších masových represích a popravách a v nepopulární účasti v první světové válce, která stála Rusko tolik životů a zdrojů.

Car najednou nevypadá jako úplný svatoušek. Vaše ctihodnosti, Mikuláš II. se možná odsoudil špatnými rozhodnutími, ale Leninovi za to žádné zásluhy nepřísluší. Když povstání v únoru 1917 konečně donutilo cara abdikovat, Lenin byl ještě v exilu ve Švýcarsku. Tak kdo se dostal k moci? Duma vytvořila prozatímní vládu vedenou Alexandrem Kerenským, nekompetentním buržoazním ztroskotancem.

Dokonce zahájil další neúspěšnou ofenzívu ve válce, kde Rusko už tolik ztratilo, místo aby ji podle vůle lidu ukončil. Šlo o ústavní sociálně demokratickou vládu, nejpokrokovější té doby. A mohla i uspět, kdyby Němci neposlali Lenina v dubnu domů, aby podkopal ruské válečné úsilí a podnítil nepokoje. Takové pomluvy! Červencové dny byly spontánní a oprávněnou reakcí na vládní neúspěchy. Kerenskij se opravdu vybarvil, když obvinil Lenina, zatknul a zakázal jeho bolševickou stranu a přinutil ho znovu prchnout do exilu.

Tolik k demokracii. Je dobře, že se vláda zhroutila kvůli své vlastní neschopnosti a chamtivosti, když se pokoušela zorganizovat vojenský puč a když selhala, musela požádat bolševiky o pomoc. Poté už stačilo, aby se Lenin v říjnu vrátil a převzal moc. Vláda byla přes noc pokojně svržena. Po získání moci nebyly ale bolševické akce příliš mírové.

Kolik lidí popravili bez soudu? A bylo opravdu nutné zavraždit celou carovu rodinu, dokonce i děti? Rusko bylo napadeno zahraničními imperialisty, kteří chtěli navrátit cara. Jakýkoli zachráněný královský dědic by byl zahraničními vládami uznán jako vládce. Byl by to konec všeho, za co lidé tak tvrdě bojovali. Lenin navíc možná ani nevydal rozkaz.

Bolševici však nezabili jen imperialisty. Co čistky a popravy jiných socialistických a anarchistických stran, starých spojenců? Co tambovské povstání, kde byli rolníci odolávající konfiskaci obilí zabiti jedovatým plynem? Či dělníci rozdrcení armádou v Kronštadtu, kteří požadovali demokratickou samosprávu. Bojovalo se stále za lidi? Ano!

Kroky byly těžké, ale těžká byla i doba. Nová vláda se musela ubránit útokům ze všech stran, aby mohl být nastolen socialistický řád. A co vzešlo dobrého ze socialistického řádu? I po vítězství v občanské válce došlo k hladomorům, represím a milionům popravených nebo poslaných do táborů zemřít, zatímco Leninův nástupce Stalin vytvořil kult osobnosti a absolutní moci. To nebylo v plánu. Lenin nikdy nebyl sebestředný, i jeho nepřátelé připustili, že plně věřil své věci, žil skromně a neúnavně pracoval od svých studií až do své předčasné smrti.

Viděl, jak mocný Stalin byl, a pokusil se stranu varovat, ale už bylo pozdě. A desetiletí totality, která následovala poté? Dalo by se to tak říct, ale právě Leninovo úsilí za pár desetiletí změnilo Rusko ze zaostalé a nerozvinuté monarchie plné negramotných rolníků na moderní průmyslovou supervelmoc s jednou z nejvzdělanějších populací na světě, nebývalými příležitostmi pro ženy a jedněmi z nejdůležitějších vědeckých pokroků století.

Život možná nebyl peříčko, ale skoro každý měl střechu nad hlavou a jídlo na talíři, čehož dosáhlo jen málo zemí. Ale k tomuto mohlo dojít i bez Lenina a represivního režimu, který ustanovil.

A já mohl být slavným rokenrolovým zpěvákem, ale… jak bych zněl? Nikdy nemůžeme vědět, jak by se věci vyvíjely, kdyby byli u moci jiní lidé nebo byla učiněna jiná rozhodnutí, ale abychom nedělali minulé chyby, musíme být ochotni postavit historické postavy před soud. Překlad: Kara www.videacesky.cz

Komentáře (15)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Hladový se neptá, vezme si. Zákony jsou dohoda mezi lidmi a pokud velká část lidí tu dohodu začne považovat za nevýhodnou nebo dokonce budou volit mezi dodržením dohody a vlastním přežitím, zákony přestanou platit.

To, že vzniklého bezpráví a chaosu téměř s jistotou využijí jiní mocichtivci, neštítící se ničeho, je stokrát ověřená realita. Ale je v první řadě chyba původního režimu, že připustil zároveň zoufalství mas i vlastní slabost. To prostě končí krví.

