Vsauce: Kolik váží video?TED-Ed

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 35
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:462
Počet zobrazení:6 631

Dnešní video bude poněkud jiné než obvykle. Nejedná se o klasickou epizodu, ale o záznam z přednášky pro kanál TED-Ed. O čem by Michael musel přednášet, abyste přišli na jeho přednášku?

Přepis titulků

Sedací pytle jsou úžasné, ale vidím tu stát pár lidí, některé i tady. Stání je pracnější než posedávání. Za použití online databáze organizace Livestrong o zdrojích hubnutí, si můžete spočítat, že než dokončím svůj proslov, ti, kdo stojí, spálí o 7,5 kalorií víc než ti, kteří posedávají na pytlích. Dobře.

Tady je otázka. Když mluvíme o hubnutí, konkrétně o hmotnosti, moje přednáška je naživo, stojím tu před vámi a jsme tu společně, ale nahrává se, takže se z ní stane video, které si lidé budou moct pustit všude na světě na počítačích, mobilech, televizích. Vážím asi 86 kg. Kolik bude vážit to video?

Na takové otázky se ptám každý týden na svém kanálu Vsauce. Poslední dva roky jsem si pokládal zábavné a neuvěřitelné otázky, ke kterým jsem přistupoval tak upřímně, jak to šlo, oslavoval jsem vědecké pojmy i vědce. Úplně sám zkoumám, píšu, produkuji, moderuji, stříhám a nahrávám a provozuji sociální média, ale není to osamělá práce, protože Vsauce má více než dva miliony odběratelů a každý měsíc sleduje moje videa více než 20 milionů lidí.

Jo. Je to vážně vzrušující. Zjistil jsem, že zvláštní otázka je skvělým způsobem, jak nalákat lidi. Nejenom lidi, ale fanoušky. Fanoušci jsou jiní než diváci nebo obecenstvo, protože fanoušci se chtějí vrátit. Odebírají vás na YouTube a chtějí vidět všechno, co jste natočili nebo natočíte.

Protože lidé jsou zvědaví. Podnícení zvědavosti je skvělou návnadou, způsobem, jak chytit člověka. A jak je chytíte, získáte zaujaté publikum, které můžete, s cílem zodpovědět otázku, náhodou naučit spoustu věcí. Podívejme se na některá moje videa.

Tady je osm z nich. V dolním pravém rohu je: Jakou barvu má zrcadlo? Když to lidé vidí, je strašně těžké na to nekliknout, protože si myslí: "No tak, to myslíte vážně? Jak na to chcete odpovědět?" 7,6 milionu lidí zatím vidělo tohle pětiminutové video o barvě zrcadla. V tom díle zodpovím otázku a mám šanci vysvětlit témata, která jsou normálně nudná. Optika, difúzní vs zrcadlový odraz, jak funguje světlo, jak funguje světlo na sítnici.

Dokonce i etymologii slov bílá a černá. Pozor spoiler. Zrcadla nejsou průzračná, nejsou stříbrná, jak jsou často zobrazována, zrcadla jsou teoreticky malilinko zelená. Můžete si to ukázat tak, že proti sobě postavíte dvě zrcadla, která se budou odrážet do nekonečna, podíváte se do nekonečného odrazu, který bude tlumenější, protože sluneční světlo se pokaždé ztratí nebo vstřebá, ale také bude zelenější, protože zelené světlo, tedy světlo vlnové délky, kterou vnímáme jako zelenou, je zrcadly nejlépe odráženo.

Takže kolik váží video. Pokud pouštíte video na počítači, data jsou dočasně uložena za použití elektronů.

Počet elektronů ve vašem zařízení se vlastně ani nezvýší ani nesníží, ale ukládat data stojí energii a díky Albertu Einsteinovi víme, že energie a hmota spolu souvisí. Takže, řekněme, že sledujete video na YouTube v dobrém rozlišení, 720p, předpokládejme typický datový tok. Zjistíme, že minuta videa na YouTube spotřebuje asi 10 milionů elektronů ve vašem zařízení.

Zapojením všech elektronů a energie, která je udrží na správném místě, abyste si mohli přehrát video, do tohoto vzorce, spočítáme, že jedna minuta videa na YouTube zvyšuje hmotnost vašeho počítače o 10^-19 gramu. Napsané to vypadá takhle: To je v podstatě nic. To je...

Mohli byste bez problémů říkat nic, protože nejlepší váhy, které jsme vymysleli, které používáme, abychom zaznamenali změnu, jsou přesné pouze na 10^-9 gramu. Nemůžeme to tedy změřit, ale dokážeme to spočítat. A to je super. Když jsem byl malý, ve škole jsme měli dvě police vědeckých knih. Bylo to skvělé, ale všechny jsem je přečetl během dvou ročníků. Bylo těžké získat další knihy, protože jsou těžké a zabírají místo, a stěhovat je je mnohem náročnější než to, co můžeme udělat dnes.

S tak malými čísly můžu nacpat tisíce knih do své osobní elektronické čtečky. Můžu sledovat videa na YouTube hodiny a hodiny a dny a dny bez toho, aby byl můj počítač měřitelně těžší. A jak se informace stala takhle lehkou, stala se i demokratičtejší, ve smyslu, že mnohem víc učitelů, moderátorů, tvůrců a diváků než kdy předtím, se může zapojit.

Právě teď je na YouTube v podstatě exploze těchto videí. Tři Vsauce kanály jsou v dolním rohu. Ale všichni ostatní, dohromady, převyšují počtem zhlédnutí to, co dělám já sám, nebo s lidmi, se kterými spolupracuji. A to je vážně vzrušující. Ukázalo se, že vzbuzování lidské zvědavosti a zodpovědné odpovídání na jejich otázky, je skvělým způsobem, jak získat fanoušky, publikum a diváky.

