Co zbylo po Merkelové?heute show

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 10
63 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:25
Počet zobrazení:2 540
Poslední ohlédnutí za bývalou kancléřkou Angelou Merkelovou. Věděli jste, že dříve byla hvězdou médií?

Přepis titulků

Dámy a pánové, otázka: Taky se posledních 59 hodin cítíte tak zvláštně prázdně? Přesně tak dlouho to je, co nás Angela Merkelová opustila. Jaká škoda. Po celém Německu se pořádaly spontánní akce na oslavu 16 let Angeliny politiky. Tisíce aut tvrdly na dálnici A3 a připomínaly si špatnou infrastrukturu. Vlak ICE se místo o 45 minut opozdil jen o 20 minut, elektrárna Datteln pro Merkelovou spálila 2 tisíce tun uhlí navíc a německý internet…

Tam se nic nezměnilo. Jasně, abych nic nevynechal. Merkelová nás samozřejmě provedla nejednou krizí. Bohužel se ale v poslední době hlavně díky koroně ukazuje, co zůstalo nedotčené. Žádný šéf vlády zatím nezadal tolik průzkumů, aby zjistil rozpoložení národa. Nikdo ještě nevzbudil tolik nenávisti jako Merkelová roku 2015.

Mně diváci neustále posílají zprávy: Ty zaprodanče, tobě Merkelová píše texty! A teď vám můžu říct, že mají naprostou pravdu. Dnes naposledy, dobrý den. Opravdu je píše moc dobře. Od příštího týdne musíme reportáže o vládě tvořit sami. Sakra. Svým způsobem mi bude opravdu chybět. Třeba ta její chladná tvář, se kterou v posledním měsíci pozorovala porážku CDU.

Teď stojíme pod 20 %? A když se jí v létě ptali, jak bude trávit večer voleb, řekla naprosto v klidu: O tom jsem ještě nepřemýšlela, ale určitě budu ve spojení se stranou, do které… jíž jsem členkou. Páni. Strana, jíž jsem členkou.

To je pravá láska. Možná je to pomsta za to, jak se k ní v CDU chovali na začátku. Jako k exotickému východnímu bažantovi pro školní kabinet. Tenkrát byla vrcholem diverzity: žena a ještě z východu. Přesně za tři minuty ale spolek obrátila doleva a nechala z politiky zmizet své protivníky. Úplně. Vládla sama, potvrzuje to i legendární scéna z volebního večera roku 2013, kde Hermannu Gröhemu sebrala vlaječku jako nějakému zlobivému tříleťákovi, který se poprvé napil koly.

Úžasné. Když se ohlídneme, zůstává po ní vesměs i to hezké. Například Angelina neskutečná skromnost, její pragmatismus a také vždy skvělá připravenost a informovanost. Jistě, její rétorismus… No jo…

Stále máme víc migrantů, kteří dodělají školu, pořád je to moc. Většinou ale tušíme, co myslí. Já si myslím, že ve skutečnosti jí po všech těch letech vůbec neznáme. Například se říká, že mimo kamery měla skvělý smysl pro humor. Opravdu. Tvrdí to insideři. Údajně umí skvěle parodovat svoje kolegy. Teď už jen v soukromí. Tenhle týden si totiž vyklidila kancelář. A představte si, že pro vás máme exkluzivní záběry.

Nejdřív sundala celou řadu fotek všech svých sesazených členů Unie. Sluchátko od telefonu napatlala hořčicí. Blbost. Ještě jednou otevřela hranice pro migranty, jen aby naštvala AfD. A nakonec ještě nasprejovala urážky na zeď. Malý pozdrav pro Semafor. Hranice se nikdy nezavřely, takže je mohla otevřít, to je jedno. Angela Merkelová a média, jasný případ pro někoho z médií.

Někdo z médií s Fridrichem Kuppersbuschem. Tento týden probíhá ještě naposledy rozruch kolem naší loučící se kancléřky. Prosím, z respektu k bývalé kancléřce neřešte gender, to by nás zničilo. Merkelová je teď dokonce v reklamě na sprej na vlasy, na Ikeu, prostě skoro všichni teď dělají reklamu s Merkelovou. Samozřejmě kromě CDU. Bobr z Obi už se bojí o práci. Zatím ale všechna média přehlížejí jeden důležitý aspekt: sama sebe.

Jaká by byla Merkelová jako zázrak médií? Že někdo 37 let žije v diktatuře, tedy ještě déle, než žije Baerbock, a zmáčknutím tlačítka ovládá svobodná média? Tedy neovládá, ale chápete. Mohla bych vás teď poprosit, aby ten muž do Lidové sněmovny šel bez kamery? Jako poslední mluvčí DDR Merkelová odháněla neodbytná západní média, ale potom tam sama vystupovala. Do televize se dnes dostanu jen násilím, jinak nemám žádnou šanci.

Jaká změna! A to nemluvím jen o těch kouřových stínech. To měla tajného kouče? Kdo ji změnil? Do té doby se vědělo jen, že v DDR jedla moudrost po lžicích. A jako typická východňačka si chtěla tu lžíci nechat. Jak se dostala od složité vědy k této jednoduchosti, ke svým legendárním krátkým větám? Znáte mě. Zvládneme to. Nebo svému muži: Tak mi to udělej. V tom se Merkelová podobá Konradu Adenauerovi, velkému zjednodušovateli.

V praxi musíme věci zkoumat tak do hloubky, až jsou jednoduché. Pardon, tu nahrávku jsem zapomněl. Adenauer se vyjadřoval velmi jednoduše, Merkelová taky, ale u ní hrozilo, že se tak omylem něco vyjádří. A tak jednoho dne zazvonil telefon. Musím přiznat, že zvonil u mě. Bylo to CDU centrum pro mládež. Rozklepaný hlas na druhé straně mi řekl: Koučujte ji, přiveďte ji k rozumu, ona nás zničí.

Peníze nejsou problém. Podívejte se sami. Co říkáte na podvazky k ponožkám dnes? Co to má společného s konferencí o klimatu? Jestli se můžu odvázat, jsou moc krátké. Dělejte si, co chcete. Kdo od té doby slyšel CDU mluvit o klimatu? Rádo se stalo.

Tak se Merkelová s mojí pomocí stala zázrakem médií, my se s ní teď rozloučíme. Profesor Kochter z kompetenčního centra ZDF: Má teď velkou šanci stát se bezvýznamnou, to je to nejtěžší pro každého politika. Ten starý sen je najednou bezvýznamný. A teď na ni číhají jen obrázky doktora Roota v každé vesnici, a to s cílem stát se bezvýznamnou, na tom budou muset ještě zapracovat. Přeji hodně štěstí, mějte se hezky. Tak, stojím správně?

Skvělé. Tak jdeme na to. Milí fanoušci naší zábavy, klikněte zde, pokud chcete vidět další videa. To je všechno. Skvělý záběr! Máme to! A dneska mi to teda fakt sluší, že?
 

Komentáře (3)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

@videacesky.cz - to je tak moc dobře, že jste znovuzprovoznili komentáře...
:-(

00