Kvíz o transformaci energiíheute show

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 10
70 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:24
Počet zobrazení:2 818
V minulosti jste od nás již jedno video o transformaci energií viděli. Teď se v souvislosti s tímto tématem ptá Fabian Köster a Lutz van der Horst politiků ve spolkovém sněmu (bundestagu) na více či méně úsměvné otázky. Odpovídá Marie-Agnes Strack-Zimmermannová (FDP), Philipp Amthor (CDU), Karl Lauterbach (SPD), Dieter Janecek (Zelení) a Lorenz Gösta Beutin (Levice).
Poznámka k překladu: Kotti je zkratka pro Kottbusser Tor v Berlíně, kde se rádi setkávají drogoví dealeři, policie tam navíc i sklízela celé rostlinky konopí.

Přepis titulků

Když ročně energeticky sanujeme 1 % všech budov, ale pro dosažení klimatických cílů by byla potřeba 4 %, tak to je za a blbé, nebo za b hodně blbé. - Nebo za c na houby. - Ano. - Ano. TRANSFORMACE ENERGETIKY KVÍZ Co přispělo k dosažení klimatických cílů víc? Za a velká koalice, za b korona, nebo za c, že Markus Söder každý den objímá stromy?

Upřímně je i Markus Söder dobrý faktor v tématu klimatických cílů, bere to opravdu vážně a nedělá jen memy a velká koalice dělá totéž. Korona. Dobře, že to říkáte, nepřekvapuje mě to. Ano, samozřejmě z krátkodobého hlediska. Emise přece jen díky koroně klesly o sedm procent.

Můžu někam napsat, že Karl Lauterbach právě řekl něco pozitivního o koroně? Ne, ne, ne. To byl pozitivní vedlejší účinek, ale žádný hlavní účinek. Co označuje „10 H“ v pravidlu 10 H? Za a: Vzdálenost k nejbližším obydlím musí být desetinásobek výšky větrné elektrárny, nebo za b: Ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, výsměch životnímu prostředí. Za a a dává to smysl.

Věřte tomu, že pravidlo 10 H dává smysl. Tomu nevěřím. Měli jsme hezký příklad z Bavorska, kde se obyvatelé na větrném parku podíleli s výnosností 46 % v prvních letech, to vás nejspíš bude zajímat, vy se přece zajímáte o akcie. Jistě, to muselo přijít. Ta vzdálenost je příliš velká, pravidlo 10 H je podle mého názoru chyba, kvůli němu zůstávají nevyužité plochy, které by byly pro větrnou energii optimální.

- Chyba. - Ano, to je správná odpověď, bylo to i v této dlouhé odpovědi. - Opravdu? To není vtip? - Opravdu. Zkuste tu odpověď říct sám. - Jinak vás nemůžeme zařadit. - Ano, nemůžeme. Ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha. - Těch bylo 9, ne? - Ještě jednou. Ha, ha, ha, ha, ha, - ha, ha, ha, ha, ha.

- To je ono. - Správně, že? - Správně. Výborně. O kolik se přepočítal Spolkový institut pro geovědy u infrazvuku u větrných elektráren? - Děláte si ze mě srandu? - Ne. - Vypadám zeleně? Nejdřív mě nechte domluvit. O kolikanásobek se přepočítal Spolkový institut pro geovědy u infrazvuku u větrných elektráren?

Za a: O násobek nuly, je to Spolkový institut pro geovědy, nebo za b: O násobek 1 000 až 10 000. Hádám, že správně je to druhé, ale nevím to, protože to vůbec nevím. Smím jako politik říkat, že něco nevím? Je to nezvyklé. Obvykle se mlží okolo, to vás ještě nenaučili? Ano, to umím taky, ale… Tak mlžte, takhle nejsou Zelení schopní vládnout, prosím. Tak tedy jsem toho názoru, že by se to mělo celé prošetřit, museli bychom nejdříve vyslechnout všechna stanoviska.

- Stačí to tak? - Za c, správně. Kde je infrazvuk nejvyšší? - Cože? - Infrazvuk. Co to je? Řvete na přítelkyni a zvuk se vrátí zpátky? - Jak to víte? - Od pohledu. Za a u větrných elektráren, za b u trampolín, za c při projevu Alice Weidelové.

U paní Weidelové. Je to opravdu nesnesitelné a citelné v celé budově. Tyto… Ty negativní vibrace. Ty cítí všichni, otázka byla spontánní a c je určitě správně. Za c při projevu Alice Weidelové. To poslední, kazí to atmosféru, my přece sedíme vedle. - A tam je toho, jak to bylo? - Infrazvuk. - Ano, plno. Když v Německu ročně umírá sto milionů ptáků kvůli skleněným plochám a kvůli větrným elektrárnám až sto tisíc, co máme zakázat?