Je to i skvělá cesta pro značky a společnosti, které si tak budují důvěryhodnost. Takže... spočítání hmotnosti videa je docela zábavná otázka, ale nemůžu se dočkat, až se dozvím, na co si budeme odpovídat příště. Jako vždycky, díky za sledování. Překlad: tynka www.videacesky.cz

Komentáře (44)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

No, ono sice je to tak, jak říká s tou hmotností. Ale zapomněl dodat, že když se díváte video, tak se ukládá na váš disk. :) Takže pokud by si všichni, co zhlédli gangnam style si video na počítači nechali (což se nestalo), tak to video bude mít přes 1 a půl miliardy vlastních kopií. Takže ne 10^-19, ale 10^-10, což už se blíží! Takže lidi honem běžte se podívat na gangnam style ať se přiblížíme. :)

202

Odpovědět

Myslím, že z těch dalších vědeckých kanálů, které nám tu Michael zrovna poskytnul, by se dalo skvěle do budoucna čerpat! :)

190

Odpovědět

jo no kdyz sou ty elektrony furt stejnej pocet tak jaktoze se na disk vejde jen neco

182

Odpovědět

Šla bych na jeho přednášku, i kdyby povídal o úplných blbostech co mě nezajímají. Stačí když tam bude on a hned bude přednáška zajímavá...

180

Odpovědět

čekal jsem že řekne kolik váží celý youtube :)

190

Odpovědět

Nemáte v pláne prekladať TED videa ?

200

Odpovědět

Hrozně moc mě to navnadilo na video http://www.youtube.com/watch?v=-yrZpTHBEss nebylo by od věci ho přeložit :)

181

Odpovědět

Vsauce ma nohy :-O

213

Odpovědět

Prosím o přeložení těch videí z těch osmi, která tu ještě nebyla (6 z nich mám pocit). Jinak dneska to nebylo moc nových informací, ale zato zajímavá změna ho vidět takto nesestřihaně :)
A 3:39 bych řekl, že říká "some light" místo "sun light", dává to i větší smysl, protože to může být i světlo z umělého zdroje (a určitě i častěji pokud je řeč o zrcadlech...)

180

Odpovědět

Kedysi sa tu na fóre objavil pod jedným Vsauce-ovým videom komentár (nechce sa mi hľadať, pod ktorým, ospravedlňujem sa) od užívateľa, ktorý vraj Michaelovi osobne písal a zistil, že to, čo hovorí, sa len od niekoho naučí a potom to s dávkou hereckého talentu odprezentuje, pričom ho obsah veľmi nezaujíma. Iste, môže to byť pravda, avšak keď ho teraz vidím na tomto vystúpení, zdá sa mi, že to predsa len musí byť jeho nápad. Neviem si totiž predstaviť nikoho, kto by vedel s takým nadšením a zanietením rozprávať o všetkých týchto veciach a pritom by ho to vôbec nezaujímalo. Po tomto ma takmer úplne presvedčil, že za týmto kanálom i za všetkými videami stojí on. Tak či onak - ďakujem Vsauce-u za všetky videá a dúfam, že ich bude čoraz viac i tu na fóre (za tie tu vďačím tynke).

181

Odpovědět

Nevím, proč by někde veřejně přiznával, že ho obsah nezajímá a jen něco hraje. :-) I kdyby to byla pravda, určitě by to pohoršilo spoustu fanoušků, takže o tom dost pochybuju. ;-)

182

Odpovědět

+BugHer0Psal jsem to já a vymyslel jsem si to :-D

184

Odpovědět

Toto video je fake. Michael na začiatku totiž nevyskočí zospodu videa.

204

Odpovědět

zelený zrcadlo? děláte si srandu?

1842

Odpovědět

Ano, přesně tak, odhalil jsi ho. Michael je zákeřný lump, co ve svých videích naschvál říká lidem nepravdivé informace a pak z nich má p*del, že mu to věří.

191

Odpovědět

+Moggsupřímně, ohledně zrcadla nevím, jeslti má pravdu... Podle mě je totiž jenom zelené sklo, které je nad samotnou odrazovou plochou - stačí, když si vezmete skleněnou desku a podíváte se na ni zboku (tedy tak, aby sklo mělo opravdu velkou šířku) - a to je zelené...
(zde:
http://www.infoglass.cz/img/_/600/barva-skla-big.jpg
)

180

Odpovědět

kolik váží komentář?

188

Odpovědět

zhruba 2,5 Kg

191

Odpovědět

Nazdar, mohli by ste preložiť Vsauce video, kde rozoberá akej farby je zrkadlo? Celkom by ma tá časť zaujímala.

183

Odpovědět

v tom videu řekne úplně to stejný jako na týhle přednášce....

181

Odpovědět

S tou jeho sledovaností mě napadá otázka, počítají se i shlédnutí tady na videacesky.cz?

181

Odpovědět

Ano počítají

180

Odpovědět

Měly by, tohle by měl být pouze odkaz na video. Proto některá videa po čase přestanou fungovat, protože si na ně různé společnosti začnou nárokovat autorská práva a z YouTube zmizí.

181

Odpovědět

zhlédnutí

1814

Odpovědět

+HrdlodusMyslím, že obě možnosti jsou gramaticky správně :)

1813

Odpovědět

+HrdlodusJsou gramaticky správně, ale "shlédnout" se sem nehodí.

181

Odpovědět

+Hrdloduskeyzar: pokud na to video shlížíš z patrové postele nebo ze stromu, pak je to správně i se "s", to ano. :)
Ale přiznám se, že když se nehlídám, tak to taky píšu blbě.

180
Další