Skryté poklady TimbuktuTED-Ed
Občané z Timbuktu se na okraji rozsáhlé saharské pouště vykradli z města a vypravili se do pustiny. Zakopali truhly v pouštním písku, ukryli je do jeskyní a zapečetili v tajných místnostech. Uvnitř těchto truhel byl poklad cennější nežli zlato. Starobylé knihy města. Proč skrývali tyto neocenitelné rukopisy? Elizabeth Cox se věnuje literární tradici Timbuktu.
HLUBŠÍ ZAMYŠLENÍ S TED-ED:
Město Timbuktu vzkvétalo bohatstvím a znalostmi díky jedinečné a prosperující poloze. Jedná se však o záviděníhodné komodity a kvůli mnoha vládcům a dobyvatelům, kteří kradou nebo ničí milované texty a rukopisy, se komunita snaží zachovat psanou kulturu města. Proč byla tváří v tvář zoufalým útrapám tak důležitá ochrana?
Timbuktu bylo pod několika africkými říšemi centrem islámské vzdělanosti. Zde o Timbuktu vypráví webové stránky National Geographic a UNESCO.
Tato mapa říše Mali okolo 1337 našeho letopočtu ukazuje hlavní obchodní cesty a to, jak bylo Timbuktu strategicky umístěno.
TED-ED KVÍZ (ODPOVĚDI NA KONCI KVÍZU):
1. Kdy bylo Timbuktu založeno?
a) 1200 n. l.
b) 1100 n. l.
c) 1000 n. l.
d) 1300 n. l.
2. Karavany přinesly přes Saharu _________, aby ho/ji směnily s obchodníky, kteří přinesli z afrického vnitrozemí ________.
a) zlato, sůl
b) bronz, sůl
c) sůl, zlato
d) sůl, bronz
3. Který král roku 1468 dobyl Timbuktu?
a) z Maroka
b) z Mali
c) ze Songhaje
d) z Benátek
4. Co Askia Mohamed během své vlády podporoval?
a) boje
b) vzdělávání
c) koupání
d) hodování
5. Učenci z Timbuktu studovali kromě islámu sekulární témata jako ________ a __________.
a) angličtinu, francouzštinu
b) vědu, historii
c) matematiku, filozofii
ODPOVĚDI:
1a
2c
3c
4b
5c
Přepis titulků
l. na území dnešního Mali, avšak jeho jedinečné umístění to brzy změnilo. Timbuktu se stalo křižovatkou dvou hlavních obchodních cest, kde se saharské karavany se solí setkávaly s obchodníky, kteří dováželi zlato z afrického vnitrozemí. Timbuktu do konce 13. století na těchto obchodních cestách zbohatlo a vládci města, králové říše Mali, stavěli pomníky a akademie, které přitahovaly učence z Egypta, Španělska a Maroka.
Město se se svou výhodnou polohou stalo též terčem válečníků a dobyvatelů. Když říše Mali upadala, jedna z oblastí, Songhaj, získávala na síle. V roce 1468 si songhajský král podmanil Timbuktu, pálil budovy a mordoval učence. Časem však intelektuální život ve městě opět vzkvétal. Vláda druhého krále Songhajské říše, Askia Mohameda Toureho, byla počátkem zlatého věku Timbuktu. Zanevřel na zpátečnickou politiku svého předchůdce a podporoval učení.
Vládci Songhaje a většina obyvatel Timbuktu byli muslimové a učenci z Timbuktu studovali kromě islámu i sekulární témata jako matematiku a filozofii. V knihovnách Timbuktu byly uloženy traktáty řecké filozofie i spisy místních historiků, vědců a básníků. Nejvýznamnější učenec města Ahmed Baba zpochybnil převládající názory na kouření i na otroctví. Obchod se zlatem a solí financoval přeměnu města na centrum vzdělanosti.
Plody této intelektuální kultury se staly tím nejvyhledávanějším zbožím. Písaři z Timbuktu díky inkoustu z místních rostlin a minerálů a spisům ze vzdálených Benátek vytvořili texty v arabštině i v místním jazyce. Kaligrafické knihy z Timbuktu zdobené spletitými geometrickými vzory byly velice žádané mezi nejzámožnějšími členy společnosti. Roku 1591 zlatý věk náhle skončil, když Timbuktu dobyl marocký král. Marocké vojsko uvěznilo Ahmeda Babu a další významné učence a zabavilo jejich knihovny.
Město v následujících staletích čelilo řadě dobývání. V polovině 19. století obsadili Timbuktu súfijští džihádisté a zničili mnoho nenáboženských rukopisů. Roku 1894 převzalo francouzské koloniální vojsko kontrolu nad městem a ukradlo ještě více rukopisů a dopravilo je do Evropy. Francouzština se stala ve školách oficiálním jazykem a nové generace z Timbuktu neuměly číst zbylé arabské rukopisy.
Přes to všechno se literární tradice Timbuktu nevytratila. Skryla se do podzemí. Některé rodiny si ve svých domovech postavily tajné knihovny nebo knihy zakopávaly na zahradách. Jiní je schovali do opuštěných jeskyní nebo děr v poušti. Neocenitelné rukopisy z Timbuktu se rozptýlily do vesnic po celém okolí, kde je obyčejní občané po stovky let hlídali. I když se rozšiřovala poušť a války oblast zbídačily, rodiny schraňovaly staré knihy, i když čelily zoufalé chudobě a téměř i hladovění.
I dnes pokračuje boj o ochranu knih. Učenec z Timbuktu Abdel Kader Haidara od 80. let do počátku tohoto století neúnavně hledal skryté rukopisy z celého severního Mali a přinesl je zpět do Timbuktu. V roce 2012 však občanská válka v Mali opět ohrozila rukopisy, z nichž byla většina přestěhována do nedalekého Bamaka.
Jejich budoucnost zůstává nejistá, jelikož čelí lidským i přírodním hrozbám. Tyto knihy jsou našimi nejlepšími a často jedinými zdroji o předkoloniální historii oblasti. Mnoho z nich moderní učenci nikdy nečetli a ještě více jich zůstává ztraceno či skryto v poušti. V sázce je úsilí o ochranu historie, kterou obsahují, a úsilí bezpočtu generací, jenž tuto historii chránily před zničením. Překlad: Kara www.videacesky.cz
Komentáře (5)
James WingOdpovědět
02.11.2020 12:40:42
Chtělo by to digitalizovat.. clovek by cekal ze ve 21. stoleti uz knizkam nic hrozit nebude, ale ocividne to neni pravda. :(
Ministr knihoven (anonym)Odpovědět
02.11.2020 13:40:32
Tak ono určitě jde i o hodnotu knížek jako takových. Osobně je pro mě větším potěšením číst knížky papírové. Ale máš pravdu, na tu jejich ochranu digitalizací by se mohl zařídit nějaký fond. :)
James WingOdpovědět
06.11.2020 17:40:59
+Ministr knihovenJá myslel, že google má na to projekt a že jsme všichni pomáhali v recaptcha2
Minaza (anonym)Odpovědět
30.10.2020 16:48:38
Tohle by měli pouštět ve školách.
Bettina (anonym)Odpovědět
30.10.2020 15:13:13
Skvělá animace i hudba. Divím se, že je takhle kvalitní obsah zadarmo. :D