00

Odpovědět

Je dobre vidět jak se daji fakta vykládat různými způsoby. Ale fakt je, že tam kde ve světě jsou lidské svobody a respekt k soukromému vlastnictví se lidem daří lépe než tam kde jsou tyto hodnoty potlačovány pro vyšší dobro. Bohužel Lenin nebyl vyznavatel těchto jednoduchých pravd. Zato měl opravdu velký smysl pro ono vyšší dobro... ostatně jako většina maniaků u moci.

51

Odpovědět

Lidské svobody a respekt k soukromému vlastnictví jdou občas proti sobě. Například i v naší zemi došlo už po první světové válce k pozemkovým reformám, při kterých byla asi za třetinové ceny od velkostatkářů, zejména šlechty, ale i církve získána (sebrána) půda a dána menším rolníkům, aby byl utišen hladovějící lid. Tyto reformy byly základem nově vznikajícího československého státu.

To vše dávno před tím, než podobné reformy jen bezohledněji a ve větším rozsahu provedla komunistická strana, kterou si ale právě pro ten účel lidé volili a reformy vesměs vítali (když se tedy nebral majetek jim).

00

Odpovědět

Velká škoda že Fanny Kaplanová neměla lepší mušku.Možná že by toto propagandické video levičácké lůzy nevzniklo.Určitě si udělejte čas a přečtěte si o: rudém teroru, o vraždění kněží a věřících pravoslavné církve,o kolchozech a následném hladomoru,o rolnických povstáních, o vzpouře kronštatských námořníků a donských kozáků.Lenin měl na rukou krev milionů lidí!

76

Odpovědět


Odpovědět

A kolik lidí zabilo těch 10 podvodníků od Ježíše. Pokud je u tebe písmo a řeč filozofa spáchání vraždy

24

Odpovědět

Lenin měl jen myšlenku, lid v tom uviděl šanci. A lid by do toho nešel pokud by se žilo dobře. Myšlenka se zrodí jen svobodnému člověku, ostatní otroci to nemají....ale mohou následovat ( a bratr byl zastřelen v seníku před očima malého Lenina)

710

Odpovědět

lenin bol predovsetkym vrah milionov ludi

86

Odpovědět

Alexandr Iljič Uljanov (Leninuv bratr) byl anarchista který plánoval atentát na cara Alexandra III.Byl popraven oběšením ve vojenské pevnosti u Petrohradu. Jak se zachoval ten "hrozný" carský režim? Nijak kromě dohledu a nezájmu známých,mohl Lenin klidně studovat práva. Jak by dopadla rodina atentátníka na Lenina či Stalina.Nejbližší (manželka ,děti,otec,matka ,sestra , bratr) - střela do hlavy nebo oprátka .Vzdálení příbuzní - gulag , smrt.

83

Odpovědět

+FKFK : úplně přesně, díky

10

Odpovědět

Počkat, tohle bideo není o leninovi, ale carském Rusku. :D A všechny ty argumenty na jeho obhajobu jsou velmi pofidérní.

54

Odpovědět

No, Leninovy akce vycházely z jednání carského Ruska. Jedno nejde probrat bez druhého.

A argumenty obhájce nemusí vždy převážit argumenty žalobce. Strany mají předložit to, co udělal dobrého, co neudělal a co udělal špatného, proto si myslím, že tahle série nemá sporné historické osobnosti jen obhajovat, ale připustit oba úhly pohledu, ať mají jakoukoliv váhu. Je pak jen na divákovi, které argumenty mu přijdou lepší. :)

121

Odpovědět

+KaraPokud by to tak bylo, tak by Leninovo jednání bylo pouze důsledkem jednání carského Ruska a tedy by se řešilo carské Rusko. To, že byl oponentem režimu, neospravedlňuje jeho kroky. Ve videu třeba nezaznělo, co dělal Stalin na Leninův příkaz/s jeho schválením. Stalin získával prostředky pro bolševiky kriminální činností a Lenin to moc dobře věděl. Byl to jeho muž na špinavou práci, ale to Lenina odpovědnosti nezbavuje. Prosazování krádeže majetku (znárodňování) není ospravedlnitelný boj s carským režimem. Navíc bolševici nebyli ti, co ho svrhli, ale pouze ti, kteří oportunisticky využili mocenské vakům.

Pak to vyobrazení Lenina, který umře vyčerpáním během usilovné práce je směšné a velmi jednostranné. Zemřel na následky syfilidy.

66

Odpovědět

+Já!Tvá argumentace je manipulace až na tu otravu a demenci Lenina nakonec. To jako myslíš vážně, že lid bude ctít bankovky na účtech svých mučitelů? Možná lid tu banku ani neuznával a Stalin zrovna měl koule splnit lidem jejich přání. To znárodnění to stejné, pokud to většina neuzná tak to pro pár jedinců nikdo chránit nebude. Proto je důležité sledovat rozevírající nůžky v každé době. Vše je pak relativní a jen investice do policie a armády na strašení národa časem dopadá krvavě.. Já proto u nás sleduji investice do policie a armády a takto poznám, nedůvěru a budoucí nástup tyranie

67

Odpovědět

Ta vlna ještě přijde už se na tom pracuje.

30