Za a větrné elektrárny, za b skleněné tabule, nebo za c ptáky? - Těžké. - To je opravdu těžká otázka, - nevolím ani jednu odpověď. - To musíte. Mimochodem kočky… zabíjí ještě víc zvířat. On chce zakázat kočky, že? Já mám na kočky silnou alergii.

- Ne, nechci vám nabízet titulek do novin. - Pryč s kočkama, pozdě. Zelení chtějí zakázat kočky. Vrazi. - Musíme transformaci energie urychlit. - Jste vrah koček. Co proti nim máte? - Jsou to tak milá zvířata! - Kočky jsou mí oblíbení mazlíčci. Tak proč je chcete zabít? Proto jsem řekl, že nechci ani a, ani b, ani c. - Ale volím d. - D jsou kočky, které chcete zabít? Já s ním vlastně už ani nechci mluvit, když chce zabíjet kočky.

Co patří k hlavním činnostem dopravce Deutsche Bahn? Opravy záchodů. - Buďte realistická. - Je to tak! No dobře, máte pravdu. - To je blbost, že by u nich fungovaly. - Za a… Prosím vás… Už zase jste se někam zatoulala ve svých fantaziích. Váš odhad: Kolik CO2 bychom ušetřili, kdyby Karl Lauterbach nejezdil třikrát týdně za Markusem Lanzem?

Myslím, že on to dělá šetrně, co se týče CO2, a většinou jezdí vlakem. A většinou v Hamburku zůstane, protože další den zase musí za Markusem Lanzem, takže… To bych leccos ušetřil, to je jasné. Nedokážu ta vysoká čísla odhadnout, ale… Určitě je to víc, než kolik spotřebuje 5 nebo 6 domácností. Co se zmenšuje rychleji?

Za a polární čepičky, za b čísla v anketách pro SPD. Musím říct, že v polárních čepičkách je toho víc, co se může zmenšovat, a upřímně jsou pro většinové hlasování důležitější než SPD. Příští týden se to u SPD, u nás, zase otočí k lepšímu. Bohužel vysíláme za dva týdny, takže to půjde nahoru jen chvilku. - Tak s týdnem zpoždění. - Ano. Co je těžší? Za a: Vypočítat hmotu černých děr pomocí učebnice matematiky pro 5.

třídu. Nebo za b: Úspěšně podat žádost o podporu na energetickou sanaci v mlýnech německé byrokracie. Ano, samozřejmě to druhé. To s černými dírami je zajímavé, jsem zodpovědný za astronautiku. - Vážně? - Ano. - Zelení mají experta na astronautiku. - Ano, jsem nejen to. Děláte ekonomii a astronautiku, vážně jste exot. Ve všech směrech.

Ano, přesně tak. Ano… Já už jsem o to žádala. Volala jsem, ať někdo přijede a vysvětlí mi to. Od té doby bydlím na stavbě, protože jsem to nepochopila. Ještě k energetickým sanacím: Co lze využívat jako izolační materiál? Za a zbytečné respirátory FFP2, za b skartovaný volební program AfD.

Konopí je na to velmi dobré. Opravdu! Máte zásoby, které by šly využít? - Momentálně už ne, ale… - Momentálně už ne. Už jste dlouho nebyl na Kotti, nebo co? Moje zásada je nemít v bundestagu nacisty, podle mě by bylo dobré, kdyby už neprodukovali žádné volební programy. Já bydlím v pronájmu, dá se říct, a ono je to… Řeknu to hodně opatrně, nedokončená sanace.

Ok. Takže je to barabizna. To nesmím říct, jinak mě vyhodí, - ale při té sanaci toho mohlo být znatelně víc. - Chápu. - Mluvíme teď o studiu Markuse Lanze? - Ne, vůbec ne. Tam přece nebydlím. Aha, dobře. Úspěšně podat žádost o podporu na energetickou sanaci v mlýnech německé byrokracie.

Ano, trvá to příliš dlouho. Nepořádat teď žádné orgie zákazů a neříkat, že zakazujeme i poslední olejový radiátor, ale motivovat podporou. - Kancléřka má dokonce ještě jeden olejový radiátor ve sklepě kancléřství. - Vážně? Taky energeticky očividně sporné. - Už musíte jít? - Hned přijdu. Teď musíme půl hodiny nabíjet auto, co budeme dělat?

Můžeme se podívat na vtipná videa od heute show. No jasně! A odebírat kanál. A všechna videa olajkovat, okomentovat a nasdílet. - To je super nápad. - Jo. - Sakra, baterka. - Sakra, internet. Překlad: lenkaz www.videacesky.cz

Komentáře (3)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Hm, má to sice český titulky, ale i tak tomu není rozumnět...

23

Odpovědět

asi to chtělo dávat ve škole větší pozor že jo

11

Odpovědět